Photoshop vs AutoCAD

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sterjos
Επικοινωνία:

Photoshop vs AutoCAD

Δημοσίευση από Sterjos » 11 Ιαν 2008 10:54

Τα παρακατω αφορουν οσους γνωριζουν AutoCAD, δηλαδη κυρίως [νομίζω..] μηχανικους...
Εψαξα προσφατα να βρω καποιο τρόπο να κανω εξπορτ σχεδια απο το AutoCAD σε αρχεια εικόνας...
Ενας απλός τρόπος ηταν το Print Screen, αλλα το καλυτερο αποτελεσμα που εβγαινε ηταν στα ορια του μεγεθους της αναλυσης της οθόνης, αρα σχεδον αχρηστο..
Επομενη αποπειρα export σε αρχειο .bmp, αλλα το αποτελεσμα ηταν ακριβως το ιδιο με το Print Screen...
Κατα τυχη μετα ανακαλυψα οτι το format .eps υπαρχει και στο ΑutoCAD και στο Photoshop, οπότε δοκίμασα κατι τετοιο, να σωσω απο το ΑutoCAD σε .eps και μετα να το ριξω στο PS και οντως δουλεψε με το εξης πλεονέκτημα: Οταν εισάγεις το αρχειο στο PS το αντιμετωπίζει κατα καποιο τρόπο σαν διανυσματικό αρχειο [vector] και οταν το ανοιγεις σου ζηταει αναλυση [width x height] και Resolution [δεν ξερω πως ακριβως μεταφράζεται..]...
To σημαντικο ειναι οτι μπορουμε να επιλέξουμε ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ διαστάσεις θελουμε χωρίς να χάσουμε το παραμικρο σε ποιοτητα.
Η διαφορα με τα raster αρχεια ειναι οτι οταν προσπαθεις να μεγεθύνεις μια εικόνα εχεις χασιμο σε ποιοτητα, οσο και να το επεξεργαστεις, οσο λιγο και να το μεγεθυνεις....
Ηθελα λοιπον να βελτιώσω το μεγεθος αυτης της εικόνας...
Εικόνα
...για να την χρησιμοποιησω καπου μεγαλυτερη..
Βρηκα μονο αυτο...
Εικόνα
..Το εβαλα στο AutoCAD και το ψηφιοποιησα και το αποτελεσμα ειναι αυτο...
Εικόνα
[αν καποιος εχει το AutoCAD και δυσκολεύεται με τις εντολες της ψηφιοποιησης θα το αναλυσω σε επομενο ποστ ή τοπικ...]
Αφαιροντας το raster εχουμε αυτο..
Εικόνα..
Τωρα αυτο το μοντελο μπορεις να το μεγεθυνεις οσο θες χωρις το εκνευριστικο πιξελίασμα....
Eνα export ειναι αυτο [δεν το εβαλα μεγαλυτερο για να μην ξεχειλωσει η σελιδα...]...
Εικόνα
Πολυ πιο καθαρο απο το αρχικο και επισης με δυνατοτητα να το μεγεθυνεις ΟΣΟ θες...
Ξερω οτι αυτο εχει συγκεκριμενες εφαρμογες, παρομοια με του παραδειγματος, αλλα ελπιζω καπου να φανει χρησιμο, οπως και γενικα η "συνεργασια" του PS με το AutoCAD...
8)

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Photoshop vs AutoCAD

Δημοσίευση από tsiger » 11 Ιαν 2008 17:48

To illustrator απο την εκδοση cs2 συμπεριλαμβανει το live trace το οποιο στο 90% κανει μετατροπη bitmap σε vector με απιστευτη ακριβεια.

Και το Corel Draw εχει το Corel Trace.

Και υπαρχει και ξεχωριστη εφαρμογη για αυτη τη δουλεια http://www.vextrasoft.com/

και φυσικα ο τροπος που μολις εδειξες :)

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Photoshop vs AutoCAD

Δημοσίευση από id12586 » 11 Ιαν 2008 17:54

Δεν ήξερα οτι μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο!

Guys πεστε μας όλους του τρόπους που γνωρίζετε. Είναι πολύ ωραίο θέμα! :clap:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Photoshop vs AutoCAD

Δημοσίευση από tsiger » 11 Ιαν 2008 18:01

Επισης να προσθεσω πως το παραπανω παραδειγμα του Sterjos δεν χρειαζεται καν την υπαρξη AutoCad μιας και μπορει να γινει πολυ ευκολα με το path tool του Photoshop. Φυσικα αν καποιος γνωριζει να το κανει στο AutoCad τοτε γιατι οχι :)

Nic And

Photoshop vs AutoCAD

Δημοσίευση από Nic And » 11 Ιαν 2008 19:15

Επισης να προσθεσω πως το παραπανω παραδειγμα του Sterjos δεν χρειαζεται καν την υπαρξη AutoCad μιας και μπορει να γινει πολυ ευκολα με το path tool του Photoshop. Φυσικα αν καποιος γνωριζει να το κανει στο AutoCad τοτε γιατι οχι
Συμφωνώ και εγώ εδώ
Βέβαια σε ένα CAD πρόγραμμα έχεις περισσότερα εργαλεία για να μπορέσεις να κάνεις καλύτερα και ίσως και γρηγορότερα την δουλειά σου

anstvam

Photoshop vs AutoCAD

Δημοσίευση από anstvam » 19 Απρ 2008 03:49

Ωπς, αυτό νομίζω με ενδιαφέρει κι εμένα!
Καταρχάς χαιρετώ την ομήγυρη και δηλώνω το σεβασμό μου και τα συγχαρητήρια για το forum. Πετάει!
Εν συνεχεία να δηλώσω σχετικά...άσχετος. Γι αυτό και δεν είμαι σίγουρος αν όντως postάρω(!!!) σε σωστό σημείο. Την κατανόησή σας.
Και ρωτώ: το να έχουμε μια εικόνα σε μορφή vector μας επιτρέπει να τη διαφοροποιούμε σε κλίμακα κατα βούληση χωρίς απώλεια στην ποιότητα, σωστά;
Εγώ, που θέλω να ενσωματώσω το συγκεκριμένο sticker τοίχου, για το χώρο αναμονής ενός φυσιοθεραπευτηρίου, αλλά στο site είναι πολύ μικρό, ενώ οι επιθυμητές διαστάσεις είναι σαφώς μεγαλύτερες, πως το καταφέρνω; H συγκεκριμένη jpeg μπορεί να μετατραπεί σε vector και να μεγαλώσει άφοβα;
Με απασχολεί πολύ και για άλλα textures και images που κατα καιρούς θέλω να ενσωματώσω, αλλά όπως καταλαβαίνετε...νηπιαγωγείο ακόμα...
Πρόσφατα απέκτησα ΑCAD 2007 και Photoμάγαζο 7.0, δωρεά από ένα φίλο, αλλά... μόλις αρχίζω να τα ανοίγω. Βοηθάει σ'αυτό που ψάχνω κανένα από τα δύο; Προς το παρόν δουλεύω στο Google SketchUp.
Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου το λύνατε αυτό το θεματάκι...
Χαιρετώ και καλώς σας βρήκα,
Αναστάσης
Συνημμένα
dentelle.jpg
dentelle.jpg (7.08 KiB) Προβλήθηκε 4492 φορές
we are all in the gutter, but some of us are looking at the chintz...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες