επίσημος υποστηρικτής του Creative Survey 2008

Ανακοινώσεις και νέα σχετικά με την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 11 Δεκ 2007 16:37

fiskilis έγραψε:
Garakatsamol έγραψε:Θα το έκανα ούτως ή άλλως, αλλά πιστευω πως θα έπρεπε στη σελίδα τους να αναφέρουν όλα αυτά που ρωτάω για να μην μου δίνουν το περιθώριο να προβληματίζομαι.
o προβληματισμος δεν εβλαψε ποτε κανεναν
διακρίνω μια ελαφριά διάθεση ειρωνείας χωρίς ουσιαστικά να τοποθετηθείς σε αυτά που είπα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Δεκ 2007 16:44

Garakatsamol έγραψε:
fiskilis έγραψε:
Garakatsamol έγραψε:Θα το έκανα ούτως ή άλλως, αλλά πιστευω πως θα έπρεπε στη σελίδα τους να αναφέρουν όλα αυτά που ρωτάω για να μην μου δίνουν το περιθώριο να προβληματίζομαι.
διακρίνω μια ελαφριά διάθεση ειρωνείας χωρίς ουσιαστικά να τοποθετηθείς σε αυτά που είπα
γιατι ειρωνια ?
οποιος προβληματιζεται με κατι και δεν το περιμενει στο πιατο ειναι κερδισμενος στην ζωη του καθως βρισκει τις απαντησεις εστω με κοπο και ξερει τι γινεται

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 11 Δεκ 2007 16:50

fiskilis έγραψε:
Garakatsamol έγραψε:
fiskilis έγραψε:
γιατι ειρωνια ?
οποιος προβληματιζεται με κατι και δεν το περιμενει στο πιατο ειναι κερδισμενος στην ζωη του καθως βρισκει τις απαντησεις εστω με κοπο και ξερει τι γινεται
Μάλλον δεν κατάλαβα το ύφος σου, συγγνώμη. :D

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 11 Δεκ 2007 17:04

Μια που είσαι από τους πιο έμπειρους στο χώρο, από τα μέλη του freestuff, και αφού είδα ότι υποστηρίζεις το όλο θέμα (είπες ότι έβαλες το banner τους) θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σου πάνω σε αυτά που έθεσα. Σε απασχόλησαν καθόλου?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Δεκ 2007 17:18

Garakatsamol έγραψε:Μια που είσαι από τους πιο έμπειρους στο χώρο, από τα μέλη του freestuff, και αφού είδα ότι υποστηρίζεις το όλο θέμα (είπες ότι έβαλες το banner τους) θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σου πάνω σε αυτά που έθεσα. Σε απασχόλησαν καθόλου?
ναι εβαλα το banner και θα δω αν θα το κρατησω
λεει σε αυτο το κειμενο οτι θα ερωτηθουμε πριν γινει καποια κινηση
και βεβαια εγω δεν συμφωνω να γινει διανομη των email μας σε οποιονδηποτε για καθε λογο

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 11 Δεκ 2007 17:25

fiskilis έγραψε: λεει σε αυτο το κειμενο οτι θα ερωτηθουμε πριν γινει καποια κινηση
και βεβαια εγω δεν συμφωνω να γινει διανομη των email μας σε οποιονδηποτε για καθε λογο
Λέει ότι θα "ενημερωθούμε" και όχι θα ερωτηθούμε. Αν η ενημέρωση αυτή γίνει μετά την κατάθεση του email μας ή/και τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, δε νομίζω ότι έχει καμία σημασία τελικά

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Δεκ 2007 19:47

Garakatsamol έγραψε:
fiskilis έγραψε: λεει σε αυτο το κειμενο οτι θα ερωτηθουμε πριν γινει καποια κινηση
Λέει ότι θα "ενημερωθούμε" και όχι θα ερωτηθούμε. Αν η ενημέρωση αυτή γίνει μετά την κατάθεση του email μας ή/και τη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, δε νομίζω ότι έχει καμία σημασία τελικά
ναι και οποιος εχει προβλημα θα ζητησει την διαγραφη του email του !

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 11 Δεκ 2007 20:12

Βρε παιδιά ας μην απογοητεύουμε τον cordis πριν τον ρωτήσουμε. Οταν δει τα μηνύματα θα μας πει περισσότερες πληροφορίες από μόνος του....

fiskilis έγραψε:ασχετο αλλα 8 στις 10 φορες που προσπαθω να ανοιξω την σελιδα τους περνω αυτο το μηνυμα ξερει κανεις τι παιζει ??
Πριν από αυτό το μήνυμα που μας έδειξες, σου εμφανίζει ένα άλλο που το δείχνει για τόσο πολύ μικρό χρονικό διάστημα που δεν προλαβαίνεις να το διαβάσεις. Αναγκάστηκα να το κάνω print screen για να το διαβασω. Έγραφε: Γεια σας... τα εξής τινά συμβαίνουν. Είτε δεν έχετε την javascript ενεργοποιημένη ή έχετε παλιά έκδοση του Flash player. Get the latest Flash player...

Το κουφό είναι ότι εγώ δεν έχω κανένα από αυτά τα προβλήματα! :o
Σε moz δουλεύει πάντως όπως είπε και ο cyberfreak
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 11 Δεκ 2007 21:05

Το ίδιο και σε εμένα ο IE. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

Οσο για τις απορίες σου Garakatsamol, ναι μεν εύλογες αλλα πιστευω οτι προτρέχεις. Είναι αρκετά ξεκάθαροι.
Σε κάθε περίπτωση το Creative Survey διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής των όρων προστασίας των προσωπικών δεδομένων κατόπιν ενημέρωσης των επισκεπτών/χρηστών και μέσα στο υπάρχον ή και ενδεχόμενο νομικό πλαίσιο.
Θέλουν να τα αλλάξουν > ενημερώνουν > βλέπουμε αν μας συμφέρει > μένουμε ή κάνουμε διαγραφή > τα αλλάζουν.

Η γνώμη μου είναι οτι αν ήταν απλα ένα μάζεμα στοιχείων, χλωμό να απευθύνονταν σε ένα τόσο μικρό target group. Επίσης πολύ χλωμό ο ίδιος o cordis να μας παρότρυνε να συμμετέχουμε δημοσιεύοντας κάτι τέτοιο στο forum του, και ακόμα περισσότερο, δεν θα έμπαινε Επίσημος Υποστηρικτής τους.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 11 Δεκ 2007 21:32

Θέλουν να τα αλλάξουν > ενημερώνουν > βλέπουμε αν μας συμφέρει > μένουμε ή κάνουμε διαγραφή > τα αλλάζουν.
Αυτό θεωρώ ότι είναι λίγο ασαφές. Δηλαδή αν παραδώσω το ερωτηματολόγιο και στη συνέχεια αλλάξουν τους όρους και με ενημερώσουν θα έχι κάποια διαφορά? θα μου πεις ότι μπορούν να διαγράψουν το ερωτηματολόγιό μου. Σωστό αλλά είναι θέμα καλής πίστης, η οποία δεν μου περισσεύει δυστυχώς (έχουμε δει και χειρότερα) και δεν ενισχύεται από τέτοιους όρους σαν αυτόν που θέτουν.
Η γνώμη μου είναι οτι αν ήταν απλα ένα μάζεμα στοιχείων, χλωμό να απευθύνονταν σε ένα τόσο μικρό target group.
Δεν νομίζω ότι οι "δημιουργικοί" στην Ελλάδα είναι τόσο μικρό target group. Και στοιχεία που θα μαζευτούν με αυτό τον τρόπο θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πολλούς σκοπούς από διάφορους "καλοθελητές" (δεν αναφέρομαι μόνο σε email adresses)
Επίσης πολύ χλωμό ο ίδιος o cordis να μας παρότρυνε να συμμετέχουμε δημοσιεύοντας κάτι τέτοιο στο forum του, και ακόμα περισσότερο, δεν θα έμπαινε Επίσημος Υποστηρικτής τους.
Σέβομαι τον cordis και φαντάζομαι ότι το έχει ψάξει το θέμα, αλλά το ότι τους υποστηρίζει το freestuff δεν είναι (και δε νομίζω ότι πρέπει να είναι) το μόνο κριτήριο για να υποστηρίξω κάποια άποψη ή κάποια κίνηση.
Εξάλλου δεν είπα ότι οι άνθρωποι είναι λαμόγια ή κάτι τέτοιο και πιστεύω ότι η κίνηση είναι καλή. Απλώς πιστεύω ότι για το καλό αυτής της κίνησης θα πρέπει να είναι σαφείς οι σκοποί της και να είναι πιο αναλυτικοί ως προς τους τρόπους με τους οποίους θα τους πετύχουν. Μέχρι τώρα το μόνο που έχω δει είναι:
ελάτε να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο για να βελτιώσουμε τα εργασιακά μας δικαιώματα.

Καλό μεν αλλά δεν είναι και σπουδαίο επιχείρημα από μόνο του

Τέλος πάντων τους έστειλα ενα mail και όταν μου απαντήσουν θα δημοσιεύσω την απάντησή τους και ίσως και ο cordis έχει να μας πει κάποια πράγματα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Garakatsamol την 14 Δεκ 2007 14:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

cdemetriadis

Δημοσίευση από cdemetriadis » 11 Δεκ 2007 21:58

Κατ' αρχήν θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους υποστηρίζουν την ενέργεια αυτή.

Και τώρα σε απαντήσεις...

1.Ποιος φορέας διοργανώνει κάτι τέτοιο?
Δεν υπάρχει "φορέας" από πίσω. To Creative Survey σαν ιδέα γεννήθηκε ένα απόγευμα, πριν περίπου 3 εβδομάδες, μετά από μια συζήτηση που είχα σχετικά με τους μισθούς και τα bonus στον κλάδο μας. Η συζήτηση αποκάλυψε πολλά κενά, και προπάντων μια έλλειψη γενικής εικόνας της γενικής αγοράς. Ως δημιουργός του Joblet www.joblet.gr, ένοιωσα άμεσα την ανάγκη διερεύνησης της αγοράς, όχι με συζητήσεις αλλά με πράξεις. Κάτι το οποίο έμαθα κατόπιν εορτής είναι ότι πολλοί το συζήτησαν, πολλοί το σκέφτηκαν και ακόμη πιο πολλοί δεν έκαναν τίποτα. To Creative Survey λοιπόν, επίσημα ξεκίνησε από τους δημιουργούς του Joblet www.joblet.gr και του VCDC www.vcdc.gr

2.Ο σκοπός δεν είναι αρκετά ξεκάθαρος
Ο σκοπός είναι ένας, και πάρα πολύ απλός. Να μάθουμε ποιοι είμαστε και επιτέλους να αποκτήσουμε μια γενική εικόνα σχετικά με τις μισθοδοσίες, bonus, δημογραφικά στοιχεία και πολλά ακόμη σχετικά με εμάς και το επάγγελμά μας.

3.Τα αποτελέσματα με ποιο τρόπο θα χρησιμοποιηθούν?
Δεν θα χρησιμοποιηθούν σε καμία περίπτωση από εμάς. Εμείς θα ετοιμάσουμε ένα συγκεντρωτικό πίνακα με διάφορα πορίσματα γενικού ενδιαφέροντος, από εκεί και πέρα, θα δημοσιοποιήσουμε ΟΛΑ μας τα ευρήματα αποκρύπτοντας ΟΛΑ τα προσωπικά δεδομένα του κάθε ένα συμμετέχοντα.

4.Αν χρησιμοποιηθούν για προώθηση των θεμάτων του κλάδου μας γιατί να συμμετέχουν ακόμη και μη επαγγελματίες?
Είναι έρευνα. Τα αποτελέσματα της έρευνας μπορούμε να τα απομονώσουμε όπως θέλουμε. Μπορούμε να δούμε ξεχωριστά επαγγελματίες, ερασιτέχνες και "χομπίστες"... Και μην ξεχνάτε, πως όλα τα δεδομένα θα διατεθούν online για να κάνει ο καθένας την δική του επαλήθευση και να μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

5. Από τους όρους: "Σε κάθε περίπτωση το Creative Survey διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής των όρων προστασίας των προσωπικών δεδομένων κατόπιν ενημέρωσης των επισκεπτών/χρηστών και μέσα στο υπάρχον ή και ενδεχόμενο νομικό πλαίσιο".
Ούτε και εμένα μου αρέσει, αλλά είναι νομικοί όροι. Το ίδιο ισχύει σε όλες τις έρευνες. Ακόμη και τις μεγαλύτερες που "τρέχουν" αυτή τη στιγμή στο Internet.

6. Error στην homepage στον Internet Explorer
Ναι, το διαπιστώσαμε, λίγο αργά μεν. Φτιάχνετε καθώς γράφω αυτές τις γραμμές :). Είναι ευπρόσδεκτα όλα τα bugs... στείλτε τα με email στο info@creativesurvey.gr

Όλα σας τα σχόλια είναι ευπρόσδεκτα.

--
The Creative Survey 2008
http://www.creativesurvey.gr

Κωνσταντίνος Δημητριάδης για το Joblet και
Κωνσταντίνος Πενλίδης για το VCDC.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 12 Δεκ 2007 13:20

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
(Επειδή είχα πει ότι θα δημοσίευα την απάντηση του mail μου, να ενημερώσω ότι αυτή είναι η απάντηση στην οποία με παρέπεμψε ο κος Δημητριάδης)

Αν και δεν καλύπτομαι πλήρως από τις απαντήσεις, θεωρώ ότι είναι μια καλή προσπάθεια και θα την υποστηρίξω. Πάντως ακόμα πιστεύω ότι στη σελίδα σας θα πρέπει να αναφέρετε με περισότερη λεπτομέρεια το σκεπτικό και τους σκοπούς της έρευνάς σας ωστε να μη δίνετε το δικαίωμα σε κανέναν να σας αμφισβητεί.

Εκεί που διαφωνώ τελείως είναι στα προσωπικά δεδομένα όπου η απάντησή σας δε με ικανοποιεί καθόλου. Δεν έχω νομικές γνώσεις αλλά δεν πιστεύω ότι σας υποχρεώνει κάποιος να εμφανίζετε το συγκεκριμένο όρο. Νομίζω ότι είναι στη δική σας ευχέρεια να τον αλλάξετε από τη στιγμή που εσείς είστε οι οργανωτές της έρευνας.

Επίσης, από τη στιγμή που δηλώνετε ότι οι επίσημοι διοργανωτές είστε μια παρέα 5 ατόμων, θα ήθελα να μάθω με ποιό τρόπο εμπλέκεται η Phaistos Networks στην όλη διαδικασία.

Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκρισή σας

Άβαταρ μέλους
penlix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από penlix » 12 Δεκ 2007 16:41

Garakatsamol έγραψε:Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
(Επειδή είχα πει ότι θα δημοσίευα την απάντηση του mail μου, να ενημερώσω ότι αυτή είναι η απάντηση στην οποία με παρέπεμψε ο κος Δημητριάδης)

Αν και δεν καλύπτομαι πλήρως από τις απαντήσεις, θεωρώ ότι είναι μια καλή προσπάθεια και θα την υποστηρίξω. Πάντως ακόμα πιστεύω ότι στη σελίδα σας θα πρέπει να αναφέρετε με περισότερη λεπτομέρεια το σκεπτικό και τους σκοπούς της έρευνάς σας ωστε να μη δίνετε το δικαίωμα σε κανέναν να σας αμφισβητεί.
Ευχαριστούμε για την στήριξη. Θα θέλαμε και εμείς να αναθεωρήσουμε το copy του site, αλλά η όλη προσπάθεια ξεκίνησε με σκοπό να προλάβει και τους χρόνους που θέσαμε, οπότε κάποια κομμάτια φαίνονται ελλειπή. Όμως επιφυλασσόμαστε να γεμίσουμε περισσότερα κενά όταν ανέβει η έρευνα Online.
Garakatsamol έγραψε:Εκεί που διαφωνώ τελείως είναι στα προσωπικά δεδομένα όπου η απάντησή σας δε με ικανοποιεί καθόλου. Δεν έχω νομικές γνώσεις αλλά δεν πιστεύω ότι σας υποχρεώνει κάποιος να εμφανίζετε το συγκεκριμένο όρο. Νομίζω ότι είναι στη δική σας ευχέρεια να τον αλλάξετε από τη στιγμή που εσείς είστε οι οργανωτές της έρευνας.
Είναι εύλογη η αντιλογία σου και όντως από τη μεριά σου έχεις κάποιο δίκιο. Όμως, στο project αυτό νομικά υπόλογοι για οποιοδήποτε θέμα βρισκόμαστε οι 2 διοργανωτές του. Άρα ο μόνος τρόπος να είμαστε καλυμμένοι είναι να έχουμε την ελευθερία να αλλάξουμε τους όρους χρήσης/προστασίας πνευματικών δεδομένων. Μακάρι να γινόταν αλλιώς.
Garakatsamol έγραψε:Επίσης, από τη στιγμή που δηλώνετε ότι οι επίσημοι διοργανωτές είστε μια παρέα 5 ατόμων, θα ήθελα να μάθω με ποιό τρόπο εμπλέκεται η Phaistos Networks στην όλη διαδικασία.
Το "5" άτομα ήταν χτεσινό typo του Κωνσταντίνου, θα δεις οτι το έχει διορθώσει τώρα. Η ομάδα μας αποτελείται από εμένα και τον ίδιο. Εγώ εκπροσωπώ το VCDC, και ο Κωνσταντίνος το Joblet, 2 αλληλο-στηριζόμενες προσπάθειες. Η Phaistos, εμπλέκεται άμεσα καθώς μας παρέχει αφιλοκερδώς (όπως είναι και όλη μας η προσπάθεια) τον μηχανισμό της iProbe. Επίσης θα μας βοηθήσει τεχνικά στο εγχείρημά μας.
Garakatsamol έγραψε:Ευχαριστώ και πάλι για την ανταπόκρισή σας
Και εμείς ευχαριστούμε για την υποστήριξη και την θετική διάθεση απέναντι στο όλο εγχείρημα.
Four fonts walk into a bar. The barman says "Oi – get out! We don’t want your type in here"

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 12 Δεκ 2007 16:45

Ευχαριστώ πολύ,
καλή συνέχεια στην προσπάθειά :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες