Site για ενοικιαζόμενα χωρίς σήμα ΕΟΤ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 20 Ιαν 2008 23:45

Καλησπέρα σε όλους και όλες.
Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε μία απορία. Ενας πελάτης μου έχει αναθέσει να του
φτιάξω ένα Site. Το site αφορά μία βίλα (4 δωματίων) στην Κεφαλονιά.
Ενώ λοιπόν όλα είναι συμφωνημένα τελευταία στιγμή κάποιος γνωστός του πελάτη μου
του λέει ότι δεν μπορεί να έχει Site εφόσον δεν έχει σήμα του ΕΟΤ. Εδώ θέλω να σας διευκρινήσω ότι η βίλα είναι σε ανακαίνιση και θα διατίθεται πρός ενοικίαση από τον Ιούνιο. Ο πελάτης μου θέλει να νοικιάσει την βίλα αυτό το καλοκαίρι χωρίς σήμα Εοτ (δεν ξέρω γιατί το θεωρώ δικό του ζήτημα).
Γνωρίζετε εάν υπάρχει πρόβλημα με την κατασκευή του Site? Δηλαδή οκ πιθανώς να είναι παράνομο να διαφημίζεις κάτι που δεν έχει την απαιτούμενη άδεια (προς στιγμήν) αλλά υπάρχει τρόπος να μπλέξει απο την ύπαρξη του Site? (πρακτικά δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να ελεγχτεί η ύπαρξη ή όχι του Site απο κάποιον ελεγκτικό μηχανισμο)
Συγνώμη αν σας κούρασα. Καμιά άποψη επί του θέματος?

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 21 Ιαν 2008 09:31

Καλά τα λέει ο fiskilis. Εξάλλου, κατα πρώτον, τον εαυτό σου πας να διαφυλάξεις.....
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 21 Ιαν 2008 12:01

ok είπα μήπως είχε κανείς άποψη απο παρόμοια περίπτωση (στο κάτω κάτω αν δεν ρωτήσουμε πρωτα στο freestuff!).

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιαν 2008 12:06

intelcore2 έγραψε:ok είπα μήπως είχε κανείς άποψη απο παρόμοια περίπτωση (στο κάτω κάτω αν δεν ρωτήσουμε πρωτα στο freestuff!).
ευχαριστουμε για την προτημηση
αλλα το καλυτερο στον ΕΟΤ για να μην υπαρχουν μετα παρεξηγεισεις !!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 21 Ιαν 2008 15:59

δηλαδή αν πάει να επισκευάσει κάποιος το ψυγείο στα ενοικιαζόμενα δωμάτια πρέπει πρώτα να ζητήσει το σήμα ?

δέν νομίζω

τώρα αν πας στον ΕΟΤ τι θα πείς ? ξέρω κάποιον που το καλοκαίρι θα ανοίξει χωρίς σήμα αλλα δεν σας λέω ποιος ειναι απλά εγώ την σελίδα του θα φτιάξω.

πιο καλα άν έχεις κάποιες αμφιβολίες καλύτερα να ρωτούσες έναν δικηγόρο ή σαν συνάδελφο έναν επιγραφοποιό ή έναν διαφημιστή σχετικά με τις νομικές εμπλοκές μαζί σου
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιαν 2008 16:04

θα μπορουσε να παρι στον ΕΟΤ και να ρωτησει αν μπορει να φτιαξει μια ιστοσελιδα για καποιον με ενοικιαζωμενα χωρις σημα τους !

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Ιαν 2008 13:53

το κακό που μπορεί να τον βρεί είναι μέσω του site να τον βρει πιο εύκολα ο ΕΟΤ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 22 Ιαν 2008 15:24

Καλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει ούτε μία στο δισεκατομύριο να υπάρχει κάποιος που θα ασχοληθεί από τον ΕΟΤ για να ψάχνει τα Sites των ενοκιαζόμενων και να τσεκάρει αν έχουν σήμα ή όχι ή ποιος έφτιαξε την ιστοσελίδα!
Κινείται στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας. Απλά ήθελα να δώσω μία σωστή απάντηση στον πελάτη μου για αυτό ξεκίνησα αυτό το θέμα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Ιαν 2008 15:41

η βιλα θα ενοικιαστει μεσω καποιου ταξιδιωτικου γραφειου ?
αυτοι φροντιζουν να συνεργαζωνται μονο με επισημα απο ΕΟΤ καταλυματα

αν νοικιαστει σε εναν παραδειγμα μεσω αγγελιας δεν θεωρειται νομιζω τουριστικο καταλλημα

αληθεια τοσα εξοχικα που νικιαζωνται με τον μηνα η τον χρονο εχουν σημα ΕΟΤ ?

Δες το και ετσι . . . .

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 22 Ιαν 2008 16:05

όχι μέσω γραφείου. Το κλειδί στην υπόθεση είναι ότι υπάρχουν μόνο 4 δωμάτια (φορολογικά ισχύει άλλο καθεστώς μέχρι αυτόν τον αριθμό δωματίων).
Σίγουρα όλα αυτά τα χιλιάδες Sites ενοικιαζόμενων δωματίων και studios Κλπ δεν αντιστοιχούν σε ανάλογες πιστοποιήσεις από τον Εοτ. Η να το πάρουμε απο την ανάποδη
Πόσες φορές ψάχνοντας για κατάλυμα το καλοκαίρι μέσω ιντερνετ κοιτάμε αν έχει σήμα απο τον ΕΟΤ? εγώ προσωπικά καμία. Εκεί διαπιστώνω αν είναι όλα οκ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες