Εμπορια emails απο γνωστη εταιρεια του χωρου ενημερωσης

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Δεκ 2007 10:38

Έλαβα ένα διαφημιστικό email απο μια Ελληνική εταιρεία που παράγει αντίγραφα αρχαίων αντικειμένων και ακολούθησα την οδό της καταγγελίας στο spamcop.net και ερώτημα στους ίδιους που βρήκαν το email μου

η απάντηση που πήρα
Αξιότιμε Κύριε,
σας ζητάμε συγνώμη για την αποστολή ανεπιθύμητου email καθώς το www.******replicas.gr σε καμία περίπτωση δεν είχε σκοπό να σας προκαλέσει ουδεμία ενόχληση. Η διεύθυνση του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομείου στην οποία στείλαμε το διαφημιστικό υλικό μας βρίσκεται σε λίστα ηλεκτρονικών διευθύνσεων που αγοράσαμε με όλα τα νόμιμα σχετικά παραστατικά και με σκοπό την εμπορική επικοινωνία, από την εταιρία C****O A.E. Σταδίου **, Αθήνα, Τ.Κ. 105 64.
Η διεύθυνση του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομείου έχει διαγραφτεί από την λίστα μας και ουδεμία άλλη ενόχληση από εμάς θα υπάρξει στο μέλλον.
Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία.
Με τιμή
και βέβαια έφτιαξα ένα μήνυμα και το έστειλα σε αυτήν την εταιρεία περιμένοντας εξηγήσεις
Κύριοι
* Ο σκοπός αυτής της επιστολής μου είναι να σας ερωτήσω πιες από τις παρακάτω ηλεκτρονικές μου διευθύνσεις (email) είναι στην κατοχή σας
* Οι παρακάτω διευθύνσεις είναι μόνο για τον εντοπισμό τους στην βάση δεδομένων σας και δεν επιτρέπω να γίνει αποθήκευση τους η χρήση τους με οποιοδήποτε άλλο σκοπό
* ( παραθετω καμια 10αρια ηλεκτρονικες μου διευθυνσεις )
* Ο λόγος της κίνησης μου αυτής είναι ότι κατά δήλωση πελάτη σας (τα στοιχεία του οποίου και η επιστολή του είναι στην διάθεση σας) ηλεκτρονική μου διεύθυνση όχι απαραίτητα μια από τις παραπάνω ευρέθη στην κατοχή του μετά από σχετική εμπορική πράξη με εσάς
* Υποψην ότι εγώ ΠΟΤΕ δεν σας έχω δώσει καμία άδεια να εμπορευθείτε οποιαδήποτε ηλεκτρονική μου διεύθυνση ( email )
* Η παρούσα επιστολή θα κοινοποιηθεί στην Αρχή διασφάλισης απορρήτου επικοινωνιών και στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων
* Περιμένω το συντομότερο από εσάς την ενημέρωση στο αν κάποια από τις ανωτέρω ηλεκτρονικές διευθύνσεις βρίσκεται στο αρχείο σας
Φίσκιλης Άγγελος

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Δεκ 2007 13:08

( παραθετω καμια 10αρια ηλεκτρονικες μου διευθυνσεις )
Συγχαρητήρια, μόλις τους έδωσες να εμπορευτούν και την τελευταία διεύθυνση email που δεν είχαν βρει από μόνοι τους :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 13 Δεκ 2007 16:00

Και ποιός λέει ότι η ΄δευτερη ετερία αγόρασε μαιλ απο την πρώτη; Υπάρχει παραστατικό ;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Δεκ 2007 16:08

το πρωτο quote ειναι το μηνυμα που πηρα απο την εταιρεια που μου εστειλε το spam !!
και εκει λεει αυτο ακριβως

Η διεύθυνση του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομείου στην οποία στείλαμε το διαφημιστικό υλικό μας βρίσκεται σε λίστα ηλεκτρονικών διευθύνσεων που αγοράσαμε με όλα τα νόμιμα σχετικά παραστατικά
τι αλλο να πω ??

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 13 Δεκ 2007 16:15

Χωρίς να λέω ότι φταίες ή τίποτα μπορεί όντως η εταιρία να αγόρασε νόμιμα τις διευθύνσεις email. Το θέμα είναι αν η εταιρία από την οποία τις αγόρασε νόμιμα τις κατέχει νόμιμα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Δεκ 2007 16:24

alexandr0s έγραψε:Χωρίς να λέω ότι φταίες ή τίποτα μπορεί όντως η εταιρία να αγόρασε νόμιμα τις διευθύνσεις email. Το θέμα είναι αν η εταιρία από την οποία τις αγόρασε νόμιμα τις κατέχει νόμιμα.
α γεια σου εδω ειναι το θεμα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Σεπ 2008 17:29

Αυτο τωρα τι σας λεει ???

Δεν το κανω mod επειδη τα μηνυματα απευθυνονται σε πολλους και δεν νομιζω να υπαρχει θεμα δυσφημισης

Βεβαια εκανα ηδη καταγγελια στις αρμοδιες υπηρεσιες και περιμενω
Η συγκεκριμένη βάση δεδομένων με τα e-mails των επαγγελματικών εταιρειών αγοράστηκε απο την εταιρεία CALINO SA,Τατοίου 362 Τηλ 210 8000860 Fax 8002089 Website www.paninfo.gr, η οποία φέρει και την αποκλειστική ευθύνη για την συγκέντρωση,επαλήθευση και πώληση των πληροφοριών σε μας. Αν τα στοιχεία της εταιρείας σας έχουν αλλάξει η δεν επιθυμείτε την δημοσίευση τους ,παρακαλούμε να απευθυνθείτε στην συγκεκριμένη εταιρεία.

Αυτό το e-mail δεν μπορεί να θεωρηθεί spam εφόσον αναγράφονται τα στοιχεία του αποστολέα και οι διαδικασίες διαγραφής από τη λίστα παραληπτών. Αν είσαστε σε αυτή τη λίστα κατά λάθος ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο θέλετε να διαγραφεί το e-mail σας, απαντήστε στο manager@cosmos-grs.com

Αυτό το μήνυμα πληροί τις προϋποθέσεις της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας περί διαφημιστικών μηνυμάτων: «Κάθε μήνυμα θα πρέπει να φέρει τα πλήρη στοιχεία του αποστολέα ευκρινώς και θα πρέπει να δίνει στον δέκτη τη δυνατότητα διαγραφής. Directiva 2002/31/CE του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, Relative as A5-270/2001 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου».

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Σεπ 2008 17:49

Δηλαδή fiskili άν σου στείλω ενημερωτικό μαιλ για παροχή υπηρεσιών ή προϊόν θα μου κάνεις μήνυση;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Σεπ 2008 17:58

gaucho έγραψε:Δηλαδή fiskili άν σου στείλω ενημερωτικό μαιλ για παροχή υπηρεσιών ή προϊόν θα μου κάνεις μήνυση;
αν δεν εχω ζητησει αυτη την υπηρεσια η την ενημερωση θα σε αναφερω σαν spamer στον provider σου και ειναι δικο του θεμα τι θα κανει

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Σεπ 2008 18:11

fiskilis έγραψε:
gaucho έγραψε:Δηλαδή fiskili άν σου στείλω ενημερωτικό μαιλ για παροχή υπηρεσιών ή προϊόν θα μου κάνεις μήνυση;
αν δεν εχω ζητησει αυτη την υπηρεσια η την ενημερωση θα σε αναφερω σαν spamer στον provider σου και ειναι δικο του θεμα τι θα κανει
Τίποτα δε θα κάνει απο τη στιγμή που δεν βρίζω ή θίγω.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Σεπ 2008 19:21

H Paninfo έχει πολλά χρόνια προϊστορίας στην πώληση προσωπικών δεδομένων. Για όσους θυμούνται, πριν 10-15 χρόνια περίπου είχε βγάλει το Athens Navigator. Εκεί ήταν καταχωρημένοι όλοι οι κάτοικοι ανά γειτονιά μαζί με τα τηλέφωνα, τα ονοματεπώνυμα, τα επαγγέλματα και τα αυτοκίνητά τους όπου και αναφερόταν αρ. πλαισίου/αρ. πινακίδων/χρώμα/μοντέλο κλπ. Φυσικά λίγο καιρό ύστερα απαγορεύτηκε η κυκλοφορία του συγκεκριμένου cd. Είχε πολύ πλάκα πάντως. Μπορούσα να ψάξω πού μένουν, πώς λέγονται και τι δουλειά κάνουν όσοι έχουν πχ το τάδε μοντέλο της porsche ή και το αντίστροφο. Γαμώ τις φάσεις. Να σε παίρνει ένας τηλέφωνο, να βλέπεις το νούμερό του και να ξέρεις και τι χρώμα αυτοκίνητο έχει ο γείτονάς του. :kaloe:

Fiskilis δεν έχεις μελετήσει το θέμα των προσωπικών δεδομένων και εκφράζεις πολύ επιπόλαιες απόψεις στο έχω ξαναπεί. Δεν γίνεται να δίνεις παντού τα emails σου και να τα θεωρείς και προσωπικά δεδομένα. Τα προσωπικά δεδομένα πρέπει να τα αντιμετωπίζεις και σαν προσωπικά δεδομένα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Σεπ 2008 19:51

το email που μου ηρθε ΔΕΝ ειναι πουθενα δημοσιευμενο παρα σε ενα phorum και εκει με αποκρυψη

περιεργο δεν ειναι ?
ασε να δουμε τι θα πει η αρχη

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Σεπ 2008 22:02

fiskilis έγραψε:το email που μου ηρθε ΔΕΝ ειναι πουθενα δημοσιευμενο παρα σε ενα phorum και εκει με αποκρυψη

περιεργο δεν ειναι ?
ασε να δουμε τι θα πει η αρχη
Για πές μου τι ζημιά θα πείς ότι έπαθες και πώς θα αποδέίξεις το μέγεθος της ζημιάς άν σου στείλουν ένα μαιλ;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Σεπ 2008 23:19

) ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 2251 Προστασία των καταναλωτών

Παράγραφος 10. Η μετάδοση διαφημιστικού μηνύματος απευθείας στον καταναλωτή μέσω τηλεφώνου, τηλεομοιοτυπίας (φαξ), ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αυτόματης κλήσης ή άλλου ηλεκτρονικού μέσου επικοινωνίας επιτρέπεται μόνο αν συναινεί ρητά ο καταναλωτής.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 12 Σεπ 2008 11:32

gaucho έγραψε:
Για πές μου τι ζημιά θα πείς ότι έπαθες και πώς θα αποδέίξεις το μέγεθος της ζημιάς άν σου στείλουν ένα μαιλ ;

To mail σου θα πώ ότι μου το έδωσες. Εσύ πώς θα αποδείξεις ότι δε μου το έδωσες;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης