Απειλείται το ιδιωτικό απόρρητο στο Internet

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 13 Ιαν 2008 00:08

7/1/2008 11:59:17 πμ
Μία θετική πρωτιά στο Internet κατέλαβε η Ελλάδα το 2007 καθώς, σύμφωνα με την ετήσια έκθεση των οργανισμών Privacy International και Electronic Privacy Information Center, παρέχει την καλύτερη προστασία στα προσωπικά δεδομένα των πολιτών της.

Οπως επισημαίνεται στην έκθεση, η προστασία του ιδιωτικού απορρήτου στο Διαδίκτυο «επιδεινώθηκε» σημαντικά κατά τους τελευταίους 12 μήνες.

Ιδιαίτερη αίσθηση προκαλεί επίσης το γεγονός ότι οι συντάκτες της έκθεσης επισημαίνουν ότι το ιδιωτικό απόρρητο απειλείται σοβαρά στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ από τις προσπάθειες κυβερνήσεων και επιχειρήσεων να έχουν μεγαλύτερο έλεγχο στα προσωπικά στοιχεία που διακινούνται online.

Η Ελλάδα κατέλαβε την πρώτη θέση μεταξύ 47 χωρών, ενώ την πρώτη τριάδα συμπληρώνουν η Ρουμανία και ο Καναδάς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελλάδα αναγνωρίστηκε από τους συντάκτες της έκθεσης ως η μοναδική χώρα η οποία λαμβάνει «ικανοποιητικά μέτρα ασφαλείας κατά της κατάχρησης» των προσωπικών δεδομένων.

Οι χειρότεροι

Τις χειρότερες θέσεις στη λίστα κατέλαβαν η Μαλαισία, η Ρωσία και η Κίνα.

Οι συντάκτες της έρευνας τονίζουν επίσης την έκπληξή τους για το γεγονός ότι χώρες στις οποίες θα αναμενόταν περισσότερη ευαισθησία στην προστασία των προσωπικών δεδομένων, όπως η Γερμανία και ο Καναδάς, αρχίζουν να χαλαρώνουν τη στάση τους στον σεβασμό απέναντι στο ιδιωτικό απόρρητο των πολιτών.

Παράλληλα, εκφράζουν και τη δυσφορία τους για το γεγονός ότι οι ΗΠΑ και η Μεγάλη Βρετανία κατατάσσονται πλέον μεταξύ των χωρών όπου «οι πρακτικές επίβλεψης αγγίζουν τα όρια επιδημίας», όπως αναφέρουν σαρκαστικά. Σε αυτή τη «μαύρη λίστα» περιλαμβάνονται επίσης η Μαλαισία, η Ρωσία, η Κίνα, η Σιγκαπούρη, η Ταϊβάν και η Ταϊλάνδη.

Η τάση της «online» παρακολούθησης των πολιτών αποδίδεται σε δύο λόγους. Στους λόγους εθνικής ασφάλειας που επικαλούνται όλο και περισσότερες κυβερνήσεις και στην καταγραφή των δεδομένων για επιχειρηματικούς σκοπούς.

Privacy Ιnternational: «Επιδημία» οι online καταγραφές

Οι συντάκτες της έκθεσης εκφράζουν την ανησυχία τους ότι η κατάσταση κάθε άλλο παρά θα βελτιωθεί κατά το νέο έτος.

Παράλληλα επισημαίνουν μία σειρά μέτρων για την ευρύτερη παρακολούθηση των πολιτών, όπως οι νέες ταυτότητες σε πολλές χώρες και οι κάμερες παρακολούθησης.

Εκφράζουν ωστόσο την αισιοδοξία ότι ο πολιτικός αντίκτυπος παρόμοιων πρακτικών θα επιφέρει σημαντικές αντιδράσεις και θα έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία πιο «φιλικών» συστημάτων προς τους πολίτες.

Παναγιώτης Παπαϊωάννου
Πηγή: e-go.gr

http://new.e-go.gr/tech/article.asp?cat ... bid=706323
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 13 Ιαν 2008 14:38

Εκτός από τη θετική πρωτιά στην προστασία των προσωπικών μυστικών, η Ελλάδα κατέχει αρνητικές πρωτιές στη διαφθορά, την παραβατικότητα και την ανοχή στην αντικοινωνική συμπεριφορά. Και νομίζω ότι δε λείπουν οι σχέσεις αιτιότητας μεταξύ αυτών των θετικών και αρνητικών πρωτιών.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιαν 2008 14:41

σε μερικές περιπτώσεις το έχουν παρακάνει...
προσπαθώ να βρω ένα πακέτο που μου έστειλαν με UPS και δε μπορώ ποια να το βρω απλά λέγοντας το όνομά μου (μέχρι πέρσι γινόταν)... πρέπει να έχω το tracking # που δε μου το έχουν δώσει... Αυτή η υπερβολή με ταλαιπωρεί αφάνταστα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 13 Ιαν 2008 15:24

Γιαννη , θα δω μηπως μπορώ να βοηθήσω ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες