«Ξυπνάει» η οικολογική συνείδηση του Έλληνα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 29 Ιαν 2008 09:17

Παρόλο που έννοιες όπως η δημοκρατία και ο πολιτισμός είχαν θεσπιστεί κατα την αρχαιότητα. (Μην ξεχνάμε τον χρυσό αιώνα του Περικλή.) Ωστόσο ακόμη και τότε δεν εφαρμόζονταν. Πόσο μάλλον σήμερα. Όπου υπάρχουν συμφέροντα, λίγο δύσκολο κάτι τέτοιο να γίνει πραγματικότα. Έτσι συμβαίνει και με την οικολογική συνείδηση του Έλληνα ή μη Έλληνα.

Να προσθέσω ακόμη κάτι. Όταν βάζω ένα θέμα εδώ, δεν σημαίνει πως συμφωνώ κιόλας με αυτό. Το γράφω για να το συζητήσουμε και να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα. Με ενδιαφέρει ο αντίλογος και να μην μασάμε ότι μας δίνουν έτοιμο στο χαρτί ή σε κάτι άλλο τελοσπάντων. ;)

Φιλικά.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιαν 2008 11:05

Καλημέρα στην ωραία παρέα,
@Sheena συγχαρητήρια για ένα ακόμα πολύ καλό Θέμα!
Η Οικολογική Συνείδηση χρειάζεται και σωστή Ενημέρωση-Γνώση εκτός από την Καλή Πρόθεση, για να εκφραστεί. Η Ιδέα "Οικολογία" δεν βάλλεται μόνο από τους υστερόβουλους "Οικολόγους", αλλά και από τους Φανατισμένους-Υστερικούς. Αυτοί οι τελευταίοι κάνους -ίσως- εξίσου αρκετή ζημιά με τους πρώτους.
Ο λόγος για τον οποίο διέκοψα (πριν από χρόνια πολλά) σχέσεις με την GREENPEACE-ΕΛΛΑΣ ήταν η στάση τους σχετικά με τις "οικονομικές λάμπες".
Οι πολυδιαφημισμένες "οικονομικές λάμπες" δεν είναι τίποτε άλλο από λάμπες φθορισμού (Φωτισμός Γραφείων) με ηλεκτρονική (αντί για ηλεκτρική) εκκίνηση και με άλλη συσκευασία-μορφή.
Ωστόσο, οι λάμπες φθορισμού είχαν κατηγορηθεί, στο παρελθόν, από υπηρεσίες σαν τον FDA, και από μερίδα του Ιατρικού Τύπου παγκόσμια, ως ύποπτες για βλάβες στο δέρμα (και όχι μόνο) λόγω διαρροής -από αυτές- υπεριώδους ακτινοβολίας (UV). Τόσο οι λάμπες φθορισμού, όσο -προφανώς- και οι "οικονομικές" λειτουργούν με UV, που δημιουργείται στο εσωτερικό τους.
Κάποιο ποσοστό αυτής της UV δραπετεύει και σκορπίζεται στο περιβάλλον... Κι όποιον πάρει ο Χάρος!!!
Γι'αυτό, προσωπικά τουλάχιστον, δεν θα συνιστούσα τη χρήση τους σε Κρεβατοκάμαρες και γενικότερα σε χώρους όπου τα Γεννητικά Όργανα έρχονται σε περισσότερο άμεση έκθεση στο Τεχνητό Φως.
...Για την Ιστορία, ενώ είχα ταχτικότατη και πυκνή αλληλογραφία με τους ειδικούς της GREENPEACE-ΕΛΛΑΣ για διάφορα θέματα, όταν έβαλα "στο τραπέζι" τον προβληματισμό μου για τις "οικονομικές" λάμπες, έπεσε ξάφνου ΝΕΚΡΙΚΗ ΣΙΓΗ!!! Δεν πήρα ούτε ένα αντεπιχείρημα ως απάντηση! Κι έτσι διακόπηκαν οι "θερμές διπλωματικές σχέσεις" μας.
...Και παρεμπιπτόντως ο μεγάλος γιός μου σπουδάζει Περιβαλλοντολόγος στη Μιτυλήνη!! Εκεί να δείτε εποικοδομητικές και καλοπροαίρετες κόντρες.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 29 Ιαν 2008 11:31

Οι λάμπες φθορισμού είναι γνωστό ότι κάνουν κακό, όχι μόνο στο δέρμα, αλλά και στα μάτια. Υπάρχουν έρευνες που το αποδεικνύουν αυτό. Να σας τις βρω να τις παραθέσω, άμα θέλετε να τεκμηριώσω περισσότερο αυτό που λέω.

Όσο για την στάση της Greenpeace, όταν ενδιαφέρθηκα κάποτε να μάθω περισσότερα για την οργάνωση και την δράση τους (αρκετά χρόνια πριν, όντας μαθήτρια Γυμνασίου ή Λυκείου), πήρα έναν φάκελλο από αυτούς με όλα τα χαρτιά και θα έπρεπε να τους στείλω κάποια απάντηση με κάποιο χρηματικό ποσό. Αφού πέρασε διάστημα 2 εβδομάδων, μου έστειλαν ένα γράμμα με το οποίο μου έλεγαν πως δεν θα μπορούσα να γίνω μέλος, αφού δεν τους είχα ειδοποιήσει σχετικά μέχρι τότε. (Πού θα τα έβρισκα τα χρήματα να τους στηρίξω, την στιγμή που ακόμη δεν εργαζόμουν δεν ξέρω....) Ο τρόπος τους δεν μου άρσε καθόλου. Όλο αυτό το γεγονός συνέστησε στο να σχηματίσω την πλέον χείριστη εντύπωση γι' αυτούς.

Το να εκμεταλλεύεσαι συναθρώπους σου για να γίνουν "οικολόγοι" αυτό είναι κάτι που με βρίσκει κάθετα αντίθετη. Δεν μ' αρέσει ο τρόπος τους. Αν είναι όντως οικολόγοι να βρουν έναν πιο δημοκρατικό και σωστό τρόπο να το δείξουν. Όχι να γίνονται δικτάτορες και τρομοκράτες.

Και τελοσπάντων η οικολογική συνείδηση είναι κάτι που αφορά τον καθένα μας και θα πρέπει να είναι επιλογή μας, την στιγμή που θέλουμε να υπάρχουμε σε τούτο τον κόσμο. Αφού είμαστε άμεσα εξαρτημένοι από την φύση. Γιατί ως γνωστόν, οι άνθρωποι και τα ζώα δεν μπορούν να υπάρχουν στην Γη, αν δεν υπάρχουν τα φυτά. Ενώ φυτά χωρίς ανθρώπους κάλλιστα μπορούν να υπάρχουν. Αυτό είναι αποδεδειγμένη έρευνα και όχι έρευνα στον βωμό του κέρδους... Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιαν 2008 15:58

Μια πλαστική σακούλα από super market, μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολλές φορές, για τον ίδιο σκοπό, μέχρι να "φάει τα ψωμιά της". Ακόμα και τότε μπορεί να γίνει "σκουπιδοσακούλα", απορριμμάτων ανάλογων με τον βαθμό της φθοράς της, ώστε ακόμα και στα "τελευταία" της να φανεί χρήσιμη.
Αν αυτό δεν είναι ανακύκλωση, τότε ΤΙ είναι;
Αντίθετα, δεν ξέρω αν χαρτοσακούλες, ή άλλες "οικολογικές" σακούλες μπορούν κάτι παρόμοιο... ή έστω ανάλογο!
Πλαστκά καπάκια (πχ από κονσέρβες καφέ), όπως και κατεστραμμένα CD και DVD, μπορούν να γίνουν πολύ πρόχειρα σουβέρ (κάποιες φορές είναι καλύτερα από το τίποτα).
Χώρια τα χαρτιά (πχ Α4) τα τυπωμένα λάθος και μόνο από τη μια επιφάνεια... Μπορεί κανείς να φτιάξει αρκετά "μπλοκάκια" σημειώσεων με αυτά.... Και μετά, αφού γεμίσουν-->στον κάδο ανακύκλωσης.
Από ιδέες... Διάθεση να υπάρχει!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
antiposter

Δημοσίευση από antiposter » 29 Ιαν 2008 18:40

Έχω μια ερώτηση "λίιιιιγο" offtopic:
Όσοι είστε κάτοικοι Αθήνας όπως και εγώ θα έχετε διαπιστώσει ότι εδώ και αρκετούς μήνες ο δήμος Αθηναίων έχει μοιράσει σακούλες ανακύκλωσης και έχει σκορπίσει μπλε κάδους σε πολλές γωνιές του ώστε εμείς οι ευαισθητοποιημένοι πολίτες να 'πετάμε' τα ανακυκώσιμα υλικά από το σπίτι μας..Καλό σαν ιδέα δεν λέω. Έτσι κάνω εδώ και ενάμησι χρόνο που είμαι κάτοικος Αθηναίων και έτσι θα κάνω. Αλλά θα το κάνω? Μέσα στις διακοπές των Χριστουγγένων είχα πάει μια βόλτα..ήταν κάποια στιγμή το βράδυ και είδα ένα απορριματοφόρο να έρχεται και να μαζευει ΟΛΑ τα σκουπίδια από τους μπλε, κόκκινους , ασημένιους ,ροζ κάδους που ήταν στο πέρασμα του...Μοναδικό περιστατικό? Λάθος του οδηγού? Ίσως..και αν αυτό δεν είναι ικανό να με βάλει σε σκέψεις,τότε τι είναι? Ανακυκλώνω για να νομίζω ότι εγώ κάνω κάτι? Ανακυκλώνω για να νομίζω ότι ο δήμος κάνει κάτι για το περιβάλλον? Όχι ανακυκλώνω γιατί θέλω να κάνω κάτι!
Εσείς τι λέτε?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιαν 2008 08:56

Είχε ειπωθεί σε κάποιο κανάλι, από επίσημα χείλη, κάτι μήνες αφού είχε ξεκινήσει η εκστρατεία των μπλε κάδων "ανακύκλωσης", ότι ΟΛΑ -ΜΑ ΟΛΑ- τα απορρίματα κατέληγαν στο ίδιο σημείο, καθώς δεν ήταν ακόμα έτοιμο το εργοστάσιο ΕΠΕΞΑΡΓΑΣΙΑΣ-ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ. Είχαν παρακαλέσει τότε όλοι (Κυβέρνηση-Δήμοι-Φορείς-Κανάλια) τον κόσμο "Να μην απογοητεύται και να εξακολουθεί να εξασκεί την Οικολογική του Συνείδηση, ρίχνοντας τα προς ανακύκλωση στους μπλε, και τα υπόλοιπα στους υπόλοιπους κάδους"!!! Έκτοτε νεότερον ουδέν από το μέτωπο....
Τυχαίνει δε, σε αρκετές περιπτώσεις, στον Τόπο αυτόν, να ισχύει το "Ουδέν μονιμώτερον του προσωρινού!", οπότε ό,τι και να υποθέσει κανείς μπορεί να είναι σωστό.
Ωστόσο, συμφωνώντας μαζί σου στο "Ανακυκλώνω γιατί θέλω να κάνω κάτι!", θα προσθέσω "Ανακυκλώνω για να είμαι πρώτα ΕΓΩ σωστός ως Πολίτης!"... και ξέρεις κάτι ακόμα; Οι σωστοί πολίτες απαρτίζουν σωστούς Δήμους, σωστές Κοινωνίες, σωστούς Φορείς-Κυβερνήσεις κλπ κλπ για να φτάσουμε και στη σωστή Δημοκρατία που προαναφέρθηκε.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 01 Φεβ 2008 00:25

Sheena έγραψε:Οι λάμπες φθορισμού είναι γνωστό ότι κάνουν κακό, όχι μόνο στο δέρμα, αλλά και στα μάτια. Υπάρχουν έρευνες που το αποδεικνύουν αυτό. Να σας τις βρω να τις παραθέσω, άμα θέλετε να τεκμηριώσω περισσότερο αυτό που λέω.
θα ηθελα πολυ να τεκμηριωσεις τον παραπανω ισχυρισμο σου.Ευχαριστω
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Φεβ 2008 15:25

georgemakaronis έγραψε:θα ηθελα πολυ να τεκμηριωσεις τον παραπανω ισχυρισμο σου.Ευχαριστω
www.hpa.org.uk/radiation/understand/rad ... _lamps.htm

books.google.com/books?id=Yj4EJtyVglsC&pg=PA32&lpg=PA32&dq=fluorescent+lamp+cancer&source=web&ots=4nUjkLHftK&sig=xVZlfjnFkCmfUY5QTgrTOCFzHUc

είναι μερικά αρκετά πρόχειρα παραδείγματα... Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 01 Φεβ 2008 16:25

οι λαμπες φθορισμου ειναι αυτες που εχουμε και για να διαβαζουμε...οι ασπρες που λε.με?

και επισης αυτες που εχουν μικρη καταναλωσει και μοιραζε προχτες ο Σκαι ειναι επισης επικινδυνες?
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 01 Φεβ 2008 18:11

Το πρώτο link καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα
In summary, under the conditions of this analysis, it is still possible to adhere to the conclusion of the 1988 study that:

at commonly used illumination levels the UVR emissions presented neither an acute nor a significant chronic hazard.
και το δεύτερο αν κατάλαβα καλά αναφέρεται στις λάμπες για τεχνητό μαύρισμα[/list]

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 03 Φεβ 2008 00:03

georgemakaronis έγραψε:οι λαμπες φθορισμου ειναι αυτες που εχουμε και για να διαβαζουμε...οι ασπρες που λε.με?

και επισης αυτες που εχουν μικρη καταναλωσει και μοιραζε προχτες ο Σκαι ειναι επισης επικινδυνες?
Ναι, αυτές ακριβώς. Με κάλυψαν στο θέμα για την τεκμηρίωση οι προλαλήσαντες. Αν ωστόσο συνεχίζεις να έχεις και άλλους ενδοιασμούς, να σου βρούμε και άλλα. Εγώ το έχω σε έντυπο τύπο. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και ηλεκτρονικά..... Ψάξε και θα βρεις πολλά...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 04 Φεβ 2008 14:16

αρα στη ουσια τι μας λενε για οικονομια στο πευμα με λαμπες που καταναλωνουν λιγοτερο??? αν ειναι να στραβωθουμε..να λειπει το βυσινο...
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 04 Φεβ 2008 14:35

georgemakaronis έγραψε:αρα στη ουσια τι μας λενε για οικονομια στο πευμα με λαμπες που καταναλωνουν λιγοτερο??? αν ειναι να στραβωθουμε..να λειπει το βυσινο...
Υπάρχουν και οι κοινές λάμπες. Επίσης για διάβασμα καλές είναι και οι λάμπες αλογόνου. Αυτές δεν τυφλώνουν...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 04 Φεβ 2008 15:07

Στο post μου πιο πάνω λέω ότι δεν αναφέρεται πουθενά στα Links ότι οι λάμπες φθορισμού εκπέμπουν περισότερη ακτινοβολία. Με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο γοογλε δε βρήκα κάτι που να ενισχύει μια τέτοια άποψη Έχετε κάτι άλλο που να το αποδυκνείει?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης