εισαγωγη εικονων σε βαση μαζι με αλλα δεδομενα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ironwiller

Δημοσίευση από ironwiller » 06 Δεκ 2007 17:29

καλησπερα.
εψαξα και βρηκα στο www.developertutorials.com/tutorials/ph ... page1.html πως να βαλω μια εικονα σε βαση . δυστυχως ομως αυτος ο οδηγος μου λεει για ξεχωριστο τραπεζι εικονων.
αυτο που θελω ειναι να εχω τις εικονες μαζι με αλλα δεδομενα του τραπεζιου σε καθε σειρα.
πως το κανω αυτο?
παραθετω link με ενα προηγουμενο θεμα οπου αναφερει στο περιπου πως ειναι δομημενο το ηδη υπαρχον τραπεζι που εχω φτιαξει.

www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=32923

επισης στην συνεχεια αν τελικα η καθε αντιστοιχη εικονα ειναι σε πεδιο στο ιδιο τραπεζι μαζι με τα αλλα δεδομενα θα τις καλεσω σαν πεδια απλα η θα χρειαστει καποια επεξεργασια?
αν ειναι και απλα συνδιαζονται τα 2 τραπεζια μετα πως θα καλεσω τις εικονες?δλδ ωστε να συνδιαζονται καθε φορα με τα αντιστοιχα δεδομενα και φυσικα να γινετε η ολη η διαδικασια αυτοματα?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Δεκ 2007 19:04

ironwiller έγραψε:καλησπερα.
εψαξα και βρηκα στο www.developertutorials.com/tutorials/ph ... page1.html πως να βαλω μια εικονα σε βαση . δυστυχως ομως αυτος ο οδηγος μου λεει για ξεχωριστο τραπεζι εικονων.
αυτο που θελω ειναι να εχω τις εικονες μαζι με αλλα δεδομενα του τραπεζιου σε καθε σειρα.
πως το κανω αυτο?
παραθετω link με ενα προηγουμενο θεμα οπου αναφερει στο περιπου πως ειναι δομημενο το ηδη υπαρχον τραπεζι που εχω φτιαξει.

www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=32923

επισης στην συνεχεια αν τελικα η καθε αντιστοιχη εικονα ειναι σε πεδιο στο ιδιο τραπεζι μαζι με τα αλλα δεδομενα θα τις καλεσω σαν πεδια απλα η θα χρειαστει καποια επεξεργασια?
αν ειναι και απλα συνδιαζονται τα 2 τραπεζια μετα πως θα καλεσω τις εικονες?δλδ ωστε να συνδιαζονται καθε φορα με τα αντιστοιχα δεδομενα και φυσικα να γινετε η ολη η διαδικασια αυτοματα?

ευχαριστω εκ των προτερων.
Apoti vlepo to paleueis gia real estate opote poly pithanon na theleis perissoteres photos apo 1.. to sosto einai na dhmiourghseis diaforetiko pinaka(oxi trapezi, se taverna eimaste?:D ) sthn vash sou dinontas gia kathe eikona to id ths kyrias kataxorhshs pou antistoixei..

p.x. exeis mia eggrafh diamerisma A me code 123.. gia kathe eikona pou tha valeis gia authn thn kataxorhsh tha dineis kati tetoio:

id_eikonas
id_kataxorhshs
file_eikonas
title_eikonas
description_eikonas
klp...
klp...

to create tha einai kapos etsi (me onoma pinaka imagelist):

Κώδικας: Επιλογή όλων

CREATE TABLE `imagelist` (
  `id` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment,
  `code` decimal(15,0) default NULL,
  `thumb` char(23) default NULL,
  `image` char(23) default NULL,
  `title` varchar(100) default NULL,
  `description` text default NULL,
  PRIMARY KEY  (`id`)
) ENGINE=MyISAM ;

Katopin tha prpei na vreis ena script pou tha xrhsimopoiei thn GD gia na sou metatrepei thn eikona se mikrografia kai na krataei kai thn original.. kata thn gnomh mou na dineis ena sygkekrimeno format se oles tis eikones (p.x. .jpg) gia na mporeis na tis diaxeiristeis poio eukola.. to script pou tha xrhsimopoihseis prepei na frontiseis na dinei ena sygkekrimeno onoma kai stis 2 diastaseis ksexorizontas tes me kapoio prothema sthn apothikeush.. p.x. gia thn mikrografia: s_123.jpg - kai gia thn kanonikh: l_123.jpg.. me autous tous titlous tha sozeis kai sta analoga pedia ston pinaka:

image= l_123
thumb= s_123

apo kei kai pera to kalesma stis selides sou einai eukolo afou oi titloi ton eikonon einai sthn vash sou kai antistoixoun sthn analogh kataxorhsh..

Άβαταρ μέλους
ironwiller

Δημοσίευση από ironwiller » 06 Δεκ 2007 19:56

fafos έγραψε: Apoti vlepo to paleueis gia real estate opote poly pithanon na theleis perissoteres photos apo 1.. to sosto einai na dhmiourghseis diaforetiko pinaka(oxi trapezi, se taverna eimaste?:D ) sthn vash sou dinontas gia kathe eikona to id ths kyrias kataxorhshs pou antistoixei..

p.x. exeis mia eggrafh diamerisma A me code 123.. gia kathe eikona pou tha valeis gia authn thn kataxorhsh tha dineis kati tetoio:

id_eikonas
id_kataxorhshs
file_eikonas
title_eikonas
description_eikonas
klp...
klp...

to create tha einai kapos etsi (me onoma pinaka imagelist):

Κώδικας: Επιλογή όλων

CREATE TABLE `imagelist` (
  `id` int(10) unsigned NOT NULL auto_increment,
  `code` decimal(15,0) default NULL,
  `thumb` char(23) default NULL,
  `image` char(23) default NULL,
  `title` varchar(100) default NULL,
  `description` text default NULL,
  PRIMARY KEY  (`id`)
) ENGINE=MyISAM ;

Katopin tha prpei na vreis ena script pou tha xrhsimopoiei thn GD gia na sou metatrepei thn eikona se mikrografia kai na krataei kai thn original.. kata thn gnomh mou na dineis ena sygkekrimeno format se oles tis eikones (p.x. .jpg) gia na mporeis na tis diaxeiristeis poio eukola.. to script pou tha xrhsimopoihseis prepei na frontiseis na dinei ena sygkekrimeno onoma kai stis 2 diastaseis ksexorizontas tes me kapoio prothema sthn apothikeush.. p.x. gia thn mikrografia: s_123.jpg - kai gia thn kanonikh: l_123.jpg.. me autous tous titlous tha sozeis kai sta analoga pedia ston pinaka:

image= l_123
thumb= s_123

apo kei kai pera to kalesma stis selides sou einai eukolo afou oi titloi ton eikonon einai sthn vash sou kai antistoixoun sthn analogh kataxorhsh..
καταρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια σου
να ξεκινησω συμφωνοντας μαζι σου για το σχολιο...για την ταβερνα..με συνεπηρε η ακριβης μεταφραση..lol

ωραια απο τι καταλαβα απο οσα ειπες πρεπει να κανω το εξης:
πχ

εχω το "table 1" που ειναι για τα δεδομενα. το οποιο εχει πχ. 5 fields:
id , fname, lname, phone, estatetype.

και εχω το "table 2" (aka imagelist) οπως μου το περιγραφεις πιο πανω με σειρα fields:
id_eikonas, id_kataxorhshs, file_eikonas, title_eikonas, description_eikonas

1) το id_eikonas ειναι αυτο που θα ειναι auto_increment και θα ειναι το primary,σωστα?
2) το id_kataxorhshs τι θα ειναι?θα ειναι ο συνδεσμος που θα ενωνει τις οποιες εικονες θελω (πχ 1,2,3 εικονες) με το αντιστοιχο "αντικειμενο" στο "table 1"?και πως θα το καλαβαινει αυτο η βαση?δλδ θα πρεπει να εχω αντιστοιχο field στο table 1?array?
3) πως θα βαλω το file της εικονας στο field:file_eikonas?
4) o titlos kai to description ok i get it ( αλλα και παλι υποθετω οτι αυτα θα πρεπει να εισαχθουν οταν γινεται upload η εικονα σωστα?)script για αυτο?

βασικα θελω παροτι εγω θα εχω access απο phpmyadmin ο καθε χρηστης να μπορει να βαζει τις εικονες του για το καθε "αντικειμενο" απο την ιστοσελιδα.

1) μεχρι στιγμης εχω βρει αυτο τον οδηγο: www.developertutorials.com/tutorials/ph ... page1.html για να ανεβαζω τις εικονες στην ιστοσελιδα.
2) αυτο τον οδηγο (που αναφερω και στην αρχη): www.developertutorials.com/tutorials/ph ... page1.html για να βαζω τις εικονες σε βαση, και
3) αυτον τον οδηγο: www.developertutorials.com/tutorials/ph ... page1.html για να κανω thumbnails τις εικονες.

οσον αφορα τον 3ο οδηγο μετατρεπει τις εικονες στο ιδιο ονομα. απλα σε αλλον φακελο.(main & thumb)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Δεκ 2007 21:04

San diaxeirisths koitas na pairneis to id ths kataxorhshs sto table 1.. p.x. afou feiaxneis thn kataxorhsh exeis ena link apo kato pou odhgei se mia selida opou anevazeis tis photo:

hxxp://www.tositesou/admin/addimage.php?id=123

opou id=123 einai to id ths kataxorhshs... me auton ton tropo metaferame to id_kataxorhshs... ara sthn selida kataxorhshs pairnoume to variable $id_kataxorhshs=$_GET['id'];

Gia na anevaseis mia photo tha prepei na exeis se authn thn selida mia forma gia na travaei to arxeio apo to pc sou.. vazeis ena hidden text field me to id kataxorhshs ekei mesa:

<input type="hidden" name="id_kataxorhshs" value="$id_kataxorhshs">

se authn thn forma vazeis action pros ena arxeio opou arxizei na douleuei h GD kai kataxorei sthn vash.. opote to action prepei na einai kapos etsi:

action="hxxp://www.tositesou/admin/makeimage.php"

edo opos vlepeis stelnoume pali to id ths kataxorhshs gia na topotheththei sthn eggrafh ths eikonas pou tha kanoume sthn vash mas:

id_eikonas=1
id_kataxorhshs== $_POST[id_kataxorhshs]
file_eikonas= l_1.jpg
thumb_eikonas= s_1.jpg
title_eikonas= $_POST[title]
description_eikonas = $_POST[description]

ta onomata ton eikonon mporeis na ta pairneis me ena tyxaio onoma meso mias mikrhs function:

$icode = substr(time().rand(10000,99999),-15);//gena enan arithmo kapos etsi 12354679333234

opote exeis tora:
file_eikonas= l_$icode//p.x l_12354679333234
thumb_eikonas= s_$icode// s_12354679333234

opote h seira sto makeimae.php prepei na einai kapos etsi:

1. $icode//tyxaios titlos

2. GD kai apothikeush ton eikonon sou

3. Eisagogh stoixeion sthn vash sou

4. Epistrofh sthn addimage.php an ola phgan kala

An anevaseis polles eikones gia mia kataxorhsh h vash sou tha deixnei kapos etsi:

id_eikonas, id_kataxorhshs, file_eikonas, thumb_eikonas, title_eikonas, description_eikonas

1, 1, l_12354679333234, s_12354679333234, titlos, description
2, 1, l_12354679338745, s_12354679338745, titlos, description

k.o.k

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες