Συνιδιοκτησία Ιστοσελίδας ;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
deadbpz

Δημοσίευση από deadbpz » 02 Δεκ 2007 12:35

Καταρχήν καλημέρα σε όλους :)

Το ερώτημα μου έχει να κάνει με την συνιδιοκτησία μιας ιστοσελίδας.

Ποιο συγκεκριμένα :

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μαζί με ένα φίλο μου επίσης ελεύθερο επαγγελματία έχουμε φτιάξει και συντηρούμε μια ιστοσελίδα. Πλέον από την ιστοσελίδα βγάζουμε χρήματα και κόβει πότε ό ένας τιμολόγιο πότε ό άλλος.

Αυτό που θέλουμε να κάνουμε είναι να δώσουμε το 50% της ιστοσελίδας σε μια ομμόρυθμη εταιρεία επίσης φίλων μας. Αλλά επειδή οι καλοί λογαριασμού κάνουν τους καλούς φίλους θα θέλαμε να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα από την αρχή.

Με λίγα λόγια θέλουμε να μοιράσουμε την ιστοσελίδα με τον εξής τρόπο:
25% εγώ
25% ο φίλος μου
50% η εταιρεία των φίλων μας

Έτσι η εταιρεία θα εκδίδει τιμολόγια στους πελάτες που διαφημίζονται και εμείς στην εταιρεία για να παίρνουμε τα χρήματα που μας αναλογούν.

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνουμε για να είμαστε σωστοί;
Αυτό που συζητάμε είναι ένα ιδιωτικό συμφωνιτικό που θα αναλύονται τα δικαιώματα και υποχρεώσεις του καθενός, αλλά πως μπορούμε να χωρίσουμε μια ιστοσελίδα; Η ιστοσελίδα δεν είναι ούτε εταιρεία ουτε χωράφι :)

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :)
Φιλικά,
Ειρήνη

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 02 Δεκ 2007 18:10

Μήπως να κάνατε μια ΟΕ ή ΕΠΕ και να έχετε τα ποσοστά σας;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Δεκ 2007 20:10

Υπογραφές και συμφωνίες μόνο με Λογιστές και Δικηγόρους μαζί. Έτσι παραμένουν και οι φίλοι καλοί.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες