Εξηγήσας me την διαλεκτονε toy Alkiviades svp!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 24 Δεκ 2007 10:51

Νομιζα ότι καποτες ίχα εκει κατοχη απο τους Αγγλους. Και τους ίχαν μηνει και τα Αγγλικα και ότι τα μιλάγανε και σίμερα ακομα.
τουλαχιστον ετσι με ίπαν.

Μαλον ψεματα με ίπαν.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 24 Δεκ 2007 10:52

The Razor έγραψε:Το περίπου μου άρεσε...... :P
Μπορεί να στο επιβεβαιώσει και ο φίλος Minus_dk (Drift King???)...

Άμα οι Κύπριοι δεν θέλουν να τους καταλαβαίνουν οι Καλαμαράδες μιλάνε τα κλασσικά Κυπριακά και δεν πιάνουμε λέξη...

Σωστά???

:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 24 Δεκ 2007 10:57

Connor MacLeod έγραψε:Νομιζα ότι καποτες ίχα εκει κατοχη απο τους Αγγλους. Και τους ίχαν μηνει και τα Αγγλικα και ότι τα μιλάγανε και σίμερα ακομα.

Μαλον ψεματα με ίπαν.

Όντως! Είχαν κατοχή!
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί κύπριοι που να μην μιλάνε αγγλικά :-?

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 24 Δεκ 2007 23:34

The Razor έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε:Νομιζα ότι καποτες ίχα εκει κατοχη απο τους Αγγλους. Και τους ίχαν μηνει και τα Αγγλικα και ότι τα μιλάγανε και σίμερα ακομα.

Μαλον ψεματα με ίπαν.

Όντως! Είχαν κατοχή!
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί κύπριοι που να μην μιλάνε αγγλικά :-?
Γιατί καλέ ? :think: Όποιος ήθελε και θέλει μαθαίνει :wink: Μόνο :reading: χρειάζεται..
;]

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 28 Δεκ 2007 02:35

Επειδή κάποιος μίλησε για κρητικά, κοζανίτικα και τα λοιπά.... Ελληνικά είναι. Άλλες λέξεις είναι από την αρχαία ελληνική, άλλες από την νεότερη, αλλά εμείς τις ξέρουμε με κάποιο άλλο συνώνυμό της και άλλες τούρκικες ελληνικοποιημένες. Κάπως έτσι συμβαίνει και με τα κυπριακά. Αγγλικά μιλάνε πολύ καλά, γιατί εκτός από τον τουρισμό, πολλοί από αυτούς σπουδάζουν στην Αγγλία, τα σχολεία τους είναι περισσότερο με το αγγλικό πρότυπο και γενικά έχουν πολλά κατάλοιπα από την αγγλική αποικιοκρατία. Αλλά ελληνικά μιλάνε με κυπριακή διάλεκτο περισσότερο. Και μάλιστα την βγαίνουν στους Άγγλους για τα όσα έχουν πετύχει σε σχέση με εκείνους που κάποτε ήταν οι αποικιοκράτες.

Τώρα για τον Αλκιβιάδη έχει εφεύρει μια δική του διάλεκτο κάτι μεταξύ καθαρεύουσας (όχι αρχαίων ελληνικών. Το τονίζω αυτό. Υπάρχει διαφορά.) και νεότερης γλώσσας, όπως επίσης και αγγλικής ελληνικοποιημένης ή αυτούσιας ορισμένες φορές. Γεγονός είναι πως είναι κουραστικό να διαβάσει κανείς τα όσα γράφει ο Αλκιβιάδης, όχι γιατί δεν βγάζεις νόημα, αλλά γιατί μέχρι να διαβάσεις τις μακροσκελείς προτάσεις του έχει χάσεις το νόημα. Τα παλιότερα μέλη δεν ξέρω κατα πόσο τον διαβάζουν. Μάλλον προτιμάνε να διαβάζουνε όσα γράφει σε μικρές προτάσεις, τόσο λόγω έλλειψης χρόνου όσο και λόγω κούρασης. Από κει και πέρα είναι καθαρά επιλογή του καθενός να διαβάσει τα όσα λέει εκείνος, όπως και εκείνου για τι γλώσσα μιλάει όταν γράφει, εκτός από τις ειδήσεις.

Εκείνος χάνει να τον διαβάζουν όλο και λιγότεροι, μια κια ως ισότιμο μέλος που είναι στο φόρουμ, η "φωνή" του ακούγεται όλο και λιγότερο. Από την άλλη είναι και επιλογή του.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 28 Δεκ 2007 11:58

Sheena έγραψε:Επειδή κάποιος μίλησε για κρητικά, κοζανίτικα και τα λοιπά.... Ελληνικά είναι. Άλλες λέξεις είναι από την αρχαία ελληνική, άλλες από την νεότερη, αλλά εμείς τις ξέρουμε με κάποιο άλλο συνώνυμό της και άλλες τούρκικες ελληνικοποιημένες. Κάπως έτσι συμβαίνει και με τα κυπριακά. Αγγλικά μιλάνε πολύ καλά, γιατί εκτός από τον τουρισμό, πολλοί από αυτούς σπουδάζουν στην Αγγλία, τα σχολεία τους είναι περισσότερο με το αγγλικό πρότυπο και γενικά έχουν πολλά κατάλοιπα από την αγγλική αποικιοκρατία. Αλλά ελληνικά μιλάνε με κυπριακή διάλεκτο περισσότερο. Και μάλιστα την βγαίνουν στους Άγγλους για τα όσα έχουν πετύχει σε σχέση με εκείνους που κάποτε ήταν οι αποικιοκράτες.

Τώρα για τον Αλκιβιάδη έχει εφεύρει μια δική του διάλεκτο κάτι μεταξύ καθαρεύουσας (όχι αρχαίων ελληνικών. Το τονίζω αυτό. Υπάρχει διαφορά.) και νεότερης γλώσσας, όπως επίσης και αγγλικής ελληνικοποιημένης ή αυτούσιας ορισμένες φορές. Γεγονός είναι πως είναι κουραστικό να διαβάσει κανείς τα όσα γράφει ο Αλκιβιάδης, όχι γιατί δεν βγάζεις νόημα, αλλά γιατί μέχρι να διαβάσεις τις μακροσκελείς προτάσεις του έχει χάσεις το νόημα. Τα παλιότερα μέλη δεν ξέρω κατα πόσο τον διαβάζουν. Μάλλον προτιμάνε να διαβάζουνε όσα γράφει σε μικρές προτάσεις, τόσο λόγω έλλειψης χρόνου όσο και λόγω κούρασης. Από κει και πέρα είναι καθαρά επιλογή του καθενός να διαβάσει τα όσα λέει εκείνος, όπως και εκείνου για τι γλώσσα μιλάει όταν γράφει, εκτός από τις ειδήσεις.

Εκείνος χάνει να τον διαβάζουν όλο και λιγότεροι, μια κια ως ισότιμο μέλος που είναι στο φόρουμ, η "φωνή" του ακούγεται όλο και λιγότερο. Από την άλλη είναι και επιλογή του.
+1

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 28 Δεκ 2007 15:47

Sheena έγραψε:Γεγονός είναι πως είναι κουραστικό να διαβάσει κανείς τα όσα γράφει ο Αλκιβιάδης, όχι γιατί δεν βγάζεις νόημα, αλλά γιατί μέχρι να διαβάσεις τις μακροσκελείς προτάσεις του έχει χάσεις το νόημα.
Αυτό είναι αλήθεια. Εγώ που έχω μανία με τα ελληνικά δυσκολεύομαι να τον διαβάσω. Όμως ξέρεις κάτι; ΑΥΤΟ ακριβώς είναι που μου αρέσει. Η προσπάθεια της διεργασίας του εγκεφάλου προς την κατανόηση ενός αγνώστου νοήματος. Η ανάπτυξη και η γλωσσοπλασία της ελληνικής. Η συνήθεια του να αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος όλο και ποιο δύσκολα νοήματα. Η όλο και ανωτέρα ανάπτυξη της ευφυίας του ανθρώπινου νου. Υπάρχει κάτι καλύτερο από τα κινέζικα του Άλκη :P γι' αυτό; :P :lol:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Δεκ 2007 16:01

Κατά την ίδια λογική μπορούμε να πούμε ότι ο Κόννορ είναι το novice επίπεδο και ο Αλκιβιάδης το Advance στο να προσπαθείς να μαντέψεις τι διαβάζεις...

:D :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Δεκ 2007 18:41

γεια σου βρε GeoStuff.
Με εκανες και ελιωσα!
Επειδή κάποιος μίλησε για κρητικά, κοζανίτικα και τα λοιπά.... Ελληνικά είναι
Παναγιώτα, επιμενω.
Εχει κατι μαζι μου?
:(

Οσο για τον Αλκι, ειναι το Αγαπιμένο μου μελος(απο males)
μαρεσει αυτο που κάνει.
Ειναι κατι μοναδικο.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Δεκ 2007 19:28

Μα ακριβώς επειδή δεν σε κατονομάζει σημαίνει ότι ΔΕΝ έχει πρόβλημα μαζί σου...

Αν είχε θα ήθελε να στην πει και θα έλεγε... ΝΑ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ...

Χαλάρωσε Κόννορα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2007 19:32

παντως εμένα κάποιος άλλος μου είχε πει οτι εχει κατι μαζι του...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Δεκ 2007 07:11

Χαλάρωσε Κόννορα...
Βρε Geo, πλακα κανω..
παντως εμένα κάποιος άλλος μου είχε πει οτι εχει κατι μαζι του...
Γιαννη εγω ολους τουε freestuff-ίτες τους αγαπάω, μιδενος εξερουμενου.

η Παναγιώτα πίρε προφανος 40μερες αδεια και μας ξεχασε εδω πέρα?
Επειδή κάποιος μίλησε για κρητικά, κοζανίτικα και τα λοιπά
Βρε συ!
Κοζανιότικα ειναι όχι Κοζανιτικα!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 29 Δεκ 2007 11:45

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο με το γλωσσικό στυλ του Alkiviades είναι το ενδεχόμενο να γράφει ενδιαφέροντα πράγματα, τα οποία όσες φορές προσπάθησα να αποκρυπτογραφήσω κατέληξα με στρμπλγμναουιέο* εγκέφαλο. :-)

* στραμπουλιγμένο
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Δεκ 2007 13:07

το μιαλο γιαυτο μας το δοσανε, για να το χρισμοποιουμε.Ας σκευτουμε και λιγο.
Δν μας κάνει κακο.
:wink:

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 29 Δεκ 2007 13:45

Εύρηκα!
PHP προγραμματίδιον που ομιλεί την διάλεκτον του alkiviadis

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php
	$words = explode&#40;" ", "αυθαίρετη αναξιοκρατία της αξιολογήσεως η εγκύκλιος πέριξ της βαθμολογίας των κορασίδωνε αναφέρει όπως επιτρέψας τέτοιες αυξομειώσεις εις την βαθμολογίαν αυτής καθ' αυτόν ταύτον τον τρόπονε αν και δεν ανοίξας πάραυτα να υποθέσω το λεπόν δια τον αδύναμον φύλο τα λοιπά τα τι αύτα λένε μόνονε διδάκτορες τεχνικής νοημοσύνης ή και όσοι βλέπονε πάντως εγώ δε σας πολύεκαταλάβα με το μπαρδόνε δηλ πήγατε δια ποτόνε σε σπίτι φίλης μέλους και ξάφνου ο Κόννορας τη κάνει για σουβλάκι καθότι πεινασμένος και τελικά βγαίνει σταθμόνε Λαρίσης με λιγοστά δυνάρια τον δρόμο προς Σαλονίκηνε  Τέτοια δρομολόγια δεν έκανε εκ παρεκτροπής ούτες ο Κατζανόβας δια να συνατήσειν μιαν σερβιτόρα άντε να δόκω και γώ μιαν ιδεάν με τη σειρά μονε στο ίδιο πνεύμα με αυτό των εορτών όποιος προλάβει δε σπεύσας όπως κατοχυρώσει πνευματικά και το οβελίαςgr για το επερχόμενονε Πάσχανε ρε σύ Κόννορα δε λέγω καλά τα λές ειδικά μετα των απαντήσεων σας πέριξ τωνε κουλουράκιωνε συμφωνώ αλλά δεν ολοκληρώνεις δεν βλέπεις Ασκητή  ToolTimes at work έχομε κουραστεί να αναλύσκομαι τας ανταπαντήσεις επί των αρωτήσεωνε η δική σου άποψις ποία είναι επί τούτου εδω πάιρνω για λίγονε τη θέσηνε της Παναγιώτας επιτρέψαται και περί του Σέλατος human TB κτλ  oχινε τίποτε άλλονε απλά να δια να έχομε καλόν ρώτημα εξάλλου δεν είναι πρέπων να θέτωμαι καυτά συζήματα επί τάπητος και να αφήνομαι τη γκόμενα για τζόκινγκ στο χλωροτάπητα μιας και εκείνο είθισται να χαρίζεται και όχινε γυρνώντας πάντα σε εκείνονε τον τζόγο βέβαια η εκάστοτε υπερβολή τρίτων μη γνώστεων του αντικειμένου με χαρακτηρισμών εκείνονε που είναι μέσα δεν είναι παρά μια αγνωστική κακία πράγμα που δεν αλλάζει κάτι από τη στιγμή που θα πάςωπάμε να ξαναπαίξομε"&#41;;

header&#40;"Content-type&#58; text/html; charset=iso-8859-7"&#41;;
	for&#40;$i=0; $i<25; $i++&#41; &#123;
		echo $words&#91;rand&#40;0, sizeof&#40;$words&#41; - 1&#41;&#93; .
		" " .
		&#40;rand&#40;0, 10&#41;>7?"πάραυτα "&#58;""&#41;;
	&#125;
?>
sample outputs:
  1. Ασκητή τούτου άντε πάραυτα Σαλονίκηνε έκανε δια πάραυτα ξαναπαίξομε αυθαίρετη είναι πάραυτα τη πρέπων ο Σαλονίκηνε να συζήματα λοιπά πάραυτα υποθέσω πάραυτα και επί πάραυτα πάραυτα να άποψις των αυθαίρετη
  2. επιτρέψας αντικειμένου θέτωμαι βλέπεις επιτρέψαται πάραυτα τίποτε πάραυτα Κόννορας Ασκητή πάραυτα όποιος πάραυτα όχινε απλά δεν αυτόν βαθμολογίας κακία πάραυτα τζόγο προς πάραυτα η πάραυτα τούτου για δεν κουλουράκιωνε αναλύσκομαι υπερβολή εδω
  3. γώ τωνε πάραυτα βγαίνει ο σταθμόνε σπίτι πάραυτα των κατοχυρώσει ξαναπαίξομε σειρά δική επιτρέψας πάραυτα ο εκείνο αυτόν να πάραυτα τζόκινγκ μέλους περί λιγοστά με μιαν και το γυρνώντας
  4. όπως το κορασίδωνε εκείνο είναι τα Σέλατος υποθέσω πάραυτα τζόκινγκ τη σπίτι όποιος αυτό πάραυτα έχομε να πάραυτα at πάραυτα κουλουράκιωνε δε του και πάραυτα με καθ' απαντήσεων και πάραυτα Κόννορας
  5. αδύναμον αναφέρει δεν παρεκτροπής πάραυτα λεπόν μόνονε δε πάραυτα είναι τάπητος ποία τας δεν εκάστοτε πάραυτα και Ασκητή πάραυτα διδάκτορες oχινε πάραυτα ανοίξας πάραυτα τα να πάραυτα γκόμενα της πάραυτα πάντως ο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες