Koroιδία....

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από The Razor » 24 Δεκ 2007 15:14

Έχω Forthnet 2Play 24mbps και η ταχύτητα που πιάνω είναι 1,5 mbps με το ζόρι!!!
Και όταν κατεβάζω, κατεβάζω με 100kbytes/sec! :evil: :evil:

Eίναι κοροιδία αυτό να πληρώνω 24μβπς και να έχω 1,5!!!!
Δεν ζητάω να έχω 20+ αλλά έστω 5-10 ρε παιδιά!!!
Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την σύνδεση μου?

Θα παρακαλούσα να μην μου πείτε "μην εμπιστεύεσαι τα τεστ των διαφόρων σαιτ "γιατί και απο ftp που κατεβασα με τόσο κατέβαζα! :lol:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :)

simosz
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από simosz » 24 Δεκ 2007 16:47

Τηλεφωνο στην Forthnet...κατευθειαν...Αν ειναι δυνατον με 24Mbps να κατεβαζεις με 100...εγω με την 2mbps του (π)οτε και κατεβαζω με 200kb...ζαλισε τους λιγο στα τηλεφωνα και πες τους πως δεν εχεις την ταχυτητα που λενε!!! :-? Μη το αφησεις ετσι σε καμμια περιπτωση...
Το router που εχεις με ποσο σου λεει οτι συνδεθηκες???μηπως σε εχουν συνδεση με αλλη ταχυτητα??γραφει 24mbps??? :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 24 Δεκ 2007 16:54

δν ξερω στην Αθηνα τι γινετε, αλλα εδω θεσσνικη, ολοι οι γνωστοι μου που εχουν forthnet 24αρα,
κατεβάζουν εως και 600kb/s-900kb/s.
η δικεολογια ειναι ότι "ειναι ΕΩΣ 24mbps" και όχι 24 σταθερα..
:think: :think:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Δεκ 2007 19:33

Στα πόσα συγχρονίζεις;

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από cyberfreak » 24 Δεκ 2007 19:41

εμενα ενα φιλαρακι που ειχε forthnet κ εμενε θεσσαλονικη Αγια Σοφιας με Ολυμπου καπου εκει αποσο θυμαμαι :P κατεβαζε με 500+

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Δεκ 2007 19:49

Όσο και αν σας φαίνεται παράξενο ο ΟΤΕ ( 8 ) προσφέρει μεγαλύτερες ταχύτητες από τη forthnet ( 24 ). Μην σας κοροϊδεύουν ρε σεις. Κάνουν overbooking και είναι νομιμότατοι και εσείς την πληρώνετε τη νύφη επειδή πέφτετε θύματα του marketing.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

mariosal
Honorary Member

Koroιδία....

Δημοσίευση από mariosal » 25 Δεκ 2007 00:41

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η FORTHnet προσφέρει ADSL internet εώς και 24MBPS. Αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι 24 ή κάτι κοντά σε αυτό. Άμα εσύ πιάνεις το 1MBPS, αυτοί είναι καλυμένοι. Δεν μπορείς να τους κατηγορίσεις για τίποτα, όσο άδικο και να είναι. Και όπως είπε ο αποπάνω είναι marketing αυτό που κάνουν.
Connor MacLeod έγραψε:η δικεολογια ειναι ότι "ειναι ΕΩΣ 24mbps" και όχι 24 σταθερα..
Connor δεν είναι δικαιολογία αλλά η αλήθεια. Αυτοί στη διαφήμιση σου λένε εώς 24, αυτοί στο είπαν, άμα εσύ δεν το είδες ή δεν το άκουσες είναι δικό σου πρόβλημα. Εμείς φταίμε που δεν κοιτάμε ακόμα και την παραμικρή λεπτομέρια και πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς το παρέλειψαν και νόμιζαν 24MBPS σταθερά και ομολογώ ότι αυτό το παρέλειψα και νόμιζα 24MBPS σταθερά. Μόνο ο ΟΤΕ και η OTEnet αξίζουν να έχουν πελάτες, επειδή δεν σου λένε σχεδόν ποτέ ψέματα. FORTHnet, HOL λένε ψέματα και πολλά μάλιστα. Μόνο OTEnet.

Η κάθε εταιρία δε σου λέει τι ποιότητα έχει ή πόσο internet θα πιάσεις, μόνο να τους δίνεις το παραδάκι θέλουν. Εμάς μας ενεργοποίησε η FORTHnet το 2play μόνο σε 20 μέρες. Εγώ είμαι 40% σίγουρος ότι θα μας έρθει λογαριασμός υψηλός επειδή εμάς μας είπαν ότι είναι έτοιμο και πέρναμε πολλά τηλέφωνα για πολύ ώρα, εγώ με τον Ανδρέα μιλάγαμε 1 ώρα. Και η φορητότιτα ούτε 10 λεπτά δεν άργησε, κανονικά έπρεπε να αργήσει 1 ώρα.
The Razor έγραψε:Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την σύνδεση μου?
Ένα πολύ καλό router.

simosz
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από simosz » 25 Δεκ 2007 01:30

Οι τελικές ταχύτητες των συνδέσεων ADSL (768 Κbps, 1, 2, 4 και 8 Μbps) δεν είναι εγγυημένες. Αυτό σημαίνει ότι οι ταχύτητες επηρεάζονται από διάφορους παράγοντες όπως την κίνηση του δικτύου τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, την διαστασιοποίηση του δικτύου, την χωρητικότητα ζεύξης των παρόχων internet (ISPs) με το δίκτυο του ΟΤΕ κ.α. H τεχνολογία ADSL δεν μπορεί να υποκαταστήσει δίκτυα με συμμετρικές ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων που παρέχουν εγγυημένη ταχύτητα όπως μισθωμένα κυκλώματα, Hellascom, ΑΤΜ/Frame Relay κυκλώματα. Επισημαίνεται ακόμη ότι η ταχύτητα πρόσβασης στο περιεχόμενο του Internet επηρεάζεται τόσο από τη χωρητικότητα της σύνδεσης των παρόχων περιεχομένου όσο και από τις υπηρεσίες που σας παρέχουν.
Για ριξτε μια ματια στο πιο πανω κειμενο...ειναι απο σελιδα του ΟΤΕ στο κατω κατω μερος θα το δειτε αν πατησετε στο link. :wink: για να μη νομιζουμε πως μονο οι εναλλακτικοι παροχοι κανουν τετοια!!! :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Δεκ 2007 04:12

Εγώ αυτή τη στιγμή στον ΟΤΕ(ΝΕΤ) πληρώνω 4 και έχω 4 πραγματικά. Για 1 μήνα είχα πρόβλημα με disconnects βέβαια λόγω απόστασης από το κέντρο αλλά προς το παρόν φαίνεται να έχει λυθεί.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

simosz
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από simosz » 25 Δεκ 2007 04:18

Κι εγω με OTENET 2 mbps ειμαι ευχαριστημενος απο ταχυτητες οταν δουλευει...οταν αρχιζει τα disconnect ομως...την πιανει μερικες φορες και για 1 μερα ολοκληρη καθε 5 λεπτα κανει disconnect!!!:(
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Δεκ 2007 05:46

Nai re pαιδια.
Εσυς λετε για Αθηνα.
Και η forthnet στην Athens, πάει αποσο έχω διαβασει σε αλα topics εδω, σχεδον ακόμα και 3MB/S.

Προφανος καποιο πρόβλημα υπάρχει με τα δίκτια εκτος Αthens.

Κοζανη ΠΧ που ενας γνωστος έχει 4mbps(OTEς), κατεβαζει με Μ.Ο 380 άντι για 512.
Οποτε Δν έχει να κάνει αποκλιστικα με forthnet, αλλα με τα δίκτια εκτος Athens, cdhyper.
Για 1 μήνα είχα πρόβλημα με disconnects
Καλα, αυτη την δικεολογια ποια...
Ελεος.
Κοζανη εγω που απιχα απο το DSLAΜ εναμιση χιλιομετρο, γιατι ποτε δεν είχα πρόβλημα?
:roll:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από The Razor » 25 Δεκ 2007 12:17

Λοιπόν παιδιά επειδή δεν ξέρω τπτ μην με παρεξηγήσετε...
Το router που εχεις με ποσο σου λεει οτι συνδεθηκες???μηπως σε εχουν συνδεση με αλλη ταχυτητα??γραφει 24mbps???
Που το λέει αυτό με το ρούτερ?
Στα πόσα συγχρονίζεις;
Που το βλέπω αυτό
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η FORTHnet προσφέρει ADSL internet εώς και 24MBPS. Αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι 24 ή κάτι κοντά σε αυτό. Άμα εσύ πιάνεις το 1MBPS, αυτοί είναι καλυμένοι. Δεν μπορείς να τους κατηγορίσεις για τίποτα, όσο άδικο και να είναι. Και όπως είπε ο αποπάνω είναι marketing αυτό που κάνουν.
ΟΚ Μαριο, καταλαβαίνω αυτό που λές αλλά..... αν σου λένε έως 24...το 1,5 είναι λίγο υπερβολικό δεν νομίζετε?

Προφανος καποιο πρόβλημα υπάρχει με τα δίκτια εκτος Αthens.
Συμφωνώ και επαυξάνω :P

Όσο για το άλλο που είπε ο Μαριο, νομίζετε πως ένα καλό ρούτερ θα βοηθήσει? :-?
Πάντως εγώ νομίζω ότι το ρούτερ βοηθάει να πάς απο 20, 23 όχι απο 1, 5!!!!

mariosal
Honorary Member

Koroιδία....

Δημοσίευση από mariosal » 25 Δεκ 2007 12:53

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις έναν γρήγορο web browser. Ο Safari της Apple είναι ο γρηγορότερος που υπάρχει και είναι πολύ καλός και ικανοποιητικός. Για να δείτε πληροφορίες για αυτόν και για να τον κατεβάσετε πηγαίντε στο http://www.apple.com/safari/

simosz
Επικοινωνία:

Koroιδία....

Δημοσίευση από simosz » 25 Δεκ 2007 13:38

Azor για να βλεπεις τις ρυθμισεις που εχει το router σου θα πρεπει να πατησεις απο καποιον Web Browser την i.p που εχει π.χ 192.168.2.1 θα σου εμφανιστει μια σελιδα με ολες τις ρυθμισεις που εχει το router σου και διαφορες πληροφοριες σχετικα με την συνδεση σου!:)
Εικόνα

mariosal
Honorary Member

Koroιδία....

Δημοσίευση από mariosal » 25 Δεκ 2007 13:41

Αυτό το router της Siemens που έχει δεν έχει τέτοια "κολπάκια" όπως και τα άλλα τα "αυθεντικά". Εγώ μια φορά το χρησιμοποίησα και δεν είδα τίποτα τέτοιο στην IP του web browser.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες