Καθαρισμός Οθόνης TFT/LCD και οθόνης laptop

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 09 Δεκ 2009 21:37

nikpony έγραψε:Ρε παιδιά καλησπέρα και συγγνώμη που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά έχω και εγώ ένα θεματάκι.
Η μικρή μου η ξαδέρφη πήρε ένα στυλό και άρχισε και έγραφε πάνω στην οθόνη μου και τώρα καταλαβαίνεται τι έχει γίνει.
Πως μπορεί να φύγει αυτό το πράμα;Πήρα ένα καθαριστικό του πλαισίου με μαντηλάκι αλλά δεν έγινε τίποτα. Τι να κάνω;;;Να βάλω μπλάνκο;;;
Blanco με ποια λογική; Να μην βλέπεις καθόλου μετά; :D
Εγώ από πλευράς μου θα πρότεινα... AZAX! :P
Αλλά άφησέ το καλύτερα... Καθαριστικό σπρέι γυαλιών, μαντηλάκι και τρεις φορές τη μέρα δυνατό τρίψιμο, σα να παίρνεις αντιβίωση. :wink:

Υ.Γ.: Μιας που επανέφερε το παιδί το θέμα, με τα καμμένα Pixels τι κάνουμε, πέρα από υπομονή; Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι ώστε να τα... καλύπτει;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Δεκ 2009 12:08

nikpony έγραψε:.......Πως μπορεί να φύγει αυτό το πράμα;Πήρα ένα καθαριστικό του πλαισίου με μαντηλάκι αλλά δεν έγινε τίποτα. Τι να κάνω;;;Να βάλω μπλάνκο;;;.........
Ελπίζω να ξέρεις 'κάποια' Αγγλικά, γιατί αυτό εδώ νομίζω ότι θα σε καλύψει αρκετά-αν όχι πλήρως!
tasos-21 έγραψε:....Υ.Γ.: Μιας που επανέφερε το παιδί το θέμα, με τα καμμένα Pixels τι κάνουμε, πέρα από υπομονή; Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι ώστε να τα... καλύπτει;...
Για προγραμματάκι δεν έχω υπ'όψιν. Κοίτα όμως εδώ πόσα 'καλούδια' έχει :D :D
Τουλάχιστον τρεις μεθόδους καθαρισμού καμμένου ή κολλημένου pixel! :o
Έχει προειδοποιήσεις τι ΔΕΝ πρέπει να κάνεις :naughty: :naughty: , διάφορα σχετικά links, αλλά και βιντεάκι να περνάει η ώρα σου :roll: :roll: :P
Τα ίδια (από καλούδια) ισχύουν και για τον φίλο nikpony, καθώς το Link που έχω βάλει παραπέμπει στο ίδιο Site.
PC-Ponemenos
Εικόνα

nikpony

Δημοσίευση από nikpony » 11 Δεκ 2009 19:56

Για να δουμε τι θα γίνει με τις συνταγές που γράφει εκεί μέσα.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Δεκ 2009 07:42

nikpony έγραψε:....Ευχαριστώ πολύ πάντως.
tasos-21 έγραψε:....Ευχαριστώ πολύ :wink:
Παιδιά αποδέχομαι και ανταποδίδω τις ευχαριστίες σας.
Ωστόσο -πιστεύω- ότι όλες σας/μας οι ευχαριστίες θα έπρεπε -κατ'αρχήν- ν'απευθύνονται προς τον Cordis και τους Moderators!
Αυτοί δημιούργησαν κι είναι υπεύθυνοι για τη σωστή λειτουργία αυτού του εξαιρετικού χώρου-εργαλείου που λέγεται Freestuff!
Κλέβω σχετικές ατάκες του φίλου GeoStuff, που μου άρεσαν, από το θέμα του: "Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα"
Τέλος... και εξίσου σημαντικό. Να θυμάστε ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει και το κάνει μόνο και μόνο επειδή θέλει να βοηθήσει.
Δεν είμαστε επαγγελματίες αλλά χομπίστες με αγάπη για αυτό που κάνουμε.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 12 Δεκ 2009 12:15

Παιδιά αποδέχομαι και ανταποδίδω τις ευχαριστίες σας.
Ωστόσο -πιστεύω- ότι όλες σας/μας οι ευχαριστίες θα έπρεπε -κατ'αρχήν- ν'απευθύνονται προς τον Cordis και τους Moderators!
Αυτοί δημιούργησαν κι είναι υπεύθυνοι για τη σωστή λειτουργία αυτού του εξαιρετικού χώρου-εργαλείου που λέγεται Freestuff!
Κλέβω σχετικές ατάκες του φίλου GeoStuff, που μου άρεσαν, από το θέμα του: "Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα"
Τέλος... και εξίσου σημαντικό. Να θυμάστε ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει και το κάνει μόνο και μόνο επειδή θέλει να βοηθήσει.
Δεν είμαστε επαγγελματίες αλλά χομπίστες με αγάπη για αυτό που κάνουμε.
:wink:[/quote]

nikpony

Δημοσίευση από nikpony » 14 Δεκ 2009 16:29

Φυσικά και ευχαριστούμε τα παιδιά που φτιάξανε το φορουμ αυτό.
Πόσες και πόσες φορές δε με έχει βοηθήσει κάποιος "φίλος" από δω μέσα!
Και το συγκινητικό της ιστορίας είναι αυτό που είπες φίλε DGeorge, ότι όλοι προσφέρουν τη βοήθεια τους από ευγένεια και καλή καρδιά, περιμένοντας μόνο ένα ευχαριστώ να ακούσουνε.
Που αλλού να βρεις κάτι τέτοιο στις μέρες μας που πληρώνουμε και τον αέρα που αναπνέουμε...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Δεκ 2009 12:29

nikpony έγραψε:.....Και το συγκινητικό της ιστορίας είναι αυτό που είπες φίλε DGeorge, ότι όλοι προσφέρουν τη βοήθεια τους από ευγένεια και καλή καρδιά......
Μπορεί να είναι-και είναι- συγκινητικό, αλλά η ατάκα μου είναι κλεμμένη -όπως έγραψα-. Ανήκει στον GeoStuff, ένα από τα παλληκαρόπουλα (Mod) που βαστούν όρθιο και σε άψογη λειτουργία αυτόν το χώρο.
Αυτό το γράφω για την τάξη των πραγμάτων... :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

nikpony

Δημοσίευση από nikpony » 15 Δεκ 2009 19:56

Μ'αυτά και μ'αυτά εμένα οι γραμμές από το στυλό παραμένουν στην οθόνη μου και αυτό που μου στειλες φίλε ψιλοκολώνω να το κάνω.Κάτι να βάλω ξύδι και νερό έλεγε και κάτι τέτοια...

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 15 Δεκ 2009 20:49

Βάλε λίγο ξύδι στο Απεσταγμένο νεράκι που καθαρίζεις τον υπολογιστή (το ίδιο που βάζεις στο ατμοσίδερο και στη μπαταρία του αυτοοκινήτου)
Το ξύδι δεν περιέχει επιίνδυνα χημικά, και δεν θα το βάλεις αδιάλυτο.
Αλλα βάλε λιγώτερο από τη μισή προτεινόμενη αναλογία (1 ξύδι και 3 νερό μέγιστο, αν είναι το 'νερουλιασμένο' κύδι του εμπορίου, ή 1 ξύδι και 5 νερό αν είναι καλό δυνατό σπιτικό ξύδι.

Εδω δεν φοβάσαι το νερό της βρύσης.. αν ηξερες τι έχει μέσα δεν θα το αφηνες ποτέ κοντά στην οθόνη..

πριν την ανακάλυψη των χημικών απορυπαντικών τα τζάμια με ξύδι τα καθαρίζαμε... και λάμπανε!
απλά ήθελε περισσότερα περάσματα..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

nikpony

Δημοσίευση από nikpony » 18 Δεκ 2009 15:10

Είμαι έτοιμος να φτιάξω αυτό το βότανο!
Αλλά τι ποσότητες να βάλω;Έχω ξύδι του εμπορίου και μου λες να ρίξω μία ξύδι και 3 νερό,αλλά τι;Κουταλιές;Ούτε στο link που μου δώσατε γράφει με τι ακριβώς θα το υπολογίσω.

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως και σένα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Δεκ 2009 16:20

:D :D :D :D Η αναλογία 1/3 είναι σταθερή :wink: Από σένα εξαρτάται αν θα είναι 1κιλό ξύδι / 3κιλά νερό, ή 1γαλόνι ξύδι / 3γαλόνια νερό.
Φαντάζομαι, ότι για μια οθόνη, με 1ποτήρι /3ποτήρια θα είσαι εντάξει. :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης