ArchiCAD 11.0 File σε 3Ds Max 9.0 χωρίς "παρενέργειες"...???

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 29 Νοέμ 2007 16:20

Πώς γίνεται; Το κάνω export σε .3ds, αλλά βγαίνει πολύ μικρό, με προβλήματα, χάλια φωτισμό και τα σχετικά... και χωρίς σκιές...

Θέλω να μου πείτε πως γίνεται η μετατροπή και με τι είδους αρχείο (σε DWG βγαίνει... άσ' τα να πάνε, άλλα αντί άλλων... - Σε Wavefront Object (obj) βγαίνουν όλα σαν ένα, χωρίς φωτισμό και τα σχετικά)

Γίνεται να κάνω ένα render αυτό το αρχείο από ArchiCAD ώστε να φαίνεται με τέλεια αποτελέσματα φωτορεαλισμού, σκιών, αλλά και τα αντικείμενα να φαίνονται λίγο αληθινά, διότι βγαίνουν σαν cartoon;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. Παρακάτω είναι ένα δείγμα:

Άμα θέλετε να ανεβάσω και το αρχείο του ArchiCAD να το δείτε προσωπικά.

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 29 Νοέμ 2007 21:13

Προσωπική μου γνώμη φίλε μου βαγγέλη είναι ότι το archicad είναι απλά χάσιμο χρόνου....σίγουρα κάνεις τα σχέδια σου πιο γρήγορα, αλλά πιστεύω ότι στα 3Δ η ευκολία και το εύκολο γλίτωμα χρόνου είναι ποσά αντίστροφα ανάλογα της ποιότητας!!!

Οκ, είμαι κολλημένος, το παραδέχομαι, θεωρώ όμως περιττό στον πολύτιμο χρόνο μου να ασχοληθώ με κάτι που δεν μου δίνει ουσιαστικά κάτι καινούργιο...

Το ότι οι αρετές του archicad δε μου λένε προσωπικά τίποτα, δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να σου είναι πολύτιμο εργαλείο...Απ' όσο έχω ακούσει ένας δυνατός συνδυασμός είναι το archicad με το artlantis...

Άποψη μου είναι αν γουστάρεις το 3Δ (και έχεις χρόνο και δύναμη...) να πας απευθείας στα δυνατά πακέτα....modelling me 3ds, rhino, rendering με vray (δεν αναφέρεται τυχαία πρώτο), mental ray και αν αντέχεις με maxwell...τώρα τελευταία κάτι έχω ακούσει για final render και fryrender....

Αν βγαίνει ένα συμπέρασμα αυτό είναι ΨΑΞΙΜΟ!!!!

Επειδή ακούστηκα "κάπως" για κάποια προγράμματα, όπως προανέφερα, αυτό είναι καθαρά προσωπικό κόλλημα: τόσο στη σχολή όσο και στο στρατό που είμαι και τα λέω με συναδέλφους αρχιτέκτονες, γραφίστες και διακοσμητές, τρώω ψιλοκράξιμο που σπάω την κεφάλα με κάποια βαριά προγράμματα, την ίδια στιγμή που με κάποια άλλα βγαίνει η δουλειά!! Αμ' δε!!!! Ρίξτε μια ματιά στα best of του evermotion και πείτε μου που βρήκατε archicad, tekton, revit κτλ....

Όπως λεν και οι faith no more: it's a damn job but someone's got to do it....φιλικά πάντα...
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 29 Νοέμ 2007 21:43

Συμφωνώ απόλυτα, απλώς τώρα σε ποιον μιλάς; Σε κανέναν γραφίστα; Θα κάτσω να κάνω εγώ τώρα καναπέδες κ.λ.π. από την αρχή; :D Αν και έχω ένα Tutorial Request περί του θέματος...

Πάρα πολύ μου αρέσει και το AutoCAD που πιστεύω είναι καλό, αλλά όταν είχα κάνει εγκατάσταση το 2008 μια μαύρη οθόνη και κάποια εργαλεία από αριστερά που απαιτούν 4GB RAM για να κουνηθούν... Άντε βγάλε άκρη... :hammer:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 29 Νοέμ 2007 21:51

Πάντως εγώ προσωπικά, ό,τι πρόγραμμα και να δοκιμάσω (τι ArchiCAD, τι AutoCAD, τι Rhino και τα σχετικά...), πάντα μα πάντα κάνω export και τελειωποίηση σε 3Ds Max 9.0. :kaloe:

Το Max είναι το καλύτερο. Και το XSI είναι τέλειο βέβαια αλλά δυσκολούτσικο. Δε βαριέσαι... Τόσα υπάρχουν... Με ότι βολευτεί ο καθένας... π.χ. ο Veriotis, του 'κατσε το C4D και έγινε αστέρι σε 2 μήνες... :lol:

Ούτος ή άλλος, εφόσον είμαι 14, δεν μπορώ να κατανοώ απόλυτα τα Αγγλικά και τα συστήματα του προγράμματος (Τώρα το Μάιο πάω για Λόουερ - για να δούμε κι εκεί τι θα κάνουμε...) :hammer:

Τέλως πάντων...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 29 Νοέμ 2007 22:45

μη μασας και γω με ενα σκουριασμένο lower είμαι (ντροπή μου)...

Και μόνο που είσαι 14 και ασχολείσαι με αυτά τα πράγματα, δείχνει πολλά...

Προφανώς και θα πρέπει να είσαι κτήνος εμπειρίας για να κάνεις όλο το Modelling...υπάρχουν και βιβλιοθήκες...αυτό που θέλω να μείνει είναι το νόημα που έχει να ιεραρχήσει κάποιος τα θέλω του και να ασχοληθεί τελικά με ότι τον καλύπτει περισσότερο...Δεν γίνεται να τα μάθουμε όλα (άσε που η έννοια "το ξέρω" είναι για μένα ιεροσυλία απο μόνη της...)

Δεν είμαι ο καλύτερος για να ρίχνω στον τάκο κάποια προγράμματα και δεν έχω δικαίομα να κατακρίνω τον κόπο κάποιων ανθρώπων που τα δουλεύουν, αλλά με 5 μυωπία (που έχω) και τα ανάλογα γυαλιά, δεν χρειάζεται φιλοσοφία για να φανούν οι διαφορετικές ποιότητες που προσφέρει το κάθε εργαλείο....
Απο τι στιγμή που αγαπώ κάτι, απλά θέλω να γίνω ο καλύτερος πάνω σε αυτό-όσο απίθανο και να είναι αυτό και να μάθω τα πάντα..όσα είναι εφικτό τουλάχιστο...και για να μη πλατιάσω και άλλο, αν θέλω το τέλειο, πρέπει να δουλεύω και τα εργαλεία που μου δίνουν περισσότερες δυνατότητες...με όποιο τίμημα...γιατί απλά το αγαπώ...γιατί αυτή είναι η λογική μου....

Για το acad τώρα τι να σου πω...το τρέχω σε pentium 4 με 700 κάτι μνήμη...(προφανώς 3Δ εφαρμογή, όχι μόνο 2Δ σχέδια...), όπως και το 3ds με vray...

Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 29 Νοέμ 2007 23:02

Τι να πω;...

Μήπως μπορείς τουλάχιστον να βοηθήσεις λίγο με το φωτισμό και τα materials; Διάφορα. Ό,τι θεωρείς απαραίτητο. Αρκεί να έχει καλό αποτέλεσμα. Δεν με νοιάζουν οι ώρες rendering.

P.S.: Να κατεβάσω το Vray μήπως, γιατί με Mental Ray, δεν βλέπω να πολυασχολείστε... :lol:

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lazor » 30 Νοέμ 2007 22:04

Λοιπόν Βαγγέλη συνονόματε, καταρχάς δεν ξέρω τι είναι το ArchiCad αλλά απο οτι κατάλαβα είναι Plug in με δωρεαν μοντελα για να γίνεται γρηγορα η δουλεια :hammer: Αφου χρόνο εχεις, 3d μαθαίνεις για hobby, και γενικότερα σου αρέσει το όλο πράγμα θέλω να μου πεις τι ικανοποίηση θα ένιωθες αν το δωμάτιο το είχες φτιαξει εσύ και όχι έτσι εύκολα με το plug in :wink: .. Και μη μου πεις τώρα πως είσαι 14 χρονών κτλ, δεν είναι δικαιολογία αυτο για να μην προσπαθησεις να το κάνεις μόνος σου.

Εξάλλου και εγώ 15 χρονών είμαι και προσπαθω όσο μπορώ :wink:

Τέσπα, ontopic εγκατέστησε το vray :D

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 30 Νοέμ 2007 23:14

Το archicad είναι αυτόνομο πρόγραμμα...όταν παράτησα το archicad δεν ήξερα ότι υπήρχε το 3dstudio...παρόλα αυτά απο προβλήματα που είχα με το παραπλήσιο revit, σίγουρα στο import που θα κάνεις στο 3ds θα πρέπει να κάνεις κάποια δουλειά στο modelling (πραγματικά βαγγέλη δε το γλιτώνεις...) :o :o :o

Vray ακατέβατο, κυρίως γιατί (νομίζω ότι) είναι πιο ελαφρύ απο το mental ray...

Lazor μόνο 15???Εύγε φίλε μου....Πάντως όταν ήμουν στην υλικία σας.έπαιζα ακόμα με gi joe...μετά απο χρόνια ανακάλυψα τα gi στο rendering... :lol: :lol: :lol:

Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 01 Δεκ 2007 09:09

Lazor, το ArchiCAD είναι ένα πρόγραμμα της Graphisoft, το οποίο απευθύνεται σε πολιτικούς μηχανικούς και επιτρέπει την κατασκευή σχεδίων, κυρίως, αλλά δίνει και 3D άποψη. Όμως όπως βλέπεις παραπάνω στην εικόνα δεν έχει καθόλου καλή ανάλυση.

Τώρα, όσο για το θέμα των επίπλων και αντικειμένων, το ArchiCAD, περιέχει ενσωματομένη μία αρκετά μεγάλη βιβλιοθήκη με έπιπλα, ηλεκτρονικά, σωλήνες, είδη πυρόσβεσης για σπίτια, αλλά και τύπους παραθύρων, πορτών και πάρα πολλά άλλα... :hammer:

Μπες στο http://www.graphisoft.com/products/archicad/ac11/ να το δεις. Υπάρχει άμα ενδιαφέρεσαι δωρεάν εκπαιδευτική έκδοση για φοιτητές και εκπαιδευτικούς.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 01 Δεκ 2007 09:43

Lazor, και κάτι άσχετο. Βρήκα αυτό το θέμα που είχες κάνει: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=31063

Επειδή βλέπω προβληματίζεστε με RAM Player κ.λ.π.

Γιατί δεν πατάς πριν κάνεις το Render εκεί που λέει απλώς "Files" να βάλεις το όνομα, να επιλέξεις και το "format" και μετά απλώς να πατήσεις να rendάρει όλα τα frames;; :idea:

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lazor » 01 Δεκ 2007 09:59

NikoSokiN χεχεχε καλό :D

Vangelis ok εξαρτάται απο το τι θέλεις να κάνεις με αυτο το πρόγραμμα. Αν ήθελες να φτιαξεις ενα σπιτι για παραδειγμα και για να μην είναι άδειο μέσα έβαλες τα έτοιμα έπιπλα τοτε πάω πάσο. Τώρα αν ήθελες να κάνεις μόνο το δωμάτιο στην εικόνα ισχύει αυτο που είπα πριν. :wink: Δλδ, αυτο το δωμάτιο δεν είναι δική σου δημιουργία αλλά των developers του Archicad. Εσυ μόνο την θέση έβαλες (κάτι σαν sims :D )

Όσο για το RAMplayer ευχαριστώ για το tip, άλλα αν δεις έχω ήδη ανεβάσει απο τότε 2 βιντεάκια οπότε το έχω ήδη βρει :wink: . Thanks anyway

Πάντα φιλικά,
Lazor

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 01 Δεκ 2007 10:07

Ναι, γι' αυτό κι εγώ προσπαθώ να μάθω 3Ds Max 9.0. Τώρα περιμένω να κατεβεί και το Vray RC3, σε κανένα μισάωρο, να δω τι κάνει κι αυτό. Μήπως ξέρεις τίποτα από φωτισμό;

Με τι σχεδιάζεις εσύ Lazor; NURBS, Lines; Με ποια τεχνική; Γιατί όλο ψάχνω να βρω τρόπους.

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lazor » 01 Δεκ 2007 10:23

Έτσι μπράβο :D Η καλύτερη μέθοδος για 3ds max είναι η polygonal modeling (με άλλα λόγια θα κάνεις convert ένα σχήμα σε editable poly ή mesh και απο εκεί θα αρχίσεις με extrude κτλ να φτιάχνεις μοντελα. Ωραιο site με tutorials καθε κατηγορίας είναι αυτο :wink: .. Όσο για το vray αν και αυτο χρησιμοποιώ, υπάρχουν άτομα σε αυτο το forum που είναι masters σ'αυτο το θέμα :wink:

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 03 Δεκ 2007 02:46

Ωραία tutorials για αρχάριους στο vray http://www.aversis.be/extra_tutorials/00.htm
Όπως και στο evermotion....όρεξη να υπάρχει και απο tuts άλλο τίποτα..
το ArchiCAD είναι ένα πρόγραμμα της Graphisoft, το οποίο απευθύνεται σε πολιτικούς μηχανικούς
Οι (περισσότεροι) πολιτικοί μηχανικοί έχουν τόση σχέση με την αρχιτεκτονική όσο και η ρούλα βροχοπούλου με τη δημοσιογραφία!!!! Σόρυ που γίνομαι κουραστικός, αλλά δεν διδάσκονται σχεδόν καθόλου τον σχεδιασμό κατοικιών (και κτιρίων γενικότερα)...απο πότε ένα αρχιτεκτονικό πρόγραμμα απευθήνεται σε κάποιων που η ειδικότητα του είναι η οδοποιΐα ή τα υδραυλικά έργα??? Οι αλήθειες να λέγονται....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 03 Δεκ 2007 03:03

Όσο για τις βιβλιοθήκες???παιδιά του ιντερνετ είμαστε...τζαμπέ μοντέλα υπάρχουν για όλα τα γούστα.

Είναι ντροπη να το παραδεχόμαστε ότι χρησιμοποιούμε έτοιμα μοντέλα και δεν έχουμε τα "κρεμαστά" να τα κάνουμε όλα μόνοι μας, αλλά είμαστε ερασιτέχνες....και μαθαίνουμε...

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δικαιολογείται απόλυτα και κάποιος που δε την ψάχνει στο modelling.....

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης