Προβλημα site me αναλυση!!

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ganagnost02

Δημοσίευση από ganagnost02 » 29 Νοέμ 2007 10:24

Καλημέρα κ από μένα κάλος σας βρήκα...

Είμαι τεχνικός δικτύων με προγραμματισμό δεν ξέρω τι μου γίνετε. πριν από λίγο καιρό ασχολήθηκα με δημιουργία σίτε πίστευα πως θα ναι ευκολο! όμως έχω αρκετά προβλήματα, θα ήθελα την γνώμη σας κ την βοήθεια σας.
Όποιος μπορεί κ θέλει ας ρίξει μια ματιά στο σίτε τι μπορώ να κάνω με την ανάλυση (έχει φτιαχτεί σε 1280χ1024)!!; ώστε να μου παίζει καλά σε 800χ600 1024χ768 κ 1280χ1024.. το έχω ψάξει με κάποια javascript αλλά δεν έχει παίξει τπτ. επισης τραβάω ζορι με τα email script αν εχει κανεις κανενα how to καλοδεχούμενο.
το σιτε ειναι www.anagnostakos.ath.cx

ευχαριστω και καλημερα...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 29 Νοέμ 2007 15:56

Καλησπέρα ganagnost02 και καλώς ήρθες στην κοινότητα μας.

Το θέμα σου έχει γίνει αντικείμενο συζήτησης και διαξιφισμών αρκετές φορές. Σαν γενικό συμπέρασμα μέσες άκρες είναι οτι η σελίδα θα πρέπει να είναι συμβατή με κάθε είδους ανάλυση οθόνης, ακόμα και την 800*600 που ναι μεν δεν πολυχρησιμοποιείτε πλέον (αμήν) αλλα και για μεγαλύτερες οθόνες και κατα συνέπεια μεγαλύτερες αναλύσεις.

Οπότε εφόσον δουλευεις με tables έχεις 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να μειώσεις το μέγεθος του βασικού table. Tο μέγιστο μέγεθος του table που έχεις τώρα είναι 1256 και να σημειώσω οτι ήταν αρκετά έξυπνοεκ μέρους σου να υπολογίζεις έστω στο περίπου τα pixels του scrollbar. Υπάρχουν πολλοί που δεν το κάνουν. Ε αυτό το table θα πρέπει να γίνει 760 και τα υπόλοιπα να προσαρμοστούν σε αυτο. Με αυτόν τον τρόπο η σελίδα σου θα είναι συμβατή με την μικρότερη ανάλυση οθόνης και κατα συνέπεια και με όλες τις αλλες και μπορείς να έχεις την σελίδα σου στο κέντρο της οθόνης δίνοντας <center> πάνω απο το tag που ξεκινάει το μεγάλο table.

Η δευτερη επιλογή σου είναι να κάνεις την ιστοσελίδα σου liquid δηλαδή αντί για μέγεθος σε pixels να δώσεις ποσοστό δλδ <table width="100%">. Με αυτόν τον τρόπο η σελίδα σου θα είναι συμβατή με οποιαδήποτε ανάλυση οθόνης. Σε αυτόν τον τομέα πάλι έχεις πρόβλημα με την στοίχιση των περιεχομένων και την γενικότερη εμφάνιση της σελίδας. Για παράδειγμα, εγω έχω ανάλυση οθόνης 1680*1050. Δεν μου είναι κουραστικό να διαβάζω μία πρόταση που ξεκινά στο ένα άκρο της οθόνης μου και καταλήγει στο αλλο γιατι είναι η δουλειά μου και το έχω συνηθήσει. Αυτό όμως μπορεί να μην ισχύει και για τον επόμενο.

Οπότε σε γενικότερα πλαίσια η τελική επιλογή σε αυτό το θέμα είναι δικιά σου. Πρέπει να λάβεις υπόψιν το target group σου δλδ τα άτομα τα οποία απευθύνεσαι (ηλικίες, εξοπλισμό που διαθέτουν, προβλήματα όρασης, ψυχολογία που θα σε οδηγήσει στην επιλογή χρωμάτων) και να πάρεις την τελική σου απόφαση. Choose wisely.

Τώρα απο θέμα φιλικότητας, θα σου πρότεινα να ανοίξεις το χρώμα. Τουλάχιστον στα περιεχόμενα. Τα γράμματα είναι πολύ μικρά και η αντίθεση που κάνουν δεν είναι η καλύτερη. Δεν είναι ευδιάκριτα και κουράζουν. Δεν λέω να κάνεις το site άσπρο με μαυρα γράμματα. Αυτό πλέον κουράζει περισσότερο. Πειραματίσου. ;)

Καλή επιτυχία.
Εικόνα

ganagnost02

Δημοσίευση από ganagnost02 » 29 Νοέμ 2007 21:35

ArchangelX έγραψε:Καλησπέρα ganagnost02 και καλώς ήρθες στην κοινότητα μας.

Το θέμα σου έχει γίνει αντικείμενο συζήτησης και διαξιφισμών αρκετές φορές. Σαν γενικό συμπέρασμα μέσες άκρες είναι οτι η σελίδα θα πρέπει να είναι συμβατή με κάθε είδους ανάλυση οθόνης, ακόμα και την 800*600 που ναι μεν δεν πολυχρησιμοποιείτε πλέον (αμήν) αλλα και για μεγαλύτερες οθόνες και κατα συνέπεια μεγαλύτερες αναλύσεις.

Οπότε εφόσον δουλευεις με tables έχεις 2 επιλογές. Η πρώτη είναι να μειώσεις το μέγεθος του βασικού table. Tο μέγιστο μέγεθος του table που έχεις τώρα είναι 1256 και να σημειώσω οτι ήταν αρκετά έξυπνοεκ μέρους σου να υπολογίζεις έστω στο περίπου τα pixels του scrollbar. Υπάρχουν πολλοί που δεν το κάνουν. Ε αυτό το table θα πρέπει να γίνει 760 και τα υπόλοιπα να προσαρμοστούν σε αυτο. Με αυτόν τον τρόπο η σελίδα σου θα είναι συμβατή με την μικρότερη ανάλυση οθόνης και κατα συνέπεια και με όλες τις αλλες και μπορείς να έχεις την σελίδα σου στο κέντρο της οθόνης δίνοντας <center> πάνω απο το tag που ξεκινάει το μεγάλο table.

Η δευτερη επιλογή σου είναι να κάνεις την ιστοσελίδα σου liquid δηλαδή αντί για μέγεθος σε pixels να δώσεις ποσοστό δλδ <table width="100%">. Με αυτόν τον τρόπο η σελίδα σου θα είναι συμβατή με οποιαδήποτε ανάλυση οθόνης. Σε αυτόν τον τομέα πάλι έχεις πρόβλημα με την στοίχιση των περιεχομένων και την γενικότερη εμφάνιση της σελίδας. Για παράδειγμα, εγω έχω ανάλυση οθόνης 1680*1050. Δεν μου είναι κουραστικό να διαβάζω μία πρόταση που ξεκινά στο ένα άκρο της οθόνης μου και καταλήγει στο αλλο γιατι είναι η δουλειά μου και το έχω συνηθήσει. Αυτό όμως μπορεί να μην ισχύει και για τον επόμενο.

Οπότε σε γενικότερα πλαίσια η τελική επιλογή σε αυτό το θέμα είναι δικιά σου. Πρέπει να λάβεις υπόψιν το target group σου δλδ τα άτομα τα οποία απευθύνεσαι (ηλικίες, εξοπλισμό που διαθέτουν, προβλήματα όρασης, ψυχολογία που θα σε οδηγήσει στην επιλογή χρωμάτων) και να πάρεις την τελική σου απόφαση. Choose wisely.

Τώρα απο θέμα φιλικότητας, θα σου πρότεινα να ανοίξεις το χρώμα. Τουλάχιστον στα περιεχόμενα. Τα γράμματα είναι πολύ μικρά και η αντίθεση που κάνουν δεν είναι η καλύτερη. Δεν είναι ευδιάκριτα και κουράζουν. Δεν λέω να κάνεις το site άσπρο με μαυρα γράμματα. Αυτό πλέον κουράζει περισσότερο. Πειραματίσου. ;)

Καλή επιτυχία.
Ευχαριστώ πάρα πολύ φιλέ για την απάντηση σου θα προτιμήσω την 2η επιλογή με το linuid και φυσικά θα προσπαθήσω να το κάνω !!! Ο θεος βοηθος γιατι δεν το κατεχω το πραγμα..

mzindilis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mzindilis » 30 Νοέμ 2007 09:45

Αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά σε ένα template που ακολουθεί τη μέθοδο του liquid σχεδιασμού, δες το Aqueous του Six Shooter Media, το οποίο θεωρώ ότι είναι και όμορφο, και από μια γρήγορα ματιά που έριξα στον κώδικα είναι και καλογραμμένο. Στο CSS περιέχει κάποιες ματσαράγγες, για να δουλεύει σωστά (πού αλλού) στον Internet Explorer.

ganagnost02

Δημοσίευση από ganagnost02 » 30 Νοέμ 2007 10:40

mzindilis έγραψε:Αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά σε ένα template που ακολουθεί τη μέθοδο του liquid σχεδιασμού, δες το Aqueous του Six Shooter Media, το οποίο θεωρώ ότι είναι και όμορφο, και από μια γρήγορα ματιά που έριξα στον κώδικα είναι και καλογραμμένο. Στο CSS περιέχει κάποιες ματσαράγγες, για να δουλεύει σωστά (πού αλλού) στον Internet Explorer.

Το ειδα φιλε ωραιο δειχνει... tnx again για την βοηθεια σας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες