Διακοπή της επανάληψης των Στάβλων της Εριέττας Ζαΐμη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Δεκ 2007 00:35

*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Δεκ 2007 10:27

Τον πιο δύσκολο ρόλο της ζωής του καλείται να φέρει εις πέρας τη μέρα της ονομαστικής του εορτής ο Νίκος Σεργιανόπουλος. Με δύο κακουργήματα στην πλάτη του οδηγείται στον ανακριτή προκειμένου να απολογηθεί για αγορά και κατοχή ναρκωτικών ουσιών.

Με τον Αλέξη Κούγια στο πλευρό του, που χειρίζεται από χθες την υπεράσπισή του, ο δημοφιλής και ταλαντούχος ηθοποιός πρέπει να πείσει την ανάκριση για το βαθμό του εθισμού του στις ναρκωτικές ουσίες. Γιατί η Δικαιοσύνη δεν αντιμετωπίζει το ίδιο ένα άτομο εξαρτημένο από τα ναρκωτικά και έναν αδίστακτο που κάνει εμπορία. Και σύμφωνα με τις υπάρχουσες ενδείξεις ενοχής, ο Νίκος Σεργιανόπουλος δεν ανήκει στους τελευταίους.

Κατά πληροφορίες, τα 44,3 γραμμάρια κοκαΐνης που του χρεώνει το διαβιβαστικό της αστυνομίας ήταν αποκλειστικά και μόνο για δική του χρήση. Πρόκειται βέβαια για μεγάλη ποσότητα, αλλά ένας χρήστης που έχει τέτοια αναγνωρισιμότητα σαν τον αγαπητό ηθοποιό, δεν επιτρέπεται να εκτίθεται συχνά στα στέκια αγοράς προς εξασφάλιση της δόσης του. Είναι καλοπληρωμένος καλλιτέχνης, άρα έχει την οικονομική δυνατότητα να αγοράσει τέτοια ποσότητα κοκαΐνης και πιθανότατα αυτό θα επικαλεστεί και ενώπιον του ανακριτή. Παράλληλα, για να αποφύγει την προφυλάκιση πρέπει να κριθεί ότι δεν είναι ύποπτος φυγής και δεν είναι ύποπτος τέλεσης νέων αδικημάτων.

Πάντως σε περιπτώσεις που ο κατηγορούμενος για παραβάσεις του νόμου περί ναρκωτικών τυγχάνει τοξικομανής, ζητείται και διατάσσεται η διενέργεια πραγματογνωμοσύνης και αν τα αποτελέσματα αυτής αποδεικνύουν τον ισχυρισμό του, η μεταχείρισή του στο δικαστήριο είναι διαφορετική. Η κατηγορία επιδέχεται μετατροπή από κακούργημα σε πλημμέλημα, αλλά και η χρήση του ελαφρυντικού του πρότερου εντίμου βίου ρίχνει την ποινή του, ενώ σε πλείστες περιπτώσεις ο κατηγορούμενος χρήστης παραμένει ακόμα και ατιμώρητος.

espressonews.gr

Ολη η απολογία του Νίκου Σεργιανόπουλου

Η διαφωνία μεταξύ ανακριτή και εισαγγελέα ήταν το καλύτερο δώρο που μπορούσε να πάρει ανήμερα της ονομαστικής του εορτής ο Νίκος Σεργιανόπουλος. Ο 55χρονος «ζεν πρεμιέ», ο οποίος κατηγορείται για αγορά και κατοχή ναρκωτικών, αφέθηκε προσωρινά ελεύθερος. «Να κηρυχθεί προσωρινά κρατούμενος» ήταν η πρόταση του εισαγγελέα. «Δεν συντρέχουν λόγοι» αντέτεινε η ανακρίτρια κι έτσι το «μέλλον» για το θέμα της προφυλάκισης ή μη του δημοφιλούς ηθοποιού θα κριθεί από βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών.

Στη δυσκολότερη «παράσταση» της ζωής του και έχοντας στο πλευρό του τον διακεκριμένο ποινικολόγο Αλέξη Κούγια, ο γνωστός ηθοποιός περιέγραψε με λεπτομερή τρόπο το «φλερτ» του με την κοκαΐνη. Ενα αρρωστημένο πάθος που ξεκίνησε πριν από πέντε χρόνια. «Είμαι χρήστης κοκαΐνης εδώ και πέντε χρόνια περίπου και εξαρτημένος χρήστης την τελευταία τριετία» ανέφερε στο απολογητικό του υπόμνημα -που έχει στη διάθεσή της η «Εspresso»- ο 55χρονος ηθοποιός, ο οποίος επισήμανε ότι από το 1990 άρχισε να καταναλώνει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ, «ιδίως τις ημέρες που δεν είχε πρόβες, παραστάσεις ή γυρίσματα». Και αν κατάφερε έστω και για μικρό διάστημα πριν από τρία χρόνια, κάνοντας χρήση αντικαταθλιπτικών χαπιών, να ξεκόψει από το αλκοόλ, δεν μπόρεσε να ξεφύγει από το «βούρκο» της κόκας στον οποίο -όπως κατέθεσε- οδηγήθηκε εξαιτίας των ιδιαίτερα αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων στην επιτυχημένη σειρά «Δύο ξένοι». «Προκειμένου να αντισταθμίσω την κατάπτωσή μου από το ποτό...» ισχυρίσθηκε ο καλλιτέχνης, ο οποίος στη συνέχεια περιέγραψε τη γνωριμία του αλλά και τα «κρυφά ραντεβού» που είχε με τον dealer του στον Κολωνό, τον Τάσο Κ. «Μου τηλεφωνούσε πάντα εκείνος από απόκρυψη στο κινητό και με ρωτούσε αν ήθελα κοκαΐνη. Σε καταφατική περίπτωση, δίναμε ραντεβού σε διαφορετικό μέρος κάθε φορρά, όπου τον συναντούσα, παραλάμβανα την ποσότητα που είχα παραγγείλει και του έδινα το αντίτιμο».

Ο εθισμός του καλλιτέχνη στην άσπρη σκόνη είναι μάλιστα μεγάλος καθώς, όπως αποκάλυψε στην 26η τακτική ανακρίτρια, τα τρία τελευταία χρόνια καταναλώνει ένα γραμμάριο κοκαΐνης την ημέρα!

«Χρησιμοποιώ κάθε φορά μικρές ποσότητες, με το μάτι, χωρίς να τις ζυγίζω, άλλοτε στην οικία μου και άλλοτε κατά τις εξόδους μου ή ακόμη και στα γυρίσματα και γενικώς οπουδήποτε μπορώ, χωρίς να γίνομαι αντιληπτός... Για την κοκαΐνη πληρώνω 65-70 ευρώ ανά γραμμάριο» ανέφερε στην απολογία του και περιέγραψε με κάθε λεπτομέρεια τι συνέβη τη μοιραία Κυριακή. «Γύρω στις 19.00 ο Τάσος μου τηλεφώνησε εκτάκτως, μου είπε ότι θα έλειπε εκτός Ελλάδος όλο το μήνα και ότι ήθελε να μου δώσει από τώρα ακόμη 30 γραμμάρια αντί 2.000 ευρώ, όπως μου είπε, για να περάσω τις γιορτές. Δώσαμε ραντεβού στο Σταθμό Πελοποννήσου στις 10.00 το βράδυ. Μετά το τηλεφώνημα, περί τις 20.00, μετέβην στο ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας στον Αγιο Αρτέμιο, που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου, έκανα ανάληψη 2.000 ευρώ και επέστρεψα στην οικία μου».

Οπως υποστήριξε ο Νίκος Σεργιανόπουλος, στη συνέχεια επιβιβάσθηκε στη μαύρη κάμπριο Mercedes του φίλου του, γνωστού σκηνοθέτη και παραγωγού, συναντήθηκε με τον έμπορο, πήρε την κοκαΐνη, αλλά στην επιστροφή έπεσε σε τυπικό έλεγχο αστυνομικών στην οδό Κωνσταντινουπόλεως.

«Με ρώτησαν αν έχω καταναλώσει αλκοόλ και απάντησα αρνητικά... Εν συνεχεία, αφού πέρασαν λίγα λεπτά για τον έλεγχο των στοιχείων του αυτοκινήτου, μου δήλωσαν ότι ο έλεγχος έχει ολοκληρωθεί και σε φιλικό τόνο με ρώτησαν: Τώρα που τελείωσε ο έλεγχος πες μας, μεταξύ αντρών, μήπως κάνεις χρήση ναρκωτικών;. Εγώ απάντησα αμέσως ναι. Τότε με ρώτησαν: Εχεις πάνω σου ναρκωτικά; κι εγώ απάντησα πάλι ναι και εντελώς αυθόρμητα έβγαλα από το παλτό μου ένα μπουκαλάκι με κοκαΐνη, την οποία είχα αγοράσει προηγουμένως από τον Τάσο, και εν συνεχεία τους παρέδωσα και μια νάιλον συσκευασία με κοκαΐνη, την οποία επίσης είχα αγοράσει προηγουμένως από τον Τάσο...».

Καταλήγοντας ο Νίκος Σεργιανόπουλος -ο οποίος ζητεί να μετατραπεί η κατηγορία σε προμήθεια και κατοχή ναρκωτικής ουσίας από τοξικομανή σε ποσότητα που εξυπηρετεί αποκλειστικά τις δικές του ανάγκες- ξεκαθάρισε ότι η κοκαΐνη ήταν για καθαρά προσωπική του χρήση και όχι για εμπορία, στηριζόμενος μεταξύ άλλων στο ότι: α) παρέδωσε αυθόρμητα την ποσότητα στους αστυνομικούς, β) δεν βρέθηκε ζυγαριά ή κάποιο άλλο αντικείμενο στο σπίτι του, γ) η οικονομική του κατάσταση (αμείβεται τουλάχιστον με 10.000 ευρώ σε κάθε τηλεοπτικό επεισόδιο που συμμετέχει) του επιτρέπει να προμηθεύεται κάθε μήνα μια ποσότητα κοκαΐνης σαν εκείνη που κατασχέθηκε.

Τα «χρυσά» τηλεοπτικά deals που του εξασφάλιζαν ναρκωτικά

Τις τηλεοπτικές δουλειές που τον «προμήθευαν» με κόκα ανέφερε μία προς μία στο απολογητικό του υπόμνημα ο Νίκος Σεργιανόπουλος. Τα ποσά που εισέπραξε από την πολυετή ενασχόλησή του με την τηλεόραση, το θέατρο και τις διαφημίσεις κάθε άλλο παρά ευκαταφρόνητα θα μπορούσαν να θεωρηθούν αφού, όπως ο ίδιος κατέθεσε, μόνο για τη σειρά «Τελευταίος παράδεισος» εισέπραξε 230.000 ευρώ, ενώ από την «Πολυθρόνα για τρεις» έλαβε την αμοιβή των 130.000 ευρώ! Οσο για την τελευταία δουλειά του στην «Εξαφάνιση», ο κ. Σεργιανόπουλος είχε συμφωνήσει να παίρνει 10.000 ευρώ ανά επεισόδιο. Κάνοντας μια λεπτομερέστατη αναδρομή στην καριέρα του, η οποία του παρείχε τη δυνατότητα να επιδίδεται στην κακιά αλλά και ακριβή συνήθεια, ο Νίκος Σεργιανόπουλος αναφέρει στο υπόμνημά του: «Το 1979 αποφοίτησα από το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος και υπήρξα ιδρυτικό μέλος της Πειραματικής Σκηνής της Τέχνης στη Θεσσαλονίκη, μαζί με τον καλλιτεχνικό διευθυντή της Νικηφόρο Παπανδρέου, την Καρυοφυλλιά Καραμπέτη και άλλους νέους τότε ηθοποιούς. Εκεί πρωταγωνίστησα σε πολλά κλασικά έργα, όπως το Ονειρο καλοκαιρινής νύχτας του Σαίξπηρ, την Πόλη της Λούλας Αναγνωστάκη, τον «Θείο Βάνια» του Τσέχοφ, τον Εραστή του Πίντερ».

Ακολουθεί -κατά το απολογητικό υπόμνημα- ολόκληρο το βιογραφικό του, με αναφορές σε ρόλους-σταθμούς, όπως εκείνους στα «Αφρικα», «Εσύ αποφασίζεις», «Ανατομία ενός εγκλήματος», «Ερωτας και πάθος», «Μοιραίο πάθος» και «Παλίρροια». Ιδιαίτερη αναφορά κάνει ο ηθοποιός στους «Δύο ξένους», μια σειρά για την οποία λέει: «Η δημοσιότητα που μου χάρισε είχε ως αποτέλεσμα να αυξηθούν κατακόρυφα οι προσφερόμενες αμοιβές για τη συμμετοχή μου σε μελλοντικές παραγωγές, τους όρους των οποίων εξάλλου μπορούσα να διαπραγματευτώ από διαφορετική θέση». Σύμφωνα πάντα με το απολογητικό υπόμνημα του ηθοποιού, «εκτός των καλλιτεχνικών μου υποχρεώσεων, έχω κάνει και διαφημιστικά σποτ, τόσο ραδιοφωνικά όσο και τηλεοπτικά». Ωστόσο, ο ίδιος επισήμανε στην ανακρίτρια: «Η τυχόν στέρηση της ελευθερίας μου θα μου προκαλέσει ανεπανόρθωτη επαγγελματική ζημία, αφού θα κληθώ να πληρώσω ως ποινική ρήτρα την αμοιβή που θα λάμβανα για όσα επεισόδια δεν θα γυριστούν συν την αποζημίωση της παραγωγού εταιρείας για την τεράστια οικονομική της ζημία».

Εξουθενωμένος στην ανακρίτρια

Συνοδεία αστυνομικού, φορώντας χειροπέδες και προσπαθώντας να καλύψει με το τζάκετ το πρόσωπό του πέρασε χθες το πρωί την πύλη της πρώην Σχολής Ευελπίδων ο Νίκος Σεργιανόπουλος προκειμένου να απολογηθεί ενώπιον της 26ης τακτικής ανακρίτριας και του εισαγγελέως για την κατηγορία της αγοράς και κατοχής ναρκωτικών με σκοπό την εμπορία.

Με γένια πολλών ημερών, φορώντας το ίδιο στρατιωτικό παντελόνι που φορούσε όταν τον συνέλαβαν και ένα μαύρο ζιβάγκο, φαινόταν ταλαιπωρημένος και εξουθενωμένος από τις εφιαλτικές μέρες και νύχτες που πέρασε στο κρατητήριο του Αστυνομικού Τμήματος Κολωνού. Σε όλη τη διάρκεια της απολογητικής διαδικασίας ο γνωστός ηθοποιός, που έδειχνε και χθες να μην πιστεύει αυτό που του συνέβη, βρήκε «αποκούμπι» στους φίλους του από το χώρο του θεάματος αλλά και σε κάποιους συγγενείς που από την αρχή ήταν στο πλευρό του και δεν τον άφησαν ούτε λεπτό μόνο του. Δίπλα του να τον στηρίζει σε όλη τη διαδικασία της απολογίας του ήταν και η αγαπημένη του αδελφή που έφτασε στα δικαστήρια φορώντας μια κόκκινη κάπα και μεγάλα μαύρα γυαλιά.
Πρώτοι στο κτίριο 9 της πρώην Σχολής Ευελπίδων, λίγο μετά τις 10 το πρωί, κατέφθασαν ο γνωστός ηθοποιός και σεναριογράφος Αλέξανδρος Ρήγας, ο οποίος υπήρξε για πολλά χρόνια στενός συνεργάτης και μέντορας του ζεν πρεμιέ, αλλά και ο δημοφιλής ηθοποιός Θοδωρής Αθερίδης. Οι δύο ηθοποιοί εκδήλωσαν και έμπρακτα τη συμπαράστασή τους στον φίλο τους που περνά δύσκολες ώρες, καταθέτοντας υπέρ του και επαναλαμβάνοντας πολλές φορές στην ανακρίτρια πως τα ναρκωτικά ήταν για προσωπική του χρήση, ενώ όση ώρα εκείνος περίμενε να ακούσει την απόφαση κάθονταν δίπλα του στηρίζοντάς τον και δίνοντάς του θάρρος.

Με σχετική ανακούφιση πληροφορήθηκαν μαζί με τον δημοφιλή ηθοποιό την απόφαση και λίγα λεπτά μετά κατευθύνθηκαν όλοι προς την έξοδο των δικαστηρίων όπου διασκορπίστηκαν προς διάφορες κατευθύνσεις. Τη συμπαράστασή τους στον ηθοποιό έχουν εκδηλώσει το ενδιαφέρον να δείξουν με την κατάθεσή τους το προσεχές διάστημα ακόμη είκοσι καλλιτέχνες.

Κούγιας: «Είναι ένας άνθρωπος με μια διάφανη διαδρομή»

Εξερχόμενος από το Πρωτοδικείο Αθηνών ο συνήγορος υπεράσπισης του Νίκου Σεργιανόπουλου Αλέξης Κούγας δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για την έκβαση της υπόθεσης: «Το σημαντικό για μας είναι ότι η Δικαιοσύνη αποφάσισε διά της κυρίας ανακριτού να αφεθεί προσωρινά ελεύθερος. Ο κύριος Σεργιανόπουλος βασίστηκε, ως υπερασπιστική επιλογή, στην εν γένει προσωπικότητά του. Είναι ένας άνθρωπος με μια διάφανη διαδρομή» είπε επισημαίνοντας ότι στην απολογία του ο γνωστός ηθοποιός επικαλέστηκε την καριέρα του στο θέατρο και την τηλεόραση, την οικονομική του ευμάρεια από τις δουλειές του καθώς και την εξάρτησή του από ουσίες. Ερωτώμενος αν ο δημοφιλής ηθοποιός πάσχει από κατάθλιψη, απάντησε με νόημα: «Προσκομίσαμε εκεί που έπρεπε τα σχετικά έγγραφα. Ξέρετε πως το δικηγορικό απόρρητο είναι πιο σκληρό από το ιατρικό απόρρητο».

espressonews.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες