ασυρματη κεραια τηλεόρασης?

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
eirini24

Δημοσίευση από eirini24 » 25 Ιαν 2008 14:06

Καλησπέρα σας.Δεν ξέρω αν ταιριάζει η κατηγορία του θέματος μου αλλα δεν ήξερα που αλλου να το βαλω.Τελοσπάντων να σας πω πως εχει η κατασταση.

Στο σπίτι που είναι να μετακομίσω αμεσα ο εργολάβος έχει βάλει την πρίζα για την κεραια της τηλεόρασης σε τοιχο που δεν με βολεύει καθόλου.Θελω να βαλω την τηλεόραση στον διπλανό τοιχο μόνο μου η γωνία που μεσολαβεί έχει τζάκι με αποτέλεσμα να μην γίνεται να σκάψω τον τοιχο να περασουμε το καλώδιο της κεραιας.Δεν θέλω να το βάλω γυρω γυρω απο το σοβατεπί γιατι θα φαίνεται άσχημα και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συσκευή που να συνδέεται ένας πομπός στην πρίζα της κεραίας που έχει βάλει ο εργολάβος και ο δέκτης να συνδέεται στην τηλεόραση και έτσι να παίρνει σημα για να βλέπουμε τα κανάλια.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 25 Ιαν 2008 15:50

Κάτι τέτοιο???
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιαν 2008 15:53

Δεν ξέρω για εσωτερικό αναμεταδότη (κάτι τέτοιο ψάχνεις) και μάλλον δεν φαντάζομαι να υπάρχει για TV...
Εγώ, έχοντας -άλλης αιτίας- παρόμοιο πρόβλημα, αναγκάστηκα κι έβγαλα έξω στο μπαλκόνι (3ος όροφος) μικρή (την πλακέ έκδοση) εξωτερική κεραία. Τη στερέωσα πατεντοειδώς :idea:... Δεν έχω την υπέροχη εικόνα στην TV, αλλά τα περισσότερα κανάλια βλέπονται ικανοποιητικά.
Έτσι όπως τα περιγράφεις, για κάτι παρόμοιο σε βλέπω, παρά για εσωτερικό αναμεταδότη.
Και μάλλον θα σου έρθει και φτηνότερα... (Αν βέβαια μπορείς να βγάλεις μικρή εξ/κή κεραία, αν εκεί που είσαι έχει αρκετό σήμα κλπ κλπ). Όλα αυτά μόνο με μια δοκιμή μπορείς να τα επιβεβαιώσεις. Καλή τύχη!

Υ.Γ. Ο @Geostuff με πρόλαβε και πιο αποτελεσματικά. Πλην όμως κι αυτό θα φανεί με δοκιμή αν καλύπτει (και σωστά) τους χώρους σου.
PC-Ponemenos
Εικόνα

eirini24

Δημοσίευση από eirini24 » 28 Ιαν 2008 09:12

GeoStuff έγραψε:Κάτι τέτοιο???
thank you GeoStuff αλλα αυτό το είχα βρει και έχω την εντυπωση ότι δεν κάνει για την δουλειά που θέλω.με βλέπω τελικά να κάνω βόλτα το καλώδιο!!
EIRINI24

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Ιαν 2008 12:36

Αυτή η λύση τελικά θα είναι και η καλύτερη...

Πάρε και μερικά καρφάκια με το πλαστικό στερεωτικό και κάρφωσέ τα πάνω στο σοβατεπί και όλα οκ...

Ούτε που θα φαίνεται...

:D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιαν 2008 14:04

GeoStuff έγραψε:Αυτή η λύση τελικά θα είναι και η καλύτερη...

Πάρε και μερικά καρφάκια με το πλαστικό στερεωτικό και κάρφωσέ τα πάνω στο σοβατεπί και όλα οκ...

Ούτε που θα φαίνεται...

Μάλλον τα "ρόκκα" εννοείς...

Και πού'σαι Ειρήνη...! "Το καρφάκι πάει κάτω από το καλώδιο, και η θηλειά με το καλώδιο από πάνω." Μην ξεχνιόμαστε!
Έτσι, το -όποιο- βάρος του καλωδίου πέφτει πάνω στο καρφάκι και στηρίζεται πολύ καλύτερα απ'ό,τι αν τα έβαζες ανάποδα.
Άντε... Καλή δουλειά!
PC-Ponemenos
Εικόνα

eirini24

Δημοσίευση από eirini24 » 29 Ιαν 2008 09:38

DGeorge έγραψε:
GeoStuff έγραψε:Αυτή η λύση τελικά θα είναι και η καλύτερη...

Ούτε που θα φαίνεται...

Μάλλον τα "ρόκκα" εννοείς...

Και πού'σαι Ειρήνη...! "Το καρφάκι πάει κάτω από το καλώδιο, και η θηλειά με το καλώδιο από πάνω." Μην ξεχνιόμαστε!
Έτσι, το -όποιο- βάρος του καλωδίου πέφτει πάνω στο καρφάκι και στηρίζεται πολύ καλύτερα απ'ό,τι αν τα έβαζες ανάποδα.
Άντε... Καλή δουλειά!
Thanks για τα tips!
EIRINI24

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες