21 νεκρά παιδιά ....

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από greekbytes » 14 Απρ 2003 00:32

Ena tragiko atixima egine simera... Xathikan 21 paidia, mathites likeiou se oikismo tis verias, otan to leoforio sto opoio epivainontan (logo ekdromis) epese se fortio pou efige apo fortigo mprosta tous... Diavaste gia to distixima sto http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=340845 i sto http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=244 ..

Ta silipitiria mou se olous tous sigkeneis.. :cry:

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από Enigma » 14 Απρ 2003 01:56

Από τα χειρότερα παιχνίδια της τύχης! :(
Ούτε στο πιο φρικιαστικό σενάριο τρόμου, να συμβεί αυτό το πράγμα με τα ξύλα, τα οποία έκοψαν σαν ξυράφια όλη την αριστερή πλευρά του λεωφορείου. :(

Είπαν ότι δεν ισχύει η απαγόρευση της κυκλοφορίας μεγάλων φορτηγών το χειμώνα, για τα Σ/Κ.
Νομίζω πρέπει να το επεκτείνουν για όλον τον χρόνο.
(Να μην πω τώρα για τον έλεγχο ασφάλειας του φορτίου που μεταφέρουν).

Συλλυπούμαι και εγώ ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Enigma την 14 Απρ 2003 10:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από greek_manager » 14 Απρ 2003 02:30

ΠΟΛΥ Κρίμα.

Τι να πούμε, μόνο οι δικοί τους μπορούν να καταλάβουν τον πόνο... :(

Εμείς: συλλυπητήρια και διαμαρτυρίες για την τήρηση των κανόνων του Κ.Ο.Κ από όλους τους οδηγούς και βελτίωση των δρόμων από την πολιτεία... :hammer:
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από Drizzt » 14 Απρ 2003 13:35

Και που έγινε δεν νομίζω να αλλάξει κάτι :cry: , στην χώρα που πιο πολλοί πεθαίνουν στους δρόμους παρά σε πολέμο, στην χώρα που οι εργολάβοι των δρόμων τα πιάνουν και όχι μόνον, στην χώρα που την πληρώνουν οι αθώοι.
Φταίει ο οδηγός είπανε και εκεί θα μείνουν, σε εθνική που είναι δυο λωρίδες :x , στην τροχαία που έβλεπε ποδόσφαιρο την ώρα που περνούσε το φορτηγό από τα σημεία ελεγχου (αν υπάρχουν γιατί ήταν Σαββατοκύριακο και όλοι οι αρμοδίοι κολοβαράνε και τίποτα δεν λειτουργεί σωστά :x )
Κρίμα γιατί κανενας γονιός δεν πρέπει να θάβει ο παιδί του.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από telxina » 14 Απρ 2003 14:02

Exo sokaristei poli me tous thanatous teleftea... Agnoston ke... gnoston... Idios otan akouo gia neous anthropous, trelenome... Ke distixos mesa ston Aprili exo akousei arketa asxima nea...

To proto pou thelo na po, isos ine asimanto, omos sinevei... Xtes to apogevma epesa na kimitho gia apogevma kata tis 7... Vriskomoun se mia fasi miso-ipnou miso-xinpiou otan xafnika xoris logo anigo ta matia mou diaplata ke kitazo to roloi... Itan 7.23... Otan sikothika kata tis 8.30 ke akousa ta nea trelathika akomi pio poli... :cry:

To deftero, ine pos xehasame gia ali mia fora poli grigora to distixima ston aliakmona. Itan tote pou ipirxan iponies oti ipefthinos itan pali odigos ntalikas... ke itan tote pou toso efkola, apla kaneis den ekane tipota gia afto... ke mono i skepsi oti an eixe ginei kati tote isos na mi ginotan afto xtes... :cry:

Kati telefteo pou kanei gia mena ta gegonota pio sidaraktika... O aderfos mou girise apo tin pentaimeri ekdromi tou tin paraskevi...

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από greekbytes » 14 Απρ 2003 14:03

De thimamai poios to eixe pei.. alla :

Eirini einai otan to paidi thavei ton gonio kai polemos otan o gonios thavei to paidi..

To sigkekrimeno peristatiko den afora ton polemo vevaia alla einai pragmatika adiko na simvainei to deutero..

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από γιαννης » 14 Απρ 2003 14:17

re paidia ego exo sokaristi apo ta mme.

pragmati to atixima einai tragiko kai silipitiria se sigeneis kai filous, alla afto to prama pia.

na deixnoun ta ptomata, ta lefka feretra, tous filous pou klene, tous goneis pou xtipiountai. Meta tha mas deiksoun tis keidies, meta ta 40 kai paei legontas.

Ego afto den to leo dimisiografia alla vabirismo kai den tous leo dimosiografous alla korakia.

ELEOS PIA.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από telxina » 14 Απρ 2003 14:32

Ekmetalefsi ke tou ponou...

Klasiki ilithia erotisi dimosiografou pros sigeni xamenou : "Pos esthanesthe?" Pos les na esthanete re megale? Omorfa?

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από γιαννης » 14 Απρ 2003 14:35

telxina έγραψε:Ekmetalefsi ke tou ponou...

Klasiki ilithia erotisi dimosiografou pros sigeni xamenou : "Pos esthanesthe?" Pos les na esthanete re megale? Omorfa?
.... exei pesei apo to 6o orofo kai rotaei o dimosiografos: ponate? kai stin periptosi tou eisagelatou molis to thima pei nai o dimosiografos anafonei: po po.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από e-times » 14 Απρ 2003 14:45

γιαννης μπαϊμπακης έγραψε:
telxina έγραψε:Ekmetalefsi ke tou ponou...

.... exei pesei apo to 6o orofo kai rotaei o dimosiografos: ponate? kai stin periptosi tou eisagelatou molis to thima pei nai o dimosiografos anafonei: po po.
Οσο τους βλεπουμε εμεις τοσο αυτοι θα καρφωνουν τα δοντια τους στο σβερκο μας (τα περι βαμπιρισμου του γιαννη μπαιμπακη :D )

Τα θερμα μου συλλυπητηρια στους συγγενεις και φιλους των παιδιων..... :cry:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

droopinos

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από droopinos » 14 Απρ 2003 15:18

Εγώ άκουσα στο STAR την άλλη να μιλάει με τον οδηγό της νταλίκας και να τον ρωτάει " Είστε αναστατωμένος ε ? "
Οχι δεν είναι ..................... εσύ τι λες κοπέλα μου ? εδώ γάτα σκοτώνεις και νιώθεις τύψεις ......... όχι 20 παιδιά !!!!!!!!!
Αυτός τώρα αν έχει τύψεις ......... καταστράφηκε όλη η ζωή του
Για ποιούς να λυπηθείς πιο πολύ ?
Για τους γονείς ? για τα παιδιά ? για τον οδηγό ?
Και το κακό είναι ότι αν δεν έτρεχε κανείς ποτέ μα ποτέ δεν θα θρηνούσαμε και θύματα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από Enigma » 15 Απρ 2003 00:04

Λοιπόν το είπανε σήμερα, σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση ισχύει απαγόρευση της κυκλοφορίας μεγάλων φορτηγών όλο τον χρόνο, για τα Σ/Κ.

Μόνο εμείς τον αλλάξαμε τον νόμο, για τα συμφέροντα των εταιριών! :evil:
Εικόνα

mitsubishi

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από mitsubishi » 17 Απρ 2003 22:01

e-times έγραψε:Οσο τους βλεπουμε εμεις τοσο αυτοι θα καρφωνουν τα δοντια τους στο σβερκο μας (τα περι βαμπιρισμου του γιαννη μπαιμπακη :D )

Τα θερμα μου συλλυπητηρια στους συγγενεις και φιλους των παιδιων..... :cry:
Τα είπες όλα φίλε μου. Προσυπογράφω 100%.

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από xarisss » 18 Απρ 2003 04:52

einai ena apospasma apo to editorial pou egrapsa gia to pro-pro, i apopsi mou diladi pano sto thema..
Θα ήθελα στην επανεμφάνισή μου μετά από τόσο καιρό να κάνω λίγο χαβαλέ με τα ποδοσφαιρικά, κλπ, αλλά νομίζω ότι όλα αυτά επισκιάστηκαν με αυτό που έγινε την Κυριακή στα Τέμπη. Τι να το κάνω το ποδόσφαιρο, όταν βλέπω την ανευθυνότητα ορισμένων να κοστίζει τόσες ανθρώπινες ζωές. Και μετά να εμφανίζονται όλοι έκπληκτοι με αυτό που συνέβη, να λένε με τις ώρες πόσο τραγικό ήταν, λες και έκαναν κάτι για να το αποφύγουν. Λες και θα κάνουν από σήμερα κάτι για να αποφύγουν ένα μελλοντικό παρόμοιο ατύχημα. Πάρτε το πιο απλό: Πόσες και πόσες φορές δε σας έτυχε να βρίσκεστε πίσω από ένα υπερφορτωμένο φορτηγό στην εθνική και να σας λούζει κρύος ιδρώτας μέχρι να το προσπεράσετε, πόσες και πόσες φορές δεν σας είπε κάποιος γνωστός ότι από ένα χαλίκι που ξέφυγε από την (ξεσκέπαστη) καρότσα του προπορευόμενου φορτηγού ράγισε το παρμπρίζ του αυτοκινήτου του; Μάλλον όμως στη χώρα που ζούμε δεν αρκούν τέτοια «αναίμακτα» περιστατικά για να ληφθούν κάποια μέτρα. Ο (άγραφος) νόμος είναι ξεκάθαρος: Ποτέ δε λαμβάνουμε δραστικά μέτρα για οποιοδήποτε πρόβλημα, αν δεν έχουμε νεκρούς. Μόνο τότε μπορεί να ευαισθητοποιηθεί κάποιος υπεύθυνος, μόνο όταν είναι ήδη αργά.

Κουράστηκα να ακούω τις τελευταίες μέρες να μαλώνουν οι κάθε λογής υπεύθυνοι και να προσπαθεί ο ένας να ρίξει τις ευθύνες του δυστυχήματος στον άλλο. Προφανώς για να μπορέσει ο καθένας τους να κοιμηθεί ήσυχος το βράδυ, σκεπτόμενος ότι «εντάξει, εγώ τα έκανα όλα σωστά, άλλος τα σκότωσε τα παιδιά, οπότε εγώ είμαι εντάξει με τη συνείδησή μου». Και σε μια εβδομάδα, δύο το πολύ, το θέμα θα έχει ξεχαστεί, το πρώτο θα είναι ή το τελευταίο; Μήπως δεν ξεχάστηκε το δυστύχημα στον Αλιάκμονα που έγινε μόλις δύο μήνες πριν; ’λλαξε τίποτα από τότε, στον τρόπο με τον οποίο γίνονται οι έλεγχοι στις εθνικές οδούς για να αλλάξει και τώρα; Το μόνο που κάνουμε είναι να τα ρίχνουμε όλα στην παιδεία. Δεν έχουν παιδεία οι Έλληνες οδηγοί, κι άλλα τέτοια ωραία. Όταν δεν εφαρμόζονται οι νόμοι, ή ακόμη χειρότερα όταν δεν υπάρχουν νόμοι για να εφαρμοστούν δεν παίζει κανένα μα κανένα ρόλο η παιδεία. Εκτός κι αν θεωρείται αυτονόητο ότι η ασφάλειά μας στους δρόμους πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά στην παιδεία των άλλων οδηγών. Αν είναι έτσι πάω πάσο, ότι και να πω είναι περιττό.

Εύχομαι οι 21 αυτές ψυχές να είναι οι τελευταίες που χάνονται τόσο άδικα..
Kai oso gia tous dimosiografous.. An i kalipsi enos atiximatos kanontas erotiseis sta thimata tou tipou "pos aisthaneste" kai i kalipsi ton kideion ton thimaton einai dimosiografia, ego eimai o Epitheoritis Kalahan...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

21 νεκρά παιδιά ....

Δημοσίευση από gaucho » 18 Απρ 2003 13:55

Elpizw na min iparxei problima me to link

Kapia sxolia sxetika me to atixima.Ta eixa pei kai egw sto forum opws kai alloi apo mas sto topic "Alli mia tragwdia"

http://www.mykarditsa.gr/article.php?si ... ad&order=0

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: webdevgr και 2 επισκέπτες