Report Site!

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από Andreas_O » 18 Ιαν 2008 23:15

Καλησπέρα. :D Κάθησα και ασχολήθηκα με το site, το Report. Παρακαλώ θα ήθελα, απόψεις περί design και λοιπών λοιπών :P Το site είναι αυτό εδώ Επίσης, δοκιμάστε το newsletter, που προς θεού, δεν θα καταχωρηθεί το email σας και μερικά links. Γενικά πείτε μου μια αξιολόγηση για το όλο site

άντε μιας και ειναι βράδυ :pint: :pint: :pint: :pint:

ΠιΕς: Δεν έχει περιεχόμενο ακόμα, παρά μόνο κάποιες σελίδες πληροφοριών κλπ :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Andreas_O την 29 Αύγ 2008 17:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
;]

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Ιαν 2008 12:33

μια συντομνη παρατηρηση
οταν σχεδιαζουμε δεν πεινουμε !!

και μετα η σελιδα κανει δεξι scroll εκτος αν εγω εχω λαθος

ειναι μη αποδεκτο να εχει η σελιδα scroll ως προς το οριζοντιο

αν δεν ειναι δικο μου το προβλημα φροντισε η σελιδα σου να ειναι περιορισμενη στα ορια τουλαχιστον 1024 αναλυσης και οχι παραπανω καθως αυτο ειναι ενα σχετικο standard ως προς το επιθυμητο μεγεθος σελιδας

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από Andreas_O » 19 Ιαν 2008 12:35

fiskilis έγραψε:μια συντομνη παρατηρηση
οταν σχεδιαζουμε δεν πεινουμε !!

και μετα η σελιδα κανει δεξι scroll εκτος αν εγω εχω λαθος

ειναι μη αποδεκτο να εχει η σελιδα scroll ως προς το οριζοντιο

αν δεν ειναι δικο μου το προβλημα φροντισε η σελιδα σου να ειναι περιορισμενη στα ορια τουλαχιστον 1024 αναλυσης και οχι παραπανω καθως αυτο ειναι ενα σχετικο standard ως προς το επιθυμητο μεγεθος σελιδας

:-? :-? είναι με tables (όχι css) και είναι όλα ορισμένα στο 100% width, ώστε να fixάρει σε οποιδήποτε μέγεθος :-? :(
;]

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Ιαν 2008 12:44

τοτε να το κανεις 90%
γιατι δεν ειναι ωραιο λεω και παλι η σελιδα να κανει δεξι scroll

εσυ το βλεπεις αυτο η μονο εγω ??

αμα κοψεις το κεντρικο σου banner ολα θα φτιαξουν
κανε το μικροτερο απο 650 px και εισαι ετοιμος

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από ArchangelX » 19 Ιαν 2008 14:48

Εσυ μπορεί να έχεις το κεντρικό table 100% αλλα δεν πιστευω να φαντάστηκες οτι έβαλες 100στάρι και καθάρισες? :lol:

Υπολόγισες το συνολικό width του site σου, με το banner που είναι 800px, με τα αριστερά κουμπιά που είναι 150 και με τα περιεχόμενα δεξιά που τα κόβω και αυτά ανάμεσα σε 150-200? Μήπως όλα αυτα μας βγαίνουν πάνω απο 1024? ;)

ΠιΕς. Ρε θα ξεκινήσεις να κάνεις τίποτις πιο minimal? Εχω ανάλυση 1680*1050 και πάλι μεγάλα μου φάνηκαν... :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από Andreas_O » 19 Ιαν 2008 14:50

Λο(ι)ιπον.. Τίποτες πιο minimal? Έχω :P. Τώρα έκανα ένα upload, για ένα refresh. Για πείτε επίσης για το logo, τίποτες :kaloe: :D

ΠιΕς ( μτφρς: που λες :) ) site, με rss κλπ. θα είναι αυτό :wink: Το προσωπικό μου site, είναι καραminimal :D
--
Εγώ το βλέπω σε 1440x900 :wink:
;]

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Ιαν 2008 15:00

εσυ θα βλεπεις σε 1440x900 αλλα θα σχεδιαζεις σαν να εχει ο αλλος 1024χ768 το πολυ

καθως αυτη ειναι η διασταση που βλεπουν οι περισσοτεροι οπως λενε τα στατιστικα

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από Andreas_O » 19 Ιαν 2008 15:02

ναι! το ξέρω, παίζω με το browsershots.org, για να βλέπω σε άλλες αναλύσεις. Πιστεύω πώς τώρα είναι εντάξει. Πείτε μου σχόλεια για buttons/χρώματα/logo/images etc....
;]

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Ιαν 2008 15:07

α γεια σου τωρα ειναι καλυτερα
το κεντρικο χρωμα στο κειμενο θελει δουλεια καθως ειναι πολυ ανοικτο σε ξασπρουλιαρικο κατι

και αν ειναι ετοιμη η αρχικη σελιδα μπορεις να την συμπιεσεις λιγακι να μην κανει και καθετο scroll και εισαι ετοιμος

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από Andreas_O » 19 Ιαν 2008 15:11

fiskilis έγραψε:α γεια σου τωρα ειναι καλυτερα
το κεντρικο χρωμα στο κειμενο θελει δουλεια καθως ειναι πολυ ανοικτο σε ξασπρουλιαρικο κατι

και αν ειναι ετοιμη η αρχικη σελιδα μπορεις να την συμπιεσεις λιγακι να μην κανει και καθετο scroll και εισαι ετοιμος
Οκ :idea: την συμπίεση θα την κάνω κατά το απογευματάκι που θα έχω όρεξη :) . Και την αλλαγή του χρώματος την έχω υπ' όψιν εδώ και καιρό αλλά δεν ξέρω τι χρώμα να βάλω (για να μιλήσει ο ειδικός, ο Archangel)

-Το logo, ταιριάζει με την υπόλοιπη σελίδα?
:think:
;]

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από ArchangelX » 19 Ιαν 2008 18:29

Γίναμε και ειδικοί :P

Αφού το ξέρεις οτι θα πρέπει να βάλεις κάτι σκούρο, τί το σκέφτεσαι?

Οσο για το λογότυπο, το όλο νόημα της αντανάκλασης είναι να είναι φυσική. Το λάθος βρίσκεται στο αγγλικό P οπου η ουρά του προεξέχει. θα πρέπει να κατεβάσεις την αντανάκλαση πολύ πιο κάτω και η ένωση να γίνεται σε εκείνο το σημείο που τελειώνει το ένα και αρχίζει το άλλο. Σε διαφορετική περίπτωση, επειδή ξέρω πως δεν είναι και ότι ομορφότερο έτσι, θα πρότεινα κάτι τέτοιο.

Εικόνα

Για να το κάνεις αυτό, διπλασιάζεις το layer απο τα γράμματα, κάνεις δεξί κλικ στα layers επάνω του, το κάνεις rasterize type.

Επειτα κάνεις free transform (Ctrl-T) πιάνεις το μεσαίο επάνω point, το τραβάς προς τα κάτω να αναποδογυρίσει αλλα να είναι λίγο πιο μικρό σε ύψος απο το original του, και έπειτα ενώ είσαι ακόμα σε κατάσταση free transform, πατάς Ctrl-Shift-Alt και πιάνεις την κάτω αριστερά ή δεξιά γωνία και το τραβάς προς τα έξω.

Οταν σε ικανοποιήσει το "άνοιγμα" του, πατάς enter για να βγείς απο το free transform και μειώνεις το opacity σε όσο % θέλεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Report Site!

Δημοσίευση από Andreas_O » 19 Ιαν 2008 18:41

ArchangelX έγραψε:Γίναμε και ειδικοί :P

Αφού το ξέρεις οτι θα πρέπει να βάλεις κάτι σκούρο, τί το σκέφτεσαι?

Οσο για το λογότυπο, το όλο νόημα της αντανάκλασης είναι να είναι φυσική. Το λάθος βρίσκεται στο αγγλικό P οπου η ουρά του προεξέχει. θα πρέπει να κατεβάσεις την αντανάκλαση πολύ πιο κάτω και η ένωση να γίνεται σε εκείνο το σημείο που τελειώνει το ένα και αρχίζει το άλλο. Σε διαφορετική περίπτωση, επειδή ξέρω πως δεν είναι και ότι ομορφότερο έτσι, θα πρότεινα κάτι τέτοιο.

Εικόνα

Για να το κάνεις αυτό, διπλασιάζεις το layer απο τα γράμματα, κάνεις δεξί κλικ στα layers επάνω του, το κάνεις rasterize type.

Επειτα κάνεις free transform (Ctrl-T) πιάνεις το μεσαίο επάνω point, το τραβάς προς τα κάτω να αναποδογυρίσει αλλα να είναι λίγο πιο μικρό σε ύψος απο το original του, και έπειτα ενώ είσαι ακόμα σε κατάσταση free transform, πατάς Ctrl-Shift-Alt και πιάνεις την κάτω αριστερά ή δεξιά γωνία και το τραβάς προς τα έξω.

Οταν σε ικανοποιήσει το "άνοιγμα" του, πατάς enter για να βγείς απο το free transform και μειώνεις το opacity σε όσο % θέλεις.
;]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης