«Ξυπνάει» η οικολογική συνείδηση του Έλληνα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιαν 2008 10:16

Αυτό και αν είναι ενδιαφέρον άρθρο. 8)

Αυτόνομο υπουργείο Περιβάλλοντος και «ανυπακοή» των βουλευτών στις κομματικές γραμμές όταν κατά την άποψή τους κρίνονται σοβαρά περιβαλλοντικά ζητήματα ζητούν οι Ελληνες πολίτες.
Περισσότερα διαβάστε εδώ: http://www.e-tipos.com/newsitem?id=23213
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Ιαν 2008 10:31

Sheena να σου πω μερικά πράγματα να τα ξέρεις και εσύ και οι άλλοι που διαβάζουν τέτοιες ειδήσεις. Η Γιάννα και ο Αλαφούζος γενικά πρέπει να έχουν πρόβλημα με την ανάθεση δημοσίων έργων αυτή την περίοδο και αποφάσισαν ότι καλό θα ήταν να εκβιάσουν λίγο τον Σουφλιά που τα σπρώχνει σε δικούς του νταβατζήδες κατά πάσα πιθανότητα. Γι αυτό και θέλουν να του πάρουν αρμοδιότητες από το υπουργείο του. Γι αυτό έχει φαγωθεί και ο κομψός etipos και το ΣΚΑΙ για τη δημιουργία υπουργείου Περιβάλλοντος. Λες ξαφνικά να τους έπιασε η οικολογική τους συνείδηση; Και μάλιστα σφετερίζονται τους "Έλληνες πολίτες". Εγώ ας πούμε δεν θέλω σκέτο υπουργείο περιβάλλοντος. Δεν είμαι Έλληνας πολίτης;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιαν 2008 10:43

cdhyper, συμφωνώ πως παίζονται συμφέροντα. Γι' αυτό και είπα ενδιαφέρον άρθρο. Δεν νομίζω να τους έχει πιάσει τόσο πολύ όλους η οικολογική τους συνείδηση και μάλιστα να σχετίζονται με την πολιτική.

Το είδα και την άλλη φορά. Αυτοί οι ίδιοι που έκαναν πορεία για το περιβάλλον και ήταν πολιτικοποιημένοι (ή να το πω καλύτερα κομματικοποιημένοι), έπειτα πέταξαν στον δρόμο χαρτάκια υπερ της παρατάξεως τους και ήταν από τους πρώτους που αγόρασαν ξύλα για το χειμώνα, ενώ το καλοκαίρι κάηκαν τόσες εκτάσεις γης. Αυτό και αν είναι υποκρισία.
:hammer:

Το θέμα είναι να την αποκτήσουμε όλοι εμείς, για ένα καλύτερο αύριο, χωρίς να υποκινούμαστε από κάποιους που λύνουν και δένουν σε βάρος μας. Δεν μπορώ να πετάξω κάτω το χαρτάκι. Ξέρεις πότε θα λιώσει; Γιατί να το κάνω; Εγώ καταστρέφω το περιβάλλον που φιλοξενεί την ύπαρξή μου όσο είμαι εν ζωή. Και αν θέλω αυτό να υπάρχει για να υπάρχω και εγώ, τότε καλά θα κάνω να το προσέχω περισσότερο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 25 Ιαν 2008 14:02

Η αλήθεια είναι ότι έχω εξοργιστεί λιγάκι, τον τελευταίο καιρό, διότι προσπαθούνε να μου πετάξουν το μπαλάκι για την καταστροφή του περιβάλλοντος (και για πολλά άλλα που είναι oftopic). Γίνε πιο "πράσινος" στις συνήθειές σου, μη βάζεις τις συσκευές στο standby, σώσε τις φάλαινες, μην καις τα δάση (λες και δε γνωρίζουμε ότι αποδεδειγμένα συντριπτικό ποσοστό των πυρκαγιών ξεκινάν από εμπρησμούς, παρ'ολαυτά θα μας την πούνε με τις διαφημίσεις τους να μην πετάμε τσιγάρα). Με λίγα λόγια μας γεμίζουν ενοχές και τσιμπάμε κιόλας.Το περιβάλλον έχει καταστραφεί από τότε που η μόνη αξία είναι η οικονομική. Δε φταίω εγώ που ο πλανήτης πεθαίνει, φταίνε όλοι αυτοί που στο βωμό του κέρδους θυσιάζουν τα πάντα.

Έχω σπουδάσει χημικός μηχανικός και γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι το όλο θέμα είναι καθαρά οικονομικοπολιτικό. Η τεχνολογία υπάρχει σε μεγάλο βαθμό ωστε να απεξαρτηθούμε πλήρως από το πετρέλαιο και να μπορούμε να παράγουμε προϊόντα με φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο.

Δε λέω ότι πρέπει να πετάμε τα σκουπίδια μας απο δω κι από κει, αν βοηθά να κλείνω το γενικό διακόπτη των συσκευών να το κάνω και σαν άτομο να κάνω ότι μπορώ αλλά δε δέχομαι λογικές οι οποίες ουσιαστικά ενοχοποιούν τον μέσο πολίτη, βάζοντας στην άκρη τα πραγματικά αίτια και αποπροσανατολίζοντας. Δεν απορρίπτω την ατομική ευθύνη αλλά είναι μηδαμινό ποσοστό μπροστά στη συλλογική ευθύνη του κεφαλαίου

Όσο για την "ευαισθητοποίηση" των πολιτών, αυτό είναι το νέο trend. Από όλους αυτούς που θεωρούνται οικολόγοι θα ήθελα να ήξερα πόσοι από αυτούς είναι διατεθιμένοι να αλλάξουν ριζικά τον τρόπο ζωής τους πχ να θυσιάσουν τις υψηλές αποδόσεις ενός αυτοκινήτου για να πάρουν κάποιο που δε θα καίει βενζίνη. Γενικότερα η οικολογία είναι πολιτική στάση και δε συνοψίζεται σε κινήσεις εντυπωσιασμού.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Garakatsamol την 25 Ιαν 2008 14:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 25 Ιαν 2008 14:23

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Πέστα γιατί τα λέω και εγώ και με λένε μαλάκα οι οικολόγοι...

Άντε γιατί έχει παραγίνει το κακό...

Τρομοκρατεία παντού ρε γμτ... Έλεος...

Σωστός...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιαν 2008 14:52

Garaktsamol, συμφωνώ και επαυξάνω. Όλοι αυτοί που λέγονται οικολόγοι το μόνο που κάνουν είναι να φτιάχνουν κόμματα και συνομοσπονδίες για να κοιτάξουν το κέρδος τους. Δεν τους έχω δει να έχουν οικολογική συνείδηση έμπρακτα, αλλά με τα λόγια μόνο. Έτσι δεν γίνεται κάτι. Καλά κάνουμε και προσέχουμε εμείς. Αλλά όλους αυτούς που το παίζουν "οικολόγοι" δεν γίνεται να τους σταματήσουμε με πορείες, οι οποίες συστήνονται από τους ίδιους και παραμυθιάζουν τα πλήθη, αλλά με πράξεις. Ποιες είναι αυτές οι πράξεις θα μου πείτε. Δεν έχω άμεσα την απάντηση. Μόλις το συγκεκριμενοποιήσω θα σας πω. Εντωμεταξύ, αυτό είναι θέμα όλων μας.

Είναι γνωστό άλλωστε πως κορυφαίο στέλεχος της Greenpeace όταν του δώθηκε θέση υψηλόβαθμου σε εταιρεία, τα παράτησε όλα και πήγε εκεί. Τι κάνει το χρήμα, έτσι. Θα μου πείτε το συμφέρον τους κοιτάνε. Καλά κάνουν, αλλά γι΄αυτό το σκοπό βρε φίλε έκανες καμπάνιες και αγώνες τόσα χρόνια; Για ποια διάσωση φάλαινας ή χελώνας μου λες μετά;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 25 Ιαν 2008 18:42

δεν διαφωνω με οσα λετε, μονο να πω οτι ο ΣΚΑΙ ανεκαθεν σχολιαζε και εκανε ρεπορταζ για το περιβαλλον.Δεν ειναι κατι νεο.Εδω και 3 χρονια που ακουω ΣΚΑΙ, εχει κανει πολλα υπερ του περιβαλλοντος.Κηφισος, χωματερες, λατομειο στο κορωπι...Και δεν ειμαι υπερ του καθε καναλαρχη αλλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 25 Ιαν 2008 19:44

Sheena έγραψε:Δεν μπορώ να πετάξω κάτω το χαρτάκι. Ξέρεις πότε θα λιώσει; Γιατί να το κάνω; Εγώ καταστρέφω το περιβάλλον που φιλοξενεί την ύπαρξή μου όσο είμαι εν ζωή. Και αν θέλω αυτό να υπάρχει για να υπάρχω και εγώ, τότε καλά θα κάνω να το προσέχω περισσότερο.
Η αλήθεια είναι ότι το περιβάλλον δεν καταστρέφεται με τα χαρτάκια. Αυτό που καταστρέφεται είναι η αισθητική μας. Και καταστρέφεται περισσότερο από τους λερωμένους με χαζά συνθήματα τοίχους παρά από τα αθώα και άκακα χαρτάκια, στη σκιά των οποίων ξαποσταίνουν το καλοκαίρι τα κουρασμένα σκαθαράκια. :-)
Garakatsamol έγραψε:Δε φταίω εγώ που ο πλανήτης πεθαίνει, φταίνε όλοι αυτοί που στο βωμό του κέρδους θυσιάζουν τα πάντα.
Αν είναι θυσιάσει κανείς τα πάντα σε ένα βωμό, τότε ο βωμός του κέρδους δεν είναι άσχημη επιλογή. Αν ας πούμε έχει να επιλέξει ανάμεσα στο βωμό της αγάπης, στο βωμό της πατρίδας, στο βωμό της πίστης και στο βωμό της αιώνιας λήθης, καλύτερα να τα θυσιάσει στο βωμό του κέρδους να πιάσουν και τόπο. :-P

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιαν 2008 19:55

Στο τελευταίο δεν συμφωνώ. Άμα είναι να έχουμε βωμούς, άστο τότε. Το χάσαμε το παιχνίδι....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 25 Ιαν 2008 20:08

skeftomilos έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι το περιβάλλον δεν καταστρέφεται με τα χαρτάκια. Αυτό που καταστρέφεται είναι η αισθητική μας. Και καταστρέφεται περισσότερο από τους λερωμένους με χαζά συνθήματα τοίχους παρά από τα αθώα και άκακα χαρτάκια, στη σκιά των οποίων ξαποσταίνουν το καλοκαίρι τα κουρασμένα σκαθαράκια. :-)
Συμφωνώ αλλά νομίζω ότι το πεδίο ενδιαφέροντος των σκαθαρακίων είναι διαφορετικό (συνήθως ασχολούνται με άλλου είδους απορρίματα, δέστε κανένα ντοκυμαντέρ να καταλάβετε) και δεν έχουν χρόνο να ξεκουράζονται κάτω από χαρτάκια :D
skeftomilos έγραψε: Αν είναι θυσιάσει κανείς τα πάντα σε ένα βωμό, τότε ο βωμός του κέρδους δεν είναι άσχημη επιλογή. Αν ας πούμε έχει να επιλέξει ανάμεσα στο βωμό της αγάπης, στο βωμό της πατρίδας, στο βωμό της πίστης και στο βωμό της αιώνιας λήθης, καλύτερα να τα θυσιάσει στο βωμό του κέρδους να πιάσουν και τόπο. :-P

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :wink: και θέλω να σχολιάσω αλλά θα μου βάλει τις φωνές η sheena επειδή είμαστε εκτός θέματος :) . Ίσως να ανοίξω ένα θέμα για τα είδη των βωμών και σε ποιούς αξίζει να θυσιάζεις και σε ποιούς όχι :D :D :D

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 25 Ιαν 2008 20:51

@Garakatsamol: Αν ανοίξεις τέτοιο topic, όλο και κάτι θα έχω να προσθέσω επί του θέματος. :-)

@Sheena: Συμφωνείς τόσο συχνά με αυτά που γράφω, που πρέπει να υπάρχουν και μερικές αφορμές διαφωνίας για να διατηρηθεί η ισορροπία! :D
cdhyper έγραψε:Γι αυτό έχει φαγωθεί και ο κομψός etipos και το ΣΚΑΙ για τη δημιουργία υπουργείου Περιβάλλοντος. Λες ξαφνικά να τους έπιασε η οικολογική τους συνείδηση;
Αν και τακτικός ακροατής του ΣΚΑΪ, και του Λαβίθη ιδιαιτέρως, θέλω να πω ότι δε συμφωνώ με τις απόψεις του σταθμού. Δηλαδή δε συμφωνώ με τις απόψεις του Σταθμού ΣΚΑΙ, όχι με τους δημοσιογράφους - αναλυτές - συντονιστές και λοιπούς ομιλητές που εκφέρουν τις απόψεις τους από τη συχνότητα των 100,3 mhz. Θα έλεγα μάλιστα ότι γενικά δε μου αρέσουν οι σταθμοί με άποψη, είτε είναι ραδιοφωνικοί, τηλεοπτικοί ή σιδηροδρομικοί. Μου αρέσουν οι άνθρωποι με άποψη, όχι οι υπεροντότητες με τις οποίες δε μπορώ να ταυτιστώ. Που ενώ δεν έχουν πόδια, χέρια, μάτια, εγκέφαλο, μνήμη και σκέψη, καταφέρνουν ωστόσο με τρόπο μαγικό να έχουν άποψη για κάποια άλλα όντα που λέγονται άνθρωποι. Μια άποψη μάλιστα που επαναλαμβάνεται μονότονα ανά ημίωρο, με ύφος ειρωνικό και πολύξερο.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 27 Ιαν 2008 19:08

skeftomilos έγραψε:
@Sheena: Συμφωνείς τόσο συχνά με αυτά που γράφω, που πρέπει να υπάρχουν και μερικές αφορμές διαφωνίας για να διατηρηθεί η ισορροπία! :D

Αν και τακτικός ακροατής του ΣΚΑΪ, και του Λαβίθη ιδιαιτέρως, θέλω να πω ότι δε συμφωνώ με τις απόψεις του σταθμού. Δηλαδή δε συμφωνώ με τις απόψεις του Σταθμού ΣΚΑΙ, όχι με τους δημοσιογράφους - αναλυτές - συντονιστές και λοιπούς ομιλητές που εκφέρουν τις απόψεις τους από τη συχνότητα των 100,3 mhz. Θα έλεγα μάλιστα ότι γενικά δε μου αρέσουν οι σταθμοί με άποψη, είτε είναι ραδιοφωνικοί, τηλεοπτικοί ή σιδηροδρομικοί. Μου αρέσουν οι άνθρωποι με άποψη, όχι οι υπεροντότητες με τις οποίες δε μπορώ να ταυτιστώ. Που ενώ δεν έχουν πόδια, χέρια, μάτια, εγκέφαλο, μνήμη και σκέψη, καταφέρνουν ωστόσο με τρόπο μαγικό να έχουν άποψη για κάποια άλλα όντα που λέγονται άνθρωποι. Μια άποψη μάλιστα που επαναλαμβάνεται μονότονα ανά ημίωρο, με ύφος ειρωνικό και πολύξερο.
Για το πρώτο, έχεις δίκιο. :lol: Μπορεί να μην συμφωνούμε σε όλα, αλλά είμαστε ελεύθεροι να διατυπώνουμε τις απόψεις μας και να τις υποστηρίζουμε, αρκεί να μην θίγουμε άλλα μέλη με την συμπεριφορά μας. Χαίρομαι που ακόμα και οι διαφωνίες γίνονται σε κλίμα δημοκρατικό, αλλά και αλληλοσεβασμού.

Για το δεύτερο σχόλιο σου σχετικά με τις υπεροντότητες που γίνονται εκφραστές απόψεων, συμφωνώ με την γνώμη σου. ;) :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 28 Ιαν 2008 02:31

Sheena έγραψε:Χαίρομαι που ακόμα και οι διαφωνίες γίνονται σε κλίμα δημοκρατικό, αλλά και αλληλοσεβασμού.
Όσο με αφορά το κλίμα το προτιμώ πολιτισμένο παρά δημοκρατικό. Το δημοκρατικό το έχω συνδέσει με μια διαδικασία που περιλαμβάνει ψηφοφορίες, σεμνούς και ταπεινούς νικητές, και θρηνόντες ηττημένους που ο κλαυθμός τους βαφτίζει πλατείες. :-)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 28 Ιαν 2008 09:02

skeftomilos έγραψε:
Όσο με αφορά το κλίμα το προτιμώ πολιτισμένο παρά δημοκρατικό. Το δημοκρατικό το έχω συνδέσει με μια διαδικασία που περιλαμβάνει ψηφοφορίες, σεμνούς και ταπεινούς νικητές, και θρηνόντες ηττημένους που ο κλαυθμός τους βαφτίζει πλατείες. :-)
Εσύ το έχεις συνδέσει έτσι. Όχι και εγώ, που σκέφτομαι την δημοκρατία στις μέρες ακόμα όπως είναι η πραγματική της σημασία. Γιατί έτσι κάλλιστα θα μπορούσε κανείς να πει και για το "πολιτισμένο" που είπες πριν. Αλλά δεν είμαι αυτής της άποψης διόλου. ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 29 Ιαν 2008 02:40

Ναι, ωραίοι καιροί τότε. Όταν τα πράγματα ήταν όμορφα και αυθεντικά, και το πραγματικό ξεχώριζε από το φανταστικό και το υπαρκτό από το ανύπαρκτο, και η αλήθεια ήταν τόσο διαφορετική από το ψέμα. Έλα όμως που περάσαν οι χρόνοι και οι αιώνες, και λειώσανε οι παγετώνες, και φύγαν και χάθηκαν οι κένταυροι οι άρπυες και οι γρύπες, και μαζί τους πήραν τις αγνές καθαρές και προφανείς αλήθειες, και μας άφησαν να ζήσουμε με την πολυπλοκότητα, τη σχετικότητα, τις πιθανότητες, τη fuzzy logic, το θεώρημα της μη πληρότητας, τις μηχανές Touring, τα exit polls και τις δημοσκοπήσεις για τον καταλληλότερο πρωθυπουργό. Και σα να μη φτάναν όλα αυτά έχουμε τώρα και την οικολογική μας συνείδηση που ξυπνάει. Μου φαίνεται όμως λίγο αγουροξυπνημένη, ίσως δε χόρτασε ύπνο ακόμα. :-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες