Κουβέντα περί co.gr

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2007 21:27

fiskilis έγραψε:οι κανονες ειναι ιδιοι και για τους δυο το ιδιο και οι υποχρεωσεις
πες μου με ποιους κανόνες έγινες reseler, να σου πω με ποιους θα γινόσουν στο .gr...

...το μητρώο, όμως, δε το έχει ιδιώτης αλλά το Ελληνικό κράτος. Οι ιδιώτες είναι όπως εσύ στο co.gr, reselers.
Κι αν βαρέσει λουκέτο το Ελληνικό κράτος, πίστεψέ με, το τελευταίο που θα σε ενδιαφέρει θα είναι το .gr domain σου.. :P

κανείς δεν είπε ότι η co.gr δεν είναι αξιόπιστη, απλά επισημάναμε ότι είναι εταιρεία και όχι κράτος. Από την αρχή της συζήτησης προσπαθώ να σε κάνω να το καταλάβεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Δεκ 2007 21:30

βρε το ξερω τι ειναι ο καθενας
και δεν εχω κανενα προβλημα οσο κανω την δουλεια μου

σε λιγο θα γινουν και δεκτοι απο το sedo να βαλουμε και κανα domain για πωληση εκει !!

δεν πουλαω απευθειας αλλα μεσω της μπαρας με ανιχνευση κατι σαν affiliate

reseller ειμαι σε αλλη εταιρια του εξωτερικου σε διεθνη domain

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2007 21:35

fiskilis έγραψε:δεν εχω κανενα προβλημα οσο κανω την δουλεια μου
αυτή είναι η φράση κλειδί.. ;)

btw. αγόρασα κι εγώ κάποια co.gr έτσι για το καλό.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από RADICAL » 20 Δεκ 2007 21:36

fiskilis έγραψε:οπως θα διαλεξει κανεις και τα εξεις

com.gr org.gr
Ναι, με την μόνη διαφορά οτι το com.gr δεν θα σε πάει στο site κάποιου ιδιώτη.
Όπως όυτε το co.uk, ούτε το org.gr.

Δέν είπε κανείς οτι οι άνθρωποι είναι απατεώνες. Έχουν το co.gr και δίνουνε "subdomains" η όπως τα λένε τέλος πάντων, νομιμότατα, και ούτε νομίζω πως υπονούν κάτι
διαφορετικό.

Τώρα αν εσύ συνεχίζεις να περιφέρεσαι και να επιμένεις πώς είναι κανονικά domain είσαι είτε
ανίδεος είτε απατεώνας.
Ημάρτον δλδ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cyberfreak » 20 Δεκ 2007 21:46

RADICAL έγραψε:
fiskilis έγραψε:οπως θα διαλεξει κανεις και τα εξεις

com.gr org.gr
Ναι, με την μόνη διαφορά οτι το com.gr δεν θα σε πάει στο site κάποιου ιδιώτη.
Όπως όυτε το co.uk, ούτε το org.gr.

Δέν είπε κανείς οτι οι άνθρωποι είναι απατεώνες. Έχουν το co.gr και δίνουνε "subdomains" η όπως τα λένε τέλος πάντων, νομιμότατα, και ούτε νομίζω πως υπονούν κάτι
διαφορετικό.

Τώρα αν εσύ συνεχίζεις να περιφέρεσαι και να επιμένεις πώς είναι κανονικά domain είσαι είτε
ανίδεος είτε απατεώνας
.
Ημάρτον δλδ.
δεν φταει ο fiskilis απλα πλεον εχουν αρχισει ν κυκλοφορουν πολυ στην αγορα κ οπως πολλες αιτεριες ετσι κ αυτος προσφερει αυτο το domain..οπως πιστευω θα κανουν οι περισσοτεροι σε λιγο καιρο

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Δεκ 2007 21:47

RADICAL έγραψε:Τώρα αν εσύ συνεχίζεις να περιφέρεσαι και να επιμένεις πώς είναι κανονικά domain είσαι είτε
ανίδεος είτε απατεώνας.
Ημάρτον δλδ.

Το sedo δεχεται subdomain για δημοπρασιες ??
ολα τα διεθνη .co ειναι subdomain ??

Ο σχεδιασμός του Γενικού Κανονισμού Καταχωρήσεων Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr από την Inet Hellas βασίστηκε στις παρακάτω παραμέτρους:

στον αντίστοιχο κανονισμό της ΕΕΤΤ που ορίζει την λειτουργία των ιδιωτικών μητρώων Ονομάτων Χώρου,
στα θεμελιώδη κείμενα του ICANN (rfc 1591, ICP-1) σχετικά με την λειτουργία των name servers κάθε δικαιούχου Ονόματος Χώρου, και
στη διεθνή πρακτική συνολικά, όπως αυτή αποτυπώνεται στην παράλληλη λειτουργία με τα country code Top Level Domain (ccTLD), ιδιωτικών μητρώων Ονομάτων Χώρου.
Κατά την διαδικασία καταχώρησης Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr, όπως περιγράφεται στο αντίστοιχο κείμενο, εφαρμόζονται αυστηρά κριτήρια σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα, ώστε να διασφαλίζεται και να εφαρμόζεται στην πράξη η προστασία δικαιωμάτων, η ίση μεταχείριση, η αρχή της χρονικής προτεραιότητας, η διαφάνεια και η ομαλή λειτουργία όλων των διαδικασιών.

Οι λεπτομέρειες του Γενικού Κανονισμού Καταχώρησης Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr παρουσιάζονται εδώ http://www.pointer.gr/includes/general_ ... icy_GR.pdf

Adavis
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από Adavis » 20 Δεκ 2007 21:54

Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Γράφει κάποιος παραπάνω ότι τα xx.gr δλδ με 2 μόνο γράμματα δεν επιτρέπονται πλέον.

Το in.gr για παράδειγμα πως τα κατάφερε;

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cyberfreak » 20 Δεκ 2007 21:56

Adavis έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Γράφει κάποιος παραπάνω ότι τα xx.gr δλδ με 2 μόνο γράμματα δεν επιτρέπονται πλέον.

Το in.gr για παράδειγμα πως τα κατάφερε;
ε ισως τοτε τ αφηναν :roll:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2007 21:56

έγινε register πριν απαγορευτούν...
- follow me @twitter

Adavis
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από Adavis » 20 Δεκ 2007 22:03

Αχα. Αρκετά ενδιαφέρον... και πολύ τυχεροί όσοι πρόλαβαν!

Τώρα σχετικά με το co.gr

Aν κλείσει η ΙΝΕΤ HELLAS ΕΠΕ-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ και εγώ έχω κάνει register το adavis.co.gr λογικά το έχασα.

Αν όμως κλείσει πχ η Hyperhosting στην οποία κλείνω τα domain μου δεν υπάρχει περίπτωση να τα χάσω.

Κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από CyberCr33p » 20 Δεκ 2007 22:03

Το in.gr είναι καταχωρημένο από το 1999. Το πιο πιθανό είναι τότε να μην υπήρχε αυτός ο περιορισμός.

Απ' ότι βλέπω και το co.gr καταχωρήθηκε το 2001.

ALR
Honorary Member

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από ALR » 20 Δεκ 2007 22:08

cordis έγραψε:
fiskilis έγραψε:οι κανονες ειναι ιδιοι και για τους δυο το ιδιο και οι υποχρεωσεις
πες μου με ποιους κανόνες έγινες reseler, να σου πω με ποιους θα γινόσουν στο .gr...

...το μητρώο, όμως, δε το έχει ιδιώτης αλλά το Ελληνικό κράτος. Οι ιδιώτες είναι όπως εσύ στο co.gr, reselers.
Κι αν βαρέσει λουκέτο το Ελληνικό κράτος, πίστεψέ με, το τελευταίο που θα σε ενδιαφέρει θα είναι το .gr domain σου.. :P

κανείς δεν είπε ότι η co.gr δεν είναι αξιόπιστη, απλά επισημάναμε ότι είναι εταιρεία και όχι κράτος. Από την αρχή της συζήτησης προσπαθώ να σε κάνω να το καταλάβεις.
ok, αυτή η απάντηση καλύπτει τις δίκες μου απορίες επί του θέματος.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2007 22:38

Adavis έγραψε:Αν όμως κλείσει πχ η Hyperhosting στην οποία κλείνω τα domain μου δεν υπάρχει περίπτωση να τα χάσω.
όχι... μόνο ο gvard έχει να χάσει από αυτό... :P

@RADICAL : παρακαλώ να λείπουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από RADICAL » 20 Δεκ 2007 22:39

fiskilis έγραψε: Το sedo δεχεται subdomain για δημοπρασιες ??
ολα τα διεθνη .co ειναι subdomain ??
Δέν με ενδιαφέρει τι κάνει το sedo.
fiskilis έγραψε: Ο σχεδιασμός του Γενικού Κανονισμού Καταχωρήσεων Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr από την Inet Hellas βασίστηκε στις παρακάτω παραμέτρους:

στον αντίστοιχο κανονισμό της ΕΕΤΤ που ορίζει την λειτουργία των ιδιωτικών μητρώων Ονομάτων Χώρου,
στα θεμελιώδη κείμενα του ICANN (rfc 1591, ICP-1) σχετικά με την λειτουργία των name servers κάθε δικαιούχου Ονόματος Χώρου, και
στη διεθνή πρακτική συνολικά, όπως αυτή αποτυπώνεται στην παράλληλη λειτουργία με τα country code Top Level Domain (ccTLD), ιδιωτικών μητρώων Ονομάτων Χώρου.
Κατά την διαδικασία καταχώρησης Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr, όπως περιγράφεται στο αντίστοιχο κείμενο, εφαρμόζονται αυστηρά κριτήρια σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα, ώστε να διασφαλίζεται και να εφαρμόζεται στην πράξη η προστασία δικαιωμάτων, η ίση μεταχείριση, η αρχή της χρονικής προτεραιότητας, η διαφάνεια και η ομαλή λειτουργία όλων των διαδικασιών.

Οι λεπτομέρειες του Γενικού Κανονισμού Καταχώρησης Ονομάτων Χώρου με κατάληξη co.gr παρουσιάζονται εδώ http://www.pointer.gr/includes/general_ ... icy_GR.pdf
Τώρα κάνεις πως δέν καταλαβαίνεις η πραγματικά δεν καταλαβαίνεις?
Αυτά που δίνεις τα διαβάζεις καθόλου η έτσι τα πετάς;
Απο το pdf σου:
Μητρώο: η εταιρία ΙΝΕΤ HELLAS Ε.Π.Ε. – ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ (INET HELLAS Ε.Π.Ε.), η οποία είναι δικαιούχος του
ελληνικού και του κοινοτικού σήματος "co", καθώς και της ηλεκτρονικής
διεύθυνσης "co.gr",
Εσύ κάνεις συμφωνία με μια ΕΠΕ. Αυτο το καταλαβαίνεις?

Επίσης εδώ μπορείς να δείς το παλιό site του co.gr http://web.archive.org/web/20030127053148/http://co.gr/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RADICAL την 20 Δεκ 2007 22:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Κουβέντα περί co.gr

Δημοσίευση από cordis » 20 Δεκ 2007 22:43

RADICAL έγραψε:κλείνωντας μαζί και τα "domain" που είχε πουλήσει.
έχεις κάποια στοιχεία για αυτό;
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες