Κοστολόγηση γραφιστικής δουλειάς

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
kapoios1

Δημοσίευση από kapoios1 » 06 Ιαν 2008 17:38

Επειδή είμαι νέος στο χώρο της γραφιστικής και επρόκειτο να αναλάβω κάποιες δουλειές μόνος μου, θέλω να μάθω με πιο τρόπο κοστολογούμε τις δουλειές μας π.χ. στήσιμο εφημερίδας, περιοδικού κτλ. Tί εικονομικές απαιτήσεις πρέπει να έχουμε??

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 07 Ιαν 2008 21:22

Για δώσε λίγο περισσότερες λεπτομέρειες ως προς το θέμα...

Κατ' αρχήν, εφόσον είναι δικές σου δημιουργίες, θα πρέπει να μάθεις να αξιολογείς τον εαυτό σου καταλλήλως, βάσει των δικών σου δυνατοτήτων στην γραφιστική...

Επίσης, ρόλο παίζει και ο σκοπός της χρήσης της δημιουργίας σου από τον "αγοραστή". Προσωπική (στο PC του) ή εμπορική (δημοσίευση σε site, blog, photocopies κ.λ.π.).

Πάντως, άμα θες, κάνε upload ορισμένες δημιουργίες σου, έτσι ώστε να αξιολογηθούν και από τα μέλη του forum... Το καλύτερο όμως, κατά τη γνώμη μου, πιστεύω πως είναι αυτό που ανέφερα στην αρχή. Να αξιολογείς τις δημιουργίες σου βάσει των δικών σου δυνατοτήτων και όχι συγκρίνοντάς τα π.χ. με επαγγελματικές δημιουργίες που έχεις δει. (για παράδειγμα, εάν ασχολείσαι με Photoshop, δεν θα συγκριθείς και με τους γραφίστες της Adobe ή με κάποιους ερασιτέχνες/επαγγελματίες φωτογράφους, αλλά με απλούς χρήστες του επιπέδου στο οποίο ανήκεις, προσπαθώντας με κάθε δημιουργία σου να ανέβεις επίπεδο).

Αυτά πιστεύω εγώ... Δεν γνωρίζω και την ηλικία σου, επειδή δεν την έβαλες στο profile... Είσαι νέος στο "επάγγελμα" ή έχεις ξανασχοληθεί...;;

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης