Κατοχύρωση domain .gr

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση domain .gr

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Απρ 2003 22:25

Ήρθε η ώρα μου και εμένα για να αποκτήσω δικτυακή παρουσία
Σειρά μου λοιπόν για μερικές ερωτήσεις. Έχουμε και λέμε.
Πόσο καιρό κρατάει η διαδικασία για την κατοχύρωση του domain ?
Το domain "λήγει" ? (κάτσε να το πάρουμε πρώτα)
Απ ότι κατάλαβα πρέπει πρώτα να κάνω συμφωνία με εταιρία hosting για να έχω ns.servers στην αίτηση. ?
Αν κάνει την δήλωση η εταιρία hosting υπάρχει περίπτωση να μου "κλέψει" το όνομα?
Αν δηλώσω μίας εταιρίας ns στην αρχή και στην συνέχεια αλλάξω χρειάζεται ειδοποίηση στον host master ?

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση domain .gr

Δημοσίευση από fefeli » 07 Απρ 2003 06:12

Μπορείς να μπεις στο http://www.gr και να ζητήσεις την κατοχύρωση του domain που θέλεις χωρίς αρχικά να δηλώσεις ns.servers στην αίτηση σου, μπορείς να τα δηλώσεις και αργότερα αυτά. Θα σου έρθει ένα email επιβεβαίωσης. Στη συνέχεια θα σου ταχυδρομηθεί ένας φάκελος με τα απαραίτητα έγγραφα που πρέπει να συμπληρώσεις καθώς και οδηγίες για την πληρωμή. Το domain .gr στην ουσία δεν το αγοράζεις αλλά το "νοικιάζεις" για 2 χρόνια. Όσο αφορά τις εταιρίες hosting δεν νομίζω καμμιά σοβαρή εταιρία να προσπαθούσε να "κλέψει" το domain του πελάτη της. Για αλλάγη εταιρίας χρειάζεται να ειδοποιήσεις me email το www.gr
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση domain .gr

Δημοσίευση από hohios » 07 Απρ 2003 09:40

O Dns Hostmaster δεν σου αποστέλλει πλέον με ταχυδρομείο τον φάκελο με τις αιτήσεις.

Θα σου έρθει ένα e-mail με ένα .pdf επισυναπτόμενο αρχείο.
Αυτό το αρχείο περιέχει τις αιτήσεις και τις οδηγίες συμπλήρωσης και αποστολής.

philipp

Κατοχύρωση domain .gr

Δημοσίευση από philipp » 07 Απρ 2003 12:24

O GR-hostmaster είναι γρήγορος, αλλά μετά αρχίζουν τα δύσκολα με την ΕΕΤΤ.
Απόσπασμα απο email που έλαβα, αφού προηγουμένως έστειλα όλα τα δικαιολογητικά, τους πλήρωσα σαν καλός πολίτης και ο GR-hostmaster μεταβίβασε την αίτησή μου στην ΕΕΤΤ.

---------
Η Ε.Ε.Τ.Τ. έχει το δικαίωμα να απαντήσει για την αποδοχή αίτησης ή όχι ενός ζητούμενου ονόματος domain name [.gr]
μέχρι και τριάντα (30) μέρες από την ημερομηνία αποστολής της αίτησης προς αυτήν.
Με εκτίμηση,
GR-Hostmaster
---------------

Exoυν εξαντληθεί οι 18 μέρες και ακόμα περιμένω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση domain .gr

Δημοσίευση από cordis » 07 Απρ 2003 12:44

Εγώ ευτυχώς πρόλαβα και ανανέωσα το freestuff.gr μέχρι το 2005...
Τώρα προσπαθώ να ανανεώσω και το way.gr, αλλά έχει αλλάξει ο τρόπος κι έχει γίνει πιο γραφειοκρατικός.. αντί να τα κάνουν πιο εύκολα τα κάνουν πιο δύσκολα..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση domain .gr

Δημοσίευση από macman » 08 Απρ 2003 10:32

Αν κάνει την δήλωση η εταιρία hosting υπάρχει περίπτωση να μου "κλέψει" το όνομα?
Αν το domain το δηλώσεις εσύ, στο όνομά σου, κανείς δεν μπορεί να σου το πάρει.
Γενικά, σε συμφέρει, ειδικά στα ελληνικά domain, να κάνεις εσύ τη καταχώρηση. Μπορείς εύκολα να αλλάξεις dns και όλα τα άλλα στοιχεία.

Πάντως να ξέρεις ότι από τη στιγμή που πάρεις την "προέγκριση", έχεις την προθεσμία των 45 ημερών να πληρώσεις και να στείλεις τα έγγραφα, και μπορείς ταυτόχρονα να έχεις επάνω το site σου.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Κατοχύρωση domain .gr

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Απρ 2003 13:50

Σας ευχαριστω πολύ!!
θα το δοκιμάσω άν και δέν είμαι και τόσο ενθουσιασμένος με το "όνομα" που βρήκα. θέλω έμπνευσηηηηη :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης