Σύνθεση καινούριου υπολογιστή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Hollowman

Δημοσίευση από Hollowman » 14 Ιαν 2008 16:26

Καλησπέρα σε όλους.Φτιαχνω το pc σε ενα φίλο,ο οποιος παραγγειλε το βασικο εξοπλισμο απο το e-shop και εννοω case,MB,graphics card,cpu,hd εκτός απο κάρτα ήχου και dvd.το e-shop λοιπον συνδεσε ολα τησ παραγγελιας και μου εμεινε εμενα το dvd και η ηχου που ηταν σε προηγούμενο pc του παιδιού και δούλευαν κανονικα.μου βγαζει ομως μηνυμα στην αρχή reboot and select proper reboot or insert boot media in selected boot device an press any key και δοκιμαζω τα τισ επιλογες master slave Και στον σκηρο και στο dvd και δεν εχω καποιο αποτελεσμα!ξερει κανει τι να κανω??
Ευχαριστώώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Ιαν 2008 14:34

Πριν από το μήνυμα, στις οθόνες εισαγωγής, μετά την εμφάνιση της RAM, εκεί που -λογικά- εμφανίζεται ο σκληρός δίσκος, εμφανίζεται το dvd; Μ'άλλα λόγια, η ΜΒ (ή το BIOS) έχει "δει" το dvd σου; (Να μην αρχίσουμε τις βασικές ερωτήσεις αν παίρνει ρεύμα, αν είναι σωστά συνδεδεμένο κλπ κλπ). Μια επίσης καλή ιδέα είναι να ελέγξεις το jumper-άκι (master-slave-cable select) πάνω στο ίδιο το dvd! Η θέση που είχε στο παλιό pc το dvd μπορεί να είναι διαφορετική από αυτήν τώρα (π.χ. να ήταν slave πάνω σε κάποιο σκληρό, και τώρα να είναι μόνο του master, σε δικό του δίαυλο!) Οι θέσεις του jumper βρίσκονται σε σχέδιο πάνω στο dvd, όπως επίσης είναι "χαραγμένες" στο επάνω κέλυφός του, είτε είναι μεταλλικό, είτε συνθετικό, σαν MAS, SLV & CS.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης