Καλαθι αγορων σε asp.net

Πληροφορίες σχετικές με την ASP, ASP.NET και με τις εφαρμογές που είναι γραμμένες με αυτήν.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
it05129

Καλαθι αγορων σε asp.net

Δημοσίευση από it05129 » 25 Ιαν 2008 20:22

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην υλοποίηση καλαθιού αγορών παρομοιο με αυτό του E-shop. εχω τα προιόντα σε μια βδ τα οποία εμφανίζονται σε ένα Gridview. θέλω το επιλεγμένο προιν απο το gridview, κάνωντας click σε ένα Button να αποθηκεύεται σε ένα άλλο αντικείμενο(πχ gridview) που είναι και το καλάθι αγορών.

το χρειάζομαι για μια εργασία στην σχολή και στο σημείο αυτό έχω κολλήσει.

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
georiege
Επικοινωνία:

Καλαθι αγορων σε asp.net

Δημοσίευση από georiege » 20 Φεβ 2008 15:30

Δυστυχώς φίλε μου , το να φτιάξεις ένα καλάθι αγορών δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία.
Χρειάζεται να αποθηκεύεις cookies variables , να φτιάξεις κλάση του καλαθιού , για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στο καλάθι του χρήστη από όλες τις σελίδες , να μπορεί ο ανώνυμος χρήστης να προσθέτει στο καλάθι προϊόντα και μετά όταν κάνει login ή εγγραφή , να μεταφέρονται από το καλάθι του ανώνυμου χρήστη τα προϊόντα που είχε επιλέξει στον login (πλέων) χρηστή , κ.τ.λ.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κατεβάσεις μια έτοιμη εφαρμογή για eshop να πάρεις το καλάθι από εκεί και να το τροποποιήσεις σύμφωνα με το site σου.

Μπορείς να κατεβάσεις τέτοιες εφαρμογές από το παρακάτω link :

www.asp.net/community/projects/

Είναι δωρεάν !
I do this for Aiur

http://www.aspx.gr

it05129

Καλαθι αγορων σε asp.net

Δημοσίευση από it05129 » 20 Φεβ 2008 16:54

ευχαριστώ για το link.

βασικά εγώ σκεφτόμουν κάτι ποιο απλό για μια απλή προσομοίωση του καλαθιού αγορών.
αυτο που έχω στο μυαλό μου είναι το εξής:

εχω μία αρχική σελίδα στην οποία έχω τα gridview συνδεδεμένα με την βάση δεδομένων. σε αυτά τα gridview εμφανίζονται τα προιόντα προς πώληση. στην βάση δεδομένων έχω έναν επιπλέον πίνακα που είναι τα στοιχεία του προιόντος που θέλω να εμφανίζεται στο καλάθι αγορών.

αυτό που δεν μπορώ να βρώ είναι πώς το επιλεγμένο προιόν από το gridview με το πάτημα ενός button θα αποθηκεύται στον πίνακα της βάσης.
μία σκέψη είναι με ένα queri insert αλλά δεν βρίσκω πώς.

αν μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό thanks.

thanks anyway πάντως. και ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ASP, ASP.NET”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης