on telecom

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

on telecom

Δημοσίευση από Garakatsamol » 25 Ιαν 2008 14:48

Προς ενημέρωση των καταναλωτών.

Έκανα αίτηση για σύνδεση στην on στις 6/11/2007 και μέχρι σήμερα (25/1/2008) καμία εξέλιξη. Τους δίνω ακόμα μια βδομάδα και μετά άντε πάλι από την αρχή :-? :-?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

on telecom

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Ιαν 2008 15:11

Γιατι παλικαρι μου δεν πας να κανεις ΟΤΕ?
εγω την πεμπτη εκανα ετιση, την τρητη ίχα ιντερνετ.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

on telecom

Δημοσίευση από Garakatsamol » 25 Ιαν 2008 15:13

οτε έχω αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος και είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο :( :(

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

on telecom

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Ιαν 2008 16:06

Γιατι βρε?
εγω δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα!
πως γινετε αυτο?!
ενας εχει, ενας δεν έχει.
Και στην Ον κολισες!?

τελως παντον καλη τίχη!

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

on telecom

Δημοσίευση από Garakatsamol » 25 Ιαν 2008 16:28

Βασικά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος από την τιμολόγηση. Όταν έκανα την αίτηση στην on είχαμε μια διαφορά με τον οτε γύρω στα 45 € +οτι στην On ειχα απεριόριστες κλήσεις +μεγαλύτερη ταχύτητα +IPTV (τέτοια δεν είναι?).
Εντωμεταξύ ο ΟΤΕ έριξε τις τιμές αλλά είχα κάνει ήδη αίτηση στην ον και απ'οτι είδα πάλι δε με συνέφερε ΟΤΕ[/list]

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

on telecom

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Ιαν 2008 19:29

δεν ξέρω.
τι να σου πω κι εγω.
στα € σιγουρα θα πληρωσεις το κάτις παραπάνω.
Εγω προβληματα σινχρονισμου, να με πεταξει εξω για μερες, να μην μου βρησκουν την συνδεση μου (ναι, ιχα κι αυτο το προβλημα με αλη εταιρια. επερνα στην εξιπιρετιση και δεν με βρησκαν σαν πελάτη τους), θεματα ταχιτιτας.
Τεοια προβληματα δεν έχω και δεν θα έχω.

με την τελλας και με την φορθνετ που έχουν γνωστοι μου αλλα και ακόμα και με την ΗΟΛ, όσους ξερω παραπονιούντε.

εγω, σταθερα με ΟΤΕς!
:P

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

on telecom

Δημοσίευση από Risk » 28 Ιαν 2008 14:52

Εγώ πάντως σε όλους τους γνωστούς το λέω και το φωνάζω....είναι σίγουρο πως θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα με τα ιδιόκτητα, είτε στην αρχή είτε στο ενδιάμεσω...είναι σίγουρο...απλά το θέμα είναι πόσο καιρό θα μείνουν χωρίς internet....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

on telecom

Δημοσίευση από Garakatsamol » 05 Φεβ 2008 19:24

ιδιόκτητα ξε-ιδιόκτητα απ'οτι ακούω όλα τα ίδια σκ*** είναι.

Λοιπόν μετά από 3 μήνες και επανειλημένα τηλεφωνήματά μου στα οποία όπως διαπίστωσα μου λέγανε και παραμύθια, τους πήρα για να το ακυρώσω το όλο θέμα και μου είπανε οτι πρέπει να στείλω fax με τα στοιχεία και την αίτηση διακοπής μου (ενώ η αίτηση σύνδεσης γινότανε και τηλεφωνικά). Τους ρώτησα αν γίνεται να το κάνουμε τηλεφωνικά ή μεσω mail ή μέσω της σελίδας τους (στην οποία υπάρχει control panel με τα στοιχεία μου που μπορώ να κάνω διάφορα, εκτός από διακοπή) και μου εξήγησαν ότι μόνο με fax γινεται. Επίσης αν θέλω να κρατήσω το ήδη υπάρχον πακέτο μου θα πρέπει να πάω και στον ΟΤΕ να διευθετήσω το θέμα. Δηλαδή βρίσκομαι και μπροστά από ενδεχόμενο κίνδυνο να μείνω χωρίς τίποτα.

:evil: :evil: :evil:

Μπράβο στα παιδια της on...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

on telecom

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Φεβ 2008 22:31

θα πρεπει να ξερεις αγαπητε οτι η εταιρεια που διαλεξες ειναι οτι το χειροτερο συμφωνα με στοιχεια της ενωσης καταναλωτων καθως εχει τα περισσοτερα παραπονα

αν δεις συνδεση σε κανα διμηνο να εισαι ευχαριστημενος

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να γυρισεις ΟΤΕ αν μπορεις η να πας vodafone που ειμαι εγω και που εχει τα λιγοτερα παραπονα μονο 4% σε συγκριση με την ΟΝ που φτανει στο 25% και πλεον

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

on telecom

Δημοσίευση από Garakatsamol » 05 Φεβ 2008 22:48

Δυστυχώς επηρεάστηκα από τις γνώμες φίλων που είναι ικανοποιημένοι

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

on telecom

Δημοσίευση από Garakatsamol » 30 Μάιος 2008 13:39

Επανέρχομαι για να ενημερώσω για την (απογοητευτική) πορεία της υπόθεσης.
Τελικά επειδή η γραμμή είναι στο όνομα τρίτου, ο οποίος είναι ναυτικός και λείπει συχνά, δεν μπόρεσα εύκολα να ακυρώσω την αίτησή μου και το άφησα να δω τι θα γίνει.

Αποτέλεσμα: Λίγο πριν το πάσχα με καλούν από την εταιρεία courier για να μου παραδώσουν τον εξοπλισμό. Δεν μπορούσα να είμαι διαθέσιμος στην ημερομηνία που έλεγαν οπότε είπαν ότι θα ξαναπάρουν για να κλείσουμε ραντεβού.
Στις 7/5 (6 μήνες μετά!!!) κόβονται τηλέφωνα και dsl και μου στέλνουν μήνυμα ότι είμαι κι εγώ "ον". Φυσικά εξοπλισμό δεν είχα παραλάβει οπότε Internet yok. Τους παίρνω, με παραπέμπουν στο courier και μετά από 3 μέρες έρχεται ο εξοπλισμός.

Διαπιστώνω ότι μετά την εγκατάσταση το Internet δε λειτουργεί. Τηλέφωνο στην ον και μου λένε ότι βρισκόμαστε στο τελικό στάδιο και ότι γίνονται οι τελευταίες ενέργειες. Αυτές οι ενέργειες κράτησαν 7 ημέρες, κάθε μέρα τηλεφωνούσα και να μου ζητάνε κάθε φορά να ελέγξω αν είναι στη πρίζα το μοντεμ, αν ανάβει το λαμπάκι κτλ. Το εκνευριστικό είναι ότι δε με συνδέανε ούτε καν με τεχνικό για να μου πει κάποιος τι συμβαίνει στην τελική και μου απαντούσαν γενικώς ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και προσπαθούν να το λύσουν. Φυσικά για να σμε συνδέσουν με κάποιο προϊστάμενο ούτε κουβέντα, ούτε κάν το όνομά του δε μου δίνανε.

Τέλος πάντων μετά από 7 ημέρες βλέπω ότι επιτέλους έχω Internet χωρίς καμία σταθερότητα (5 λεπτά ον 5 λεπτά οφ). Τηλεφωνώ και με βάζουν να ελέγξω και πάλι αν είναι στη πρίζα το μοντεμ κι αν ανάβει το λαμπάκι (αυτό επαναλαμβάνεται σε κάθε επικοινωνία μου). Τελικά ο τεχνικός μου λέει ότι είμαι πολύ μακριά από τον κόμβο (5χλμ) και σ'αυτή την απόσταση δε μπορώ να έχω ταχύτητες και φυσικά δε μπορώ να χρησιμοποιήσω την τηλεόραση μ'αυτές τις ταχύτητες. Τους πήρε 7 μήνες να δούν ότι είμαι μακρυά, δεν μπορούσαν να το δούν από την αρχή και να με ενημερώσουν.Τελικά μετά από καμιά 20αριά τηλεφωνήματα βρέθηκε ένα παλικάρι να μειώσει το θόρυβο και να σταθεροποιηθεί το Internet αλλά σε πολύ χαμηλή ταχύτητα (κλειδώνει γύρω στα 3,5 MBps) Και εδώ και λίγο καιρό είμαι έτσι.

Σίγουρα θα διακόψω μαζί τους όταν μαζέψω τα στοιχεία που θέλουν από τον ιδιοκτήτη της γραμμής. Το θέμα από δω και πέρα είναι αν θα μου επιστρέψουν τα χρήματα για την ενεργοποίηση και φυσικά να μη με χρεώσουν για το μικρό διάστημα που είμαι στην εταιρεία τους.

Και μια ερώτηση: ο κόμβος είναι εκεί που είναι για όλους τους Providers που χρησιμοποιούν τον ΟΤΕ έτσι? Επομένως θα πρέπει να αναζητήσω ISP με ιδιόκτητο δίκτυο μήπως έχουν πιο κοντά?

Συγγνώμη για τη γκρίνια, ήθελα να τα πω κάπου.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

on telecom

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Μάιος 2008 13:58

Που πήγες κι έμπλεξες κι εσύ βρε Τάσε!
Μα on telecom?
Την telepasport ή κάπως έτσι, την θυμάσαι? Την ίδια μοίρα θα έχει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης