Κουβέντα περί co.gr

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

ALR
Honorary Member

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από ALR » 18 Δεκ 2007 02:21

Οπότε το συμπέρασμα ποιο είναι;να αποφεύγουμε την αγορά co.gr domains διότι δεν παρέχονται υπό την αιγίδα του επίσημου οργάνου αλλά μιας εταιρίας;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από gvard » 18 Δεκ 2007 02:38

Κανείς δεν είπε αυτό το πράγμα, το συγκεκριμένο topic ξεκίνησε με το τι επιπέδου ονόματα χαρακτηρίζονται τα .co.gr πάνω στο οποίο απαντούμε.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Δεκ 2007 06:37

λοιπον επειδη η συζητηση εχει παρει εκταση αποφασισα να στειλω αυτο το μηνυμα στην εταιρεια και να ζητω επισημα εξηγεισεις πανω σε αυτο το Post

την γνωμη σας για την κινηση μου . . . .
Κύριοι

Λαμβάνοντας γνώση του παρακάτω δημοσιεύματος στο freestuff.gr
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... torder=asc

Σας Καλω να πάρετε επίσημα θέση και να απαντήσετε είτε με email σε εμένα με άδεια δημοσίευσης η απευθείας κάνοντας εγγραφή και ανάλογο post στο συγκεκριμένο θέμα

Αυτό που ζητώ είναι να αποδείξτε το δικαίωμα που έχετε να πουλάτε τα συγκεκριμένα domain και αν πρόκειται για TLD η ότι πουλάτε είναι subdomain

Ζήτω να μου εξηγήσετε πια είναι η διασφάλιση του πελάτη εάν αγοράσει το συγκεκριμένο domain και εσείς για άγνωστο λόγο σταματήσετε την δραστηριότητα ?

Εάν δεν λάβω συγκεκριμένες στα σχόλια απαντήσεις και εξασφαλίσεις θα βρεθώ σε δύσκολη θέση καθώς είμαι εκτεθειμένος σε συνεργάτες και βλάπτεται η επαγγελματική μου υπόσταση καθώς φαίνεται ότι συμμετέχω σε μια απατή από τα αναφερόμενα στο συγκεκριμένο Post

Αναμένοντας τις απαντήσεις σας

Φίσκιλης Άγγελος
ακομα βρηκα αυτο το ενδιαφερον αρθρο
Γενικός Κανονισμός Καταχωρήσεων

Ο σχεδιασμός του Γενικού Κανονισμού Καταχωρήσεων Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr από την Inet Hellas βασίστηκε στις παρακάτω παραμέτρους:

στον αντίστοιχο κανονισμό της ΕΕΤΤ που ορίζει την λειτουργία των ιδιωτικών μητρώων Ονομάτων Χώρου,
στα θεμελιώδη κείμενα του ICANN (rfc 1591, ICP-1) σχετικά με την λειτουργία των name servers κάθε δικαιούχου Ονόματος Χώρου, και
στη διεθνή πρακτική συνολικά, όπως αυτή αποτυπώνεται στην παράλληλη λειτουργία με τα country code Top Level Domain (ccTLD), ιδιωτικών μητρώων Ονομάτων Χώρου.
Κατά την διαδικασία καταχώρησης Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr, όπως περιγράφεται στο αντίστοιχο κείμενο, εφαρμόζονται αυστηρά κριτήρια σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα, ώστε να διασφαλίζεται και να εφαρμόζεται στην πράξη η προστασία δικαιωμάτων, η ίση μεταχείριση, η αρχή της χρονικής προτεραιότητας, η διαφάνεια και η ομαλή λειτουργία όλων των διαδικασιών.
http://www.pointer.gr/regulation.co.gr.php

ALR
Honorary Member

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από ALR » 18 Δεκ 2007 09:52

Όχι, έκανες πολύ καλά γιατί τώρα δεν θα μείνει κανένα ίχνος ούτε υπόνοια για την φύση του co.gr.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Δεκ 2007 12:12

Λοιπόν

Είχα μια σύντομη και περιεκτική συζήτηση με την διαχείριση και ιδιοκτησία του Domain .co.gr

Οι απαντήσεις ήταν ικανοποιητικές
Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να μεταφέρω την συζήτηση καθώς δεσμεύθηκα και δεν έχω την άδεια για αυτό

Εν καιρώ θα λεχθούν όλα τα σχετικά με αυτό το θέμα καθώς και οι απαραίτητες διασφαλίσεις

Απλά να έχετε Υποψην σας μια κίνηση εντός ολίγων ημερών όπου θα αποδεικνύει την διεθνή εμπιστοσύνη προς το domain .co.gr και θα ενημερωθείτε για αυτό είτε από την εταιρία στο site της η από εμένα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cordis » 18 Δεκ 2007 14:50

ελπίζω αυτή η κίνηση να μη έχει να κάνει και με κανένα εξώδικο προς εμάς γιατί το αρχικό mail που τους έστειλες ήταν ψιλοάκυρο... πουθενά δεν είπαμε για απάτες και τέτοια που περιγράφεις... απλά παρουσιάσαμε κάποια γεγονότα, όλα τα άλλα είναι δικά σου. :P

πάντως η εταιρεία 'πήρε' τα πάνω της με την συνεργασία του PC Magazine, πριν δε νομίζω ότι πουλούσε τίποτα...

Όσο για εμπιστοσύνη μπορεί να έχει όση εμπιστοσύνη μπορείς να δώσεις σε κάποια ιδιωτική εταιρεία.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από ALR » 20 Δεκ 2007 08:43

Εκτός από την εμπιστοσύνη που είναι βασικό υπάρχουν κ αλλά πράγματα όπως η χρηστικότητα του domain.Θα επιλεγατε πότε co domain? Ίσως επειδή είναι αρχή, δεν ξέρω, το βλέπω κάπως άκυρο, εκτός από κάποιον έξυπνο συνδιασμό συλλάβων. Eshop.Co.Gr ?Δεν μου φαίνεται πρακτικό.Το mala.Co.Gr όμως είναι κορυφή, με λογότυπο που έχει ω στο τέλος :lol: πέρα από την πλάκα, θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας περί πρακτικότητας χρηστικότητας του co.gr
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Δεκ 2007 08:49

οπως θα διαλεξει κανεις και τα εξεις

com.gr org.gr
ALR έγραψε:Οπότε το συμπέρασμα ποιο είναι;να αποφεύγουμε την αγορά co.g domains διότι δεν παρέχονται υπό την αιγίδα του επίσημου οργάνου αλλά μιας εταιρίας;
εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει πλεον αποκλειστικοτητα στην τηρηση αρχειου ονοματων
αν καπιος ιδιωτης πληρη τους ορους της ΙCAN μπορει να διατηρει αρχειο domain

ALR
Honorary Member

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από ALR » 20 Δεκ 2007 10:19

Να σου πω, άκυρα βρίσκω κ τα com.gr org.gr με την διαφορά ότι αυτα παραπέμπουν ως ποιο γνωστα στις έννοιες organization & commercial. Μπορεί ο ιδιώτης που πληρεί τις προϋποθέσεις να διατηρεί ένα αρχείο domain, αλλά δεν παύει να είναι ιδιώτης. Θεωρώ την Εεττ κ τους μεταπωλητες της ποιο έγκυρη πχ κ ασφαλής επιλογή γιατί με διασφαλίζει κ με καλύπτει νόμιμα κ δεν πρόκειται να..Κλείσει όπως υπάρχει περίπτωση να γίνει στην περίπτωση ιδιώτη.
Γίνονται πραγματάκια

ALR
Honorary Member

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από ALR » 20 Δεκ 2007 17:17

Όχι αυτό δεν το άκουσα κάπου.δηλαδή δεν θα υπάρχει ο έλεγχος πλέον από κάποιον κρατικό μηχανισμό;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2007 20:22

fiskilis έγραψε:εχεις ακουσει οτι θα περασει σε ιδιωτες η διαχειρηση των .gr και σχετικων ????
γιατί, που είναι τώρα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2007 21:12

σε ιδιώτες κάνεις register εδώ και χρόνια...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Δεκ 2007 21:14

τοτε πια η διαφορα με τους νεους της co.gr ?
ιδιωτες ειναι και αυτοι !

οσο εμπιστευεσε τον ενα ετσι εμπιστευεσε και τον αλλο

αμα ειναι να γινει η ζημια δεν εχει σημασια πιος θα σου την κανει

οι κανονες ειναι ιδιοι και για τους δυο το ιδιο και οι υποχρεωσεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες