Ποιο ΤΕΙ Πληροφορικής είναι το καλύτερο ;

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

smiley

Δημοσίευση από smiley » 13 Δεκ 2007 14:47

από τα πρώτα ΤΕΙ πληροφορικής ήταν της Αθήνας και έπειτα της θεσσαλονίκης... και από τα ΑΕΙ Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών Ηράκλειο Κρήτης ενώ το άλλο Mηχανικών H/Y και Πληροφορικής Πάτρας... από όσο θυμάμαι...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Δεκ 2007 15:23

Το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών στο Ηράκλειο εάν δεν κάνω λάθος άρχισε να λειτουργεί το 2000. Αυτό στην Πάτρα σίγουρα είναι πιο παλιό.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 13 Δεκ 2007 16:34

Ναι το ceid της Πάτρας είναι παλιο και καλό. Αλλά θέλει διάβασμα. Συνεχόμενο! :wink:

Είναι ΑΕΙ και όχι ΤΕΙ, για να μην υπάρξει λάθος συμπέρασμα.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Kesmarag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kesmarag » 13 Δεκ 2007 18:33

CyberCr33p: κανεις λαθος λειτουργει απο το 1984!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Δεκ 2007 19:02

Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Μάιος 2011 10:58

Επαναφέρω το θεμα για όσους τους ενδιαφερει. Λογο του ότι φετος θα κανω κι εγω μηχανογραφικο (μονο ΤΕΙ), εχω ψαξει τα τμηματα.

Καθαρα πληροφορικής (Οταν λεω πληροφορικη εννοω ότι εχει να κανει μονο με τις τεχνολογιες των υπολογιστων) όσοι θελουν ειναι:

Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης
Τ.Ε.Ι. Αθήνας

Απο εκει και πέρα εχει τμηματα αυτοματισμου (Περισσοτερο ο αυτοματισμος εχει να κανει με ηλεκτρολογια/ηλεκτρονικα)

Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης
Τ.Ε.Ι. Πειραιά
Τ.Ε.Ι. Μεσολογγίου (Ειναι καινουριο (2009) )
Τ.Ε.Ι. Χαλκίδας

Μετα έχει για όσους θελουν να ασχοληθουν με δυκτια και τηλεπικοινωνίες (Σαφος και δεν εχει να κανει καθαρα με υπολογιστες)

Τ.Ε.Ι. Λάρισας
Τ.Ε.Ι. Σερρών
Τ.Ε.Ι. Μεσολογγίου
Τ.Ε.Ι Άρτας
Τ.Ε.Ι. Καλαμάτας

Και τέλος, τα "μπασταρδεμένα" που λενε ότι ειναι πληροφορικής, για μενα δεν αξιζει να ασχοληθείς (Κατι τυπου πολυμέσων, διαχείριση πληροφοριών, Γεωπληροφορική κ.α)

Τ.Ε.Ι. Σερρών - Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας
Τ.Ε.Ι. Κρήτης - Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων
Τ.Ε.Ι. Πάτρας - (1)Επιχειρηματικού Σχεδιασμού (2)Εφαρμ. Πληροφ. στην Διοίκ. και Οικονομία
Τ.Ε.Ι. Καβάλας - (1)Βιομηχανικής Πληροφορικής (2)Διαχείρισης Πληροφοριών
Τ.Ε.Ι. Λαμίας - Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών
Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας (Καστορια-Γρεβενα) - (1)Τεχνολογίας Υπολογιστών (2)Εφαρμογών Πληροφ. στη Διοίκ. και Οικον.
Τ.Ε.Ι. Μεσολογγίου - Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και Οικονομία
Τ.Ε.Ι. Ιονίων Νήσων - Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και Οικονομία

Εγω πρωσοπικα θα δηλώσω Θεσσνικη, και μετα το χαος (Μαλλον μονο αυτο)

EDIT: Όσα εχω διπλά, σε 2 κατηγοριες, ειναι γιατι εχουν 2 τμήματα (Πχ ΤΕΙ Θεσσνικης Εχει τμήμα και Πληροφορικής, και Αυτοματισμού)

EDIT2: Με bold εβαλα τα τμηματα που θεωρούνται πολυ καλα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Connor MacLeod την 06 Μάιος 2011 12:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 06 Μάιος 2011 11:58

Conourα Σου λείπουν της Καστοριάς (Παράρτημα από Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας) και της Άρτας.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Μάιος 2011 12:01

Ta εχω και τα 2. Της καστοριας το Εχω Και bold μαλιστα γιατι ειναι καλο τμημα
:wink:

Ξανα δες τα πιο προσεκτικά
:D

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 06 Μάιος 2011 12:26

ναι δεν με κατάλαβες.

- της Άρτας δεν το έχεις. Είναι το Τμήμα Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΤΕΙ Ηπείρου. http://www.teleinfom.teiep.gr/

- της Καστοριάς αναφέρομαι στο Τμήμα πληροφορικής και τεχνολογίας υπολογιστών. http://kastoria.teikoz.gr/inf/
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Μάιος 2011 12:50

Οπα. Της Αρτας το εκανα copy και δεν εγινε Past
:cry:

Για της Καστοριας, νατο βρε συ:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 06 Μάιος 2011 13:48

Τα μαθήματα στο ΤΕΙ Ηρακλείου και στο ΤΕΙ Αθήνας είναι κατά 80% ίδια. Εάν θέλεις να κάνεις σύγκριση για να αποφασίσεις πιο θα επιλέξεις κοίτα το πρόγραμμα σπουδών ώστε να δεις πια μαθήματα σε ενδιαφέρουν. Ακόμα και τα μαθήματα να έχουν διαφορετικό τίτλο, μπορεί να έχουν παρόμοια ύλη. Όπου βλέπεις μαθήματα που λένε για Πολυμέσα, στα περισσότερα γίνεται χρήση κάποιας γλώσσας προγραμματισμού. Για παράδειγμα μπορεί να σου ζητηθεί να φτιάξεις ένα παιχνίδι ή ένα messenger (π.χ. κάτι σαν το msn) με την τάδε γλώσσα προγραμματισμού ή με συνδιασμό των τάδε εργαλείων.

Τα βιβλία που χρησιμοποιούνται είναι συνήθως αυτά που χρησιμοποιούν και στο πανεπιστήμιο Ηρακλείου μιας και πολλοί από τους καθηγητές δουλεύουν και στα δύο ιδρύματα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Μάιος 2011 14:49

CyberCr33p, απο όσα κοιταξα με ενδιαφέρει κυρίως τελικα το Αυτοματισμού Μεσολογγιου.

Εχει ωραίο προγραμμα και πολυ ενδιαφέροντα μαθηματα(Και ρομποτικη που με ενδιαφέρει)

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 06 Μάιος 2011 16:16

ε Connor μισή μαλακία δικιά μου μισή δικιά σου :-P

γιατί το έβαλες αυτό της Καστοριάς στα μπασταρδεμένα? Νομίζω, από ύλη έχει σχεδόν ότι τα τηλεπικοινωνιών της Λάρισας και της Άρτας.

θες να μάθεις αυτοματισμούς για τα mentalist shows που θα κάνεις? :-P :-D

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 06 Μάιος 2011 16:55

@Connor:
Κατ'αρχήν τα τμήματα αυτοματισμού που αναφέρεις έχουν ελάχιστη σχέση με την πληροφορική (όπου πληροφορική η σχεδίαση και κατασκευή λογισμικού). Κάνουν πολύ βασικά πράγματα (τουλάχιστον της Θεσ/κης που γνωρίζω από κοντινό μου άνθρωπο), ίσα ίσα για να μπορούν οι απόφοιτοι να τα βγάζουν πέρα στον προγραμματισμό ενός PLC όπου χρειάζεται. Εξειδικεύονται στα ηλεκτρολογικά κι ηλεκτρονικά όπως ανέφερες στην παρένθεση.
Connor MacLeod έγραψε: Και τέλος, τα "μπασταρδεμένα" που λενε ότι ειναι πληροφορικής, για μενα δεν αξιζει να ασχοληθείς (Κατι τυπου πολυμέσων, διαχείριση πληροφοριών, Γεωπληροφορική κ.α)

...

Τ.Ε.Ι. Καβάλας - (1)Βιομηχανικής Πληροφορικής (2)Διαχείρισης Πληροφοριών
Η ΒΠ (την οποία έβγαλα) έχει τεράστια σχέση με την σχεδίαση και κατασκευή λογισμικού (πχ C++ programming σε unix περιβάλλον από το πρώτο 6μηνο), βάσεων δεδομένων κλπ. Απλά η τελική εξειδίκευση που παίρνει ένας απόφοιτός της έχει να κάνει με βιομηχανικό λογισμικό και γι'αυτό υπάρχει μία σειρά μαθημάτων ηλεκτρολογίας/ηλεκτρονικής ώστε να καταλαβαίνεις το πως λειτουργεί το πράγμα για το οποίο γράφεις λογισμικό. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους αυτοματιστές που έγραψα πριν, αλλά στο αντίθετο (δηλαδή πασαλείματα σε ηλεκτρολονικά/ηλεκτρονικά και εξειδίκευση σε λογισμικό). Ξεφεύγει και σε άλλα θέματα (ρομποτική -με κανονικούς ρομποτικούς βραχίονες κι όχι ...lego-, τεχνητή νοημοσύνη κλπ), χωρίς να εμφαθύνει ιδιαίτερα όμως, πιο πολύ για να σου δώσει εναλλακτικές.

Όλα αυτά μέχρι πριν κάποια χρόνια (άρχισα να τα κρύβω :P ) που την έβγαλα, έκτοτε δε ξέρω τι κάνουν.

Η διαχείριση πληροφοριών αν κι έχει κάποια μαθήματα σχετικά, μου έδωσε την ίδια αίσθηση με αυτά που γράφεις. Αν θυμάμαι καλά, κάποτε πέτυχα ένα μέλος εδώ μέσα που την έχει βγάλει, οπότε μπορεί να πει περισσότερα.

Αυτά ως ένα inside-info, ελπίζω να βοήθησα! :)

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 06 Μάιος 2011 17:21

Έχω περάσει από το ΤΕΙ Πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη και είχα πολλούς φίλους σε όλη την ΣΤΕΦ. (Αυτοματισμός, Πληροφορική, Οχήματων - άσχετο - κτλ)

Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε η σχολή παρότι με ενδιέφερε το αντικείμενο. Έλλειψη υποδομών, έχουν μια αίθουσα με καινούριους υπολογιστές και δεν τους χρησιμοποιούσε κανείς (για να μην τους χαλάσουν ίσως;). Οι καθηγητές δεν το συζητώ, έχει έναν-δύο καλούς οι οποίοι είναι guest stars και κάνουν στα μεγάλα έτη όποτε θυμούνται. Τα περισσότερα μαθήματα γίνονται από όποιους να 'ναι. Φυσικομαθηματικούς με μεταπτυχιακά στην αστρονομία και τέτοια.

Όλα αυτά σε ένα τμήμα που θεωρείται ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, στην κατηγορία του. Φέτος ήταν κλειστό αρκετούς μήνες. Έχασαν εξεταστικές (χειμερινή - εαρινή). Γενικά καλύτερα να περάσει κάποιος πληροφορική στην Κέρκυρα ή στην Τρίπολη (ΑΕΙ) με τα ίδια μόρια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες