Ορθογραφικά και Συντακτικά Λάθη

Μια περιοχή για όλα τα είδη της έντυπης και διαδικτυακής Λογοτεχνίας και των αγαπημένων μας Κόμικς.

Συντονιστές: cdhyper, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 23 Φεβ 2008 21:50

Έτσι είναι, deninho! :clap:

@fotispeaking: Πολύ σπάνια κάνω ορθογραφικά λάθη και αυτό θα είναι επειδή δεν θα έχω ξανακούσει τέτοια λέξη. Βλέπεις κάποιοι όταν πήγαμε σχολείο, κοιτάξαμε να μάθουμε και όχι απλά να περνάμε την ώρα μας. Εξάλλου η ελληνική γλώσσα είναι τόσο καταπληκτική, που δεν μπορείς να μην έχεις ζήλο να την μάθεις καλά και να αναζητήσεις περαιτέρω πράγματα.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 23 Φεβ 2008 23:00

deninho έγραψε:Φώτη, η λέξη "ήμαρτον" χρησιμοποιείται μεταφορικά.. "Ομολογώ, αμάρτησα, σταμάτα το βασανιστήριο" :wink:

Χρησιμοποιείται, πλέον, όταν ακούμε ακατάσχετη @@λογία, η οποία βασανίζει τόσο τα αυτάκια μας, όσο και το μυαλουδάκι μας :P
'Ω Μη Τζή!!! (omg)
δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι... :lol:
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 23 Φεβ 2008 23:28

Sheena έγραψε:Έτσι είναι, deninho! :clap:

@fotispeaking: Πολύ σπάνια κάνω ορθογραφικά λάθη και αυτό θα είναι επειδή δεν θα έχω ξανακούσει τέτοια λέξη. Βλέπεις κάποιοι όταν πήγαμε σχολείο, κοιτάξαμε να μάθουμε και όχι απλά να περνάμε την ώρα μας. Εξάλλου η ελληνική γλώσσα είναι τόσο καταπληκτική, που δεν μπορείς να μην έχεις ζήλο να την μάθεις καλά και να αναζητήσεις περαιτέρω πράγματα.
εγώ πάντως στο σχολείο την αντιπάθησα την ορθογραφία στα 30 μου ξεκίνησα να την μαθαίνω
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 24 Φεβ 2008 00:13

Sheena έγραψε:@fotispeaking: Πολύ σπάνια κάνω ορθογραφικά λάθη και αυτό θα είναι επειδή δεν θα έχω ξανακούσει τέτοια λέξη. Βλέπεις κάποιοι όταν πήγαμε σχολείο, κοιτάξαμε να μάθουμε και όχι απλά να περνάμε την ώρα μας. Εξάλλου η ελληνική γλώσσα είναι τόσο καταπληκτική, που δεν μπορείς να μην έχεις ζήλο να την μάθεις καλά και να αναζητήσεις περαιτέρω πράγματα.

Σε αυτό, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Οι τομείς που μπορεί να είναι καλό το κάθε παιδί διαφέρουν. Κάποιος που δεν τα καταφέρνει κ τόσο στην ορθογραφία, γιατί είναι καλός σε άλλα πιο "θετικά" μαθήματα, δε σημαίνει ότι πάει σχολείο για να περάσει την ώρα του. Είναι μερικά πράγματα που τα έχεις ή δεν τα έχεις. Δεν είμαστε όλοι για όλα. Αυτό έχω καταλάβει - τουλάχιστον - μέχρι τώρα.
.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Φεβ 2008 11:15

Σε αυτό που λες Ναταλία, διαφωνώ.. Κι εγώ ήμουν παιδάκι των τεχνολογικών επιστημών, αλλά και ορθογραφία ξέρω, και συντακτικό.. Το κακό με το σχολείο είναι ότι εμάς που είμαστε άριστοι σε όλα, δεν μας αφήνει να αναδειχθούμε σε όλα, παρά μόνο στα θετικά :P

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 24 Φεβ 2008 12:39

Nat, και εγώ παιδί των θετικών επιστημών ήμουν. Και η δουλειά μου είναι καθαρά στον τεχνολογικό τομέα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω άλλα πράγματα εξίσου καλά. Άλλο αν έχω αποφασίσει να είμαι πολύ καλή σε ένα, για να έχω εξειδίκευση. Φυσική, χημεία, άλγεβρα, γεωμετρία και έκθεση ήταν τα μαθήματα της δέσμης μου. Στην δε έκθεση παρόλο που ήμουν καλή, δεν την συμπαθούσα ιδιαίτερα. Γιατί έβαζε σε καλούπια τον λόγο μου. Παρόλα αυτά την ελληνική γλώσσα την αγάπησα πάρα πολύ και ιδιαίτερα όταν άρχισα να διδάσκομαι τα αρχαία ελληνικά που καταλαβαίνεις την ρίζα των λέξεων και άλλα πολλά πράγματα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 24 Φεβ 2008 14:19

Μα ρε παιδιά το πάτε σε προσωπικό επίπεδο τώρα. Κι εγώ των "θετικών επιστημών" ήμουν, αλλά κ στα αρχαία ήμουν καλή κ στην έκθεση κ στην ιστορία. Μου άρεσαν πάρα πολύ κι αυτά τα μαθήματα. Τί να λέει όμως; Γνωρίζω τουλάχιστον 10-15 άτομα που δεν ξέρουν τίποτα από ορθογραφία αλλά είναι ιδιοφυΐες - ας μου επιτραπεί αυτή η λέξη - σε άλλα μαθήματα. Όπως, επίσης, γνωρίζω άλλα τόσα άτομα που έχουν απίστευτες γνώσεις πάνω στην ιστορία, στα αρχαία κ.λπ. κ δεν μπορούν να καταλάβουν τα μαθηματικά. Δηλαδή αυτοί πάνε σχολείο για να περάσουν την ώρα τους; Όχι, δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό. Κι αυτό είναι κ το σημείο που με ενοχλεί. Καθείς εφ' ω ετάχθη. (Προσοχή: δεν επικροτώ αυτή την κατάσταση, απλώς επισημαίνω την ύπαρξή της.)
.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Φεβ 2008 09:21

Nat, το πήρες προσωπικά το θέμα "πάμε σχολείο για να περάσουμε την ώρα μας". Φυσικά και δεν απευθύνεται σε όλους, αλλά σε κάποιους που πουλάνε εξυπνάδα σχετικά με το σχολείο που μας παρέχει τις βασικές γνώσεις σε ορισμένα στοιχειώδη πράγματα. Άλλο αν είμαστε καλοί σε κάποια από αυτά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 25 Φεβ 2008 19:27

Έχεις απόλυτο δίκιο Παναγιώτα. :wink:
.

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 26 Φεβ 2008 01:41

η Παναγιωτα εχει δικιο σε πολλα πραγματα και γιαυτο την εκτιμω.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Φεβ 2008 09:35

Sheena έγραψε: ...Βλέπεις κάποιοι όταν πήγαμε σχολείο, κοιτάξαμε να μάθουμε και όχι απλά να περνάμε την ώρα μας.
@Sheena μήπως γίνεσαι λίγο δηκτική;;! Χωρίς να διαφωνώ πλήρως με τη φράση σου, δείχνει κάπως απόλυτη... Ας μην ξεχνάμε και τον παράγοντα ΔΑΣΚΑΛΟΣ! Όλοι θα έχουμε και μια εμπειρία από καθηγητή(-τρια) που "γέμιζε αίθουσες" και από καθηγητή(-τρια) που "τις άδειαζε". Και φυσικά -όχι τυχαία- ο πρώτος αγαπούσε αυτό που έκανε (ίσως είχε τη διδασκαλία και για χόμπυ, ως μεταφορά γνώσης), σε αντίθεση με τον δεύτερο που "κοιμόταν-τουλάχιστον" στην αίθουσα.
Τέτοιο φαινόμενο έζησα και στη ΦυσικοΜαθ/κή της Πάτρας..!! Καθηγητής-Μαθηματικός του Φυσικού, από δωματιάκι των ~30 ατόμων, ανάγκασε το Πανεπιστήμιο να του δώσει το μεγάλο Αμφιθέατρο (στο Ριο), επειδή μάζευε τα παιδιά από το ίδιο έτος όλων των Τμημάτων της ΦυσικοΜαθ/κής, -αλλά και της Πολυτεχνικής!!!!!!!!....... Κατάφεραν και τον έδιωξαν -ενώ ήθελε να μείνει- (από Πανεπ/μιο των ΗΠΑ είχε έλθει προσωρινά) και ενώ μπορούσαν να τον κρατήσουν μόνιμα. :evil:
Ό,τι έμαθα στη ζωή μου από Γραμμική Άλγεβρα και Αναλυτική Γεωμετρία τα χρωστάω σ'αυτόν (στο πρώτο έτος-1977), όπως και ό,τι έμαθα από Γλωσσικά τα χρωστάω σε "κάπως ιδιόρυθμο" Φιλόλογο που είχα στην ΣΤ' Γυμνασίου (Γ' Λυκείου-1976).
Και ο πρώτος και ο δεύτερος είχαν ΠΛΗΡΗ αναγνώριση από φοιτητές και μαθητές αντίστοιχα! :clap: :respect: :respect: :clap:
Όσο μικρότερος είναι σε ηλικία, τόσο λιγότερο διαβρωμένος-συμβιβασμένος είναι ο άνθρωπος, τόσο ευκολότερα μπορεί να αναγνωρίσει το σωστό, το καλό, το δίκαιο (ενστικτωδώς) και τόσο πιο αυθόρμητα το αναζητεί. :wink:
Προσωπικά πιστεύω οτι όσο κι αν πάει κανείς "σχολείο" για να περάσει την ώρα του, ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ είναι ικανός να "σώσει" ή/και να "καταστρέψει" προσωπικότητες και σταδιοδρομίες... Προσωπική μου άποψη. :roll:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Φεβ 2008 09:39

Exete κσεφίγι εντελός απο το topic
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Φεβ 2008 10:07

Connor MacLeod έγραψε:Exete κσεφίγι εντελός απο το topic
4 λάθη μέτρησα στις 6 λέξεις... :p (και αυτό γιατί η μια είναι Αγγλική :) ). Κόνορα δεν παλεύεσαι...
Εγώ σε αυτά τα τελικά -εσέ, ετέ (με τα ε ή αι) κάνω λάθη αρκετές φορές (όπως το "παλεύεσαι" παραπάνω)... τα έχω πάρει στραβά και δεν ξέρω γιατί... για ξαναγράψτε μου τι ισχύει να θυμηθώ τα νιάτα μου...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Φεβ 2008 11:18

και η άλλη θέλει μεγάλη τέχνη για να καταφέρεις να τη γράψεις λάθος :P

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 26 Φεβ 2008 16:00

Είμαι και εγώ υπερκινητική. Το επάγγελμά μου βέβαια έχει να κάνει με μια οθόνη και αρκετές γραμμές κώδικα. Μια TFT οθόνη είναι καλύτερη από τις CRT. Τα διαλείμματα όμως να τα κάνεις, τόσο για τα μάτια όσο για να αποφύγεις θρομβώσεις στα πόδια και γενικά να έχεις καλύτερο κυκλοφοριακό. Αν πάλι αυτό το επάγγελμα δεν σε ενθουσιάζει και τόσο, τότε επέλεξε να κάνεις κάτι άλλο περισσότερο δημιουργικό και κινητικό.
Προσοχή στα μηχανάκια Sheena. :)

Κυκλοφορικό kai όχι κυκλοφοριακό..!!
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες