Απλή φόρμα ASP

Πληροφορίες σχετικές με την ASP, ASP.NET και με τις εφαρμογές που είναι γραμμένες με αυτήν.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
BeyondTheInvisible

Απλή φόρμα ASP

Δημοσίευση από BeyondTheInvisible » 15 Ιαν 2008 10:15

Καλησπέρα προσπαθώ να φτιάξω ένα στατικό site αλλά υποθέτω πως η φόρμα πρέπει να έχει κώδικα εκτός αν γίνει με cgi bin που ενώ το διαβάζω συχνά επίσης δεν έχω ιδέα τι είναι και πως λειτουργει.

Δυστυχως εγώ γνωρίζω μόνο php αλλά αυτός που πήρε το hosting πήρε δυστυχώς σε windows server και έτσι δεν μπορώ να ανεβάσω php. όποτε μετέτρεψα όλες τις σελίδες σε html στατικές αλλά με την φόρμα έχω πρόβλημα. Εψαξα να βρω κώδικα στο νετ σχετικά με απλές aps forms αλλά καμία δεν μου τρέχει. Παρατήρησα ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η asp δουλεύει με 2 αρχεία. Ένα αυτό που περιέχει την φόρμα και ένα που καλεί πατώντας το submit.

Έχω τις εξής απορίες:
Πρώτον μια φόρμα με κώδικα asp ώς τι δημιουργείτε στο dreamweaver?
Εχει τις επιλογες για δημιουργία σελίδας asp javascript, asp .NET C, asp .NET VB και asp vbscript εγώ πιο επιλέγω και με τι κατάληξη την αποθηκεύω? με .asp ή με .aspx που διάβασα σε κάποιο forum. και πια η διαφορά τους. Υπόψιν δεν έχω ιδέα από asp. Επίσης αυτο το ριμαδο jmail τι είναι? Μια απλή σελιδούλα θέλω βρε παιδιά. 4-5 πεδία σε μια φόρμα που να γίνονται προώθηση σε ένα email μα τόσο δύσκολο ειναι? :( έχω απογοητευτεί.

Πρέπει να έχει συγκεκριμενές ρυθμίσεις ο server που κάνει το hosting? και αν ναι ποιες? και πως θα τις μάθω εγώ? Εμενα μου έδωσαν μόνο κωδικούς ftp και ανεβάζω ότι ανεβάζω. Δεν υπάρχει κάτι απλό που μπορώ να φτιάξω?
Καταραμενα windows! :(

Linux και παλι Linux

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ενας απεγνωσμένος web developer (παναθεμα με )

dimis283

Απλή φόρμα ASP

Δημοσίευση από dimis283 » 16 Ιαν 2008 20:03

Το παλιό asp 3 μοιάζει στη php οπότε δεν βλέπω και την δυσκολία...Ισχύουν τα αντίστοιχα με το php.Επειδή αυτό που ζητάς είναι απλό μπορείς να ψάξεις στο νετ, οι εντολές είναι σχεδόν ίδιες με της VB6.
http://www.tizag.com/aspTutorial/aspForms.php
http://www.tizag.com/aspTutorial/index.php
http://www.w3schools.com/asp/default.asp

Άβαταρ μέλους
Tsolias st'anaktora

Απλή φόρμα ASP

Δημοσίευση από Tsolias st'anaktora » 26 Φεβ 2008 16:11

Καλησπέρα,

κι εγώ της php ήμουνα, μέχρι που άρχισα να ασχολουμαι σοβαρά με το Visual Studio.

Σε πρώτη φάση, νομίζω πρέπει να κατεβάσεις το MSDN είναι free από τη Microsoft. Γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι το .ΝΕΤ μπορεί να σου λύσει τα χέρια.

Ας υποθέσουμε ότι βάζεις ένα κουμπί σε μία σελίδα, κάνοντας διπλό κλίκ σε αυτό από το Design View, απευθείας μεταφέρεσε σε μια "άλλη" σελιδα με κατάληξη .cs (αν γράφεις σε C#) ή .vb (αν γράφεις σε VB script). Αυτή λοιπόν η σελίδα είναι ουσιαστικά η σελίδα που θα γράψεις τα script σου και το server side code (σε γενικές γραμμές).

Αν ξέρεις Java, νομίζω ότι θα είναι καλύτερο να επιλέξεις να γράψεις σε C#. Με λίγη εξάσκηση, θα παρατηρήσεις ότι έχει πολλά πράγματα έτοιμα και εύκολα παραμετροποιήσιμα, όπως για παράδειγμα ημερολόγιο...

Αν λοιπόν το αποφασίσεις, με λίγα λεπτά googling, θα βρείς πως θα κάνεις αυτό που θες να φτιάξεις :-D

Καλή αρχή!!!

PS Νομίζω ότι αξίζει να το προσπαθήσεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ASP, ASP.NET”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες