Kernel compile απο την αρχή

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 21 Δεκ 2007 00:44

Θα ήθελα να μάθω αν έχει πάρει κανενός το μάτι κάποιο καλό howto για χαζους πουθενά στο web γιατι εδω και παααρα πολύ καιρο προσπαθώ να βάλω τον καινούργιο kernel απο την αρχή αλλα ποτέ με απόλυτη επιτυχία.

Οι προσπάθειές μου πάντα καταλήγουν σε ένα kernel panic, ή δεν δουλεύουν πολλά από τα προγράμματα κ.λ.π

Στην τελευταία μου προσπάθεια απογοητευμένος έκανα ένα make oldconfig (το οποίο παίρνει το config του προηγούμενου kernel) και όλα δουλεύουν σωστα εκτός από τους drivers του wireless (madwifi). :-?

Αν καποιος έχει καποιο καλό howto με do και don't θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 21 Δεκ 2007 12:27

Yπάρχουν καλά How to για τον kernel... τα πιο πολλα στα αγγλικά (και γερμανικά),
αλλα όλο και κάποιο θα έχει γίνει και στα ελληνικά.
Έψαξες σε καλά ψαχτήρια, στη Google και στο www.linux.gr ?

και βεβαια τον πυρήνα δεν τον ακουμπάμε χωρις να διαβάσουμε και να καταλάβουμε πρώτα τί παίζει..

α, και το mad wifi είναι πρόσθετο, ΄χρειάζεται να το βάλεις - αρκει ναναι συμβατο με την έκδοση του πυρήνα σου.

αυτο που εχω (το μοναδικο στα ελληνικα), εχει τίτλο

Brian Ward, bri@cs.uchicago.edu
v1.0, 5 Ιουνίου 1999

------------------------------------------------------
Αυτός είναι ένας λεπτομερής οδηγός γιά τις ρυθμίσεις του πυρήνα, γιά compilation, αναβαθμίσεις, και λύσεις προβλημάτων σε Η/Υ τύπου
...

κι είναι από την εκδοση Mandrake 9.0 που ειχε κυκλοφορήσει σε ειδικό τεύχος-αφίέρωμα η compupress (κάπου στα 2004)

σίγουρα θα υπάρχει σήμερα κάτι πιο ενημερωμένο στο διαδίκτυο...

το παραπάνω το βρήκα τώρα εδώ

http://howto.hellug.gr/howto/pub/html/K ... TO-GR.html

τιπ : μάθε να ψάχνεις στη γουγλη, το αγαπάει το Linux

tip2. πόσο χαζοι μεταγλωττίζουν πυρήνα χωρίς να καταλαβαίνουν τί κάνουν?

υ.γ. άμα βρεις κανενα κείμενο για πως να μεταγλωτίζουμε πυρήνα για αρχάριους, ενδιαφέρομαι κι εγώ.

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 21 Δεκ 2007 17:42

Μα εννοείται πως έκανα πολλα search πριν απο αυτο το post. Και όλα είναι λιγο γενικά του στυλ: kernel compilation: Βημα1 Βημα2 .. Βημα9 και τελος.
Απλα πιστεύω οτι είναι πολυ δυσκολο να γνωρίζεις κάθε παραμετρο.
Επείσης πιστεύω οτι το μεγαλο κακο γίνεται επειδη τα πράγματα αλλάζουν απο διανομη σε διανομη. π.χ Εχω βρει καποια καλά howto κατα καιρους και καπου στη μεση σου πεταει κατι το οποίο δεν μπορείς να κανεις γιατι ο τυπος που το γραφει εχει fedora ή suse και η red hat ή η novel εχει αλλάξει τα default path ή δεν ξερω και εγω τι άλλο. Πάντως το αρθρο του hellug ειναι αρκετα καλό και δεν το είχα δει γιατι εψαχνα κυρίως Αγγλικά.

Ευχαριστω για τα link. Θα διαβασω λιγο πιο διεξοδικά και θα επανελθω. :D

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 22 Δεκ 2007 03:25

στη μεταγλώττιση του πυρήνα, είναι μερικά πράγματα πολύ σημαντικά

1. να γνωρίζεις ποιες διεργασίες είναι απαραίτητο να είναι ενσωματωμένες στον (νεο) πυρήμα

2. να βάλεις λίγες παραπάνω για μελλοντική υποστήριξη βασικών λειτουργιών, αλλα να μην αφήσεις και να σου γίνει τέρας ο πυρήνας (βάζοντας πολλά μέσα)

3. να ξέρεις ποιες άλλες υπηρεσίες (modules) θα χρειαστείς σίγουρα, κι εδώ λιγάκι πιο άνετα βάζεις κάποιες παραπάνω για να μην χρειάζεται να το ξανακάνεις κάθε φορά που προσθέτεις κάποια συσκευή ή λειτουργία στον υπολογιστή
(οσο μπορείς να προβλέψεις τουλάχιστο) - αλλά και πάλι δεν λέει να βάλεις τα πάντα "προληπτικά"..
- που πάει να πει, να ξέρεις καλά τις συσκευές σου αλλά και το (πώς χρειάζεται να υποστηρίζει το σύστημα) τις συσκευές * λειτουργίες που είναι πιθανό να προσθέσεις/χρειαστείς, τουλάχιστο σε ορίζοντα 1 χρόνου (ή όσο νομίζεις λογικό πριν να το ξανακάνεις)

Αρα, λογικά, ξεκινάς με μια λίστα του τί πρέπει απαραίτητα να υποστηρίζει και τί αποκλείεται να χρειαστείς (και αρα δε θελεις τον όγκο του) - πριν ακόμα βρεις το καλό συμβουλευτικό κείμενο - για παράδειγμα δίσκους IDE ή/και SATA.. ψευτο-raid .. κλπ.. Φυσικά όλες τις υπηρεσίες δικτύου.. και είμαι τελείως αδιάβαστη για να πω περισσότερα.
Απλά εκεί στις επιλογές πριν τρέξεις το τελικό
βεβαιώσου ότι καταλαβαίνεις τι είναι το καθένα - ή εμπιστέψου τις προκαθορισμένες τιμές για όσα δεν αναγνωρίζεις, γενικά αυτό θα σου αυξήσει ελαφρά το μέγεθος του 'τέλειου' πυρήνα - αλλα αυτά είναι οι συντηρητικές επιλογές, κι αν εχεις κάτι σχετικά καινούριο που θέλεις να υποστηρίζει, έ΄κεί είναι που πρέπει να ξέρεις τί να προσθέσεις.
Νομίζω μπορείς να περάσεις τις επιλογές χωρίς να προχωρήσεις στη τελική μεταγλώττιση
(για να εξοικειωθείς με τις επιλογές) - ή και το μεταγλωττίζεις και μετά το πετάς.. για να το ξανακάνεις καλύτερο.

Βασικά αυτό θέλεις από ένα καλό οδηγό εδω, να σε περπατήσει επεξηγηματικά μέσα από όλες τις επιλογές - και να είναι ενημερωμένο για τη σημερινή τεχνολογία
(πχ. εκείνο το ελληνικό κείμενο του 1999, τί να αναφέρει άραγε για τις ασύρματες συσκευές και τους usb δίσκους/bluetooth, υποστήριξη του κινητού ως ασύρματο Modem, αληθινούς sata δισκους.. Κλπ ?)

Στα αγγλικά έχω βρει 2 καλα - πολύ λεπτομερή/επεξηγηματικά κείμενα - και λιγώτερο παλιά από αυτό - αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να τα εντοπίσω τώρα (χαμος με τους εξωτερικους δισκους και τα ηλίθια παράθυρα και τους ακόμα πιο ηλίθιους αυτοματισμούς τους)

αναζήτησέ το [ kernel compilation how to ]
στο
http://tldp.org/
(the Linux Documentation Project)

και καλή τύχη

Α, και - τα πράγματα που αλλάζουν από διανομή σε διανομή είναι κάποιες προτεραιότητες (πχ. κάποιες επιλογές ως προς το τί υποστηρίζει και πόσο "βαρύ/μεγάλο" είναι κάθε σύστημα,
αλλα είναι επιφανειακά πράγματα - κυρίως εμφάνισης και ευκολίας (ή δυσκολίας σε άλλα), και κυριως στο πώς γίνονται κάποιες ρυθμίσεις ή/και κατεβάσματα πακέτων.
Η ουσία δεν πολυ-αλλάζει.
(με ελαφριά εξαίρεση στα δημοφιλή πακέτα που το παίζουν.. εξίσου "ξερουν καλύτερα από σένα για σένα" με τα μικρο-απαλο-παραθύρια - ή, ανάλογα με τις προτιμήσεις και το γούστα του χρήστη πάντοτε, κάποιες διανομές στο αντίθετο άκρο, που απαιτούν να ξέρεις τα πάντα και να τα ρυθμίζεις όλα στο χέρι..)

πάντως βοηθάει να βρεις κείμενο που να αναφέρεται στη διανομή σου - και δεν είναι δύσκολο, απλά προσθέτεις και το βασικό όνομα της διανομής σου στην αναζήτηση.

& πάλι καλή τύχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 22 Δεκ 2007 19:38

Τα link που εδωσες και αυτα που γραφεις μου εδωσαν τροφη για επιπλεον ερευνα σε αυτο το, κατα την αποψη μου, πολυ ενδιαφερον ζητημα.

Δεν ειχα ποτε προβλημα με τον huge kernel που δινει απο defαult η διανομη μου, απλα μου αρεσει η δυνατοτητα να μπορω να παρω οτι μπορει να μου δωσει ο υπολογιστης μου και κυριως πολυτιμες γνωσεις που ειναι και το σημαντικότερο.

Σε ευχαριστω για τις πολυ πλήρεις απαντησεις σου. Και αν βρω κατι ενδιαφερον πανω στο θεμα, μιας και ενδιαφερεσαι θα κανω ενα post. :pint:

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 23 Δεκ 2007 01:33

Με βοηθησε τελικά αρκετά το Linux Kernel in a Nutshell του O'Reilly. Οποιος εχει αποριες ας ριξει μια ματια www.kernel.org/pub/linux/kernel/people/ ... df.tar.bz2

Οσο για το madwifi διαβασα εχει καποια bug η εκδοση 0.9.3 που χρησιμοποιουσα με τον kernel 2.6.23 και τα παρακλαδια του :evil: , οποτε οποιος κανει upgrade να βαλει την 0.9.3.3 που δουλευει ρολοι. Τωρα ολα λειτουργουν τελεια με τον ολοκαινουριο 2.6.23.12. :D
:pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες