Προβλημα με θολουρεσ σε crt kai tft

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Κλειδωμένο
Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 18 Ιαν 2008 22:45

Γεια σας,
Έχω το εξής παράξενο πρόβλημα: παρουσιάζεται στο τέρμα αριστερά μέρος της οθόνης του υπολογιστή μου μια κάθετη θολούρα. Δοκίμασα άλλη οθόνη,μια TFT το ξανακάνει.Στην CRT που έχω κάνει πάλι το ίδιο πράγμα.Επίσης το επίσης παράξενο είναι ότι στην CRT μου όταν μετακινώ ένα παράθυρο των windows πάνω κάτω εμφανίζεται στα δεξιά και αριστερά του παραθύρου μια παχιά οριζόντια διαφανής γραμμή που φαίνεται κυρίως σε ανοιχτά χρώματα,π.χ. στο λευκό. Όταν μετακινώ το παράθυρο αριστερά ή δεξιά εκτείνεται η θολούρα σε όλη την οθόνη.Στην TFT το έκανε λιγότερο.Στις CRT είναι πιο έντονο.Σε 2 TFT phlips που συνέδεσα πέρα από το απαίσιο φωτισμό της λάμπας έκανε και οριζόντια παράσιτα να τρεμοπαίζουν που φαινόταν κυρίως στο μαύρο χρώμα.Το μηχάνημα μου το έχω συνδεδεμένο πάνω σε UPS 1000SD TURBOX. Θέλω παρακαλώ να βοηθήσετε στο πρόβλημα μου,τόσο στην κάθετη θολούρα στην αριστερή πλευρά της οθόνης,όσο και το παράξενο φαινόμενο με την μετακίνηση του παραθύρου και την οριζόντια διαφανής παχιά γραμμή. Ας σημειωθεί ότι είχα πριν κάρτα γραφικών ALBATRON 7800 GTX και τώρα έβαλα,ούτε 3 μήνες δεν την έχω,μια ASUS 8600 GT. Τι μπορεί να φταίει; μήπως η μητρική πλακέτα; τα μόνιτορ; η νέα κάρτα γραφικών; το UPS μήπως τα κάνει όλα αυτά; οι μνήμες RAM;

πιστεύω να σας ανέλυσα όσο μπορύσα το πρόβλημα μου για να βοηθήσετε. Η θολούρα στα αριστερά ξεκινάει από το πάνω έως το κάτω μέρος της οθόνης και κολλητά δεξιά πάλι κάθετα δείχνει κάθετη θολούρα μαύρη.

ευχαριστώ σας παρακαλώ βοηθήστε γιατί 5 μήνες αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 18 Ιαν 2008 23:32

Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες