Σημερινα παιδια.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σημερινα παιδια.

Δημοσίευση από PanosIlio » 08 Δεκ 2007 01:12

id12586 έγραψε:Καλά αυτά γίνονταν και όταν πήγαινα εγώ σχολείο.
Που είναι το ακραίο ρε συνομήλικα παλικάρια?
Οτί εσείς δεν το ξέρατε τότε? :lol:
Το ακραίο Χρήστο είναι πως όταν εγώ πήγαινα σχολείο, γυμνάσιο-λύκειο, αυτές οι γκόμενες, ήταν μετρημένες στα δάχτυλα τώρα είναι ακριβώς το αντίθετο :wink:
Ria έγραψε:Απ' τους συμμαθητές μου το είχαν κάνει αρκετοί!
Χαχαχαχαχαχαχα τι μου θύμισες τώρα, μπουρδελότσαρκα στη Φυλής πρωί από κοπάνα. Ρε κάτι γέλια. Ωραίες αγνές εποχές... :lol: :lol:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σημερινα παιδια.

Δημοσίευση από xultimatex » 08 Δεκ 2007 01:24

Επειδή κι εγώ λίγο πολύ στην καινούρια γενιά εντάσσομαι, ένα έχω να πώ!
Είναι τζάμι
:lol: :lol: :lol:
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Σημερινα παιδια.

Δημοσίευση από Stathis » 08 Δεκ 2007 02:01

Ρε τζάμι είναι , κι ας πάει κατα διαόλου... :P

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Σημερινα παιδια.

Δημοσίευση από georgemakaronis » 08 Δεκ 2007 02:31

θεωρω οτι τασ παιδια πρεπει να κανουν καποια πραγματα στην ωρα τους. Τα παιδικα χρονια ειναι ανεπαναληπτα.Το σεξ ειναι κατι το ποιο καποιος/α θα το εχει σε ολη του την ωριμη ζωη.Αλλα το κρυφτο, το ποδοσφαιρο στην πλατεια, τα επιτραπεζια με τους φιλους δεν ειναι για παντα. Μη αφηνετε τους μικρους/ες να χασουν την ευκαιρια να ζησουν μια ομορφη εφηβεια.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Σημερινα παιδια.

Δημοσίευση από deninho » 08 Δεκ 2007 02:42

Επειδή κι εγώ είμαι κοντά στη νέα γενιά, δηλώνω ότι δε μ'αρέσει... Εκνευρίζομαι να βλέπω τα παιδιά να συμπεριφέρονται όπως θα συμπεριφέρονταν (υπό φυσιολογικές συνθήκες) 5 χρόνια αργότερα. Επίσης με ενοχλεί που μεγάλο μέρος του θυληκού πληθυσμού κάτω των 18 συμπεριφέρονται ως ....
Με ενοχλεί που τα μόνα θέματα στα οποία έχουν άποψη που έχουν είναι για γκόμενες, αμάξια, μπάλα, άντε και για κανένα πισί (οι λεβέντες μας) ή για γκόμενους, καλλυντικά και σεξ (οι μέλλουσες μανάδες)

Αυτό δείχνει έλειψη παιδείας... Και είναι προφανές. Αφού ούτε οι οικογένεις ασχολούνται πλέον (πάντα σε γενικές γραμμές· φυσικά υπάρχουν πολλές οικογένειες που είναι εντάξει), καθώς οι γονείς κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους ότι "δεν έχουν χρόνο" οπότε αφήνουν τα βλαστάρια να αλωνίζουν ελεύθερα και να κάνουν ότι θέλουν χωρίς έλεγχο. Και φυσικά τα λεφτά ρέουν άφθονα προς τα παιδιά, επίσης χωρίς έλεγχο. [Ιστορική αναδρομή]Μέχρι πριν από 5 χρόνια (στα 15 μου) τα μόνα σίγουρα λεφτά που είχα, ήταν το καλοκαίρι για παγωτό[/Ιστορική αναδρομή]

Έπειτα υπάρχει και το σχολείο που έχει ρόλο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα των παιδιών. Εκεί οι δάσκαλοι και οι καθηγητές, θέλοντας να είναι αρεστοί στα παιδιά, και κυρίως να μην βρουν το μπελά τους και για να μην κουράζονται, απλά αδιαφορούν. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να βγάλουν την ύλη, αδιαφορόντας αν οι μαθητές έχουν καταλάβει τπτ, και κυρίως αδιαφορόντας για το τι θα κάνουν οι μαθητές στο μέλλον (προσωπικά συνάντησα ελάχιστες εξαιρέσεις στα 12 χρόνια μου στο σχολείο, και φυσικά χαίρομαι που υπήρξαν)

Όλη αυτή η αδιαφορία των μεγαλύτερων οδηγεί τα παιδιά να είναι όπως είναι στις μέρες μας. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει γονικός έλεγχος (πρέπει να υπάρχει, αλλά με μέτρο) τα παιδιά παίρνουν λάθος ερεθίσματα, και τα ερμηνεύουν με λάθος τρόπο

Επειδή όμως η κουβέντα ξεφεύγει από το αρχικό ερώτημα του κόνορ... Κι εσένα, Παναγιώτη, αν σε βάζανε από πιο μικρό και σε πιέζανε να μάθεις να διαβάζεις ή να λύνεις μαθηματικά, δηλαδή στην ουσία, αν ξεκίναγες το σχολείο όχι στα 6 αλλά στα 3, θα τα κατάφερνες. Αλλά αυτό θα ήταν αφύσικο και θα άλλαζε το πως θα μεγάλωνες (και τη σωματική σου ανάπτυξη)

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Σημερινα παιδια.

Δημοσίευση από id12586 » 08 Δεκ 2007 05:10

PanosIlio έγραψε: Το ακραίο Χρήστο είναι πως όταν εγώ πήγαινα σχολείο, γυμνάσιο-λύκειο, αυτές οι γκόμενες, ήταν μετρημένες στα δάχτυλα τώρα είναι ακριβώς το αντίθετο :wink:
Χιούμορ έκανα για ελαφρύνω την κουβέντα.

Απλώς θεωρώ οτι τα παιδιά είναι η φυσιολογική συνέχεια των μεγαλύτερων ηλικιών.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σημερινα παιδια.

Δημοσίευση από PanosIlio » 08 Δεκ 2007 10:20

id12586 έγραψε:Απλώς θεωρώ οτι τα παιδιά είναι η φυσιολογική συνέχεια των μεγαλύτερων ηλικιών.
++++
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Σημερινα παιδια.

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Δεκ 2007 04:50

PanosIlio έγραψε:Χαχαχαχαχαχαχα τι μου θύμισες τώρα, μπουρδελότσαρκα στη Φυλής πρωί από κοπάνα. Ρε κάτι γέλια. Ωραίες αγνές εποχές... :lol: :lol:
Αυτό φταίει ρε τελικά!!!!

Έκλεισαν τα μπουρδέλα και ανέλαβε η νέα γεννιά να τιμήσει τις παραδόσεις!!!

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες