νομικο καθεστως κυριοτητας domain

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pagou

Δημοσίευση από pagou » 30 Νοέμ 2007 18:21

σας ευχαριστω για το χρονο που μου διαθετεται και για αυτο θα ειμαι συντομος

Πριν 1,5 χρονο μια εταιρεια με καλεσε να της κατασκευασω το σιτε της -ναι εχω παροχη υπηρεσειων-.
Εκλεισα τα domain που μου ζητησαν και μετα απο ενα μηνα το σιτε ηταν ετοιμο αλλα καθως δεν με πληρωσαν την -ενω εγω ειχα ηδη πληρωσει- τα κρατησα στο ονομα μου. Υποψιν οτι τα τιμολογια επανω γραφουν οτι εκανα τεχνικη συντηρηση υπολογιστων.

τωρα 1,5 μετα χρονο μου χρωστανε ακομα 12,500$ οποτε και σκεφτομαι να τους κοψω το σιτε. μεχρι να με πληρωσουν.
Προφανωσ εαν αρνηθουν να με πληρωσουν θα παμε στα δικαστηρια, οποτε και αναρωτιεμαι. Το domain ανηκει σε μενα και εχω δικαιωμα να το πουλησω (σε αυτους ωστε να τους υποχρεωσω να με πληρωσουν), ενω υποχρεουμαι να τους παραδωσω το σιτε (σε ενα CD ασ πουμε) ή ανηκει στην εταιρεια?
[Η εταιρεια εχει καταχωρημενα λογοτυπα αλλα το domain ειναι σε αλλη μορφη καθως θελανε και ενα προθεμα]

Αρα τα domain ειναι δικα μου νομιμα ή οχι?

σας ευχαριστω

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 30 Νοέμ 2007 20:43

Αν τα στοιχεία καταχωρούμενου είναι τα δικά σου τότε είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης. Εαν δεν έχετε υπογράψει κάποιο σχετικό συμφωνητικό/συμβόλαιο που αναφέρει οτι το συγκεκριμένο domain το παίρνεις εσύ για λογαριασμό τους τότε δεν μπορούν να κάνουν και τίποτα νομικά. Ειδικά όταν δεν αντιπροσωπεύει και το εμπορικό τους σήμα.

snowmann

Δημοσίευση από snowmann » 30 Νοέμ 2007 22:11

Αν η εταιρία μπορεί να δηλώσει εμπορικές πράξεις στο όνομα της που έγιναν πριν την κατοχύρωση του domain (εφόσον το domain έχει ακριβώς το ίδιο όνομα με την εταιρία)οι οποίες μπορούν να αποδειχτούν, τότε πιθανότατα χάνεις το domain

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 30 Νοέμ 2007 23:33

Καλησπέρα,

Από την εταιρία έχεις πάρει λεφτά?

Αν ναι μπορεί να πουν ότι τον πληρώσαμε για το domain και χρωστάμε το site.
Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Το domain τους ανήκει.
Σαφώς πρέπει να υπάρχει και κάποιο χαρτί που να δείχνει ότι σε πληρώσανε.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 01 Δεκ 2007 09:38

Μην κολάς στο domain, δεν αξίζει τίποτα στο φινάλε αφού δεν είναι και ακριβώς το όνομα της εταιρίας.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 01 Δεκ 2007 11:57

Εδώ στο forum νομίζω ότι ειχε αναφερθεί ότι μπορεί κάποιος να κινηθεί νομικά για ένα domain στην ΕΕΤΤ.

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 01 Δεκ 2007 13:01

Νομικά μπορεί να κινηθεί ο οποιοσδήποτε για οτιδήποτε. Το θέμα είναι εαν τα επιχειρήματά του θα έχουν θετική ανταπόκριση σε μια τέτοια περίπτωση. Εαν ο ιδιοκτήτης είναι ο χρήστης πιο πάνω και όχι η ίδια η εταιρεία, δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο και το όνομα δεν είναι ίδιο με όνομα της εταιρείας τότε η τελευταία δεν έχει ελπίδες σε γενικές γραμμές.

pagou

Δημοσίευση από pagou » 04 Δεκ 2007 18:35

ναι εχω παρει λεφτα απο την εταιρεια, αλλα με τιμολογιο που ελεγε σαφως κατι αλλο.

Το domain εχει αξια γιατι ναι μεν δεν ειναι ακριβως το ονομα της εταρειασ αλλα το χρησημοποιει σε διαφημησεις (5 ολοσελιδες καθε μηνα)

Ο τυποσ πηρε τηλεφωνο ολους τους ανθρωπους του χωρου του και ειπε οτι του εκλεψα αρχεια με σκοπο την πωληση. Κατι που πρακτικα δεν θα ειχε νοημα. οποτε σκεφτεσται καμια καλλη νομιμη εκδικηση?

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 04 Δεκ 2007 18:51

Προτείνω αν καταφέρεις να πάρεις τα λεφτά σου να ξεχάσεις την περίπτωση. Ο χώρος είναι μικρός και στιγματίζεσαι αρνητικά....
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

smiley

Δημοσίευση από smiley » 04 Δεκ 2007 23:48

γιατί δεν πας σε δικηγόρο που έχει σχέση με αυτά να τον ρωτήσεις αν υπάρχει τρόπος να αντεπιτεθείς, απλά τα πράγματα αν σου είναι σημαντική η περίπτωση...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Δεκ 2007 16:46

α) Έχετε υπογράψει σύμβαση?
β) Λες " Υποψιν οτι τα τιμολογια επανω γραφουν οτι εκανα τεχνικη συντηρηση υπολογιστων. " άρα σε έχουν πληρώσει κάποιο ποσό?
γ) Αν χρησιμοποιούν τη σελίδα για να έχουν κέρδος, δεν σε έχουν πληρώσει το ποσό που σου χρωστάνε και απαιτούν να είσαι κύριος πάς υπουργείο εμπορείου καταχωρείς το όνομα ASAP και αν σου πούνε τίποτα, πες είναι δικό μου, να τα χαρτιά και άντε γεια.

weby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από weby » 25 Δεκ 2007 11:56

Ξεκάθαρα ο κανονισμόε διαχείρισης domain του ΙΤΕ ορίζει ότι το domain δεν αποτελεί εμπορικό σήμα και επομένως μπορεί να το αποκτήσει όποιος γρηγορότερα το κατοχυρώσει. Η μόνη περίπτωση να έχεις πρόβλημα με το domain είναι αν το χρησιμοποιήσεις στα πλαίσια του αθέμιτου ανταγωνισμού, δηλ ΜΗΝ γυρίσεις τα DNS σε σελίδα που εμπορικά ασχολείται με παρόμοια δραστηριότητα.

Τώρα, αν δεν σε έχει πληρώσει καθόλου για τη σελίδα, τότε κατέβασέ την ΕΙΔΙΚΑ αν έχει μέσα τα λογότυπά του, γιατί προφανώς δεν σου έχει εκχωρήσει άδεια χρήσης για αυτά και μπορεί ο δικηγόρος του να επικαλεστεί τις διατάξεις της πνευματικής ιδιοκτησίας και του εμπορικού σήματος.

Το πλέον όμως κατά τη γνώμη μου σωστό είναι να κινηθείς εναντίον του με αγωγή και να ζητήσεις τα χρήματα που σου χρωστάει ΧΩΡΙΣ να του κάνεις κάτι κακό σαν εκδίκηση. Συνήθως, όποιος πάει να εκδικηθεί πέφτει και σε ατοπήματα.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν θέλεις στείλε email στο giannakidis@freemail.gr να μιλήσουμε αναλυτικότερα.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 29 Δεκ 2007 21:48

δηλαδή αν έχω ένα domain Α .gr δεν θα έχω πρόβλημα με μία εταιρία ltd που έχει πολλαπλά κατωχηρωμένο σήμα Α στην αμερική δίχως βέβαια να έχει το αντίστοιχο domain σε .com

όπως και να είναι αν θέλεις να κάνεις σοβαρή δουλειά καλά είναι αγοράζοντας domain παράλληλα να το καταχωρείς και ως σήμα...

ένας άλλος μέσα στο forum μας έλεγε πως έχασε domain καθώς δεν ανταγωνιζόταν;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης