Δημιουργία checkboxes με NetBeans

Συζητήσεις για την Java

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mariz

Δημοσίευση από mariz » 28 Νοέμ 2007 17:20

Χρησιμοποιώ το netbeans 6.0., δουλεύω με Web application project JSF, και θέλω να δημιουργήσω διάφορα checkboxes, όπου θα υπάρχουν ομάδες από checkboxes και η κάθε ομάδα θα παίρνει τις τιμές της από μία βάση που έχω συνδέσει.Αυτό που θέλω είναι να μην εμφανίζονται όλες οι ομάδες των checkboxes αλλά με κάποιον τρόπο,να υπάρχει σε στυλ κουμπιού ή ενός label ή κάτι τέλος πάντων,όπου όταν πατάει ο χρήστης εκεί θα εμφανίζεται η μία ομάδα από τα checkboxes.Για παράδειγμα,έστω ότι έχω μία ομάδα checkboxes που θα έχουν επιλογές ονομάτων,μία ομάδα με επιλογές διευθύνσεων,και μία ομάδα με επιλογές εστιατορίων.Χρειάζομαι 3 "κουμπιά" που από πίσω τους θα έχει το καθένα από μία ομάδα checkboxes.
Δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά,αλλά με δυσκολεύει και δε βρίσκω πώς να το κάνω..

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 28 Νοέμ 2007 22:53

Κάνεις χρήση των componets του Jsf?
Αν ναι υποθέτω πως ένας τρόπος είναι η τεχνολογία Ajax που με το πάτημα ενός κουμπιού να γίνεται η δουλειά, αλλιως με Javascript, ίσως βρεις στο google παραδείγματα.
Ποιά η αποψη σου για την version 6?

mariz

Δημοσίευση από mariz » 29 Νοέμ 2007 01:22

Ναι πρέπει να κρατάω τα επιλεγμένα Indexes ώστε με βάση αυτά που θα επιλέγονται να παίρνω κάποια στοιχεία από τη βάση μου.Η 6 καλή μου φαίνεται,λίγο αργή σε σχέση με το 5.5. που χρησιμοποιούσα πριν,αλλά πολύ βοηθητικός ο sql visual editor!Έχεις δουλέψει με το 6?

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 29 Νοέμ 2007 09:17

Μάλλον η τεχνολογία Ajax σου κάνει-ίσως σου φανούν χρήσιμα κάποια "frameworks" πχ http://www.indicthreads.com/articles/44 ... lkits.html.
Δεν έχω ασχοληθεί πιο πολύ με κάποιο για να σου συστήσω.
Εγώ τώρα χρησιμοποιώ το 5.5 στο καινούργιο μου PC και με αυτά που κάνω μέχρι τώρα (κάποια sites) είναι ok.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Java”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες