e-shop σε εγκαταλειψη...

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
JargonTech

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από JargonTech » 08 Ιαν 2008 13:04

Καλημερα!!!
Χαιρομαι πολυ που σας βρηκα γιατι ξεστραβωθηκα τοσες μερες να διαβαζω σελιδες στα αγγλικα... Εδω καταλαβα πολλα πραγματα κ βρηκα χρησιμες σελιδες να διαβασω...
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας για να κανω μια αρχη κ να καταλαβω καποια πραγματα γιατι ειμαι εντελως ασχετη.
Εχω μεινει με ενα e-shop στα χερια κ δεν ξερω τι να κανω..
Τι πρεπει να κανω?? Απο που να αρχισω..?? Πρεπει να μαθω web design κ να ξαναφτιαξω το site απο την αρχη?? Μπορω να κρατησω αυτο οπως εχει με ενα τροπο κ να συνεχισω να δουλευω πανω εκει..?? Το μονο που εχω ειναι οι κωδικοι για το cpanel κ oscommerce. Τιποτα αλλο.
Κατεβασα ενα προγραμμα αρχικα της blue voda. Ηταν ευκολο κ εφτιαξα μια σελιδα κανονικη. Καταλαβα πως λειτουργει ενα site. Μετα ανακαλυψα πως υπαρχουν ετοιμα templates με oscommerce επανω. (ειναι χρησιμα αυτα?) Επισης εφτιαξα κ μια σελιδα κειμενου με html κωδικα για να κατανοησω πως λειτουργει ολο αυτο.
Δεν ξερω τι να κανω... κ απο που να αρχισω...
Ποια ειναι η καλυτερη λυση..?? Που να προσανατολιστω??
Σας ευχαριστω!!

eBoxNet
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από eBoxNet » 08 Ιαν 2008 14:12

Kalhspera ego prosopika tha sou protina an exeis egkatestimeno to oscommerce na egkatastiseis to sts module me to opio mporeis na xrisimopoieies html templates gia to oscommerce kai na vreis ena oreo free template (pou tha to alakseis kai ligo an thes) gia na to peraseis pano sto oscommerce.

de tha xriasteis idieteres gnoseis gia ola ayta.
an xriazese alh voitheia dieykrinisi edo eimaste.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιαν 2008 16:09

Έτσι έτσι στο τσάκα τσούκα. Μην ασχοληθείς πολύ. Βάλε ένα module στο oscommerce πάρε και ένα έτοιμο template και τσουπ, να το το eshop σε 1 ωρίτσα. Εγώ θα σου πρότεινα και free hosting και free domain. Γιατί να πληρώνεις κάτι που υπάρχει και δωρεάν; Σάμπως θα βγάλεις λεφτά από αυτό;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

eBoxNet
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από eBoxNet » 08 Ιαν 2008 16:55

Me pareksigises den ithela na po na asxolithei mono mia ortisa,apla ithela na po pos mporei na kanei mia arxh na dei to olo thema kai siga siga na to ftasei sto simio pou thelei.Na prosthesei ki alla modules kai na kanei kai ta dika ths mods an exei th dinatothta.

Se kamia periptosh den enoousa oute pos mporei na exei etoimo ena sosto kai kalo eshop se mia ora alla ki oute oti prepei na asxolithei mono mia ora.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιαν 2008 17:09

Μην αγχώνεστε, ότι πληρώνεις παίρνεις. Και στα free. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

eBoxNet
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από eBoxNet » 08 Ιαν 2008 17:12

Nai,fysika.

JargonTech

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από JargonTech » 08 Ιαν 2008 18:00

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...!! Μου φανηκαν λιγο κινεζικες γιατι δεν εχω ιδεα...
Τι ειναι το sts module? Τι θα κανω εκει? Θα κατεβασω το site (πως?) ή θα φτιαξω νεο? Θα φτιαξω πινακες ? Κ τι σημαινει αφου εχεις τον oscommerce?
Μην απελπιστειτε.... μαθαινω γρηγορα...! :P

eBoxNet
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από eBoxNet » 08 Ιαν 2008 18:51

To erotima einai thes na ftiakseis neo h na "alakseis" to idi iparxon?
Mipos na "edines" to project se kapion na sou to ilipoihsh?h Mipos na milouses me ayton pou to eftiakse?

JargonTech

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από JargonTech » 08 Ιαν 2008 19:39

χμ... με αυτον που το εφτιαξε δεν γινεται να μιλησουμε...
Αυτη τη στιγμη το eshop δουλευει κανονικα κ εχει κ καποιες παραγγελιες.. Ειναι απο τα πιο καλοστημενα στο ειδος του κ λειτουργικα δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα...
Δεν με νοιαζει να αλλαξω κατι.. κ δεν εχω σχεδια διαφορετικου design στο μυαλο μου. Με νοιαζει ομως να δουλεψω.. Τι πρεπει να κανω (οσο πιο ευκολα, γρηγορα κ λειτουργικα) για να συνεχισω κ να δουλεψω το eshop? Γινεται ετσι οπως ειναι ηδη στημενο να το δουλεψω ή πρεπει να το ξαναφτιαξω..?? Αυτη τη στιγμη δηλαδη αυτο που θα θελω ειναι να μπαινουν τα νεα προϊόντα με φωτο κ pop up παραθυρα κ που κ που κανενα κειμενο ή εκπτωσεις, αναλογα την περιοδο.
Δεν ξερω τι να κανω ομως για ολο αυτο, ουτε απο που να αρχισω. Για αυτο ρωταω μηπως πρεπει να το ξαναφτιαξω. Μακαρι να μην χρειαστει ολο αυτο k να υποαρχει λυση πιο ευκολη.
Πιστευεις πως μονη μου δεν θα τα καταφερω...?? Μηπως να κανω μερικα μαθηματα..??

eBoxNet
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από eBoxNet » 08 Ιαν 2008 19:52

A sorry tora katalava akrivos ti theleis na kaneis theleis apla na matheis na to "leitourgeis"
Ara to mono pou xriazese einai kapion na sou diksei pos na to doulepseis.

(dose ki ena url an thes na to doume ki emeis.)

JargonTech

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από JargonTech » 08 Ιαν 2008 19:58

ναι... εκτος απο τα βασικα (αποθηκη, παραγγελιες κλπ...), υπηρχαν κ αυτα που εκανε ο web designer. Εβαζε φωτο προΊόντων, εφτιαχνε τα po up κ εκανε καποιες αλλαγες στις ειδικες περιοδους... Αυτο...
Αυτα που εκανε ο web designer θελω να μαθω.
Δηλαδη να βρω καποιον να μου δειξει πιστευεις...??
Δεν χρειαζεται να εχω κ εγω καποια αρχεια για να τα δουλευω..??
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.. (ολους!)

eBoxNet
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από eBoxNet » 08 Ιαν 2008 20:00

ola ta arxeia pou xriazese yparxoun mesa sto webserver pou einai egkatestimeno to eshop sou.apo kei kai pera logika tha iparxoun kai kapies olnline formes gia na kaneis ayta pou thes sto backoffice tou.

fantazome exeis kodikous gia to hosting account sou klp.

JargonTech

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από JargonTech » 08 Ιαν 2008 20:04

εχω τον κωδικο για το cpanel, το oscommerce κ τους κωδικους για τα webmail. Τιποτα αλλο...
ελπιζω καπου εκει να βρισκονται αυτα που λες...

eBoxNet
Επικοινωνία:

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από eBoxNet » 08 Ιαν 2008 20:07

afou ontos einai vasismeno sto oscommerce de xriazese tpt alo pera apo ayta pou exeis.mporeis na ta kaneis ola monh sou an sou diksei kapios ton tropo einai arketa eykolo kai de thelei idieteres gnoseis.

JargonTech

e-shop σε εγκαταλειψη...

Δημοσίευση από JargonTech » 08 Ιαν 2008 20:09

σου στειλα με προσωπικο μηνυμα το site για να μην θεωρηθει διαφημιση....
Αυτο που καταλαβα λοιπον ειναι οτι πρεπει να βρω καποιον να μου δειξει κ δεν χρειαζεται να μαθω web design για να το δουλεψω... (!!!!!!!!)
Ευχαριστω κ παλι λοιπον!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες