Δεν λύνουμε ασκήσεις σε όσους δεν προσπαθούν...

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
vspartan

Δημοσίευση από vspartan » 10 Ιαν 2008 14:04

'Εχω πάρει τον προγραμματισμό πολύ στραβά.Και πηγαίνω αρκετά πίσω,μόλις 7 χρόνια, όταν πήγαινς ακόμα ΤΕΕ.Τώρα πλέον σπουδάζω και τα βλέπω σκούρα τα πράγματα.Οι καθηγητές δεν βοηθούν πολύ,δεν μου αρέσει και αρκετά κιόλας...Δεν θέλει και πολύ, να μείνω πίσω στην σχολή.Όπως και να έχει χρειάζεται και πιστεύω πως αν καθήσω στον Η/Υ κάτι θα μάθω,αρκεί βέβαια να το πιστέψω.
Θέλω να μάθω C,δομές δεδομένων και αλγόριθμοι,java και visual basic.
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια Link για να μπορώ να κάνω μία αρχή?
Ευχαριστώ,εκ των προτέρων..
Οι Θερμοπύλες απέδειξαν ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι,αλλά ολίγοι άνδρες.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Ιαν 2008 14:24

Για java ξεκίνα με αυτό: http://java.sun.com/docs/books/tutorial/

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 10 Ιαν 2008 18:58

Για java ένα καλό βιβλίο για αρχή είναι το http://www.itstudy8.org/showbook.asp?BookID=589

Άβαταρ μέλους
MannyCalavera
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MannyCalavera » 11 Ιαν 2008 00:03

Για C
C Programming

Για C++ (θεωρεί ότι ξέρεις ήδη C)
Thinking in C++ (2nd Edition)

Δομές δεδομένων για C++
Data Structures and Algorithms
with Object-Oriented Design Patterns in C++

Το ίδιο βιβλίο για Java
Data Structures and Algorithms
with Object-Oriented Design Patterns in Java

Δομές δεδομένων και αλγόριθμοι
Handbook of Algorithms and Data Structures

Αλγόριθμοι
Design and Analysis of Algorithms

Ρίξε μια ματιά και στην παρακάτω σελίδα, έχει links se πάρα πολλά βιβλία και tutorials:
www.dhruvaraj.com/olbooks/CompSci/index.html
The living still give me the creeps

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 12 Ιαν 2008 12:10

Εκτός από το σιτε σου προηγούμενου ποστ.
http://www.pdfchm.com/ (γίνοντας μέλος κατεβάσεις δψρεάν τα βιβλία)
http://knowfree.net/

Άβαταρ μέλους
vspartan

Δημοσίευση από vspartan » 05 Φεβ 2008 19:48

Ρε παιδιά καλά όλα τα παραπάνω και 1000 ευχαριστλω.Δεν υπάρχει κάτι όμως σε ελληνικά?
Οι Θερμοπύλες απέδειξαν ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι,αλλά ολίγοι άνδρες.

Άβαταρ μέλους
Rina-chan

Δημοσίευση από Rina-chan » 30 Μάιος 2008 16:33

vspartan έγραψε:Ρε παιδιά καλά όλα τα παραπάνω και 1000 ευχαριστλω.Δεν υπάρχει κάτι όμως σε ελληνικά?
Αν ψάξεις στο google "C tutorial","δομές δεδομένων" ή γενικότερα ότι ψάχνεις (με την επιλογή σελίδες στα ελληνικά τσεκαρισμένη) θα βρεις αρκετά χρήσιμα :)

Ένα από τα searches περιείχε αυτό :

C Tutorial by phr0z

Δε ξέρω αν θα σε βοηθήσει το συγκεκριμένο αλλά θα βρεις αρκετά ακόμα.Εμένα με έχει βοηθήσει αρκετά το
www.cplusplus.com/ και το www.cprogramming.com/.

Όσο για το θέμα του topic,θα ήθελα να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.Ποιο το νόημα να κάνεις μία άσκηση αν είναι να μην πάρεις κάτι από αυτό που θα κάνεις.Κάθησε και διάβασε αντί να την περιμένεις έτοιμη.Μπορεί να σκέφτομαι έτσι επειδή κάθε φορα που έχω να κάνω κάποια άσκηση/εργασία παιδεύομαι με tutorials και ψάξιμο σε ότι βιβλίο πέσει στα χέρια μου.Αν το άτομο προσπαθεί και έχει απορίες τότε φυσικά αλλάζει το θέμα.

Edit : Sorry για το revive του topic.Δεν πρόσεξα πότε ήταν η τελευταία απάντηση :doh:

katrin2404

Δημοσίευση από katrin2404 » 15 Ιούλ 2008 05:04

paidia den einai panta etsi...den eimai sumfwni me tin okniria...alla polles fores oi paradwseis twn ergasiwn ginontai se xronous pou kaneis den prolavainei...

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 15 Ιούλ 2008 12:00

katrin2404 έγραψε:alla polles fores oi paradwseis twn ergasiwn ginontai se xronous pou kaneis den prolavainei...
Που να δεις στη δουλειά σε τι χρόνους γίνονται οι παραδώσεις...

katrin2404

Δημοσίευση από katrin2404 » 15 Ιούλ 2008 15:40

de sumfwnw se auto pou les...polles fores mporei na exeis eksetastiki k parallila 7 ergasies na paradwseis kai na parousiaseis opou dedomenis tis empeirias sou den prolavaineis...ekei giati na mi voithisei kaneis...?sto katw katw kapoia stigmi tha ta vroun mprosta tous...kai o kathenas etsi ki alliws apo apopsi gnwsis tha kserei auta me ta opoia exei asxolithei allos polla allos tipota...

ps: kai oi ergasies den einai opws einai sti douleia pou anaferontai oles sto idio antikeimeno...i mia mporei na einai prolog, i alli matlab gia epeksergasia ixou, i triti grafika klp klp

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Ιούλ 2008 16:06

katrin2404 έγραψε:de sumfwnw se auto pou les...polles fores mporei na exeis eksetastiki k parallila 7 ergasies na paradwseis kai na parousiaseis opou dedomenis tis empeirias sou den prolavaineis...ekei giati na mi voithisei kaneis...?
ούτε κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Αυτό που λές με τις 7 εργασίες συμβαίνει και σε μένα σε κάθε εξεταστική, και σε σένα, και στους περισσότερους. Απο κει και πέρα, τί θα πεί "εκεί γιατί να μην βοηθήσει κανείς;" είναι μεγάλο άτοπο. Υποτίθεται πως στις εργασίες έχεις πάρει καποιες γνώσεις και τις εφαρμόζεις, ή είναι ξεχωριστή δουλεία που πρέπει να ψάξεις περισσότερο. Με αυτή την λογική δεν είναι καθόλου κακό να αντιγράψεις και στην εξέταση!
katrin2404 έγραψε: kai o kathenas etsi ki alliws apo apopsi gnwsis tha kserei auta me ta opoia exei asxolithei allos polla allos tipota...
Εδώ κανεις πολύ μεγάλο λάθος. Αν έχεις τις γνώσεις, κάνεις με χαρά την εργασία και την κάνεις γρήγορα. Δηλαδή σαν να λέμε ένας καρδιοχειρούργος ξέρει μόνο στη θεωρία να χειρουργεί και στην πράξη "δε βαριέσαι..." λίγο πολύ θα τα καταφέρει. Δυστηχώς με τους ρυθμούς διδασκαλίας στα πανεπιστήμια είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσεις αυτή την άνεση στην εκτέλεση εργασιών επειδή δεν έχεις το χρόνο να αφομοιώσεις πράγματα και τεχνικές.

katrin2404

Δημοσίευση από katrin2404 » 15 Ιούλ 2008 16:17

kapoies fores
1.to antikeimeno de s endiaferei einai kati akuro
2. polles fores an den paradwseis auto to akuro den mporeis na dwseis to mathima
3. sigoura i ergasia pou psaxneis na sou lusoun den einai to antikeimeno sou...an twra eisai entelws ksustis kai tipota den einai to antikeimeno sou i kapoia stigmi tha prepei n asxolitheis me kati, i de tha kaneis tipota

oi ergasies pou mas zitane gia ta perissotera atoma pou einai members se auto to forum einai sunithws 2 lepta na luthoun...o kathenas ston tomea tou vevaia...o allos o kakomoiris prepei gia na to lusei auto na liwsei, kati to opoio to vriskw aparaitito gia na matheis kati alla ti einai gia sena 2 lepta...?

allwste i voitheia prepei na dinetai me ton tropo pou zitatai oxi me ton tropo pou epithumei autos pou tha ti dwsei...poios eisai "esu" (kai ennow ton kathena fusika, mazi kai ton eauto mou) pou tha krineis tin katastasi tou kathenos kai vasei autou an tha parei voitheia i oxi?

anyway pisteuw oti exoume diaforetiki apopsi kai o kathenas voithaei opoion thelei, de xreiazetai na uparxei mia eniaia "politiki"...epomenws... :D

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιούλ 2008 18:59

katrin2404 έγραψε:kapoies fores
1.to antikeimeno de s endiaferei einai kati akuro
2. polles fores an den paradwseis auto to akuro den mporeis na dwseis to mathima
3. sigoura i ergasia pou psaxneis na sou lusoun den einai to antikeimeno sou...an twra eisai entelws ksustis kai tipota den einai to antikeimeno sou i kapoia stigmi tha prepei n asxolitheis me kati, i de tha kaneis tipota
1 και 2
Αυτό το αντικείμενο όμως αποτελεί μέρος από το "χαρτί" που θέλεις να πάρεις, άρα ΠΡΕΠΕΙ να το μάθεις, είτε σε ενδιαφέρει είτε όχι! Όλες οι σχολές έχουν "άκυρα" μαθήματα, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τα περάσεις. Μόνη εξαίρεση αποτελούν τα μαθήματα επιλογής -όπου υπάρχουν- αλλά κι εκεί ΕΣΥ έχεις την αποκλειστική ευθύνη.

3
Αν είσαι "ξύστης" όπως λες, αλλά σου κάνουν άλλοι τα "άκυρα", αποκτάς ένα "χαρτί" το οποίο ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ!

Προσωπικά πλήρωσα κάποιες φορές για βοήθεια στην σχολή μου...
Αλλά όχι για να μου φτιάξουν κάτι, μόνο για να με βοηθήσουν πώς πρέπει να το κάνω μόνος μου!;-)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Ιούλ 2008 20:23

katrin2404 έγραψε: oi ergasies pou mas zitane gia ta perissotera atoma pou einai members se auto to forum einai sunithws 2 lepta na luthoun...o kathenas ston tomea tou vevaia...o allos o kakomoiris prepei gia na to lusei auto na liwsei, kati to opoio to vriskw aparaitito gia na matheis kati alla ti einai gia sena 2 lepta...?
Αυτό το "τί είναι 2 λεπτά για σένα;;" είναι που με φορτώνει. Τι θα πεί 2 λεπτά;; Εγώ αυτό το λέω "θέλεις να με πιάσεις και μ****α" (συγνώμη για την έκφραση). Προσωπικά άπειρες φορές μου έχουν ζητήσει βοήθεια άτομα απο μεγαλύτερα έτη σε μαθήματα και ξέρω ότι θέλουν να γλιττώσουν λεφτά από φροντιστήρια όπου δίνουν 600++ ευρώ για εργασίες. Αρχικά μου λένε αυτά είναι 5 λεπτά για σένα, και μετά η συζήτηση πάει μαλακά στα λεφτά. Τους λέω αν θέλεις να με πληρώσεις για το χρόνο μου και την ποιότητα της εργασίας + τεκμηρίωση διότι έχω ευθύνη αλλιώς στρίβε απο δω (και ας είναι και φίλος!). Δεν είναι ότι θέλω κι εγώ να εκμεταλλευτώ τον άλλον, άλλο να δίνεις συμβουλές και άλλο να σε πιάνουν Αλβανό. Δε γίνεται να δουλέψω εγώ για κάποιον 4 ολόκληρα απογεύματα απόλυτα συγκεντρωμένος και μη κάνωντας τίποτε άλλο για να βγάλω το ταχύτερο μια εργασία για άλλον και εκείνος να τη βγάλει με φραπεδάκι (και να την πουλήσει κανονικά πακέτάκι σε νεότερους. Αυτοί που βοηθάνε αβέρτα το σκεφτήκανε ποτέ ότι συμβαίνει και αυτό;; )...
katrin2404 έγραψε: poios eisai "esu" (kai ennow ton kathena fusika, mazi kai ton eauto mou) pou tha krineis tin katastasi tou kathenos kai vasei autou an tha parei voitheia i oxi?
Εγώ όπως και όλοι οι άλλοι δεν είμαστε ψυχαναλυτές ούτε φιλόσοφοι της ζωής, και μπορεί να μην γνωριζόμαστε καλά εκ των προτέρων με τα άτομα που ζητάνε βοήθεια. Ανάλογα με την περίπτωση και απο το χρόνο που σου ζητάνε κινείσαι ανάλογα ώστε να υπάρχει ισορροπία. Δεν γίνεται να ζητάει ο άλλος να του φτιάξεις πιανάκι επειδή τον έπιασε η φαγούρα μια μέρα πριν και δεν μπορεί να δώσει το μάθημα αλλιώς. Μην τρελαινόμαστε δλδ, και να ζητάμε πράγματα νορμάλ για την ανοχή που θα δείξει ο μέσος άνθρωπος!

Αντίθετα το να ζητάς συμβουλές είναι άλλο και είναι στα πλαίσια του φόρουμ, όχι όμως να αναθέτεις τσαμπέ δουλειά.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 15 Ιούλ 2008 21:53

katrin2404 έγραψε:allwste i voitheia prepei na dinetai me ton tropo pou zitatai oxi me ton tropo pou epithumei autos pou tha ti dwsei...poios eisai "esu" (kai ennow ton kathena fusika, mazi kai ton eauto mou) pou tha krineis tin katastasi tou kathenos kai vasei autou an tha parei voitheia i oxi?
Τι λες Katrin2404? Τι θα πει η βοήθεια πρέπει να δίνεται με τον τρόπο που ζητάται???

Δλδ όποιος μπαίνει εδώ και βάζει ένα ποστ του στιλ ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να βοηθάμε???

Και στην τελική ποιά είσαι "εσύ" που θα κρίνεις την δικιά μου επιλογή να βοηθήσω???

Σαφώς και θα κρίνω τον άλλο από το ποστ του και τον τρόπο του...

Είναι ο προσωπικός μου χρόνος και δουλειά... Σαφώς και θα κρίνω... Ας είναι και 2 λεπτά...

Και στην τελική ΠΑΝΤΑ βοηθάμε... Δεν δίνουμε "μασημένη τροφή" σε κανέναν...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης