Ελληνικές εταιρείες που έχουν Affiliate Marketing Programs

Μια περιοχή για τις ελληνικές εταιρίες που παρέχουν Affiliate Marketing προγράμματα από μόνες τους κι έξω από κάποιο network.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 11 Απρ 2009 11:20

Geobak έγραψε: Επίσης να προσθέσω ότι πριν λίγες μέρες ανακάλυψα το πρώτο Ελληνικό affiliate network

http://www.linkwise.gr/

Δεν έχω εγγραφεί ακόμα και δεν τους έχω δοκιμάσει...
Τους εχει δοκιμάσει κανεις? Τι merchants εχουν? Δεν μου αρέσει που δεν φαίνονται οι merchants πριν την εγγραφή.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 13 Απρ 2009 17:28

http://www.ipdomain.net/
0.07€ κάθε κλίκ :wink: :wink:

Ξέρετε άλλα που να πληρώνουν ανα κλίκ και όχι με ποσοστά απο τις πωλήσεις τους;

Άβαταρ μέλους
Linkwise - Giorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Linkwise - Giorgos » 28 Απρ 2009 13:47

billt έγραψε:
Geobak έγραψε: Επίσης να προσθέσω ότι πριν λίγες μέρες ανακάλυψα το πρώτο Ελληνικό affiliate network

http://www.linkwise.gr/

Δεν έχω εγγραφεί ακόμα και δεν τους έχω δοκιμάσει...
Τους εχει δοκιμάσει κανεις? Τι merchants εχουν? Δεν μου αρέσει που δεν φαίνονται οι merchants πριν την εγγραφή.
Καλησπέρα billt,

Αναφορικά στην ερώτησή σου για τους Merchants, να σε ενημερώσω ότι μέχρι στιγμής μπορείς να βρεις ενεργές καμπάνιες στο δίκτυό μας από τους εξής διαφημιζόμενους:

- Travelplanet24.com
- Day4u.gr
- Interflora.gr
- Wraia.gr
- Kinitomania.com
- Unzip.gr
- Tokotoukan.gr

Επίσης, να σε ενημερώσω ότι έχουμε συμφωνήσει και ετοιμάζονται καμπάνιες για τους εξής διαφημιζόμενους:

- Ouaou.gr
- Celldorado
- Laredoute.gr
- Eye-shop.gr
- Millenniumshop.gr

Τέλος, έχουμε συμφωνήσει και με άλλα e-shops (μεγάλα :wink: ), αλλά ακόμα δεν μπορώ να πω τα ονόματα!

Προς το παρόν στην αρχική μας σελίδα, αναφέρονται οι νέες μας συνεργασίες στο πεδίο "Νέα", αλλά έχουμε σκοπό να τοποθετούνται και λογότυπα αλλά και πληροφορίες για την κάθε νέα μας καμπάνια. Είναι στο ToDo list :)

Εάν χρειάζεσαι οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου!
Γιώργος Σωτηρόπουλος
Head of Affiliate
Linkwise

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 03 Μάιος 2009 01:59

Χρησιμοποίησε κανείς την Linkwise ? Υπάρχει κάποιο ελληνικό eshop που να πληρώνει per sale?
best seller

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 03 Μάιος 2009 15:23

υπάρχει και η www.start2click.com Ελληνική εταιρεία στην οποία είμαι μέλος σαν beta tester. Αν διορθωθούν ορισμένα μικρά πραγματάκια είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Άβαταρ μέλους
Linkwise - Giorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Linkwise - Giorgos » 03 Μάιος 2009 19:20

michalis1984 έγραψε:Χρησιμοποίησε κανείς την Linkwise ? Υπάρχει κάποιο ελληνικό eshop που να πληρώνει per sale?
Όλα τα e-shops που είναι μέλη του δικτύου της Linkwise πληρώνουν με per sale μοντέλο!
Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορείς να στείλεις PM.
Γιώργος Σωτηρόπουλος
Head of Affiliate
Linkwise

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 06 Μάιος 2009 01:47

παιδιά εγώ χρησιμοποίησα τη linkwise για το wraia.gr, τους έκανα σε λίγες μέρες 500 κλικ (ΚΛΙΚ, όχι εμφανίσεις κλπ, ξέρω τι λέω) και η αμοιβή μου ήταν 1 ευρώ (ολόκληρο). Φυσικά και ΔΕΝ αξίζει, ειδικά που υπάρχουν και κρατήσεις 23%+.

ΓΕΝΙΚΑ θεωρώ κοροϊδία για τους ιδιοκτήτες site το affiliate γιατί το ρίσκο μεταφέρεται από τον πελάτη-εταιρεία στον publisher.

Γιατί δηλαδή να πάρω το ρίσκο αν το δικό σου site είναι κακοστημένο, έχεις ακριβές τιμές, αργεί να ανανεωθεί κλπ; Ειδικά όταν το ποσοστό είναι ψίχουλα και δεν έχει καμία σχέση με τα ποσοστά των μεσαζόντων στην πραγματική αγορά;

Επιπλέον πολλά affiliate χρησιμοποιούν flash banner που τραβούν την προσοχή, λένε το όνομα του διαφημιζόμενου και ο χρήστης πάει από τη google σε αυτά και όχι πατώντας το banner.

Ακόμα ο firefox μου είναι ρυθμισμένος να σβήνει τα cookies από τα site μόλις τον κλείσω. Άλλη μια απώλεια εσόδων για τους publishers, όχι όμως και για τον διαφημιζόμενο.

Το σύστημα μετρήσεων δεν είναι αξιόπιστο, είναι 100% στον έλεγχό τους. Το ίδιο συμβαίνει και στο Adsense, αλλά that's Adsense και αποδίδει...

Τέλος πιστεύω ότι αν οι εταιρείες affiliate πίστευαν τόσο στις υπηρεσίες τους θα νοίκιαζαν διαφημιστικό χώρο στα site μας και θα επωφελούνταν των πωλήσεων οι ίδιες. Αλλά δεν τολμούν...

Για μένα όποιος θέλει να μπει στο site σας πρέπει να πληρώσει ένα μίνιμουμ προβολής και από εκεί και πέρα με ποσοστά. Αλλιώς αφήστε στην άκρη τα affiliates και βάλτε Adsense ή κάντε direct πωλήσεις.

Τώρα άμα έχετε ένα site με προγνώσεις για στοιχήματα, βάλτε ένα affiliate στοιχημάτων, θα έχει απόδοση. Αλλά σε γενικού περιεχομένου site είναι χαμένος χώρος.

Οι publishers δώσαμε χώρο στην αγορά λαμβάνοντας το ρίσκο του να πληρωνόμαστε με βάση τα κλικ, δεν πρέπει να κάνουμε κι άλλο βήμα και να κάνουμε κανόνα την πληρωμή με την πώληση. Το επόμενο βήμα ποιο θα είναι; Να κάνουμε και delivery των προϊόντων τους για να πάρουμε λεφτά;

Συγνώμη αν στεναχώρησα κάποιους με αυτά αλλά είναι 100% ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη και με βάση όσα έχω δοκιμάσει στα site μου. Δυστυχώς adsense is the only king πλην εξαιρέσεων.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 06 Μάιος 2009 01:52

mpoikotaz.. :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 06 Μάιος 2009 01:53

xaxa! σιγά μην βγούμε και στο Σύνταγμα ;-)

Άβαταρ μέλους
Linkwise - Giorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Linkwise - Giorgos » 06 Μάιος 2009 15:00

Αγαπητέ Σίμο, θα σου απαντήσω (ξανά, και εδώ) πρώτα στα συγκεκριμένα θέματα που έθιξες:

Όσον αφορά την καμπάνια που έτρεξες:
Λες ότι έκανες 500 click και έβγαλες 1 ευρώ. Στην πραγματικότητα έκανες 663 click και έβγαλες 3 ευρώ. Ξέρω πως κατά πάσα πιθανότητα πάλι δεν είσαι ικανοποιημένος, απλά το αναφέρω για την ιστορία και για άλλους που ίσως ενδιαφέρονται.

Παρακράτηση 23%:

Πρόκειται περί ελληνικής νομοθεσίας που πρέπει να σεβαστούμε. Αν θες να είσαι παράνομος ΟΚ, δική σου απόφαση, αλλά δε μπορείς να μας προσάψεις ως αρνητικό ότι δε σου δίνουμε την επιλογή. Άσε που την παρακράτηση την παίρνεις πίσω ως επιστροφή στο τέλος του έτους αν τη δικαιούσαι.

"Γιατί δηλαδή να πάρω το ρίσκο αν το δικό σου site είναι κακοστημένο, έχεις ακριβές τιμές, αργεί να ανανεωθεί κλπ;"

Δεν χρειάζεται να πάρεις κανένα τέτοιο ρίσκο. Η επιλογή για το ποιον διαφημιζόμενο θα προωθήσεις είναι καθαρά και μόνο δική σου. Μπρορείς να κάνεις τον έλεγχο στο e-shop του διαφημιζόμενου, να δεις όλη τη διαδικασία αγοράς, να ελέγξεις τους όρους του καταστήματος και να κρίνεις συνολικά (και μαζί με την προμήθεια που προσφέρει) αν θέλεις να τον προωθήσεις και αν πιστεύεις φυσικά ότι υπάρχει σχετικότητα με τη σελίδα σου.

"Επιπλέον πολλά affiliate χρησιμοποιούν flash banner που τραβούν την προσοχή, λένε το όνομα του διαφημιζόμενου και ο χρήστης πάει από τη google σε αυτά και όχι πατώντας το banner."

Χωρίς να κρίνω αν ισχύει αυτό που λες, απλά αναφέρω και πάλι πως είναι επιλογή σου να βάλεις ή να μη βάλεις flash banner. Αν νομίζεις πως θα κερδίσεις περισσότερο έτσι, βάλε text link. Και πάλι έχεις την ελευθερία επιλογής, δε σε υποχρεώνει κανείς για τίποτα. Αυτή είναι και η ομορφιά του affiliate.

Cookies:
Υπάρχει και cookie-less tracking το οποίο αυτή τη στιγμή αναπτύσσουμε. Πάντως γενικά, αν και το ποσοστό αυτών που έχουν απενεργοποιημένα τα cookies είναι μικρό, είναι ένα φυσικό μεινέκτημα του affiliate marketing για το οποίο γίνονται συνεχώς βελτιώσεις και βγαίνουν νέες πιο αξιόπιστες μέθοδοι tracking.

Αυτά όσον αφορά τα συγκεκριμένα σημεία. Γενικά τώρα όμως, η κυριότερη αντίρρηση που έχω σε όσα λες είναι πως με βάση την προσωπική σου εμπειρία, κρίνεις το affiliate marketing γενικά. Είναι όμως δύο ξεχωριστά θέματα:

Όσον αφορά το affiliate marketing γενικά, είναι κάτι που υπάρχει πάνω από 10 χρόνια τώρα, αποδεδειγμένα δουλεύει και υπάρχουν προγράμματα, networks και affiliates με τζίρους εκατομμυρίων που το αποδεικνύουν. Δε θα το κρίνει (στο σύνολό του) ούτε ο Σίμος, ούτε ο Γιώργος, ούτε κανείς από εμάς εδώ. Φυσικά και έχει μειονεκτήματα (κάποια από τα οποία σωστά ανέφερες) αλλά στο σύνολό του κάνει τη δουλειά του πολύ καλά.

Όσον αφορά τη δική σου εμπειρία, αν και προσωπικά πιστεύουμε πως δεν εξάντλησες τα περιθώρια δοκιμών, είναι δική σου απόφαση και φυσικά απόλυτα σεβαστή το τί θες να κάνεις στο site σου, πόσο χρόνο και χρήμα θες να διαθέσεις πειραματιζόμενος κλπ. Για μας μόνο και το ότι δοκίμασες, θετικό είναι. Και ναι, στην τελική το affiliate φυσικά και μπορεί να μη δουλεύει για σένα όπως και για άλλους. ΔΕΝ είναι πανάκεια στο πρόβλημα του monetization είναι ένας συγκεκριμένος τρόπος, με συγκεκριμένο τρόπο χρήσης. ΔΕΝ υποκαθιστά ή αντικαθιστά το Adsense, ούτε το Banner Advertising, ούτε τις διαφημιστικές.

Συμπερασματικά λοιπόν, είναι πολύ χρήσιμο να λες τη δική σου εμπειρία, καθώς θα βοηθήσει και εμάς ως feedback αλλά και άλλους να κρίνουν αν το affiliate και η Linkwise θα έχουν όφελος για αυτούς, που κάλλιστα μπορεί να ΜΗΝ έχουν. Δε μπορείς όμως με βάση αυτή την εμπειρία να κρίνεις το affiliate marketing γενικά.

Τέλος, να διευκρινίσω ότι γράφω ως Γιώργος, αλλά αυτή τη στιγμή μιλάω εκ μέρους της Linkwise.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση.
Γιώργος Σωτηρόπουλος
Head of Affiliate
Linkwise

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 06 Μάιος 2009 15:13

Γιώργο οκ με όσα λες και καλά κάνεις και τα λες γιατί όσοι επισκέπτονται το forum πρέπει να έχουν ολοκληρωμένη άποψη και να αποφασίσουν μόνοι τους αν θα δοκιμάσουν ή όχι.

φυσικά όσα λέω παραπάνω είναι η απόλυτη προσωπική μου άποψη με βάση τις δοκιμές που κάναμε τόσο με το δικό σας πρόγραμμα (το οποίο είναι νέο και ανερχόμενο) όσο και με ξένα affiliates τόσα χρόνια.

μετά την ανάγνωση του συγκεκριμένου θέματος από τους ενδιαφερόμενους, θα τους πρότεινα να δοκιμάσουν μόνοι τους τις υπηρεσίες affiliate που προσφέρονται τόσο από την Linkwise όπως και από άλλες εταιρείες και στη συνέχεια να αποφασίσουν μόνοι τους αν θα συνεχίσουν ή όχι.

Άλλωστε είναι γνωστό πως στη διαφήμιση δεν υπάρχουν κανόνες, αυτό που δεν λειτουργεί στα δικά μου site, μπορεί να κάνει κάποιον άλλο πλούσιο.

Άλλωστε είναι λογικό αν έχεις ένα site με τουριστικές προτάσεις ένα banner της travelplanet να σου κάνει καλύτερο τζίρο απ'όσο ένα αντίστοιχο στο gelame.

Πάντως το affiliate νομίζω θα λειτουργήσει καλύτερα στην αγορά μας όταν αυτή αναπτυχθεί περισσότερο γιατί προς το παρόν το κοινό που αγοράζει από το ίντερνετ είναι προς το παρόν εξαιρετικά περιορισμένο.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 06 Μάιος 2009 18:23

(Άσχετο)

Σε .com σελίδες πάντως υπάρχουν affiliate marketeers που βγάζουν πολλά λεφτά

Απλά το λέω για να μην κράζουμε το affiliate marketing γενικώς...

Υπάρχουν πολλές συνισταμένες-παράγοντες που παίζουν ρόλο....

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 28 Μάιος 2009 02:37

απλά να πώ οτι τα μισά είανι Ελληνικά , τα μισά Αγγλικά. Δεν με πειράζει ή το 1 ή το άλλο αλλα και τα 2 τουρλού τουρλού με ενοχλεί.

yannakis

Δημοσίευση από yannakis » 15 Ιουν 2009 19:26

vasilis123 έγραψε:to pamediakopes.gr prosferei ena poly kalo affiliate programma pou dinei th dynatothta mexri kai gia white label

http://www.pamediakopes.gr/default.asp?pid=104&la=1

fenetai arketa kalh prospatheia eidika gia ellhniko affiliate programma. an kaneis to exei dokimasei as mas pei
Τελικά αυτό τό πρόγραμμα συνεργασίας υπάρχει η τό σκοτώσανε; Τό link δέν δουλεύει καί η αρχική τους σελίδα δέν έχει πληροφορίες.

Γνωρίζει κάποιος;

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 05 Αύγ 2009 13:52

πρέπει να μην υπάρχει

και άλλα που υπάρχουν στην αρχική σελίδα δεν είναι πλέον διαθέσιμα

νομίζω πρέπει να ξανανοίξουμε αυτή τη συζήτηση με επιτυχημένα και αποτυχημένα παραδείγματα

πρέπει τους καλούς να τους στηρίξουμε και τους κακούς να τους ενημερώσουμε ότι κάτι πρέπει να αλλάξουν...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Inhouse Affiliate Marketing”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες