Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από Tasos-21 » 23 Ιαν 2008 23:18

Πείτε μου ένα πολύ καλό λογισμικό που να κάνει την δουλειά που κάνει και ο Λαζόπουλος στα βίντεο. Εννοώ, δλδ, που αλλάζει τα πρόσωπα - εικόνα πάνω σε εικόνα συγχρονισμένα...!!

Πώς γίνεται αυτό...;;

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΡΤΕΣ PCI ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟ Κ.Λ.Π. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΔΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΑΤΖΑΚΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ...!!

mf_iii

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από mf_iii » 24 Ιαν 2008 02:43

Με After Effects γινεται (αν και ειναι πολυ εξιδικευμενο) τωρα εκεινοι δεν ξερω με τι το κανουν... Πρεπει να γινεται και με Premiere...

Άβαταρ μέλους
ne3go

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από ne3go » 24 Ιαν 2008 13:19

Όπως λέει και ο mf_iii γίνεται άνετα με After Effects. Βάζεις το βίντεο του προσώπου που θές πάνω από το άλλο βίντεο και με mask κόβεις το γύρω-γύρω και αφήνεις το πρόσωπο μόνο. Επειδή η θέση του προσώπου θα αλλάζει και θα βγαίνει κάποιες φορές έξω από το mask, πρέπει σε επιλεγμένα keyframes να αλλάζεις το shape του mask. To mask καλό θα είναι να έχει feather για να μην είναι απότομη η μετάβαση από το ένα video στο άλλο.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Ιαν 2008 13:26

Πάντως το αποτέλεσμα μαλακία είναι με το συμπαθειο :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2008 13:53

είναι πολύ καλό για την ώρα που έχουν στην διαθεσή τους να το φτιάξουν. για πολύ καλύτερο αποτέλεσμα θέλεις 3-4 ημέρες το κάθε video...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Tasos-21

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από Tasos-21 » 24 Ιαν 2008 14:30

Ευχαριστώ, αλλά, εκτός αυτού, θα ήθελα να μπορώ απλά να βάζω, έστω και μια εικόνα *.jpeg ή κινούμενο *.gif πάνω από το βίντεο και, σε κάθε frame, να την τοποθετώ εγώ οπουδήποτε θέλω... :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από veriotis » 24 Ιαν 2008 21:56

premiere photoshop και αρκετό χρόνο και κάνεις θαύματα

Tasos-21

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από Tasos-21 » 25 Ιαν 2008 14:00

Veriotis, το Premiere θα με βόλευε περισσότερο, γιατί και έχω ασχοληθεί, αλλά το έχω και σε setup...

Μόνο που θα ήθελα μία μικρή διευκρινησούλα: "Ή πες μου έναν τρόπο για να το κάνω αυτό ή πες μου το όνομα αυτής της τεχνικής, ώστε να κάνω ένα search στον "Γούγλι"..."

Άβαταρ μέλους
p_pan

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από p_pan » 25 Ιαν 2008 16:44

koita einai polu eukolo...... den uparxi kapoio sigkekrimeno onoma... mpes sto parakato link kai 8a deis 8aumata mesa.. einai analitika video tutorials...

www.adobe.com/designcenter/video_workshop/
Αγράματος...

Άβαταρ μέλους
ne3go

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από ne3go » 26 Ιαν 2008 00:28

tasos-21 έγραψε: Μόνο που θα ήθελα μία μικρή διευκρινησούλα: "Ή πες μου έναν τρόπο για να το κάνω αυτό ή πες μου το όνομα αυτής της τεχνικής, ώστε να κάνω ένα search στον "Γούγλι"..."
Θα σου περιγράψω μια τεχνική και ελπίζω να βοηθήσει.
Στο photoshop aνοίγεις την εικόνα και κάνεις το περίγραμμα της περιοχής που θες να εισάγεις (ένα πρόσωπο π.χ.) με το Lasso tool.
Στη συνέχεια δεξί κλίκ πάνω στο επιλεγμένο κομμάτι, και πατάς "layer via copy".To νέο layer θα ονομαστεί αυτόματα "Layer 1".
Σώζεις το αρχείο από το photoshop σαν *.psd file.

Ανοίγεις το Premiere. Βάζεις το βίντεο που θέλεις στο Video 1 track.
Πατάς File>Import> και βρίσκεις το αρχείο psd. Μόλις το πατήσεις, σου ανοίγει ένα παράθυρο, στο οποίο τσεκάρεις την επιλογή "choose layer" και μετά επιλέγεις το layer 1, που είναι το κομμένο πρόσωπό σου, και πατάς ΟΚ.
Το psd αρχείο το βάζεις στο Video 2. Μετά έχοντας επιλεγμένο το Video 2, πηγαίνεις στο effects control, (αν δεν το έχεις στην οθόνη σου θα το βρείς στο window>effects control) και πατάς το Μotion (γίνεται μαύρο).

Τώρα την εικόνα σου μπορείς να τη μετακινήσεις,να την περιστρέψεις και να την μεγαλώσεις.
Όταν την τοποθετήσεις στο σημείο που θες, πάτα το όρθιο τρίγωνο δίπλα απ'το Motion. Τσέκαρε τον κύκλο στα position & scale και έχεις δημιουργήσει το πρώτο σου keyframe.
To μόνο που κάνεις από δω και πέρα είναι να μετακινείς τη "βελόνα" του timeline στο καρέ που θες και μετά να βάζεις τη φωτό σου στη σωστή θέση. Τα keyframe δημιουργούνται αυτόματα από κει και πέρα.
Ελπίζω να βοήθησα, καλούς πειραματισμούς!

Tasos-21

Λαζόπουλος - Βίντεο...!!

Δημοσίευση από Tasos-21 » 26 Ιαν 2008 14:31

Ευχαριστώ πάρα πολύ...!!

Αν και δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω άμεσα: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=34025 :hammer: :hammer: :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες