αυτόματη συμπλήρωση πεδίου σε φόρμα

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
aterzakis

Δημοσίευση από aterzakis » 28 Νοέμ 2007 00:17

γεια σε όλους..είμαι νέο μέλος..πολύ καλό μου φαίνεται το forum εκ πρωτης.. έχω το εξής πρόβλημα..πώς μπορώ να διαλέγω μία τιμή από ένα combo box και ανάλογα με την τιμή που διάλεξα να εμπεριέχονται σε ένα άλλο combo μόνο οι τιμές που σχετίζονται με την τιμή του 1ου. όλα στην ίδα φόρμα. πχ αν διαλέγω τη μάρκα αυτοκινήτων στο πρώτο, στο 2ο να εμφανίζονται όλα τα μοντέλα μόνο αυτής της μάρκας. αλλάζω μάρκα..να φιλτράρονται κάπως στο 2ο combo και να εμφανίζονται τα μοντέλα της άλλης μάρκας. ή να διαλέγω μοντέλο και να εμφανίζεται η τιμή σε ένα πλαίσιο. φαντάζομαι ότι πρέπει να υπάρχουν περασμένα σε έναν πίνακα με πεδία ΜΑΡΚΑ,ΜΟΝΤΕΛΟ,ΤΙΜΗ.. από εκεί και περα όμως... please help me.. έχω ψάξει τα πάντα..

Programmer

Δημοσίευση από Programmer » 28 Νοέμ 2007 03:32

Όχι και έχεις ψάξει τα πάντα! αν έψαχνες για παράδειγμα εδώ
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=32442 θα έβρισκες απάντηση. (είναι αυτήν την στιγμή δύο ερωτήματα μακρύτερα από το δικό σου!)

Τεσπα θα σου πω στα γρήγορα τι πρέπει να κάνεις... Στο συμβάν αλλαγής επιλογής του ενός combo θα γράψεις κώδικα που θα κάνει requery στο άλλο. Το ερώτημα που θα τροφοδοτέι το δέυτερο θα λαμβάνει υπ' όψη την επιλεγμένη τιμή στο πρώτο combo. Αν δεν καταλαβαίνεις και πολλά απο όσα σου λέω άστο... προς το παρόν... είναι έξω από τις γνώσεις σου... Όταν αποκτήσεις γνώσεις και το καταλάβεις κάντο. (τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο, ή τοσο σπάνιο ώστε να μην μπορέις να το βρεις κάπου γραμμένο. Μάλλον το προσπέρασες αν έψαξες φυσικά αρκετά οπως μας λες ).

aterzakis

Δημοσίευση από aterzakis » 28 Νοέμ 2007 12:02

έχεις δίκαιο φίλε μου..απλά εγώ όταν ελεγα τα πάντα ότι έψαξα εννοούσα γενικά όχι στο forum.το forum το βρήκα τυχαία χτες το βράδυ, ανακουφίστηκα και postαρα την απορία μου. δεν το έψαξα καθόλου μήπως και υπήρχε ήδη λόγο ώρας.δεν προλάβαινα. ευχαριστώ πάντος και για το χρόνο σου και για τα links.. θα το παλέψω μόλις τώρα..

aterzakis

Δημοσίευση από aterzakis » 28 Νοέμ 2007 12:56

ΤΕΛΕΙΑ

δουλεύει μια χαρά..με τον ίδιο τρόοπ θα μπορούσε να δουλέψει και το εξής?
βάζω μια τιμή στο 1ο combo
το δεύτερο φιλτράρεται όπως πολύ ωραία το έχετε εξηγήσει. μπορεί με τον ίδιο τρόπο να εμφανιστεί αυτόματα σε ένα άλλο πεδίο μια τιμή που βρίσκεται στον ίδιο πίνακα με το 2ο combo?
συγκεκριμένα στο παράδειγμα που ανέφερα πριν: έχω σε έναν πίνακα εταιριες αυτοκινήτων
σε έναν άλλο πίνακα μοντέλα και τιμές
θέλω να φτιάξω ενα combo που θα διαλέγω εταιρία και θα φιλτράρει από κάτω το άλλο combo για να φαίνονται τα αντίστοιχα μοντέλα. (το κάναμε αυτό μια χαρά) από εκεί και πέρα όταν θα διαλέγεις στο 2 combo το μοντέλο θέλω να εμφανίζει κατευθείαν την τιμή του που βρίσκεται στον ίδιο πίνακα. Αυτό με το ίδιο τέχνασμα θα το λύσουμε ή προτείνετε κάτι καλύτερο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες