Βιβλια - Προτασεις

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
leopold

Βιβλια - Προτασεις

Δημοσίευση από leopold » 11 Δεκ 2007 10:02

Γεια σας,

απευθυνομαι στους πιο εμπειρους των προγραμματιστικων γλωσσων.

Θελω σχεδον παραλληλα να αρχισω την εκμαθηση απο το μηδεν δυο γλωσσων.

Για αντικειμενοστρεφη αυτη που ηδη εχω επιλεξει και δουλευω ειναι η Java.

Η δευτερη ακομα δεν ξερω ποια.. visual basic? c++ ? asp ? αλλες σε .net ?

Θελω να πιανει το φασμα και win αλλα και web εφαρμογων, οποτε βασει αυτου ποια προτεινετε;

ΕΠΙΣΗΣ το βασικοτερο, απο www.papasotiriou.gr ποιο βιβλιο προτεινετε που να εχει και οπτικα παραδειγματα αλλα και cd παραδειγματων μα το βασικοτερο απο ολα να εχει και ασκησεις/τεστ αυτοξιολογησης;

Eυχαριστω.

(οσον αφορα τα βιβλια θα προτιμουσα προτασεις απο καποιους που ηδη τα εχουν διαβασει και οχι απλα βλεποντας το εξωφυλλο απο το site ή το description)

dimis283

Βιβλια - Προτασεις

Δημοσίευση από dimis283 » 11 Δεκ 2007 12:00

Λοιπον για Java μου αρέσει το Java™ How to Program της deitel, είναι νομίζω καλό για κάποιον νέο στη γλώσσα και αρκετά μεγάλο αλλά καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος της Java, στο μέτρο του δυνατού φυσικά για ένα τέτοιο βιβλίο..
Την τελευταία έκδοση θα την βρεις στον παπασωτηρίου και από ότι είδα έχει βάλει κάποια νέα πράγματα, την προηγούμενη έκδοση την βρήκα εδώ και μπορείς να την κατεβάσεις δωρεάν
http://www.itstudy8.org/showbook.asp?BookID=589
Προσοχή φυσικά στις εκδοσεις της γλώσσας.
Τώρα για 2η γλώσσα πιστεύω πως καλύτερα να διαλέξεις μια του .net αφού μάλλον θα γυρίσουν σε νετ από VB6 (Η τρίτη επιλογή είναι η c++ που μάλλον θα έχει πάντα μια θέση στον ήλιο)
Για τον ίδιο λόγο με προηγουμένως θα συνιστούσα το Visual C#® 2005#™ How to Program
http://www.itstudy8.org/ShowBook.asp?BookId=533
Φυσικά στο http://www.itstudy8.org μπορείς να βρες τίτλους που μπορεί να σε ενδιαφέρουν

Άβαταρ μέλους
leopold

Βιβλια - Προτασεις

Δημοσίευση από leopold » 11 Δεκ 2007 12:08

dimis283 έγραψε: Προσοχή φυσικά στις εκδοσεις της γλώσσας.

Για τον ίδιο λόγο με προηγουμένως θα συνιστούσα το Visual C#® 2005#™

Eκδοσεις γλωσσας; για Java 1.κατι δεν ειναι;

Επισης για visual c# μπορεις να μου προτεινεις καποιο απο τα παρακατω;
(ξερω οτι τα ελληνικα χαλανε αλλα εχω σχεδον πληρη γνωση των ωρολογιων, ποιες ειναι στα αντιστοιχα αυθεντικα αγγλικα οταν τις βλεπω εξελληνισμενες διοτι εγραφα σε qbasic πριν δεκαετια, οποτε μη σταθουμε στη μεταφραση)

λιστα παπασωτηριου κανε κλικ

dimis283

Βιβλια - Προτασεις

Δημοσίευση από dimis283 » 11 Δεκ 2007 12:36

Για την Java είναι τώρα στην 1.6 και προφανως κάποια πράγματα της 1.6 δεν τρέχουν στη 1.5 κλπ.
Και κάτι άλλο-άλλο c# άλλο c++,μοιάζουν στην συνταξή άλλα έχουν διαφορές στην φιλοσοφία, ρώτα αν έχει το βιβλίο που γράφω αφου έχει της Java , θα έχει της c# και μετά εμβαθύνεις στο τομέα που θέλεις, για c++ δεν ξέρω γιατί βασικά δεν έχω διαβάσει κανένα-δες τον αντίστοιχο τίτλο(φυσικά δες τι γίνεται πριν τα πάρεις...απλά πιστεύω πως είναι καλά αλλά οκ σε κάποια θέματα ίσως άλλα να είναι καλύτερα), έχω και εγώ 1-2 αλλά έχω ψηλαφήσει απλά το ένα

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης