Προβολή 3dm ή 3ds αρχείου χωρις πρόγραμμα

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KoZE

Δημοσίευση από KoZE » 16 Ιαν 2008 11:18

Καλημέρα απο τα Χανιά..
Πρόσφατα έκανα μια μοντελοποίηση για μια εταιρεία σε βιομηχανικο σχέδιο το οποίο αρχείο θέλουν να μπορούν να το βλέπουν στον υπολογιστή τους και να το περιστρέφουν στον χώρο. Και τωρα η ερώτηση! Μήπως ξέρει κανένας κανένα προγραμματάκι οπου να μου εξάγει ένα αρχείο το οποίο να μπορω να τους το δώσω και αυτοί απλά να κλικάρουν επάνω του να το ανοίγουν να βλέπουν τον όγκο του αρχείου σε 3d να το περιστρέφουν και να χαίρονται??? :) . Επίσης κάτι άλλο το συγκεκριμένο project γίνεται σε pc γιατι χρειάζεται ακρίβεια και ορισμένα κομμάτια του θα κοπούν σε 3d εκτυπωτη (ψηφιακό CNC) . Ενώ δεν έχει συμφωνηθεί να τους δώσω το αρχείο μετα την κοπή και την παράδοση των κομματιών είναι σωστο να τους το δώσω???

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 16 Ιαν 2008 11:31

http://www.adobe.com/products/acrobat3d/

Δεν έχει σωστό και λάθος το αρχείο αν θες το δίνεις αν θες το χρεώνειςς και το δίνεις αν θες δεν το δίνεις.

Εσύ κανείς 3D Prints ?

Άβαταρ μέλους
KoZE

Δημοσίευση από KoZE » 16 Ιαν 2008 11:36

Ευχαριστώ Frugger , ξέρεις δεν είχαμε συμφωνήσει τίποτα επ αυτού και η αλήθεια είναι ότι είμαι πρωτάρης στην όλη διαδικασία του βιομηχανικού σχεδίου, οπότε μου λές να τους το χρεώσω παραπάνω εάν είναι να τους το δωσω.. δεν κακο! :D , Όχι εγω ένας γνωστος μου που ασχολείται χρόνια με αυτό το θέμα κάνει την δουλειά

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 16 Ιαν 2008 11:43

Θα πρέπει να δώσεις καλή ποιότητα γεωμετρία για να γίνει σε 3D Printer από το Max τουλάχιστον το ελέγχεις αυτό με STL Check

Άβαταρ μέλους
KoZE

Δημοσίευση από KoZE » 16 Ιαν 2008 11:50

Δυστυχώς MAX αν και θα ήθελα πολύ δεν ξέρω.. δουλεύω Rhino το οποίο σε export stl δουλέυει αρκετα καλά στην εκτύπωση -> ακρίβεια χιλιοστών! Τώρα θέλω να ξεκινήσω Catia ή SolidWorks...

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 16 Ιαν 2008 12:02

Τι κοστολόγιο έχει το 3D print?

Άβαταρ μέλους
KoZE

Δημοσίευση από KoZE » 16 Ιαν 2008 12:08

Παει σύμφωνα με την πολυπλοκότητα του σχεδίου, την ακρίβεια που θες και το υλικό που κόβει, αυτό που έχω συνάψει στην εικόνα όταν έγινε σε ξύλο πήγε 600 ε! (Project της σχολής έφτιαξα ένα αυτοκινητάκι τηλεκατευθυνόμενο το οποίο κινείται με φωτοβολταϊκα)!
Συνημμένα
thg.jpg

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 16 Ιαν 2008 12:57

TNX

Nic And

Δημοσίευση από Nic And » 16 Ιαν 2008 13:26

Αυτό που δείχνεις στην φώτο είναι κομμένο σε CNC από DOW

Αλλο είναι το CNC router και άλλο ο 3D εκτυπωτής

Το ξύλινο καλούπι τι ήθελες ακριβώς να το κάνεις?

Επειδή καμμιά φορά οι γνωστοί μας είναι αυτοί που χρεώνουν ότι τους κατέβει δοκίμασε αυτά τα Link μήπως και βρεις κάτι να σε συμφέρει

http://www.fts.gr/

http://www.3dprinters.gr/index.htm

To Catia είναι κορυφαίο αλλά πολύ δύσκολο
Το Solidworks είναι αρκετά πιο εύκολο πάσχει αρκετά στο freeform όπου υπερτερούν τα Catia και το Rhino αλλά εξελίσεται συνέχεια και είναι το μέλλον

Άβαταρ μέλους
KoZE

Δημοσίευση από KoZE » 16 Ιαν 2008 17:21

Thn diafora thn 3erw.. to eipa erhmhn logou to 3d printer gia na katalavainomaste... alla re file afto to link pou mou steiles apo thn z corporation me kolhse poly asxhma :o :o , den pisteva oti exoun toso poly sthn paragwgh oi 3dprinters...
opoios endiaferetai o perissotero gia to project pou eidate na kovetai sto cnc to link einai

http://www.enveng.tuc.gr/tucmsc

H timh htan panta gia to 3ylo etsi ,analoga me to yliko paei kai h timh ,a kai h timh den htan filikh.. giati htan project tou polytexneiou oute kai kataxrhstikh aftou tou gegonotos omws..
to 3ylo xreiasthke gia na katsoun epanw an8rakonhmata.

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες