Πριν το σπάσω... κολλήματα ...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Antithetos

Δημοσίευση από Antithetos » 12 Απρ 2003 04:57

Εδώ και κάποιο διάστημα το PC μου, παρουσιάζει το εξής. Όταν ανοίξω πάνω από 5-6(ξεχωριστά) iexplorer windows, κολλάει η μηχανή και δεν αποκρίνεται σε τίποτε. Ctl+alt+del, Esc, Δεξι-αριστερό κλικ, ΤΙΠΟΤΑ. Μόνο το ποντίκι κινείται. Μπορώ μόνο restart με reset-button. Πίστευα πως κολλάει όλο το σύστημα. Αλλα χθές πρόσεξα πως έχοντας συνδεμένο (οικιακό LAN) το laptop που πέρνει net από το προβληματικό PC, ενώ στo άνοιγμα του 5ου ιexplorer κόλλησε το PC, ο laptop, συνέχισε να έχει κανονικά net. Κατέβαζε, ανέβαζε, χωρίς πρόβλημα. Άρα, το desktop PC δεν ήταν κολλημένο πλήρως, αλλά προφανώς μόνο ο iexplorer (ετσι λέω εγώ τώρα...) Επειδή είναι πολύ σπαστικό, καλά καθούμενα να κολλαει και καμια φορά σε κρίσιμο σημείο....έχει κανένας να προτείνει τίποτα? Η να πάω για format (που θα με τσακίσει βέβαια, γιατί έχω πολύ πράμα στον σκληρό... Έχω winxp pro, P4-2. 4Ghz, 512mb, 80G hd, Geforce4-4200 :roll:

Άβαταρ μέλους
lacoste
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lacoste » 12 Απρ 2003 07:53

Είχα καί εγώ τό ιδιο πρόβλημα καί τελικά αλλαξα explorer και ησύχασα :D Tώρα χρησιμοποιω Fast Browser Pro καί δέν εχω κανένα πρόβλημα.Μπορεις νά τόν βρείς στήν παρακάτω διεύθυνση:
http://www.fastbrowser.net/

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 12 Απρ 2003 08:24

format c:

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 12 Απρ 2003 12:18

μήπως "τρέχεις" και άλλα προγράμματα που χρησιμοποιούν την σύνδεση στο συγκεκριμένο PC?
Στο λέω αυτό γιατί παλιότερα είχα και εγώ τα ίδια προβλήματα και διαπίστωσα ότι έφταιγε ένα προγραμματάκι που χρησιμοποιούσε την σύνδεση. :P
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Antithetos

Δημοσίευση από Antithetos » 12 Απρ 2003 19:58

o Fast Browser opos kai o Opera, klp... nomizo parakamptei to provlima kai den to lynei. Diladi, to vlepo san na mou xalaei to amaxi kai agorazo apla allo... (oxi oti tha me xalage.. :lol: ). Tha me endiefere omos na lyso to provlima ap to na lakiso se allous browsers :D -To format C, to eixa yp opsin gia teleytaia lysi kai elega mipos kai glitoso ti vdomada, giati toso tha xreiasto gia na xanafero to systima ekei pou einai. -Menei na do tin periptosi pou kapoio allo programma prospathei na kanei use to net kai etsi blokarei... Mipos xerei kapoios na mou pei me poio ergaleio, sta XP, boro na do poia programmata kanoun xrisi tou net, i prospathoun na kanoun..? Mipos vro akri etsi re gamoto.. -Kathe voitheia eyprosdekti, i kamia nea idea... Yparxei, lete, periptosi na mou tin exei pesei kanenas hackeras kai na mou exose tipote sto mixanima? -Eyxaristo poly ta paidia pou idi dosane faia ousia, kai se osous akoma goustaroun na dosoun..

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 12 Απρ 2003 20:42

Μία ερώτηση που θα έπρεπε να κάνεις είναι:
Τι αλλαγές έκανα πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα ? εγκατέστησα κανένα καινούργιο πρόγραμμα ? έβαλα κάποιο νέο harware ? κατέβασα κάτι από το Internet ?
Ίσως έτσι να βρεις την απάντηση στο πρόβλημα σου
:)

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 13 Απρ 2003 12:49

Exεις κανα firewall πανω??? η καποιο προγραμμα για Popup???
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Antithetos

Δημοσίευση από Antithetos » 14 Απρ 2003 21:23

Είχα το Mcaffee firewall, αλλά υποψιαζόμενος ότι αυτό μου την κάνει, το έβγαλα... Τα ίδια Παντελάκι μου, τα ίδια Παντελή μου... Αυτή τη στιγμή το μόνο που παίζει είναι το Anti-Virus. McAffee κι αυτό. Λες να?

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 14 Απρ 2003 23:55

δοκίμασε φίλε μου, ότι έχει σχέση με net βγάλτο. Μετά απο δοκιμές βάζε τα προγράμματα πίσω ένα-ένα με ενδιάμεσες δοκιμές
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panos78 » 14 Μάιος 2003 09:50

Και μια συμβουλή για το format!
Για να μην σε πέρνει μια εβδομάδα αλλά όχι περισσότερο από μισή ώρα να επαναφέρεις το σύστημά σου στην κατάσταση που θες σου προτείνω το ακόλουθο πρόγραμμα!
Drive Image 2002.
Δοκιμασμένο και από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω αρκετά αξιόπιστο!
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μάιος 2003 13:41

Gia mena allaxe Windows :P

xexexexexe

Bale Windows 2000 na isixaseis.

(O Den exo kolima me ta XP :P)

Apola ta OS pou akoune sto onoma Windows to mono me ta ligoetera provlimata (giati fisika exei kai ayto) einai ta Windows 2000 Professional.

Vaggelis100

Δημοσίευση από Vaggelis100 » 22 Αύγ 2003 08:46

Τα winxp έχουν μια επιλογή από το cd όταν βρούν ξανά τα windows αν θες να σβήσεις τον παλιό φάκελο windows και θα σου κάνει καινούριο. Εγώ το έκανα (βέβαια έγινε λίγο μπαρμπούτσαλα ο υπολογιστής μου με τους διαφορετικούς χρήστες και έπρεπε να ξαναεγκαταστήσω κάνα 2 προγράμματα).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης