Κεραυνός κι άστραπη...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Minus_dk

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από Minus_dk » 15 Δεκ 2007 23:33

Καλησπέρα. Πριν λίγα λεπτά έπεσε ένας κεραυνός δύο χιλιόμετρα μακριά από την γειτονία μου. Δεν σημειώθηκε διακοπή ρεύματος αλλά για πρώτη φορά παρατήρησα μερικά πράγματα.

1)Στο ups μου άναψε η ένδειξη overload
2)Σε όλες τις οθόνες μου εμφανίστηκε στιγμιαία μια χρωματιστή λάμψη
3)Στιγμιαία έχασα το τηλεοπτικό σήμα από την τηλεόραση μου, και εμφανίστηκε πάλι μια λάμψη, λευκή αυτή την φορά
4)Με το που έπεσε ο κεραυνός το pc πάγωσε. Το mouse και το πληκτρολόγιο δεν ανταποκρίνονταν ενώ το παράθυρο του Copy-Paste Αρχείου πάγωσε επίσης. Δεν έτρεχα άλλο πρόγραμμα. Έπρεπε να κάνω restart.
5)Το κινητό μου για μερικά λεπτά είχε μηδενικό σήμα

Μπορεί κάποιος να το εξηγήσει με φυσικομαθηματικά λυκείου;

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από Stathis » 15 Δεκ 2007 23:46

Eμ...εγω με τη φαντασία μου σαν μαθητής λυκείου θα σκεφτώ οτί ίσως ήταν κάποιο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο λόγω του κεραυνού ; μου φαινεται λογικό αφου επιρρέασε κάθε τι ηλεκτρονικό και ηλεκτρικό...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από GeoStuff » 15 Δεκ 2007 23:49

Δεν θα επιχειρήσω Φυσικομαθηματική εξήγηση αλλά απλή λογική...

Αν ο κεραυνός έπεσε κοντά σου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έπεσε πάνω στην κεραία κινητής τηλεφωνίας ή σε κολώνα ΔΕΗ.

Αν έπεσε σε κολώνα ΔΕΗ τότε η υπερβολική στιγμιαία τάση έκανε το UPS να φρικάρει και να σου δείξει υπερτάση...

Στο κλάσμα δευτερολέπτου που έκανε το UPS να ανταπεξέλθει πέρασε παραπάνω ρεύμα στο PC σου και για αυτό φρικάρε το κοπι πεϊστ...

Αν δεν έχεις και την οθόνη πάνω στο UPS και είναι άμεσα πάνω σε μπρίζα καταλαβαίνεις και γιατί έλαμψε...

Σε περίπτωση που χτύπησε κεραία κινητής ακολουθείται αντίστοιχη διαδικασία...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Minus_dk

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από Minus_dk » 16 Δεκ 2007 00:04

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες γιατί μου αρέσουν αυτά τα θέματα με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία.

ΥΓ.Η οθόνη ήταν πάνω στο ups.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από takis1985 » 16 Δεκ 2007 01:49

Minus_dk έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες γιατί μου αρέσουν αυτά τα θέματα με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία.

ΥΓ.Η οθόνη ήταν πάνω στο ups.
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ήταν προσγείωση εξωγηϊνων για περίσσότερες πληροφορίες ρωτήστε τον Λιακόπουλό.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από GeoStuff » 16 Δεκ 2007 01:51

Όχι ειρωνίες παρακαλώ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από mrpc » 16 Δεκ 2007 04:03

Νομίζω ότι αν έπεφτε σε κολώνα, θα υπήρχε αμέσως μετά σχετική διακοπή ρεύματος... Βάση λογικής και χωρίς να ξέρω. Υποθέτω ότι ο κεραυνός θα έκανε αρκετά μεγάλη ζημιά αν έπεφτε απ' ευθείας σε κολώνα.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από KGP » 16 Δεκ 2007 04:12

ipopsin oti o keraunos den epireazei mono ta kalodia tis dei alla kai tou ote !!!!
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Kesmarag
Επικοινωνία:

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από Kesmarag » 16 Δεκ 2007 11:22

Εμενα παλιοτερα μου εκαψε motherboard , modem και χαλασε και την τηλεφωνικη γραμμη. Μετα πηρα UPS...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Δεκ 2007 12:25

Παιδιά, επιτρέψτε μου...
Ο κεραυνός είναι -όσο ελάχιστο χρόνο συμβαίνει- ηλεκτρικό ρεύμα. Αυτόν τον ελάχιστο χρόνο, δημιουργεί ηλεκτρομαγνητικό πεδίο. Για την ακρίβεια, επειδή το ηλεκτρικό ρεύμα διαρκεί ελάχιστα, είναι περισσότερο ηλεκτρικός παλμός. Κατά συνέπεια και το η/μ πεδίο του είναι η/μ παλμός. Η έντασή του όμως είναι τρελή, όπως τρελά είναι και τα Αμπέρ του ηλεκτρικού παλμού (κεραυνού).
Έτσι όλες οι κεραίες σε μεγάλη ακτίνα γύρω του τον καταλαβαίνουν πλήρως- όταν πέφτει-!
Τα καλώδια της ΔΕΗ είναι "κεραίες" από μιαν άποψη. Τα καλώδια του ΟΤΕ πολύ περισσότερο... και φυσικά τα καλώδια συνδεσμολογίας διάφορων συσκευών, ακόμα και εξαρτημάτων πάνω σε boards.
Αν η ένταση του πεδίου του η/μ παλμού είναι αρκετή, μπορεί να γίνει αντιληπτή ακόμα και από τις "συνδέσεις" μέσα στα ίδια τα chips!!!!! (Υπήρχε σχετικό σχέδιο ανορθόδοξου πολέμου μεταξύ των υπερδυνάμεων την εποχή του "Ψυχρού Πολέμου")
1) Σαν κεραίες τα καλώδια της ΔΕΗ μετέτρεψαν το η/μ πεδίο του κεραυνού σε τάση-ρεύμα αρκετά ψηλής τιμής, με αποτέλεσμα το overload του UPS.
από τα PC, ο η/μ παλμός μεταφράστηκε:
2) Ως στιγμιαία χρωματική τιμή στην κάρτα γραφικών-οθόνη
4) Ως κάποια bits στον επεξεργαστή, αρκετά και ικανά να προκαλέσουν χάος-πάγωμα.

3) Η συσκευή TV μετέφρασε τον η/μ παλμό σε εικόνα-ήχο
5) Για την κινητή τηλεφωνία τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά!!! Λόγω "υψηλού κόστους κατάλληλων επενδύσεων" είναι υπερευαίσθητες σε πολλά φαινόμενα.

Ελπίζω να μην σας ζάλισα, αλλά αντίθετα να βοήθησα λίγο
Στη διάθεσή σας
PC-Ponemenos
Εικόνα

Minus_dk

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από Minus_dk » 18 Δεκ 2007 13:55

DGeorge έγραψε:Παιδιά, επιτρέψτε μου...
Ο κεραυνός είναι -όσο ελάχιστο χρόνο συμβαίνει- ηλεκτρικό ρεύμα. Αυτόν τον ελάχιστο χρόνο, δημιουργεί ηλεκτρομαγνητικό πεδίο. Για την ακρίβεια, επειδή το ηλεκτρικό ρεύμα διαρκεί ελάχιστα, είναι περισσότερο ηλεκτρικός παλμός. Κατά συνέπεια και το η/μ πεδίο του είναι η/μ παλμός. Η έντασή του όμως είναι τρελή, όπως τρελά είναι και τα Αμπέρ του ηλεκτρικού παλμού (κεραυνού).
Έτσι όλες οι κεραίες σε μεγάλη ακτίνα γύρω του τον καταλαβαίνουν πλήρως- όταν πέφτει-!
Τα καλώδια της ΔΕΗ είναι "κεραίες" από μιαν άποψη. Τα καλώδια του ΟΤΕ πολύ περισσότερο... και φυσικά τα καλώδια συνδεσμολογίας διάφορων συσκευών, ακόμα και εξαρτημάτων πάνω σε boards.
Αν η ένταση του πεδίου του η/μ παλμού είναι αρκετή, μπορεί να γίνει αντιληπτή ακόμα και από τις "συνδέσεις" μέσα στα ίδια τα chips!!!!! (Υπήρχε σχετικό σχέδιο ανορθόδοξου πολέμου μεταξύ των υπερδυνάμεων την εποχή του "Ψυχρού Πολέμου")
1) Σαν κεραίες τα καλώδια της ΔΕΗ μετέτρεψαν το η/μ πεδίο του κεραυνού σε τάση-ρεύμα αρκετά ψηλής τιμής, με αποτέλεσμα το overload του UPS.
από τα PC, ο η/μ παλμός μεταφράστηκε:
2) Ως στιγμιαία χρωματική τιμή στην κάρτα γραφικών-οθόνη
4) Ως κάποια bits στον επεξεργαστή, αρκετά και ικανά να προκαλέσουν χάος-πάγωμα.

3) Η συσκευή TV μετέφρασε τον η/μ παλμό σε εικόνα-ήχο
5) Για την κινητή τηλεφωνία τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά!!! Λόγω "υψηλού κόστους κατάλληλων επενδύσεων" είναι υπερευαίσθητες σε πολλά φαινόμενα.

Ελπίζω να μην σας ζάλισα, αλλά αντίθετα να βοήθησα λίγο
Στη διάθεσή σας
μια τέτοια απάντηση ήθελα, ευχαριστώ dgeorge

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Κεραυνός κι άστραπη...

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Δεκ 2007 09:52

Minus_dk ανέφερε: μια τέτοια απάντηση ήθελα, ευχαριστώ dgeorge
Μην τρελαίνεσαι...! Το "ευχαριστώ" στο FS για την ευκαιρία ελεύθερης διακίνησης γνώσης και πληροφοριών. Γι' αυτό παραμένει το επίπεδο της σωστής "παρέας". Εξ' άλλου "Σήμερα εσύ - αύριο εγώ!"
Νά 'σαι καλά anyway
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης