Προβλημα με windows XP

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spanos21

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από Spanos21 » 25 Ιαν 2008 18:25

Γεια σας,
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τα windows XP.Οταν τα ανοιγω γραφει το παραπανω PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA σε μπλε οθονη με τα συνοδεβομενα οπωσ συνηθως ''A problem has been detected and windows has been shut down to rpevent damage on your computer'' και απο κατω ''Check to make sure any new hardware or softwere was properly installed'' κτλ(αμα τα χρειστειτε πειτε μου τα εχω) και κατι αριθμους ***STOP:0x00000050(0xF773A000,0x00000001,0xF77300BA,0x00000000)
Στην συνεχεια δοκιμασα ασφαλη λειτουργεια και παλι τιποτα(εκει τρομαξα).Ευτηχως που ειχα κανει partition και ανοιξα το pc μετα με τα vista.Ανοιγω google ,ψαχνω.Βρηκα πως ΜΠΟΡΕΙ να ειναι προβλημα RAM.Αλλα να ρωτησω κατι πανω σε αυτο?Δεν θα επρεπε να εχω προβλημα κ στα Vista,γιατι αυτα δουλευουν μια χαρα(απο αυτα γραφω).
Προδιαγραφες του pc μου:
Intel core 2 duo 2.4Ghz
1.00 Gb RAM
NVidia Geforce 7600 gt
Εχω κανει partition τον ενα δισκο σε δυο(C:Vista,D:XP)
μητρικη ASUS(sorry δεν θυμαμαι λεπτομεριες αλλα με λιγο ψαξιμο βρισκω αμα χρειαζετε)
Καμια ιδεα? Συγνωμη αν σας κουρασα(ξερω ειναι μεγαλο)αλλα προσπαθησα να τηρησω καθε κανονα δημιουργιας καινουριου θεματος.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιαν 2008 15:12

Κατ'αρχάς, τί WinXP είναι;... Home, ή Professional;
Δεύτερο, λειτουργούσαν κανονικά, πριν συμβεί κάτι και προκύψει το πρόβλημα;
Αν είναι φρεσκοεγκατεστημένα και δεν έχουν προλάβει να "παίξουν", η λύση στο πρόβλημα είναι μάλλον σχετικά απλή... "ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ"
Έτσι όπως το περιγράφεις, όντως δείχνει πρόβλημα με τη μνήμη, αλλά όχι στη RAM (υλικό), γιατί έτσι (όπως το λες) θα "χτύπαγε" κάτι ανάλογο και στα VISTA. Μάλλον έχει να κάνει με τη "χρήση μνήμης" (memory usage) και την "εικονική μνήμη" (virtual memory -VM) των XP.
Αν τα XP σου είναι φρεσκοεγκατεστημένα και δεν έχουν προλάβει να "παίξουν", μάλλον οι default παράμετροι δεν μπήκαν σωστά... Οπότε ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
Πριν απ'αυτό όμως δες αν το partition D: όπου έχεις τα XP σου, έχει αρκετό χώρο για την ανάπτυξή τους! Διότι αν το partition D: των XP το δημιούργησες μετά, υπάρχει περίπτωση να "στρίμωξες" πολύ την "εικονική μνήμη" (virtual memory -VM) τους, και να σου "χτυπάει".
Αν είναι κάτι τέτοιο, τότε ένας επιπλέον σκληρός δίσκος θα λύσει το πρόβλημα (ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΝΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ των XP, αλλά των VISTA), παίρνοντας πάνω του τα VISTA μόνα τους, ενώ θα διαγράψεις το partition C: και θα το ενοποιήσεις με το D: σε format των XP στον αρχικό σου δίσκο. Οπότε η VM των XP θα έχει πολύ περισσότερο χώρο να αναπτυχθεί, τα XP "θα κάνουν αμέσως χαρούλες γι'αυτό" και θα λειτουργήσουν σωστά.
Ελπίζω να βοήθησα...
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Spanos21

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από Spanos21 » 28 Ιαν 2008 16:10

Τα Windows ειναι XP pro SP2.Τα windows λειτουργουσαν αψογα χωρις ποτε κανενα προβλημα.Τα XP τα εβαλα τον Μαϊο 2007.Να πω και κατι ολα πριν απο μια βδομαδα δουλευαν μια χαρα και ο δισκος των XP εχει 100gb συνολικα(τωρα 56 ελευθερα)γι'αυτο δν νομιζω να φταιει ο χωρος αλλα εσυ ξερεις.Και να ρωτησω και κατι αλλο?Μπορω να κανω επανεγκατασταση των xp χωρις να χασω το partition.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την βοηθεια .

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Ιαν 2008 17:34

Μιας και το κόστος ενός σκληρού είναι μηδαμινό πλέον να σου προτείνω κάτι διαφορετικό, το οποίο θα σε σώσει και από μελλοντικούς μπελάδες...

Μπορείς να αγοράσεις άλλο ένα σκληρό, μικρό και φτηνό, και να κάνεις εκεί εγκατάσταση XP.

Η επιλογή boot μπορεί να γίνει μέσα από το BIOS με αλλαγή του σκληρού που θες για boot.

Πιστεύω ότι τελικά θα επωφεληθείς από αυτό...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από netrriper » 28 Ιαν 2008 18:20

Spanos21 έγραψε:Τα Windows ειναι XP pro SP2.Τα windows λειτουργουσαν αψογα χωρις ποτε κανενα προβλημα.Τα XP τα εβαλα τον Μαϊο 2007.Να πω και κατι ολα πριν απο μια βδομαδα δουλευαν μια χαρα και ο δισκος των XP εχει 100gb συνολικα(τωρα 56 ελευθερα)γι'αυτο δν νομιζω να φταιει ο χωρος αλλα εσυ ξερεις.Και να ρωτησω και κατι αλλο?Μπορω να κανω επανεγκατασταση των xp χωρις να χασω το partition.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την βοηθεια .
Εγώ πάλι βλέπω οτι κάτι πάει να γράψει σε προστατeυμένη περιοχή μνήμης. και μάλλον σου κλέινει το συστημα από το DEP
Μπορεί να φτέει και η εικονική μνήμη (καποιο badsector στο pagefile) αλλά αφού δέ μπαινεις στα XP δεν μπορείς να στήλεις το pagefile σε καποιο αλλο partition για να δείς αν φτέει αυτό.
Μπορείς να κάνεις Σάρωση επιφάνιας απο τα vista (και αυτόματη διορθωση σφαλμάτων συστήματος μέσα απο τα vista με το έργαλείο ελένχου δίσκων και πιθανόν να φτιάξει αν είναι αυτό.

Φυσικά και μπορείς να κάνεις επανεγκατάσταση στα xp χωρίς Format επιλέγωντας κατα την εγκατάσταση "Χωρίς διαμορφώση (το συστημα αρχείων παραμένει το ίδιο) και θα πρέπει φυσικά να εγκαταστήσεις τα περισσότερα προγράμματα σου από την αρχή αλλά τα εγγραφά σου και άλλα αρχεία θα πάραμείνουν στο δίσκο (μπορεί να χρειαστεί να ψάξεις λίγο να βρείς τα εγγραφά σου, αλλά θα είναι εκεί.)

για την ιστορία πές αν χρησημοποιούσες στα XP utorrent & Kaspersky .
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Spanos21

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από Spanos21 » 28 Ιαν 2008 19:41

Παιδια ευχαριστω.Αλλα δν ειμαι διατεθημενος τωρα να αγορασω εξωτερικο σκληρο αλλα αμα πεσω στην ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ θα το κανω αλλα θα προτιμουσα αλλη λυση.Ειμαι διατεθημενος α κανω φορματ στα XP μου αν γινεται.Παντως ευχαριστω αλλα να ξερετε πως ειμαι σχετικα αστοιχιωτος σε τετοια θεματα.Εχω σκεφτει και εχω κανει ελεγχο στον δισκο των XP και τιποτα. Netrriper εχω χρεισημοποιησει kaspersky λιγο γιατι την μια φορα δν εβγαλα ακρη και την αλλη καθε φορα που ανοιγε παραθηρο το kaspersky lagare το pc και το εβγαλα.Οσον αφορα το utorrent εχω κατεβασει ΠΟΛΥ απο αυτο.Και ενα πολυ ειδικο περιστατικο με το utorrent : που κ που ειχα προβλημα με την συνδεση μου και το εβγαζα και το ξαναεβαζα(utorrent) και τελευταια φορα που το εβγαλα και το ξαναεβαλα ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ RESTART ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ PAGE FAULT IN NONPAGED AREA.Φιλε netrriper νομιζω οτι το πετυχες(εγω δεν το αναφερα γιατι δν το θεωρισα σημαντικο,αλλα αν σε βοηθησει στην λυση τοτε για αλλα μια φορα θα φανει ποσο αστοιχειωτος ειμαι)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους για την βοηθεια.

Ξεχασα να ρωτησω κατι διαβασα πως αμα βγαλω την ram απο το slot της και το αλλαξω μπορει να φτιαξει,να το δοκιμασω?

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από netrriper » 28 Ιαν 2008 20:25

Πρώτα απ όλα δοκίμασε να κάνεις "Last known good configuration" ή " Επαναφορά τον ποιο πρόσφατών ρυθμίσεων που δούλεβαν σωστά" για να δείς άν φτίαξει.
(πάτησε F8 πρίν φορτώσουν τα windows.)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Spanos21

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από Spanos21 » 28 Ιαν 2008 20:30

Ουτε αυτο δουλεψε :(

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από netrriper » 28 Ιαν 2008 21:11

Mάλιστα, η μνήμη δέν είναι γιατί θα είχες πρόβλημα και στα Vista.
δοκίμασε το παρακάτω αν θέλεις.

Πρώτα απ όλα αποσυνδέσου απο το internet (κλεισε το modem/router η βγάλε το καλώδιο)
Μετά (μέσα απο τα Vista βρές το boot.ini (θα είναι κρυμμένο ή στο C:ή στο D: )
Aν δε μπορείς να το βρείς πήγενε στο "run"
και δώσε C:\boot.ini αν δε βρεί τίποτα δοκίμασε D:\boot.ini
Θα πρέπει να βλέπεις κάτι τετοιο

Κώδικας: Επιλογή όλων

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT
εκεί πρόθεσε αυτό

/NOEXECUTE=AlwaysOff
θα πρέπει να μοιάζει κάπως έτσι τώρα

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT /NOEXECUTE=AlwaysOff
κάνε "save" και δοκίμασε να μπείς στα XP

ps αν το

/NOEXECUTE=
υπάρχει ήδη καπώς έτσι

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /FASTDETECT /NOEXECUTE=OPTIN
αλαξε το

OPTIN
σε

AlwaysOff
Αυτό που σου δείχνω θα κλίσει το dep
οπότε λογικα το συστημα θα προχωρήσει στραβα κουτσα και θα μπορείς να δείς τι θα κάνεις μετά.

id12586 edit: Έφτιαξα μέσα στα

[code][/code]
[/size] τα phpBBcode για να μην γίνει λάθος στο copy paste :wink:[/color]
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Spanos21

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από Spanos21 » 28 Ιαν 2008 21:36

Φιλε netrriper εκανα ακριβως οτι ειπες και τιποτα.Το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ βγαζει.Καμια ιδεα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΕΣ ΚΑΙ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ THANKS ΕΙΛΗΚΡΕΙΝΑ

PS=Δν μου απαντησατε μπορω να κανω φορματ μονο στον D(XP) και να κρατησω το partition???

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από netrriper » 29 Ιαν 2008 00:06

Tίποτα? :-?
Corrupted partition, ισως?
Αλλά πάλι αφου τα vista την φορτώνουν κανονικά...wtf.
δεν ξέρω τώρα
οσο για αυτό:
Spanos21 έγραψε: PS=Δν μου απαντησατε μπορω να κανω φορματ μονο στον D(XP) και να κρατησω το partition???
Σου απάντησα παραπάνω αυτό:
Φυσικά και μπορείς να κάνεις επανεγκατάσταση στα xp χωρίς Format επιλέγωντας κατα την εγκατάσταση "Χωρίς διαμορφώση (το συστημα αρχείων παραμένει το ίδιο) και θα πρέπει φυσικά να εγκαταστήσεις τα περισσότερα προγράμματα σου από την αρχή αλλά τα εγγραφά σου και άλλα αρχεία θα πάραμείνουν στο δίσκο (μπορεί να χρειαστεί να ψάξεις λίγο να βρείς τα εγγραφά σου, αλλά θα είναι εκεί.)
Βασικά μπορείς να κάνεις format στο D: (και μάλλον είναι το λογικότερο εδώ που φτάσαμε)
Κάνοντας προσαρμοσμένη εγκατάσταση - Επιλέγεις το partition που έχει τα XP και επιλέγεις διαμόρφωση σε NTFS(Αφου πρώτα βέβαια κρατήσεις οτι αρχεία χρειάζεσαι).
Mόλις τελιώσει η εγκατάσταση θα πρέπει να τρέξεις και την εκατάσταση των vista για να διορθώσεις τον bootlader (γιατι τα xp θα τον εχουν αντικαταστήσει με το δικό τους και δε θα μπορείς να μπείς στα vista μετα.)

[ΕDIT] δοκίμασε και αυτό αν θέλεις μήπως και το σώσουμε τελικά ... μπές Vista πήγενε run και δωσε του αυτό

Chkdsk /f /r
Θα σου βγάλει ένα μύνημα που θα σέ ρωτάει άν θελεις να τρέξει στην επόμενη επανεκινηση . πάτα ναι και κάνε επανεκκίνηση πάλι σε vista. θα αρχίσει να ψάχνει το προγραμμα για σφάλματα σε δίσκους. άν βρεί σφάλμα θα το διορθώσει..κάπως. Τέλος πάντων μόλις τελιώσει δοκίμασε να μπέις στα xp.

Και κάτι τελευταίο.. δέ ρώτησα γιατι το θεώρησα δεδομένο. έχεις κάνει scan για ιούς και στα 2 partition, έτσι? :hammer:

Αν τελικά δεν γίνει τίποτε φοβάμε οτι δεμ μένει άλλο απο το format (ή εστω επανεγκατάσταση) μετά.[/ΕDIT]

Άβαταρ μέλους
Spanos21

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από Spanos21 » 29 Ιαν 2008 12:20

Δν νομιζω να εχω ιους.Εχω κανει scan online me norton με το avast μου και το avg antispywere.Φιλε netrriper οπως ανεφερα ειμαι σχετικα ασχετος σε αυτα τα θεματα (το partition δν το εκανα εγω)αλλα αμα παρω το CD των XP pro θα μπορουσες να μου πεις πως να τα κανω setup οπως μου ειπες?(με περισσοτερες λεπτομερειες εννοω αμα χρειαστει)Μπορω εγω (σαν αστοιχειωτος) να κανω partition χωρις να το καταστρεψω?Γιατι ο κυριος που μου εκανε αρχικα ανοιξε vista,περασε ενα προγραμμα,μετα ανοιξε XP και μετα παλι vista και μετα μπορουσα εγω να διαλεξω στην αρχη.Οσον αφορα το Chkdsk /f /r δν μου το ανοιγει.Ξεχασα να ρωτησω κατι. διαβασα πως αμα βγαλω την ram απο το slot της και το αλλαξω μπορει να φτιαξει,να το δοκιμασω?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από netrriper » 29 Ιαν 2008 15:33

Spanos21 έγραψε:Δν νομιζω να εχω ιους.Εχω κανει scan online me norton με το avast μου και το avg antispywere.Φιλε netrriper οπως ανεφερα ειμαι σχετικα ασχετος σε αυτα τα θεματα (το partition δν το εκανα εγω)αλλα αμα παρω το CD των XP pro θα μπορουσες να μου πεις πως να τα κανω setup οπως μου ειπες?(με περισσοτερες λεπτομερειες εννοω αμα χρειαστει)Μπορω εγω (σαν αστοιχειωτος) να κανω partition χωρις να το καταστρεψω?Γιατι ο κυριος που μου εκανε αρχικα ανοιξε vista,περασε ενα προγραμμα,μετα ανοιξε XP και μετα παλι vista και μετα μπορουσα εγω να διαλεξω στην αρχη.Οσον αφορα το Chkdsk /f /r δν μου το ανοιγει.Ξεχασα να ρωτησω κατι. διαβασα πως αμα βγαλω την ram απο το slot της και το αλλαξω μπορει να φτιαξει,να το δοκιμασω?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
Αν θές να ξεμπερδεύεις χωρίς να ταλαιπωρηθείς θα σου πρότεινα άν έχεις καποιο γνωστό που να γνωρίζει τα θέματα εγκατάστασης λίγο καλύτερα, να ζητήσεις να κάνει αυτός την εγκατάσταση. (Το να βάλεις απλώς τα xp σε ενα pc δεν ειναι σπουδαία διαδικασία. Το να τα κάνεις να δουλέψουν παράληλα με τα vista , παλι μπορεί να γίνει πολύπλοκο)
Απο την άλλη άν θέλεις να μάθεις πως γίνεται η όλη δουλιά ενδεχομένως θα ταλαιπορηθείς.
Αν για τον οποιδήποτε λογο κολήσεις κάπου κατα την εγκατάσταση τών xp πιθανον να μήν μπορείς να μπείς στα vista και μετά στο freestuff για να ζητήσεις βοήθεια.
Αν παρ' όλα αυτά θέλεις να το ρισκάρεις, έχε πρόχειρα τα cd των XP & Vista (και μια δισκέτα και το cd της μητρικής -αν ο δίσκος σου είναι sata) και διάβασε παρακάτω.
Στα ερωτήματα σου τώρα.
*) Πληροφορίες για το πώς θα εγκαταστήσεις τα windows xp μπορεις να βρείς ΕΔΩ Και για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.
*) Οσο για τη RAM δε βλέπω το λόγο να φτίαξει κάτι άμα της αλάξεις θέση, αν θέλεις παραταύτα να το κάνεις είναι δικό σου θέμα, άν το κάνεις και φτιάξει πέστο να το ξέρουμε και 'μείς ;) (Υπόψην οταν βάζεις χέρι στο εσωτερικο του κουτιου θάλει πολύ προσοχή για μη γίνει καμια ζημια απο στατικο ηλεκτρισμο, στο σύστημα.)

Άβαταρ μέλους
Spanos21

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από Spanos21 » 29 Ιαν 2008 16:24

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ NETRRIPER.Mαλλον θα παρω ενα CD ΧP home(δν νομιζω να αντιμετωπισω κανενα προβλημα,το CD ειναι δοκιμασμενο)απο ενα φιλο και θα προτιμησω το ''convert to NTFS'' οπως προειπες.Δεν θα χαθει το partition ετσι?

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Προβλημα με windows XP

Δημοσίευση από netrriper » 29 Ιαν 2008 18:37

To partition οχι, τα δεδομενα μεσα σ' αυτό ναι αν του κανειςformat
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες