Ποιο ΤΕΙ Πληροφορικής είναι το καλύτερο ;

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
proghostrammer

Δημοσίευση από proghostrammer » 09 Δεκ 2007 14:43

Γεια σας παιδιά !

Πάω Τρίτη και θα ήθελα να μου πείτε, αν μπορείτε , την γνώμη σας για το Ποιο ΤΕΙ Πληροφορικής πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο ;; :question:

Έχω ακούσει ότι το καλύτερο είναι Το τμήμα Πληροφορικής της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης ( Είναι και καθαρά Πληροφορικής )!
Αν ισχύει αυτό , ποιο από τα δύο είναι το καλύτερο ;

Βάζω αυτήν την ερώτηση γιατί πιστεύω ότι πολλοί μαθητές της ηλικίας μου θα ήθελαν να μάθουν!!

Ευχαριστώ !! :)
The programming is fantastic !!!! ;-)

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 09 Δεκ 2007 14:50

Το μεταφέρω στις Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης που ταιριάζει καλύτερα :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Δεκ 2007 21:15

Εγω απαυτα που ακουω παντος και απο γνωστους που σπουδαζουνε πληρωφορικη, το καλητερο ειναι Θεσσ/νικη

προσοπικη εμπιρια δν εχω πάντος.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 09 Δεκ 2007 21:54

Νομίζω είναι δύσκολο να πάρεις μια σχετικά αντικειμενική απάντηση γιατί είναι μάλλον δύσκολο να βρείς κάποιον που να έχει περάσει και από τα δύο, ώστε να έχει δική του άποψη και για τα δύο.
Το πιθανότερο είναι να βρείς κάποιον που έχει περάσει από το ένα και έχει ακούσει για το άλλο και ακόμα πιο πιθανό να βρείς κάποιον που να έχει ακούσει και για τα δύο.
Νομίζω είναι πιο ουσιαστικό να πάρεις γνώμες για το ποιοί καθηγητές κάνουν δουλειά και ποιοί όχι (αλλά είναι και πάλι δύσκολο γιατί οι αναπληρωτές μπορεί από τη μία χρονιά στην άλλη να αλλάξουν, ακόμα κι αν κάποτε ήταν στο ένα ΤΕΙ τώρα να μπορεί να είναι στο άλλο ή σε κάποιο άσχετο).

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από selemeles » 11 Δεκ 2007 19:23

Βασικά πρέπει να πεις τι θεωρείς εσύ καλύτερο !!!
πχ
- ενοείς από άποψη να μάθεις περισσότερα πράγματα?
- να σου μεταφέρουν ΠΟΛΛΕΣ γνώσεις οι καθηγητες?
- να σε απορροφήσουν πιο εύκολα εταιρείες εφόσον τελειώσεις?
- να τελειώσεις όσο πιο εύκολα και ανόδυνα γίνεται?

Γενικότερα πάντως μην περιμένεις να πας στο ΤΕΙ και να τα μάθεις όλα. Από δικιά μου πείρα το μόνο που σε δείχνουν είναι το πως θα βρεις κάτι που ψάχνεις... Δεν πρόκειτε να μάθεις κάτι αν δεν ασχολειθείς μόνος σου!

Άποψή μου είναι να δεις τα ΤΕΙ που έχουν και κάτι άλλο, και να ακολουθήσεις αυτό που σε αρέσει περισσότερο! Γενικότερα όλοι ζητάν εξιδείκευση στις μέρες μας, οπότε αν πας στο ΤΕΙ Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών ασχολείσε (θεωριτικά πάντα) με ένα πιο συγκεκριμένο κομμάτι!

Εγώ ήμουν στο ΤΕΙ Λαμίας (πληροφορικής & Τεχνολογίας Υπολογιστών). Δυστυχώς ήμουν το πρώτο εξάμηνο που ξεκινούσε η σχολή, οπότε και εμείς και οι καθηγητές είμασταν τα πειραματόζωα!!! Γενικά πάντως έχω ακούσει καλά λόγια από παιδιά που ήταν μετά από μένα...
:: Blue Webeyes :: www.bwe.gr
-----------------------------------------------------
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 11 Δεκ 2007 20:18

Καταρχήν θα σου πω εγώ πως τα ξέρω και αν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με. Μιας και έθιξες το καθαρά πληροφορικής θα σου πω πως ξέρω ότι έχουν τα πράγματα. Στο εξωτερικό υπάρχουν 2 μεγάλες κατηγορίες-ειδικότητες για τη πληροφορική. Η μια λέγεται computer science και ασχολείται περισσότερο με το software κομμάτι (γλώσσες προγραμματισμού κτλ.) και χοντρικά βγαίνεις προγραμματιστής-softwaρας :).

Η δεύτερη λέγεται electrical engineering και έχει σαν υποκατηγορία το computer engineering όπου βγαίνεις χοντρικά μηχανικός υπολογιστών και ασχολείσαι με το hardware. Αν πας σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό και θες να ασχοληθείς με υπολογιστές, θα χρειαστεί να επιλέξεις κάποιο απ'τα 2.

Στην Ελλάδα έχουνε δημιουργηθεί 200 διαφορετικές ειδικότητες (βιομηχανική πληροφορική, πληροφορική και τηλεπικοινωνίες και ότι άλλο θες). Πρέπει να δεις τι εργασιακά δικαιώματα έχεις αφού τελειώσεις την κάθε σχολή απ'αυτές. Στα ΤΕΙ πληροφορικής τα "καθαρά" νομίζω βγαίνεις το πρώτο αλλά καλό είναι να ψάξεις στην εκάστοτε σχολή τι ακριβώς λέει το πτυχίο και κυρίως τι εργασιακά δικαιώματα θα έχεις.

Πάνω στο πιο είναι καλύτερο τώρα. Παντού υπάρχουν καλοί καθηγητές και %#&@!*. Πιστεύω απ'αυτά που έχω δει γύρω μου, πως σε όποια σχολή κι αν πας, αυτό που θα πάρεις θα είναι κάποιες βάσεις σε πολλά μαθήματα, θα μάθεις ελάχιστα πράγματα σε κάθε μάθημα και αν δεν σ'αρέσει κάποιο και δεν ασχοληθείς μόνος σου θα το ξεχάσεις. Νομίζω αυτό είναι και το σωστό, να σε φέρει σε επαφή με πολλά διαφορετικά αντικείμενα έτσι ώστε να μάθεις κάποια πολύ βασικά και έπειτα με ότι σε ενδιαφέρει να κάτσεις να ασχοληθείς μόνος σου. Επίσης σε μαθαίνει να μαθαίνεις νέα πράγματα.

Οπότε σου προτείνω να επιλέξεις με βάση ποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν περισσότερο, με το τι εργασιακά δικαιώματα θα έχεις έπειτα και με το αν είναι κοντά στο σπίτι σου. Όχι με το τι φήμη έχει η κάθε σχολή, παντού θα ακούσεις και τα χειρότερα και τα καλύτερα. Είναι υποκειμενικό το "καλύτερο".

Κάθε σχολή βγάζει ένα πρόγραμμα σπουδών όπου περιγράφει τα μαθήματα που κάνει και έχει διάφορες πληροφορίες σχετικά, ψάξε στις ιστοσελίδες τους, πιθανόν να βρεις πληροφορίες εκεί.

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα περισσότερο :).

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Δεκ 2007 20:23

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

Άβαταρ μέλους
proghostrammer

Δημοσίευση από proghostrammer » 12 Δεκ 2007 14:25

Το καλύτερο ΤΕΙ θεωρώ ότι είναι το ΤΕΙ που θα μου μάθει τα περισσότερα πράγματα και σε αυτό σίγουρα θα βοηθήσουν και οι καθηγητές που θα έχει. Το πόσο Ζήτηση θα έχει το πτυχίο που θα πάρω σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο αλλά όχι τον σημαντικότερο γιατί και άνεργος να γίνω ,εγώ θα είμαι κερδισμένος γιατί ο πρώτος λόγος που θέλω να πάω σε ένα ΤΕΙ είναι για να μάθω πληροφορική.

Μου αρέσει πάρα πολύ η πληροφορική γενικά αλλά περισσότερο το software και ο προγραμματισμός. Ίσως να έχεις δίκιο φίλε selemeles,ότι σήμερα καλύτερα είναι να πάρεις κάποια εξειδίκευση αλλά από τα μαθήματα που κοίταξα που έχουν τα τμήματα της πληροφορικής αυτά που μου άρεσαν περισσότερο ήταν αυτά που είχε το ΤΕΙ Πληροφορικής(καθαρά).

Όσο για το εξωτερικό δεν παίζει τέτοια περίπτωση τουλάχιστον προς το παρών, όχι δηλαδή
ότι κάνω όνειρα για το μέλλον άλλα επειδή ποτέ δεν ξέρεις.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων σας και για τις συμβουλές σας. . . με βοηθάνε πολύ!:D

Συνεχίστε να γράφετε αν θέλετε και αν γνωρίζετε κάτι πάνω στο θέμα γιατί μπορεί η άποψη σας να με βοηθήσει! :roll:

Ευχαριστώ!
:wink:
The programming is fantastic !!!! ;-)

Άβαταρ μέλους
FUBAR

Δημοσίευση από FUBAR » 12 Δεκ 2007 15:33

Προσωπική άποψη, δεν υπάρχει καλό ή κακό ΤΕΙ, ΑΕΙ κτλ. Ναι υπάρχουν "κακοί " καθηγητές αλλά αυτοί κατά ένα μαγικό τρόπο βρίσκονται παντού, δεν υπάρχει εκπαιδευτικό ίδρυμα που να έχει μόνο κακούς ή μόνο καλούς.
Τι υπάρχει; Υπάρχει καλός φοιτητής και κακός φοιτητής. Ο καλός φοιτητής με όρεξη όπου και αν είναι θα προχωρήσει και αυτό για μένα είναι νόμος.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 12 Δεκ 2007 16:21

9/10 μαθήματα είναι ίδια σε όλα τα ΤΕΙ Πληροφορικής ακόμα και εάν δεν έχουν τον ίδιο τίτλο στο πρόγραμμα σπουδών.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 12 Δεκ 2007 18:45

alexandr0s έγραψε:Αν το αγαπάς σε όποιο ΤΕΙ και να πας θα έχεις την ίδια πορεία :)
Αν το αγαπάς και σε ΤΕΙ να μη πας θα έχεις την ίδια πορεία :D .

smiley

Δημοσίευση από smiley » 13 Δεκ 2007 00:25

γενική η ερώτηση, ποιό ΤΕΙ... σε όποιο σε βολεύει εσένα καλύτερα... δίχως να χρειαστεί να κάνεις μεγάλα έξοδα... η ύλη φαντάζομαι να μη διαφέρει σε πολλά σημεία... σημασία έχει να μπεις γρήγορα στο χορό δίχως καθυστερίσεις να μάθεις πέντε βασικά πράγματα, να σε αρέσει αυτό που κάνεις και να μην επαναπαύεσαι στην ιδέα ότι και μόνο με το πτυχίο θα σου ανοίξουν τις πόρτες... άλλα επειδή αξίζεις και δίχως πτυχίο να ανοίξεις τις πόρτες αν χρειαστεί ακόμα και μόνος σου... σημαντικά τα ΤΕΙ, ΑΕΙ.... σημαντικό το πτυχίο, αλλά σημαντικότερο στη συνέχεια πως θα το αξιοποιήσεις προσωπικά...

dimis283

Δημοσίευση από dimis283 » 13 Δεκ 2007 09:19

Εγώ αυτό που θα ήθελα να πω είναι πως τελικά μετράει και η προσωπική προσπάθεια. Για παράδειγμα είχα γνωρίσει σε ένα site για freelancer έναν φοιτητή από το πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης που έψαχνε να του κάνουν 2 εργασίες του για τη σχολή. Οι εργασίες ήταν αρκετά προχωρημένες, η 1 είχε από ότι θυμάμαι σχέση με κινητά και Java που αντικειμενικά δεν ξέρω πόσοι στην αγορά έχουν γνώση του θέματος (ακόμα και με το νετ-φυσικά όχι απλά να ανοίξουν το studio και να κάνουν new-->Project-->mobile) αλλά ούτε κι αυτός θα αποκτούσε αυτές τις γνώσεις. Αυτός είχε αναφέρει πως το πανεπιστήμιο (και όχι το ΤΕΙ από ότι κατάλαβα)της Κρήτης είναι το καλύτερο.
Βασικά θα έπρεπε να δεις και τα μαθήματα αλλά εγώ με τις εμπειρίες που έχω τώρα θα προσπαθούσα να κερδίσω εμπειρίες και γνώσεις ακόμα και κάνοντας "έργα" σπίτι μου ή ψάχνοντας στο δίκτυο (πράγμα που έτσι κι αλλιώς το έκανα όταν μάθαινα πληροφορική), τι θα προλάβει να σου δείξει κάποιος σε 40 ή 50 ώρες αλλά σίγουρα θα σε βοηθήσει στο ψάξιμο για περισσότερη γνώση

Άβαταρ μέλους
Kesmarag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kesmarag » 13 Δεκ 2007 10:16

Το τμημα Επιστημης Υπολογιστων του Πανεπιστημιου Κρητης ειναι πολυ καλο αλλα και πολυ δυσκολο :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες