Χρώματα που δεν φαίνονται σωστά σε άλλες οθόνες;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 14 Δεκ 2007 01:36

Που λέτε, σε ένα site μου χρησιμοποιώ 3 χρώματα, 2 εκ των οποίων διαπίστωσα σήμερα ότι σε άλλη οθόνη (TFT) φαίνονται εντελώς διαφορετικά απ' ότι στις δικές μου (και CRT και TFT), δηλ. επειδή είναι και σχετικά απαλά, δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου: γυαλίζουν και αποτυπώνονται πολύ αχνά με αποτέλεσμα να μην ξεχωρίζουν σχεδόν καθόλου από το λευκό background.

Σημείωση: στις οθόνες μου έχω default ρυθμίσεις, δεν έχω βάλει δηλαδή αυτά τα κόλπα που ρυθμίζουν χρώματα, θερμοκρασίες και δενξερωγωτί...

Τα εν λόγώ χρώματα είναι τα #CFE2ED και #E4ECEC, τα οποία δεν είναι web safe (αν και μάλλον αυτό είναι άσχετο):

Εικόνα

Τι μπορεί να φταίει; Κακή ρύθμιση της οθόνης; "Κακά" χρώματα; Εσείς πώς τα βλέπετε;

thanx ;)

smiley

Δημοσίευση από smiley » 14 Δεκ 2007 04:07

εγω τα βλέπω μια χαρά... είναι απαλά χρώματα (pastel) που ταιριάζουν μεταξύ τους... έτυχε σε μένα κάποτε σε δικούς μου πειραματισμούς που έκανα και με πιο ανοιχτά χρώματα, μια να φαίνονται τα χρώματα και μια όχι σε οθόνη tft η οποία παραιτήθηκε σύντομα από τη ζωή της... αρκετά είχε προσφέρει και ήταν καιρός να αναλάβει άλλη...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 14 Δεκ 2007 15:57

Φίλε dik_ και εγώ μια χαρά τα βλέπω :roll: αλλά μην κολλάς με τα χρώματα. Αυτό είναι αποκλειστικά θέμα οθόνης.
Αν κάτσεις να το παρατηρήσεις προσεκτικά, θα δεις ότι συμβαίνει το ίδιο και με τις εικόνες.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 14 Δεκ 2007 19:33

Κάποια στιγμή που είχα αντίστοιχο πρόβλημα, διαπίστωσα ότι κάποια imgs τα έσωζα κατά λάθος σε CMYK

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 14 Δεκ 2007 22:49

Για να είσαι σίγουρος για τα χρώματα που χρησιμοποιείς θα πρέπει να είναι καλιμπραρισμένες οι οθόνες. Το καλιμπράρισμα γίνεται με ειδικό εργαλείο και το αναλαμβάνουν και μερικές εταιρείες (με κανένα 150άρι ευρώ κόστος).Ομως το ότι θα τα βλέπεις εσύ σωστά τα χρώματα μετά το καλιμπράρισμα δεν σου εγγυάται ότι θα τα βλεπουν και άλλοι σωστά.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 15 Δεκ 2007 03:46

@smiley: η οθόνη ήταν σίγουρα μια χαρά, όχι στα τελευταία της δηλαδή...

@vassilism: κολλάω ρε γμτ γιατί αν είναι ο μισός κόσμος να βλέπει άλλα απ' αυτά που νομίζω, έχουμε πρόβλημα!

@Garakatsamol: δεν παίζει να φταίει αυτό γιατί έχω και ολόκληρα divs μ' αυτά τα χρώματα που πάλι σχεδόν δεν φαίνονται...

@intelcore2: μάλλον κάτι τέτοιο θα φταίει, τόσο έξω όμως ήταν αυτή η άλλη οθόνη; Άρα τι κάνουμε; χμμ...

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 15 Δεκ 2007 12:13

Κοίτα αυτό http://www.pantone.com/pages/products/p ... id=79&ca=2
Πάντως αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν κυρίως οι γραφίστες. Στην διαφημιστική που δουλεύω έχουμε full calibrated τις οθόνες, calibrated τους εκτυπωτές και πάλι δεν υπάρχει 100% ταυτοσημότητα των χρωμάτων (αυτό που φαίνεται στην οθόνη, αυτό που παίρνεις εκτυπωμένο, και αυτό που σύμφωνα με τους οδηγούς της Pantone θα έπρεπε να είναι το σωστό χρώμα). Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 15 Δεκ 2007 13:07

Εδώ μιλάμε για ιστοσελίδα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν ξέρεις τι οθόνη έχει ο χρήστης.

Αυτό που πρέπει να κάνει ο designer είναι να φτιάχνει την ιστοσελίδα έτσι ώστε να εξυπηρετεί όλους τους χρήστες.

Για το καλιμπράρισμα της οθόνης ok, μερικοί μπορεί να το έχουν, άλλοι όμως δεν ξέρουν τι είναι και δεν τους ενδιαφέρει. Οπότε δεν πρέπει να σκεφτόμαστε καθόλου αυτήν την περίπτωση.

Στο πρόβλημα του dik_ (που δεν το βλέπω σαν πρόβλημα), κατά την γνώμη μου η λύση είναι να επιλέξει ένα χρώμα που ο τόνος του να είναι ποιο σκούρος από αυτό που έχει ήδη επιλέξει.

Βέβαια και πάλι θα υπάρχουν διαφορές ανά τις οθόνες. Σε κάποια οθόνη θα φαίνετε ποιο ανοικτό (ίσως ποιο θαμπό), σε κάποια άλλη ποιο σκούρο (ίσως με καλύτερη ποιότητα).

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 15 Δεκ 2007 19:41

Αυτό ακριβώς... δεν γίνεται να ζητάω απ' τους επισκέπτες μου να καλιμπράρου τις οθόνες τους, όχι με προγράμματα των $100+, αλλά ούτε και με δωρεάν προγράμματα!

Ούτε έχω απαίτηση να τα βλέπουν ακριβώς όπως εγώ σε απόλυτο επίπεδο, αλλά τουλάχιστον σε σχετικό επίπεδο να διακρίνονται τα διαφορετικά χρώματα (foreground από background π.χ.). Εδώ δεν συμβαίνει καν αυτό... :/

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 15 Δεκ 2007 20:59

Μια χαρά τα βλέπω κι εγώ.
Η συγκεκριμένη οθόνη έχει πρόβλημα, όχι τα χρώματα.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 15 Δεκ 2007 21:25

Ναι ρε παιδιά είναι αποκλειστικά θέμα της οθόνης.
Ένα παράδειγμα:
Έχουμε αυτήν την εικόνα.

Εικόνα

Στο σημείο που είναι μέσα στις κόκκινες γραμμές το χρώμα είναι το #C9D9E9.
Ακριβώς από πάνω το χρώμα είναι το #DAE2ED.
Να φανταστείτε ότι αυτά τα 2 χρώματα, παρόλο που είναι διαφορετικά εγώ στην οθόνη μου τα βλέπω ακριβώς τα ίδια. Σε κάποια άλλη οθόνη φαίνονται λίγο διαφορετικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης