Firewall στη βάση

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
css03027

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από css03027 » 09 Ιαν 2008 16:47

Έχω φτιάξει ένα site με joomla και θέλω να βάλω firewall στην βάση δεδομένων που έχω για τις εγγραφές των χρηστών στη σελίδα.Γίνεται αυτό που θέλω να κάνω κα ιαν ναι πώς?
Ευχαριστώ

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από id12586 » 09 Ιαν 2008 17:08

Τι firewall εννοείς?

Βασικά, να το παρουμε διαφορετικά.

Τι θές να αποτρέψεις?
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιαν 2008 17:19

Μάλλον να κρυπτογραφήσει κάποια δεδομένα θέλει...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

css03027

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από css03027 » 09 Ιαν 2008 22:27

Η βάση εχει προσωπικά στοιχεία των χρηστών κ πρεπει να είναι ασφαλής.Πωσ γίνεται να την την κάνω όσο πιο ασφαλη γίνεται?

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από cherouvim » 09 Ιαν 2008 22:57

1) Με το να κόψεις το remote access. Δηλαδή κάνε τη βάση να δέχεται connections μόνο από localhost.

2) Ο database user που συνδέεται στην βάση με την εφαρμογή σου πρέπει να έχει minimum privileges. Πχ αφέρεσε του δικαιώματα για truncate, alter, grant κτλ Αν το επιτρέπει η εφαρμογή σου αφαίρεσε του και το delete

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από soteres2002 » 10 Ιαν 2008 13:10

++
3) metetrepse se blobs ta paidia pou thes na prostatepseis kai kriptografise meso tis efarmogis sou kai me kapoio algorithmo kriptografisis ta iparxonta dedomena kai auta pou tha vazeis sto mellon.
4) an exeis diaforetikous hosts kai den trexeis ola ta services se enan server, klise opoiadopote alla ports i toulaxiston periorise ta na akoune mono sto loopback interface. An einai separate host se network, apo to firewall orise na dexetai connections mono apo tis IP pou exeis tous database clients, px me iptables sto Linux (analogos to OS). Kai pali stin periptosi tou network, kalo einai na exeis enan proxy (px squid i analogo) server me load balancer i xoris (an exeis mono enan eksipiretiti) kai enan i perissoterous database servers diesparmenous sto diktio (analoga me tis anagkes tis efarmogis sou).
5) apo apopsi fisikis asfalias, tha prepei na vreis kapoio xoro o opoios einai oso pio asfalis ginetai. An exeis poli evesthita dedomena opos arithmous pistotikon karton, frontise na exeis prosbasi ston server esi i kapio allo empisto atomo. an exeis poli simantika dedomena kai kapoios to gnorizei, einai poli pithano na dokimasei na ta ipoklepsi me fisiki epaphi (px usb sticks, ksilonei disko ktl).
6) prospathise na prosthesis SSL sta diafora services (eidika se HTTP server). Kane to idio kai gia allous servers, oi perissoteroi pou einai gnostoi kai tous xrisimopoioun polloi to ipostirizoun (opos kai alles leitourgies gia kriptografisi kanaliou epikoinonias).

Episis, an exeis euaisthita dedomena opos CC numbers sevesai tous xristes kai thes autoi na se empisteuontai enoeitai pos tha prepei na min ta apothikebeis se koinoxristous servers (shared hosting ktl). frontise na vreis enan dedicated server, px diko sou, ton opoion tha frontiseis na diatireis kata to dinaton asfali. An ta kaneis ola se enan server, frontise kai pali na eisai mesa se auta.

gnomi mou einai oti an thes na kaneis kati sobaro (xoris na se thigo), den tha eprepe na to kaneis me joomla eite me alles etoimes open source platformes gia pollous sobarous logous. Katse grapse kati diko sou gia o,ti xreiazesai kai min xrisimopoieis etoimatzidika code bases pou isos den ta gnorizeis kan kai pou mallon tha iparxoun bugs kai pragmata ta opoia den xreiazesai. telos, pistebo pos "sobaroi" xristes den tha empisteutoun kapoion pou ipostirizei tis ipiresies tou me tetoiou eidous liseis. Akomi, an thes na diatireis akros aporites plirofories kai den thes na beis filaki i na katalikseis allou ( :-) ), prepei na organoseis, na diatiriseis kai na epoptebeis tin kinisi sta/sto sistima/ta sou me atoma pou einai eidikoi se asfalia ipologiston kai oxi hobistes.

Fisika, an prokeitai gia onomata kai epitheta, min anisixeis afoi oi perissoteroi dinoun pseudi stixeia (opote den anisixoun kai autoi...)

PS: Lol, Nomizo pos se epiasa css~~~~! eisai sto CS ton pan. ioanninon? (Eisai sigkekrimena o K. G.? :-) :-) ).

css03027

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από css03027 » 10 Ιαν 2008 14:14

ναι με επιασες,αυτος ειμαι,μπορεις επισησ να μου πεισ πωσ θα μεταφέρω το site που έκανα με joomla και έχω στο pc μου σε άλλο pc? προφανως δεν αρκεί μια αντιγραφή του φακέλου που έχω στον server μου στον server που έχω στο αλλο pc ε?

css03027

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από css03027 » 10 Ιαν 2008 14:20

Για ασκηση για την σχολη τα θέλω,τοπικα το έχω και θα το έχω το site,δε θα ανέβει ποτε
Σ'ευχαριστώ παντωσ

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από soteres2002 » 10 Ιαν 2008 14:22

kane copy paste to www root sto neo PC kai metefere tin database episis, ftiakse xristi stin nea database. an exeis http server kai database server auta prepei na kaneis pano kato. O kathigitis apaitei kriptografisi dedomenon, i esi ekanes to lathos na to valeis san feature stin perigrafi tis efarmogis kai tora den allazei??? Episis epitrepei joomla(=etoimo)?. den nomizo...

css03027

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από css03027 » 10 Ιαν 2008 17:43

Den prepei ston upologisth pou tha to bazw na exw egkatesthmenh Joomla?? den ekana kruptografish,oute tou exw pei pws tha to balw alla apaitei asfaleia ths bashs dedomenwn logo twn proswpikwn stoixeiwn pou theoritika tha exei

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Firewall στη βάση

Δημοσίευση από soteres2002 » 10 Ιαν 2008 19:02

css03027 έγραψε:Den prepei ston upologisth pou tha to bazw na exw egkatesthmenh Joomla?? den ekana kruptografish,oute tou exw pei pws tha to balw alla apaitei asfaleia ths bashs dedomenwn logo twn proswpikwn stoixeiwn pou theoritika tha exei
otan prin sou eipa na pareis ta arxeia (PHP scripts. javascript ktl) apo to www root sto opoio idi douleveis ennoousa na kaneis copy to tree tou Joomla mesa sto root www directory tou webserver sou sto allo PC. Kai apo oso fantazomai prepei na tiriseis tin idia ierarxia sto root www directory sto allo PC, giati to Joomla krataei kapoia prokathorismena paths. An allaksoune pithanotata kati den tha doulevei sosta.

btw, ap oti katalava prepei na perigrapseis kapoia basika pragmata gia to pos i basi einai (theoritika) asfalis. An prosthesis kai dinatotita kriptografisis stin idia tin efarmogi, tha eisai fisika akoma kalitera (afou akougetai protoporiako :hammer: ), mias kai den didaskontai tetoia themata se PHP i alli texnologia.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης