πρόβλημα με μόνιμη κάθετη θολούρα σε μόνιτορ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 18 Ιαν 2008 22:49

Γεια σας,
Έχω το εξής παράξενο πρόβλημα: παρουσιάζεται στο τέρμα αριστερά μέρος της οθόνης του υπολογιστή μου μια κάθετη θολούρα. Δοκίμασα άλλη οθόνη,μια TFT το ξανακάνει.Στην CRT που έχω κάνει πάλι το ίδιο πράγμα.Επίσης το επίσης παράξενο είναι ότι στην CRT μου όταν μετακινώ ένα παράθυρο των windows πάνω κάτω εμφανίζεται στα δεξιά και αριστερά του παραθύρου μια παχιά οριζόντια διαφανής γραμμή που φαίνεται κυρίως σε ανοιχτά χρώματα,π.χ. στο λευκό. Όταν μετακινώ το παράθυρο αριστερά ή δεξιά εκτείνεται η θολούρα σε όλη την οθόνη.Στην TFT το έκανε λιγότερο.Στις CRT είναι πιο έντονο.Σε 2 TFT phlips που συνέδεσα πέρα από το απαίσιο φωτισμό της λάμπας έκανε και οριζόντια παράσιτα να τρεμοπαίζουν που φαινόταν κυρίως στο μαύρο χρώμα.Το μηχάνημα μου το έχω συνδεδεμένο πάνω σε UPS 1000SD TURBOX. Θέλω παρακαλώ να βοηθήσετε στο πρόβλημα μου,τόσο στην κάθετη θολούρα στην αριστερή πλευρά της οθόνης,όσο και το παράξενο φαινόμενο με την μετακίνηση του παραθύρου και την οριζόντια διαφανής παχιά γραμμή. Ας σημειωθεί ότι είχα πριν κάρτα γραφικών ALBATRON 7800 GTX και τώρα έβαλα,ούτε 3 μήνες δεν την έχω,μια ASUS 8600 GT. Τι μπορεί να φταίει; μήπως η μητρική πλακέτα; τα μόνιτορ; η νέα κάρτα γραφικών; το UPS μήπως τα κάνει όλα αυτά; οι μνήμες RAM;

πιστεύω να σας ανέλυσα όσο μπορύσα το πρόβλημα μου για να βοηθήσετε. Η θολούρα στα αριστερά ξεκινάει από το πάνω έως το κάτω μέρος της οθόνης και κολλητά δεξιά πάλι κάθετα δείχνει κάθετη θολούρα μαύρη.

ευχαριστώ σας παρακαλώ βοηθήστε γιατί 5 μήνες αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 18 Ιαν 2008 23:28

Μάλλον για Κάρτα γραφικών πάς. Μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια άλλη?

Επίσης, το Turbo-X UPS είναι απο τα πιο επικίνδυνα που κυκλοφορούν στην αγορά. Και μπορώ να το αποδείξω αν μου ζητηθεί

**Επίσης, υπάρχει μια περίπτωση να φταίει και το VGA καλώδιο. Δες μήπως έχει στραβώσει κάποιο pin..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 20 Ιαν 2008 23:30

....τις οριζόντιες θολούρες τις έκανε και όταν συνέδεσα το CRT μόνιτορ μου σε άλλο μηχάνημα. Επίσης και την κάθετη θολούρα την έκανε σε άλλο μηχάνημα.Μήπως δεν είναι η κάρτα γραφικών; Με ταρακούνησες όμως γερά με το UPS από το πλαίσιο...για πες γιατί έχω υποψίες ότι μπορεί να φταίει και αυτό.

Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 20 Ιαν 2008 23:32

Επίσης δεν θέλω να αγοράσω TFT γιατί έχουνε όλες οι νέες backlight bleeding ενοχλητικό. Ξέρετε καμμιά καλή CRT;

Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 22 Ιαν 2008 15:49

Αρχίζω και πιστεύω ότι φταίει το κακόμοιρο CRT μόνιτορ μου...σήμερα αρκετές φορές άρχιζε να παίζει πάνω κάτω... να τρεμοπαίζει έντονα...ακόμα και στα 85 hz...άρα; δεν νομίζω να είναι η κάρτα γραφικών μου

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 22 Ιαν 2008 15:51

Ναι αλλά την θολούρα δεν στην έκανε και με την ΤFT?
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Elfnights

Δημοσίευση από Elfnights » 23 Ιαν 2008 22:49

Σε επικοινωνία που είχα με την Viewsonic Hellas μου είπανε ότι εφόσον το μόνιτορ τρεμοπαίζει ακόμα και όταν έχω τον υπολογιστή κλειστό,έχει χαλάσει ο υψηλής τάσης στον καθοδικό σωλήνα και χρειάζεται αντικατάσταση. Ωραία λοιπόν θα περιμένω την αντικατάσταση...εμένα με απασχολεί το θέμα κατά πόσο φταίει η μητρική πλακέτα στον υπολογιστή μου,και αφού και στην 7800 GTX που είχα και στην τωρινή 8600 GT οι οριζόντιες θολούρες που έχω όταν μετακινώ ένα παράθυρο το έκανε και με τις 2 κάρτες γραφικών. Στην 7800 GTX μάλιστα καίγονταν συνέχεια τα pixels και για αυτό επίσης ζήτησα αλλαγή.Το ερώτημα λοιπόν είναι κατά πόσο μια μητρική πλακέτα μπορεί να χαλάσει την κάρτα γραφικών; επίσης στην LG 1982U πάλι φώταγε πιο πολύ στα αριστερά,στην philips 190 το ίδιο,και σε λίγες μέρες(15) σε μια EIZO 1931S έβγαλε 2 θολούρες κάθετες,μία στην μέση και μια στα αριστερά,αρκετά πιο παχιές από ότι στην philips 190 και της LG 1982U. Επίσης όλα αυτά ήτανε συνδεδεμένα στο UPS 1000SD TURBO-X. Και θέλω να ρωτήσω,όταν η κάρτα μου και αυτή και η προηγούμενη έχει μόνο 2 εξόδους DVI, μήπως είναι φυσιολογικό σε CRT μόνιτορς να κάνει οριζόντιες θολούρες όταν μετακινώ ένα παράθυρο στα windows xp,στα αριστερά και δεξιά του παραθύρου; έχω αλλάξει 3 διαφορετικά ανταπτοράκια vga-to-dvi δεν φταίει αυτό.Εκτός αν υποθέσουμε ότι επειδή είναι PCI-E οι κάρτες έχουνε ασυμβατότητα με τις CRT.Αν λοιπόν δεν φταίει η πλακέτα η μητρική γιατί γίνονται αυτά; Αν έχει χαλάσει ο controller για την pci-express; Το θέμα είναι ότι όταν έστειλα την μονάδα στο ΠΛΑΙΣΙΟ,για έλεγχο αλλάχθηκε η 7800 GTX με την 8600 GT και ελέγχθηκε η μονάδα και μου είπανε και με το UPS πάνω όλα δούλευαν μια χαρά.ΑΡΑ ή είναι άσχετοι στο ΠΛΑΙΣΙΟ ή οι οθόνες που μου πουλάνε και στο κωτσόβολο και στο ΠΛΑΙΣΙΟ έιναι μεταχειρισμένες η προβληματικές-ελατωματικές.

Περιμένω λύσεις και συμβουλές!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης