Μια σείρα απο "χαζές" ερωτήσεις

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 05 Απρ 2003 12:49

Γεία σε όλα τα παιδία..
Κατα αρχήν δεν γνωρίζω αν έχω βάλει το θέμα στο σωστό topic :roll:
Έχω μια σειρά απο ερώτησεις οι οποίες είναι μάλλον "χαζές" αλλά μιας και δεν τις γνωρίζω είπα να τις μάθω :)
Ας ξεκινήσουμε...

1) Πώς και πού γίνεται η καταχώρηση φωτογραφίων ή πίνακων ζωγραφικής ώστε να μπορούν να τοποθετηθούν σε ενα site.
Δηλ η καταχώρηση των πνευματικών δικαιωμάτων.

2) Πως γίνεται το exe.

3) Με ποία γλώσσα προγραματισμού κατασκεύαζεται ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι όπως το quake, command & conguer, κλπ για pc.
Aν γνωρίζεται κάποιο site ή κάποιο βιβλίο σχετικά με την κατασκευή ηλ.παιχνιδίων ας το γράψετε.

4) (Ίσως η ποιό δύσκολη)
Εαν πάρουμε ένα πρόγραμα οποιοδήποτε, ας πούμε προς το παρόν το mirc
και το μετατρέψουμε σε κάτι καλύτερο,
με την βοήθεια και άλλων προγραμάτων απο το net,
και αυτό γίνη το ίδιο μεν αλλά τελείως διαφορετικό πρόγραμα αυτό κάνει αυτόν που το έχει κατασκευάσει και δημιούργο του προγράματος;
Δηλ μπορεί να το πουλήσει;
Ενα παράδειγμα, έστω οτι παίρνω τον explorer και μπορώ να δημιουργήσω
ένα τελειώς διαφορετικό browser με τελειώς άλλες δυνατότητες (πάνω σε αυτά που ήδη μπορεί να κάνει )
αλλά με την ίδια αρχιτεχτονική αυτό με κάνει και κάτοχο του συγκεκριμένου προγράματος?

5) Τελευταία και άσχετη μήπως γνώριζη κανείς πότε ξεκινάει το dom.eu;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Απρ 2003 13:52

katarxas mou fainetai oti exeis pelagosei. den exo skeftei polles apo tis apories sou, alla ksero px oti to domain eu tha prepei na ksekinisei eggrafes mesa sto kalokairi. Idi auto to mina tha apofasistei gia to pio s tha ta diaxeirizetai.

Oti ta video games einai arketa pio polyploka apo oti fantazesai kai oti xreiazontai polla kai diaforetika ekseidikevmena programmata gia na ftiaxtoun kai kirios polloi anthropoi kai polloi mines (kai xronia merikes fores) douleias. Mi nomizeis oti epidi ta antigrafoume eukola oti ftiaxnontai kai eukola...

oson afora ta keimena kai to copyright (nomizo to idio isxiei kai gia tis fotografies) den xreiazetai pleon na diatipothei rita i apagorefsi anaparagogis. o nomos peri pneumatikis idioktisias isxiei apo ti stigmi pou apodeiksis me ena peistiko tropo oti esi eisai o pneumatikos dimiourgos. (an kapoios apo edo mesa kserei kati allo parakalo na me diafotisei)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 06 Απρ 2003 12:21

Οχι cdhyper δεν νομίζω οτι έχω πελαγώση, απλά είναι μερικά απο τα θέματα τα οποία δεν γνωρίζω, και μπορεί να είναι απλά και κατανοήτα απο πολλούς αλλά για μένα είναι ολίγον μπερδεμένα
για τα games που λες καταλαβένω οτι είναι πολύπλοκα και ίσως θέλει χρόνια εργασίας και σίγουρα θα θέλει και παραπάπω απο 1 γλώσσα προγραματισμού, αυτό που θέλω όμως να μάθω είναι αν υπάρχη μια "στάνταρ" γλώσσα προγραματισμού για αυτά.
Σχετικά με το dom.eu μήπως έχεις κάποιο link;
Τώρα με τη τελευταία ερώτηση μου, χθές το βράδυ που κοίταγα το forum
έπεσε το μάτι μου στο topic Open source, e-commerce kai .... Ellada!
ίσως να έχεις καταλάβει ήδη οτι δεν γνώριζω και πολλά πράγματα για αυτό έβαλα και το topic μήπως βρώ καποία άκρη σε αυτά που θέλω να μάθω,
έτσι λοιπόν ξανακάνω την ερώτηση πιο απλοϊκή, αν πάρω ένα πρόγραμα και το μετατρέψω σε διαφορετικό απο οτι ήταν μπορώ να θέσω δικαίωμα
copyright;

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Απρ 2003 12:35

2. Το exe δημιουργείται αφού "περάσεις" τον πρόγραμμα που έχεις γράψει σε εναν editor από έναν compiler της γλώσσας που ξέρεις.
4.Άν πάρεις ένα πρόγραμμα που ήδη έχει copyright τότε ο δημιουργός του απαγορεύει να το μετατρέψεις είτε βάλεις δικό σου copyright είτε δεν βάλεις.
5. Δες ΕΔΩ

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 08 Απρ 2003 14:25

merci hik-hok :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης