Αποκατάσταση χαλασμένου CDRW

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virusalos

Δημοσίευση από virusalos » 12 Απρ 2003 20:07

παίζοντας με τα partition τα έχασα όλα... μοναδική ελπίδα ένα Cdrw με κωδικούς, εργασίες μου και άλλα έγγραφα. Το θέμα είναι ότι μόνο μερικά έγγραφα από το cd ανοίγουν, ενώ σε άλλα το drive ψάχνει και δεν μπορεί να τα ανοίξει, με το ενδεχόμενο να κολλάει ο explorer .... οπότε βγάζω το cd, πατάω escape στη μπλε οθόνη και πάλι από την αρχή. Δοκίμασα να κάνω image το cd αλλά κολλάει και στη δημιουργία image. Υπάρχει λύση?

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 12 Απρ 2003 20:31

Μου έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις και μπορείς να κάνεις τα εξής:

1oν Να ρίξεις την ταχύτητα ανάγνωσης στο CD-ROM sto x2 με κάποιο tool εαν γίνεται, και μπορεί να διαβάσει το προβληματικό σημείο.
2ον Να διαβάσεις τo CD είτε σε DVD στα οποία ο μηχανισμός ανάγνωσης είναι μεγαλύτερης ακριβείας, είτε σε Recorder τα οποία έχουν ισχυρότερη δέσμη laser.
3ον Να αγοράσεις ένα ειδικό κιτ αποκατάστασης CD-DVD. Εγώ έχω δοκιμάσει ένα τέτοιο, με 2 υγρά και 4 ειδικά πανάκια σε χαλασμένο DVD και το διόρθωσε!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 12 Απρ 2003 20:36

μα καλά έκανες δοκιμές και αλλαγές στα partition σε δίσκο με δεδομένα και χωρίς να ξέρεις οτι έχεις καλό και ενημερωμένο back-up ?
Ημαρτον !!!
Η γνώση στους υπολογιστές δέν περιορίζεται μόνο στο on -off τους παιδιά πρίν κάνετε κάτι ρωτάτε!!!
κανείς μα κανείς δεν τα ξέρει όλα

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 13 Απρ 2003 02:35

An to cd einai leromeno i ligo gratsounismeno dokimase na to kathariseis me vamvaki kai oinopneuma..

Άβαταρ μέλους
virusalos

Δημοσίευση από virusalos » 13 Απρ 2003 02:53

μα καλά έκανες δοκιμές και αλλαγές στα partition σε δίσκο με δεδομένα και χωρίς να ξέρεις οτι έχεις καλό και ενημερωμένο back-up ?
exw dyo diskous, enan 60gb me to leitourgiko kai to data kai ena 4,3 . egkatesthsa to Partition Magic ston 60 kai h8ela na ry8misw ton 4,3. De fantazomouna oti enw eixa kanei allages mono ston 4,3 de 8a douleye oute o 60 gb...

Mhpws ftaiei oti eixa kai norton systemworks kai den epetrepsan allages sto partition kai egine mperdema ?

Epishs o diskos de ginotan dektos apo to Bios kai ebala ena allo programmataki thw etairias san upgrade tou Bios. mporei kai ekei na paixthke kati

Dokimasa se Dvd, kati parapanw eswsa!
Η γνώση στους υπολογιστές δέν περιορίζεται μόνο στο on -off τους παιδιά πρίν κάνετε κάτι ρωτάτε!!!
entaksei, mhn ta parales .... hksera tis epiptwseis alla oxi oti 8a peiraxtei kai o allos diskos!

Enigma, o diskos de fainetai xaragmenos. kati sa na exei eksas8enhsei to shma , an mporw na to pw praktika. alla arxeia ta diabazei kai alla oxi. pantws exw ygra, les na boh8soun ?

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 13 Απρ 2003 12:34

A! τώρα παρατήρησα καλά οτι είπες CD-RW!

Λοιπόν οι λύσεις που σας πρότεινα ισχύουν για CD, CD-R που έχουν κάποιες γρατζουνίτσες, είτε για κακοεκτυπωμένα CD από περιοδικά, και με αυτά που σας είπα έχω ξεπεράσει προβλήματα.

Για CD-RW μου έχει τύχει και εμένα αυτό που λες, όταν τα είχα αφήσει πολύ καιρό, μετά που πήγα να τα διαβάσω δεν διαβάζονταν.

Είναι γνωστό το πρόβλημα ότι κάποια CD-RW μπορεί να χάσουν τα Data τους.

Στην περίπτωση αυτή τα υγρά δεν κάνουν τίποτα, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις το κόλπο που σου είπα είτε ρίχνοντας την ταχύτητα ανάγνωσης, είτε με DVD ή Recorder.
Σε μερικά πάντως δεν γίνεται τίποτα, και δυστυχώς πάνε για νέο format.

Μία ακόμη λύση που έχει εξακριβωθεί σε κάποιες περιπτώσεις, είναι να δοκιμάσεις να διαβάσεις το CD στο Recorder που γράφτηκε.

Πολλά προβλήματα ανάγνωσης σε CD-RW έχουν σχέση με το Quick Format που τους κάνουμε!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
virusalos

Δημοσίευση από virusalos » 14 Απρ 2003 01:27

Ευχαριστώ Enigma για το χρόνο που αφιέρωσες στο post μου. Πάντως αν είναι έτσι... καλύτερα να μην ξαναχρησιμοποιήσω cdrw!Αν είναι με τον καιρό να σβήνονται δεδομένα...

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 14 Απρ 2003 02:11

Εγώ τα έχω παρατήσει εδώ και καιρό ...
Δεν άντεχα να κάνω Full Format συνέχεια... (εχω x4 στο rewrite)...

Τώρα ότι θέλω τα κρατάω σε 2 BackUps σε διαφορετικούς δίσκους μέχρι να μαζευτούν γύρω στα 700 Mb και να τα γράψω σε CD.

Δεν ξέρω εάν έφταιγε το Norton, γιατί εγώ την είχα πατήσει με τον Norton πολύ παλιά, στις πρώτες του εκδόσεις, και απο τότε δεν ξανάβαλα τίποτα!!! :)
To Norton Ghost είναι το μόνο που ακούω πάντα καλά!!! :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
virusalos

Δημοσίευση από virusalos » 27 Απρ 2003 12:35

Eixa kapoia cdrw pou ta eixa formarei me to grhgoro tropo. Enw to Pextor pou ta formara ta deixnei adeia, ena palio kalo Hitachi 24x ta diabazei kanonika! etsi brhka arketa apo ta dedomena mou....

Symperasma: einai arketa eukolo na anakthseis ta dedomena apo ena grhgora fromarismeno cdrw.... eidika ama exeis eyais8hta dedomena kalytera na to kais to cd me anapthra .... grrrr

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 28 Απρ 2003 02:09

Δείτε το IsoBuster:
http://www.smart-projects.net/

Καθώς και αυτό το τεστ:
http://www.ibo-business.com/ibo-cd-recovery-report.htm
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”