μαθήματα 3Ds max..που??

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
emily

μαθήματα 3Ds max..που??

Δημοσίευση από emily » 08 Ιαν 2008 19:52

Λοιπόν....θέλω να ασχοληθώ με το 3Ds max και θα ήθελα μια βοήθεια όσον αφορά την επιλογή σχολής...ξέρω οτι οι περισσότεροι εδώ (για ποιόν χτυπά η καμπανα??) πιστεύετε και υποστηρίζετε με πάθος οτι μπορείς να φτάσεις μόνος σου σε ενα πολύ καλο επίπεδο και πραγματικά RESPECT σε όσους το χουν καταφέρει όμως ξέρω οτι αυτό θέλει πολύ χρόνο και δεν τον διαθέτω. Θα προτιμούσα λοιπόν να παρώ τις βάσεις κάνοντας κάποια μαθήματα και μετά να το εξελίξω μόνη μου...αυτα για να μην αρχισετε να βαρατε...και περνάω στο παρασύνθημα. Είχα διαβασει στο forum για την ixor3D αλλα οι τύποι ζητανέ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά φράγκα...οπότε την έψαξα στην akto οπου τα πράγματα ειναι πολυ πιο λογικα...any advice or suggestions???
thanks!!! :D

Frruger

μαθήματα 3Ds max..που??

Δημοσίευση από Frruger » 08 Ιαν 2008 23:30

Απέφευγε οτιδήποτε είναι ΙΕΚ διότι το πρόγραμμα είναι ελεγχόμενο από το κράτος και όχι από τη σχολή
(άθλιο γενικά το πρόγραμμα του κράτους αυτοί που το έβγαλαν δεν είχαν καμιά επαφή με το αντικείμενο, δίδασκα Max στην Ωμέγα πέντε χρονιά και το έφαγα στη μάπα).
Ο ΑΚΤΟ κρατά ένα επίπεδο .
Για τις υπόλοιπες δεν έχω άποψη.
Ζητά να δεις δουλειά μαθητών κοιτά και το πρόγραμμα των μαθημάτων (είναι καλό να περιλαμβάνει μαθήματα κλασικής τέχνης όπως σχέδιο άλλα και μαθήματα όπως φωτογραφία γραφιστική και σκηνοθεσία)
επίσης ρωτά πόσους μαθητές αφήσαν στην ιδία τάξη (ενδεικτικό εμπορευματοποίησης)

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

μαθήματα 3Ds max..που??

Δημοσίευση από NikoSokiN » 09 Ιαν 2008 01:48

Μεταλάσσομαι απο κουραστικός σε _α_α_ας, αλλά θα επαναλάβω τα πιστεύω μου....

Πάνω απ'όλα μετράει η ΔΙΑΘΕΣΗ και η όρεξη που έχεις για να ασχοληθείς με ένα αντικείμενο...Ξεκίνησα το max αφού πήρα το πτυχίο μου, το συνέχισα όσο ήμουν στο στρατό και τώρα (μια μέρα πολίτης πλέον) με έργα σε Πάτρα,Σέρρες, Θεσ/νίκη, Γρεβενά και (μάλλον) Καβάλα, συνεχίζω...Σημειωτέον ότι κανένα απο τα παραπάνω δεν έχει σχέση με 3d-αρχιτεκτονικές μελέτες είναι....

Το 3d το αντιμετωπίζω σαν μέσο έκφρασης και αυτό είναι το μόνο κίνητρο μου, γι' αυτό ΠΟΤΕ δε λέω ότι ξέρω...γιατί πάντα θα μαθαίνω...γι'αυτό και ντύνω τον ελεύθερο χρόνο μου με 3d, γι'αυτό ίσως και κάνω τον έξυπνο και οι φίλοι με φωνάζουν ψυχάκια....εγώ απλά αγαπώ κάποια πράγματα, τα ορίζω ως σημαντικότερα στη ζωή μου σε σχέση με κάποια άλλα που (κάποιοι πιστεύουν ότι) στερούμαι και προσπαθώ να προχωράω....

Προς τι όλη αυτή η πάρλα??? Για να σε προκαλέσω καλή μου emily να κάνεις το ενδόραμα σου και να διαπιστώσεις πόσο πολύ και γιατί θέλεις να επεκτείνεις τους ορίζοντες σου πάνω σε ένα αντικείμενο....

Γνώμη μου είναι πως αν διαθέτεις την "τρέλα" όσων ανταλλασσουμε απόψεις εδω μέσα (και σε ανάλογα forums) μπορείς με κάθε μέσο να φτάσεις σε ένα επίπεδο που θέλεις, είτε φροντιστήριο, είτε μόνη σου....αν το βλέπεις μόνο επαγγελματικά/οφελιμιστικά, δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι διεκδικείς κάτι παραπάνω απο μια τρύπα στο νερό....

Και πριν με αρχίσεις στα καντήλια (πράγμα που ήδη έγινε σε ανάλογο post), θα ήθελα απλά να αναλογιστείς ότι ακούς τη γνώμη ενός αγνώστου Νίκου που κρύβεται πίσω απο μια μάσκα αεριων (αυτό είναι το avatar μου)....λάβε την υπόψη, ή απλώς τοποθέτησε τα γράμματα που λείπουν στις πάυλες στην πρώτη πρόταση....

θα χαρώ πολύ αν βοήθησα, είχα την καλύτερη διάθεση emily (έστω και αν είμαι εκτός θέματος)
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

indesign13

μαθήματα 3Ds max..που??

Δημοσίευση από indesign13 » 09 Ιαν 2008 11:34

Γεια σου emily, επειδή και εγώ πριν πολύ καιρό ήμουν στην ίδια θέση με εσένα, και το είχα ψάξει, τελικά πήγα στο φροντιστήριο του cadseminars.gr , είναι πολύ καλό και έμεινα ευχαριστημένη. Τώρα δουλεύω το πρόγραμμα πολύ άνετα.

Άβαταρ μέλους
hello kitty

μαθήματα 3Ds max..που??

Δημοσίευση από hello kitty » 12 Φεβ 2008 13:32

Το φροντιστηριο λεγεται Computer Start, είναι Μιχαλακοπουλου 58, τηλ.2107299902.
Είναι 100 ώρες μαθημάτων=700 ευρώ.Το καλο είναι οτι κανονίζεις εσύ τις ώρες και τις μέρες των μαθημάτων,αν πάρεις τηλ θα στα πουνε και πιο αναλυτικα.
Πήγε εκει μια φίλη μου και έμεινε πολυ ευχαριστημένη και ξεκινάω και εγώ σήμερα μαθήματα εκεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες